Jump to content

Tripoli's reef


gmarbel

Recommended Posts

Εχω δυο μιθραξ αλλα ουτε να τη δουν...
Στην επομενη αλλαγη θα δοκιμασω να τη ρουφιξω αν κ θυμαμαι κ παλιοτερα δεν τα ειχα καταφερει...τελικα μεγαλωσαν τα κοραλια τη σκεπασαν κ εξαφανιστηκε

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On Tue Apr 25 2017 at 9:23 ΜΜ, το μέλος gmarbel έγραψε:

Εχω δυο μιθραξ αλλα ουτε να τη δουν...
Στην επομενη αλλαγη θα δοκιμασω να τη ρουφιξω αν κ θυμαμαι κ παλιοτερα δεν τα ειχα καταφερει...τελικα μεγαλωσαν τα κοραλια τη σκεπασαν κ εξαφανιστηκε

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 

Πώς πάει η bubble @gmarbel?

Link to comment
Share on other sites

Σταθερα..
μεθαυριο θα κανω αλλαγη και ια προσπαθησω να ρουφιξω λιγη
Κατα τα αλλα πολυ καλα...απολαμβανω τα ψαρια..

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

Σταθερα..
μεθαυριο θα κανω αλλαγη και ια προσπαθησω να ρουφιξω λιγη
Κατα τα αλλα πολυ καλα...απολαμβανω τα ψαρια..

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 

Δεν έχεις πρόσβαση στο ρούφηγμα της?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι πανω πανω στο βραχο..δεν ξερω αν θα καταφερω να την ξεκολλησω ομως

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

Ναι ειναι πανω πανω στο βραχο..δεν ξερω αν θα καταφερω να την ξεκολλησω ομως

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 

Με ένα σωλήνα διάστασης πόντου από pvc ένα κομμάτι και τελείωμα σωλήνα κανονικό η από σιλικόνη το κουμανταρης και το κάνεις ότι θες.Επισεις μπορείς να βάλεις και τον πράσινο σωλήνα τον πλαστικό που χρησιμοποιούμε πχ για spray bar .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα τιπς
Θα το δοκιμασω κ θα ενημερωσω...
Επιφυλασσομαι κ για φωτο...

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

Ευχαριστω για τα τιπς
Θα το δοκιμασω κ θα ενημερωσω...
Επιφυλασσομαι κ για φωτο...

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 

:thumbsu: keep reefing

Link to comment
Share on other sites

Δυο φωτο με φλας κ χωρις με την ομορφοτερη στιγμη...απο αποψη φωτισμου κ μετα απο ταισμα..6108c0423f0b26b8203b216a053ccee7.jpg114f42453e476860985ca08d73e2ea23.jpg

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε στο σωστό δρόμο...φωταψια full δώστου λίγο χρόνο.Μπραβο Γιωργο

Link to comment
Share on other sites

Στο 55%. + 2Τ5...
Παει καλα..ευτυχως
..
Τωρα θελει χρονο κ σταθεροτητα να ωριμασει
ε να μπει κ κανενα σκληρο.....

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@gmarbel Γιωργο 20+μέρες πέρασαν,πως πάει το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Σταθερα... Δεν εχει αλλαξει κατι..προσπαθησα να ρουφιξω την bubble αλλα δεν τοχω..παραλιγο να ρουφιξω τα κοραλια...κ το αφησα στην τυχη...

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

Σταθερα... Δεν εχει αλλαξει κατι..προσπαθησα να ρουφιξω την bubble αλλα δεν τοχω..παραλιγο να ρουφιξω τα κοραλια...κ το αφησα στην τυχη...

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 

Δοκιμασε με σωληνακι σιλικονης Γιωργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η bubble Ειναι σε πολυ καλο δρομο. Ωστοσο κατα τα αλλα δεν παμε καλα..
πηραν μπρος τα bp κ ενω ειχα καποια καψιματα στις σεριατοπορες ελειψα για διακοπες κ οταν γυρισα χθες ειχαν χαθει...
μαζι χαθηκαν καποια σκληρα και η γονιοπορα. Απο ψαριο το magmifika χαθηκε αλλα τελευταια δεν καλοετρωγε.. Η θερμοκρασια μολις μπηκα σπιτι ειχε ανεβει 29 αν κ τα ανεμιστηρακια δουλευαν...
Απο μετρησεις σημερα που μετρησα ειχα kh 9 που λογικα ανεβηκε γιατι δεν υπηρχε καταναλωση κ το ca 460.
Τωρα η θερμοκρασια ειναι σε νορμαλ ορια κ τα νιτρικα απο 2.5 που ειχαν παει απο 5 μολις αρχισαν τα πελλετ να δουλευουν, πηγαν παλι στο 5.
Ρυθμισα τις δοσομετρικες κ αυριο θα κανω κ μια καλη αλλαγη νερου. Ας περασει το καλοκαιρι χωρις αλλα προβληματα κ θα επανελθω....

