Jump to content

Tripoli's reef


gmarbel

Recommended Posts

Επιτέλους, μεγάλη συγκίνηση. .
Αξιωθηκα να πάρω Hanna... Και τα αποτελέσματα μάλλον με δικαιώνουν...4cb7bd596c6b536f5641ad3e159abe05.jpg

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω οτι να νιτρικά είναι στο 2.5 μαλλον ή και λιγοτερα

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο εργαλειο και μεγεια!^_^

Ειναι απο τα σημαντικα πραγματα που ολο λεω να παρω και συνεχεια το αφηνω πισω!

Μια χαρα τιμη στα νιτρικα:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

το 736 μετραει φωσφορο σε θαλλασινο ενυδρειο σύμφωνα με την εταιρία

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, mad23 said:

Ωραιο εργαλειο και μεγεια!^_^

Ειναι απο τα σημαντικα πραγματα που ολο λεω να παρω και συνεχεια το αφηνω πισω!

Μια χαρα τιμη στα νιτρικα:thumbsu:

και εγω το ιδιο ελεγα.... οσπου ειπα.... δεν γα...  θα το παρω ..και ας μην εχω να φαω...χαχα

 

τα νιτρικά και εγω θεωρω ειναι καλά... τα πελλετ δουλευον καλα...εβαλα και αντιφωσφωρο την aquaforest και βλεπουμε...

η χαετο την ακουσε λιγακι νομιζω και εχει περιορισει την αναπτυξη, αρα μαλλον κατι γίνεται...

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

το 736 μετραει φωσφορο σε θαλλασινο ενυδρειο σύμφωνα με την εταιρία

Για αυτο εχει τον πινακακι για την μετατροπη.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, niknik said:

Για αυτο εχει τον πινακακι για την μετατροπη.

ναι βεβαια δεν ξέρω εν τελη ποιο ειναι πιο ακριβές... ο φώσφωρος ή τα φωσφορικά...?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/19/2017 at 10:01 PM, niknik said:

Τι νέα  έχουμε @gmarbel?Πότε ερχεσε Αθήνα??

ακολουθει update. Ήρθα αθήνα..ψωνησα και έφυγα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Υπάρχουνν αλλαγες στο ενυδρειο..σε εξοπλισμό, λειτουργίες και ζωντανα..

 

Απο εξοπλισμό...

άλλαξα τον ριάκτορα των πελλετ και τα έβαλα στον D-D αλλά βλέπω οτι δεν εχω την ανατάραξη που χρειάζεται με μια 1200 αντλια και ετσι αναμένω μια jebao 3000λτ. Χρησιμοποιώ τα πελλετ premium all in one και μαλλον ειναι πιο βαριά από άλλα πελλετ και σε συνδυασμο με τις απώλειες λογω ύψους που εχει ο ριάκτορας χανει σε λίτρα. Θα δουμε στη συνέχεια. Ετσι στον ριακτορα που είχα έβαλα τον αντιφώσφορο της AF που δουλεύει πολύ καλά.

 

Απο λειτουργίες...

Αλλαξα το πρόγραμμα στον φωτισμό καθώς το αυτόματο που είχε το φωτιστικό με προσομοίωση φωτοπερίοδου ανάλογα με την εποχή του έτους έφτανε να δουλεύει εως και το 100% και νομίζω ήταν αρκετή η ένταση. Έτσι ρύθμισα εγώ την φωτοπερίοδο ανα ώρα δουλευοντάς το πιο χαμηλά και με λιγο παραπάνω ένταση στο φάσμα του μπλε που το προτιμώ οπτικά.

 

Απο ζωντανά..

προστέθηκαν ερημίτες και σαλιγκάρια, ενα coral beauty angelfish και μερικά sps και lps.

Η ψαροσύνθεση έκλεισε.

Απο lps έβαλα αυτά που ήθελα  αλλα δεν λέω οτι τελείωσα ;)

Απο sps έχω χώρο για τουλαχιστον 2-3 κομμάτια

Θέλω να προσθέσω μια recordea florida. Στις πίσω γωνιές σκεφτομαι να βάλω δύο μπουκέτα με μανιτάρια

Και απο σκληρά  millepora, a. formosa, poccilopora και να προσπαθήσω να βάλω μια seriatopora που δεν μου κάθεται με τίποτα.

