Jump to content

Tripoli's reef


gmarbel

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

Πλεον με την νεα αντλια εχω σιγουρη κυκλοφορια. Εχω στη δουλεια εργαστηριακο πεχαμετρο για αναλυσεις νερου
...θα μετρησω εκει pH.

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 

Να κάνω μια ερώτηση που μπορεί να είναι χαζή. Εχω ακούσει ότι όσο αφορά το ph αυτό μπορεί να αλλάξει σημαντικά  κατά τη μεταφορά του. Ισχύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Να κάνω μια ερώτηση που μπορεί να είναι χαζή. Εχω ακούσει ότι όσο αφορά το ph αυτό μπορεί να αλλάξει σημαντικά  κατά τη μεταφορά του. Ισχύει αυτό;

Ισχυει Λουκα.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει Λουκα.
Χωρις να ειμαι ειδικος... Στο ποσιμο νερο ειναι μικρη η διαφορα κ δεν εχει κ πολυ σημασια καθως τα ορια εχουν μεγαλο ευρος κ δυσκολα θα βγει ακαταλληλο. Εξαλου παντα τα δειγματα εξεταζονται σε λιγοτερο απο 24 ωρες. Σε οτι αφορα τα νερα ενυδρειου που ειναι 'ζωντανα' εκει υπαρχουν μεταβολες κ οι διαφορες παιζουν ρολο. Οσο περναει η ωρα η βιολογια παιθαινει κ μεταβαλεται κ το pH. Το ιδανικο ειναι να εξεταζεται οσο το δυνατο γρηγοροτερα. Το μπουκαλι να ειναι γεματο μεχρι το στομιο κ αν θα περασουν ωρες να μεταφερεται υπο ψυξη..αν κ οι μετρησεις πρεπει γινονται στους 25

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

Χωρις να ειμαι ειδικος... Στο ποσιμο νερο ειναι μικρη η διαφορα κ δεν εχει κ πολυ σημασια καθως τα ορια εχουν μεγαλο ευρος κ δυσκολα θα βγει ακαταλληλο. Εξαλου παντα τα δειγματα εξεταζονται σε λιγοτερο απο 24 ωρες. Σε οτι αφορα τα νερα ενυδρειου που ειναι 'ζωντανα' εκει υπαρχουν μεταβολες κ οι διαφορες παιζουν ρολο. Οσο περναει η ωρα η βιολογια παιθαινει κ μεταβαλεται κ το pH. Το ιδανικο ειναι να εξεταζεται οσο το δυνατο γρηγοροτερα. Το μπουκαλι να ειναι γεματο μεχρι το στομιο κ αν θα περασουν ωρες να μεταφερεται υπο ψυξη..αν κ οι μετρησεις πρεπει γινονται στους 25

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 

Μιλούσα Γιωργο για ενυδρειακο νερό σε ουροσυλεκτη κλειστό Κ.λ.π.:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα Γιωργο για ενυδρειακο νερό σε ουροσυλεκτη κλειστό Κ.λ.π.:thumbsu:
Ναι το καταλαβα. Απλα διευκρινιζα τις διαφορες...αλλο το εμφιαλομενο κ το νερο βρυσης και αλλο το ενυδρειακο για να μην υπαρξει συγχηση... ;)

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/20/2017 at 10:05 PM, niknik said:

Πώς πάει το ενυδρειο Γιωργο?

αχ.. μεγάλη αιμορραγία...σταθερά με ταλαιπωρεί...

 

Χαλασε η αντλια των πελλετ... αντικατασταθηκε (παλι καλα ειχε εγγυηση)

Χαλασε το καναλι των λευκων στο φωτιστικο.... Παρηγγειλα καινουριο. Αν κι  με λιγη προσπαθεια και πατεντα ισως το φτιαξω (να περασει και η ώρα). Τωρα δουλευουν πονο τα μπλε και πήραν  μπρος και 2 Τ5 που ειχα για να ενισχυσω τα sps αλλα μιας κ δεν υπάρχει τίποτα το ειχα παροπλισμενο.

Αντικατεστησα το προφιλτρα στην οσμωση μπας και δουμε διαφορα

αλλαγή νερου, καθαρισμα εξοπλισμου κτλ..

απο εβδομαδα θα ερθει το νεο φωτιστικο (να δουμε τι ψαρια θα πιασμουμε)

απο μετρήσεις νιτρικά στο 10, τα αλλα σταθερα αφου δεν εχει κ τιποτα να καταναλώσει...