Το καλο ειναι οτι γεννησαν τα σαλιγκαρια κ γεμισε το σαμπ...

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα,

 ας γραψουμε τον πόνο μας....

προειδοποιώ: ειναι μεγαλο το κειμενο...

 

θα ξεκινλησω απο τα καλα....

1. το καλο της τριπολης ειναι οτι η θερμοκρασία κρατιεται καλα με τα ανεμιστηράκια και με λίγη εξάτμιση.

2. εγινε αναβάθμιση κυκλοφορίας με μια jebao rw-15 wifi με aqlink s1. Μιλάμε για πολύ κύμα και δουλευει στο 55-60%... η ρυθμιση μέσω smartphone πολυ καλή με πολλές δυνατότητες που ακομα δεν τις εχω αξοιοποιησει όλες... ειδικα αν εχεις πανω απο δύο αντλιες μπορεις να παιξεις πολύ ωραια νομίζω. Εγώ κρατησα και τις 2 rw-4 που είχα για να χτυπάνε μόνο βράχο σε χαμήλη λειτουργία (αυτες δεν τις έχω συνδεσει ασύρματα καθώς θέλουν ανεξάρτητα link)

3. H  bubble την έκανε με ελαφρά..

 

τα ασχημα τώρα

 

απο κοράλια ειμαι πάλι στην αρχή..εχασα αρκετα όπως ειχα γραψει πριν κανενα μήνα. πλέον εμειναν τα lps, μια acro, μια Pavona, Μια monti red και καποιες digitata που δεν ειναι και πολύ καλα...

η histrix που φαινοταν καλουτσικα..χάθηκε και αυτή αν και για τη συγκεκριμενη νομιζω έβαλε  τη δαγκανα του και ο Mithrax καθώς τελευταια φαινοταν να την τσιμπαει.

Ετσι σχεδόν αδειασε το ενυδρείο απο κοράλια...

 

τι εφταιξε δεν ξέρω...

τα πελλετ φαινονται οτι δουλευουν..ηδη υπηρχε καταναλωση και προσθεσα και αλλα..ωστοσο τα νιτρικά εινα σταθερα στο 5 με λογικό ταισμα μονο τα ψαρια.

επισης η χαετο αναπτυσσεται και αυτή σταθερά..

το σκιμμερ βγάζει πράγμα αλλά οχι τρελή ποσότητα. Η μονη διαφορα ειναι στη σύσταση των αποβλητων που ειναι κάπως..δεν ξερω πως να τα περιγραψω..

Απο μετρήσεις σε λογικά πλαισια σταθερά...εκοψα ασβεστιο μαγνησιο και μόνο 4 ml kh προσθετω για να εχω ΚΗ 7.7

 

Φωσφορικά δεν ξέρω αλλα δεν υπάρχει ιχνος αλγης στο ενυδρείο ..ουτε τα τζαμια πιανουν τοσο συχνά πλέον. Ειναι στα άμεσα σχέδια να παρω ενα hanna να ξεμπερδευω.

 

Αυτό που με προβληματιζει εινα τα πελλετ ... δουλευουν ή με δουλευουν... και αν δουλευουν αξίζουν? με τι κόστος..να καινε τα  κοράλια?

Θα θελα γνώμες για αυτο...

τι εφταιξε και εχασα τα κοράλια;

 

1. η θερμοκρασια που ανεβηκε όταν ελειψα και εφτασε 29! ?  (ειναι ρυθμισμένη στο 27-28 το καλοκαιρι)

2. η κυκλοφορία δεν ήταν αρκετή?

3. στοκαρα αρκετά και κρασσερε?

4. τα πελλετ?

5. το αλάτι? (χρησιμοποιώ απο την αρχή σε αυτο το ενυδρείο το aquaforest reef)

 

πλεον πάμε λιτα... light reef για να εχω το  κεφαλι μου ησυχο...

ισως προσθεσω μετα το καλοκαιρι καμια σεριατοπορα ξανα για να δοκιμάσω μιας και το μόνο που θα εχει αλλαξει θα ειναι η κυκλοφορια. 

 