 

Μετρήσεις:

αλατότητα 1026

θερμοκρασία 25.5-26.5

νιτρικά 1-5 (αναλογαα πότε  κάνω μέτρηση σε σχέση με την εβδομαδιαια αλλαγή νερού 10%)

φωσφορος 12 ppb (Ηanna)  ητοι 0,037 φωσφορικά με βάση τον πίνακα και πριν απο αλλαφή νερού

kh 8,2 (θέλω να το κατεβασω λίγο για τα πέλλετ)

Ca 400

Mg 1410 (δεν προσθέτω ακόμα)

 

Γενικά παρατήρησα τα lps και sps που ειχα να έχουν χάσει χρώμα και γιαυτό αλλαξα την ενταση στο φωτιστικο και προσθεσα περισσοτερο μπλε. Εχει περιπου ενα μήνα και βλέπω ελεχιστη βελτίωση. Δεν ξέρω αν φταιει αυτό βεβαια ή κατι άλλο. Ωστόσο νομιζω τα sps που έβαλα πρόσφατα σαν να ξεθοριάζουν και αυτά (εχουν περιπου 10 μέρες και ακομα δεν ξερω αν θα την βγαλουν βεβαια) αλλα απο πλευράς φωτισμού αυτά νομιζω θέλουν και αλλη ενταση. Χρειαζονται κατι αλλο για περισσοτερο χρωμα? Τι μπορώ να κάνω γενικά και απο πλευράς φωτισμού ως προς την ένταση και το φάσμα..?

 

θα ακολουθήσουν φωτογραφίες...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανταποκρίνονται στον πραγματικό φωτισμό..είναι πιο λευκές και με λιγοτερη εκθεση νομιζω. Δεν ξέρω τι πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις της κάμερας του κινητου11ff7c82be4cc699bee4d4a237840ed9.jpg2c73aeba0b0b1b5c3f48066fb446a42e.jpg2e69d929a81e15b9fe020f5967dc984e.jpgec2ddf966a60a95f911b3140894c35b7.jpg

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
 

Έγινε επεξεργασία - gmarbel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

ακολουθει update. Ήρθα αθήνα..ψωνησα και έφυγα...

Για αυτό ρώτησα να σου έδινα...

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, niknik said:

Για αυτό ρώτησα να σου έδινα...

θα ερθω ξανα μεσα στον ιανουαριο.

Link to comment
Share on other sites

Κ εκεί που μέχρι χθες είχα μια bubble anemone, σήμερα έχω τρεις...ήξερα ότι διχοτομουνται αλλα ξέφυγαν..

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα,

νοιμίζω ανακάλυψα την αιτια τις αποτυχίας του..

 

σημερινή μέτρηση  ph σε εργαστήριο... 7.5 !!!

ειχα κανει και εχθες με το κινεζικο δικο μου που μ έλεγε 7.6 αλλα δεν το πίστευα..και ετσι σήμερα το πήγα σε εργαστηρίο για μέτρηση. Τελικά το δικό μου μια χαρα μετρούσε μέχρι που εσπασε το ηλεκτροδιο!!

 

διορθωτικές ενέργεις: αλλαγή νερού, και ξεσκέπασμα..τόσο καιρό το ε'ιχα σκεπασμένο για να μην πηδηξουν τα ψάρια και για την εξάτμιση αλλα τελικά ο αερίσμος απο το σαμπ δεν επαρκεί μάλλον. Θα τρεξει λιγες μέρες ετσι και θα μετρήσω ξανά στο εργαστήριο. Παρήγγειλα και ενα καινουριο πχαμετρο να υπάρχει.

 

υπολοιπες μετρησεις με salifert και hanna low phosphorus: 

 

Ca 400

Mg 1380

KH  8.2

αλατοτητα 1026

Θερμοκρασια 26

Νιτρικά 5

φωσφορικα 0.031 ppm

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

καλημέρα,

νοιμίζω ανακάλυψα την αιτια τις αποτυχίας του..

 

σημερινή μέτρηση  ph σε εργαστήριο... 7.5 !!!

ειχα κανει και εχθες με το κινεζικο δικο μου που μ έλεγε 7.6 αλλα δεν το πίστευα..και ετσι σήμερα το πήγα σε εργαστηρίο για μέτρηση. Τελικά το δικό μου μια χαρα μετρούσε μέχρι που εσπασε το ηλεκτροδιο!!