ηθελα να πάρω hanna για τα φωσφορικα αλλα τώρα παει πίσω η αγορά

 

Τωρα κανω υπομονή να παρει λιγο τα πανω του, να ηρεμησει αυτο να ηρεμησω και εγώ και να βαλω κανενα κοραλακι δοκιμαστικα και παλι...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

επίσης τον αλλο μηνα που θα παραγγειλω αλατι λεω να γυρισω παλι στο tropic reef

Link to comment
Share on other sites

Το red sea το απλο το έχεις δουλέψει ?

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, niknik said:

Το red sea το απλο το έχεις δουλέψει ?

οχι. μονο με tropic επαιζα και ημουν καλα. ειπα να δοκιμασω aquaforest σε αυτο το στησιμο αλλα δεν ξερω αν φταιει και αυτο στις κακοτοπιες και ειπα να γυτισω στο δοκιμασμενο

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, gmarbel said:

οχι. μονο με tropic επαιζα και ημουν καλα. ειπα να δοκιμασω aquaforest σε αυτο το στησιμο αλλα δεν ξερω αν φταιει και αυτο στις κακοτοπιες και ειπα να γυτισω στο δοκιμασμενο

Ποιο aquaforest φιλαράκι? Το απλό?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Skoti said:

Ποιο aquaforest φιλαράκι? Το απλό?

το reef to απλο οχι το probiotic

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gmarbel said:

το reef to απλο οχι το probiotic

Έπαιξε και αυτό το ρόλο του, δυστυχώς!!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, niknik said:

Το reef salt το δούλεψα χωρίς κανένα πρόβλημα.

και εγώ δεν νομιζω οτι φταιει το αλατι.. τα πελλετ κατηγορώ..πριν πάρουν μπρος μια χαρα αναπτυξη είχα.. μέτα την προσθηκη μερικών σκληρών και αφου πήραν μπρος τα πελλετ  αρχισε η κατω βόλτα  και μπορώ να πώ οτι συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Αφηξη νέου φωτιστικού... Hi-Tech ρύθμιση μέσω WiFi

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και φωτό για ψάρεμα..αν και δεν λέει πολλά το ενυδρείο... τουλάχιστον υπάρχει εξοπλισμός και διαθεσηefa7a9eaa3ad77ecea247a52d414b7d3.jpg48745f0910a3a14e9070bab2cc451146.jpg713de7581bc6837762eff8416d0e3d99.jpg8c054b6833b095af2e8cc0de840f1720.jpg2fa256cf46e8d54b85795cfda74770f0.jpg

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Γιωργο για πες εντυπωσεις,αλλαξε θεση στη ροη ειναι πολυ κοντα στα κοραλια ασε που φαινονται μικροι.Απο τιμες πως εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Γιωργο για πες εντυπωσεις,αλλαξε θεση στη ροη ειναι πολυ κοντα στα κοραλια ασε που φαινονται μικροι.Απο τιμες πως εισαι?
Καλό φαίνεται. Το έβαλα σε αυτόματο πρόγραμμα με ηλιοφάνεια φθινοπώρου...το μεσημέρι είναι αρκετά λευκό στο μάτι αλλά αργότερα είναι υπέροχο..και τα lps φαίνεται να τους άρεσε..
Ποια κοράλια;;;; Σκελετοί είναι για dekor. Οι κυκλοφορίες οι μικροί χτυπάνε βράχο. Αύριο θα τους αλλάξω θέση γιατί στην πίσω γωνία μαζεύει βρωμα και θα τους χρησιμοποιήσω για ενίσχυση.

Σήμερα έκανα αλλαγή νερού. Έβαλα κ άνθρακα...
Από τιμές σταθερά. Τα νιτρικά είναι κολλημένα στο 10, παρόλο που τα πέλλετ δείχνουν να μοιωθηκαν και η βρωμα του skimmer, δεν περιγραφεται.
Βλέπουμε...

Κ μια φωτό τώρα με περισσότερο μπλε..42087ca79aaae6f7c5247007c4f4e812.jpg

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, niknik said:

Αύξησε λίγο τα πελλετ

θα το κάνω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν τα εχω δοκιμασει τα pellet και δεν τα γνωριζω, αλλα ειναι πολλα τα ενυδρεια που χαλασαν εξαιτιας τους.

το πιο πιθανο βεβαια απο κακη χρηση....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος antonis t83 έγραψε:

δεν τα εχω δοκιμασει τα pellet και δεν τα γνωριζω, αλλα ειναι πολλα τα ενυδρεια που χαλασαν εξαιτιας τους.

το πιο πιθανο βεβαια απο κακη χρηση....

Και αγνοια.

Link to comment
Share on other sites

Και αγνοια.
Aυτο φοβάμαι...

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...