ακόμα και ετσι όμως.. το απολαμβάνω το ατιμο....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μπράβο για την αναβάθμιση η οποία σίγουρα θα σε βοηθήσει στο μέλλον και μάλιστα στο ρελαντί.Η θερμοκρασία είναι ένας λόγος,μύριζε το σπίτι θάλασσα όταν.μπηκες?.Τα πέλλετ θα κάψουν τα κοραλια κυρίως τις άκρο όταν πάει το kh πανω απο 8 ,και κυρίως τις κορφές τους.Φυσικα δουλεύουν και μάλιστα με δυνατά αποτελέσματα.Καθε 20 μερες σταματά τον ριακτορα βγαλτα και ξεπλυνετα με νερό ενυδρειου να φύγει η γλίτσα και μετα τα ξανά τοποθετείς και συμπλρωνεις μέχρι την γραμμή σημάδι που έχεις βάλει.Η έξοδος του ριακτορα δόκιμο είναι να πέφτει στην αντλία του σκιμερ.Επισεις η απότομη πτώση του ph ναι μπορεί να προκαλεσει νεκρωση στα κοραλια.Το ιδιο και το kh.Παρε Hanna για να έχεις ασφαλής μέτρηση φωσφωρικων την οποία θα ήθελα να δω,μην μπερδεύεσαι που δεν έχεις αλγες .Κανε μερικες αλλαγες βαλε βακτηρια και σε κανα μηνα ξαναδοκιμαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Θαλασσα οχι ιδιατερα ..ειχε αρκετη υγρασια γιατι ηταν κλειστο το σπιτι ειναι μικρο κ μοορει να εφταιξε κ αυτο στην ανοδο...η υψηλη υγρασια δεν επετρεπε περαιρερω εξατμιση κ ετσι παρα τη λειτουργια των ανεμιστηρων δεν ειχαν αποδοση.
Ολα τα κοραλια εμφανισαν καψιματα απο τη βαση η τη μεση προς τα πανω κ οχι η κορυφες...
Το Hanna ειναι μονοδρομος μιας κ απο εξοπλισμο μονο αυτο λειπει.
Ναι τα καθαριζω οπως κ την αντλια γοατι πεφτει η αποδοση κ η εξοδος ειναι στο σκιμμερ. Δεν ειχα ξανα τετοια εμπειρια με τα πελλετ κ το προσπαθω. Ισως το kh ειχε σκαμπανεβασαμτα που με την ελλειψη εξατμισης κ τη θερμοκρασια επιρρεασε κ το pH. Η αληθεια ειναι οτι pH δεν μετραω συχνα καθως το salifert δεν το εχω για αξιοπιστο στις μικροδιαφορες κ ενα ηλεκτρονικο (κινεζικο) αλλα καλιμπραρισμενο υποτιθεται ολο κ θα χανει ... Οσες φορες μετρησα 7.8 ειναι. Ισως θελω κ ενα πχμετρο ;)

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις καλή ροή στην επιφάνεια και στο χώρο ένα παράθυρο ανοιχτό δεν θα έχεις ιδιαίτερα θέματα.Επισεις η χαετο με τον αντίθετο φωτισμό βοηθάει όπως και ένα μεγάλο σκιμερ επισείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το skimmer ειναι της reef octapus μεχρι 500lt το δινει.. Εγω στα 250 το πολυ νομιζω ειναι οριακο

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιωργο,

Θα σου προτεινα να βρεις ενα αξιοπιστο όργανο και να μετρησεις το ph σου.Οταν ξεκινας να χρησιμοποιεις βιοπελετ σε ενα ενυδρειο με υψηλα nutrients πρεπει να προσεχεις την αποτομη πτωση του ph και του kh.τα βακτηρια επειδη πολλαπλασιαζονται καταναλωνουν περισσοτερο οξυγόνο και απελευθερώνουν διοξείδιο του ανθρακα,με αποτελεσμα να εχεις πτωση του ph.Η αποτομη πτώση του ph σιγουρα επηρεαζει τα κοραλλια και μπορεις να παθεις stn.

Οποτε μετρα το ph και αν δεις οτι ειναι χαμηλο,βαλε μεγαλυτερη κυκλοφορια στην επιφάνεια ή δυναμωσε το σκιμμερ να οξυγονωνει περισσότερο.

Μπορει να ειναι αλλος ο λογος των νεκρωματων αλλα τσεκαρε το.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιωργο,
Θα σου προτεινα να βρεις ενα αξιοπιστο όργανο και να μετρησεις το ph σου.Οταν ξεκινας να χρησιμοποιεις βιοπελετ σε ενα ενυδρειο με υψηλα nutrients πρεπει να προσεχεις την αποτομη πτωση του ph και του kh.τα βακτηρια επειδη πολλαπλασιαζονται καταναλωνουν περισσοτερο οξυγόνο και απελευθερώνουν διοξείδιο του ανθρακα,με αποτελεσμα να εχεις πτωση του ph.Η αποτομη πτώση του ph σιγουρα επηρεαζει τα κοραλλια και μπορεις να παθεις stn.
Οποτε μετρα το ph και αν δεις οτι ειναι χαμηλο,βαλε μεγαλυτερη κυκλοφορια στην επιφάνεια ή δυναμωσε το σκιμμερ να οξυγονωνει περισσότερο.
Μπορει να ειναι αλλος ο λογος των νεκρωματων αλλα τσεκαρε το.
Πλεον με την νεα αντλια εχω σιγουρη κυκλοφορια. Εχω στη δουλεια εργαστηριακο πεχαμετρο για αναλυσεις νερου
...θα μετρησω εκει pH.

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gmarbel said:

Πλεον με την νεα αντλια εχω σιγουρη κυκλοφορια. Εχω στη δουλεια εργαστηριακο πεχαμετρο για αναλυσεις νερου
...θα μετρησω εκει pH.

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 

Τί άλλο θές...  ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...