 

διορθωτικές ενέργεις: αλλαγή νερού, και ξεσκέπασμα..τόσο καιρό το ε'ιχα σκεπασμένο για να μην πηδηξουν τα ψάρια και για την εξάτμιση αλλα τελικά ο αερίσμος απο το σαμπ δεν επαρκεί μάλλον. Θα τρεξει λιγες μέρες ετσι και θα μετρήσω ξανά στο εργαστήριο. Παρήγγειλα και ενα καινουριο πχαμετρο να υπάρχει.

 

υπολοιπες μετρησεις με salifert και hanna low phosphorus: 

 

Ca 400

Mg 1380

KH  8.2

αλατοτητα 1026

Θερμοκρασια 26

Νιτρικά 5

φωσφορικα 0.031 ppm

Βάλε μια αεραντλια στο σαμπ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

νέες μετρήσεις σημερινές

 

νιτρικά 10

φωσφορικά 0,09

pH 7.3

KH 7.7

 

Αλλαξα πριν 4 ημερες αντιφόσφωρο, και αντλια στα πελλετ όπου αναδεύονται καλύτερα και φυσικά νερό. Τα φωσφορικά νιτρικά μαλλον ανεβηκαν επειδη εχασα και καποια σκληρά..

Εβαλα αεραντλία εδω και μια εβδομάδα και ξεσκεπασα το ενυδρειο με πολύ καλή κυκλοφορία και επαρκή αερισμό του χώρου αλλα δεν βλέπω αποτέλεσμα. Το ΚΗ επεσε σε νορμαλ για λειτουργια πελλετ αλλα παράλληλα πέφτει και το PH και είναι θέμα.

Δεν ξέρω τι αλλο να κάνω....

Σκεφτηκα να αλλάξω σκιμμερ αλλα αυτο που ηθελα δεν χωραει στο τωρινό σαμπ και αναβαλλεται η αγορα μεχρι το καλοκαιρι. Για εσωτερικο πρεπει να εχει διαστασεις 20χ20 και εκεινο ειχε 26χ26 (εννοώ το coral box p700) το p500 χωράει αλλα μου φαινεται λιγο και η διαφορα στη τιμή εινια μικρή. Τώρα εχω το reef octapus 90 Ηang on και δεν ξέρω αν ειναι οκ παρολο που ειναι μεχρι 500λτ.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα υπάρχει το καινούργιο d500 plus που είναι 18,5 χ18,5 και είναι υπεραρκετό για τα λίτρα σου, εκτός βέβαια αν σκέφτεσαι για κάποια αναβάθμιση στο μέλλον. Το καινούργιο d700 plus είναι κατά περίεργο λόγο φθηνότερο από το 500 αλλά αναφέρει ότι δεν μπορεί να σταλεί στη Ευρώπη. Πραγματικά ακατανόητα πράγματα. Πάντος πιστεύω ότι  και το 500 μια χαρά σου κάνει αφού υπάρχει και θέμα χώρου στο sump.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έχω το 500αρι σε 500 λίτρα ενυδρείο και άλλα 100  sump .

Έχω 0 νιτρικά έως 5 . Αν ένα ενυδρείο έχει μια νορμάλ ιχθιοφορτηση με αρκετές άλγες στο σαμπ (refugium) , σωστές αλλαγές και είναι στρωμένο τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2018 at 10:44 PM, Mr.Puff said:

Από ότι είδα υπάρχει το καινούργιο d500 plus που είναι 18,5 χ18,5 και είναι υπεραρκετό για τα λίτρα σου, εκτός βέβαια αν σκέφτεσαι για κάποια αναβάθμιση στο μέλλον. Το καινούργιο d700 plus είναι κατά περίεργο λόγο φθηνότερο από το 500 αλλά αναφέρει ότι δεν μπορεί να σταλεί στη Ευρώπη. Πραγματικά ακατανόητα πράγματα. Πάντος πιστεύω ότι  και το 500 μια χαρά σου κάνει αφού υπάρχει και θέμα χώρου στο sump.

εστειλα μηνυμα και μου ειπε αν παραγγειλω το uk delivery το στελνει ελλαδα... η αληθεια ειναι οτι ερχεται πιο ακριβο το 500αρι, αν παω σε αυτο θα του στειλω για να δω τη διαφορα

Έγινε επεξεργασία - gmarbel
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2018 at 11:56 PM, fishbone! said:

Γιώργο έχω το 500αρι σε 500 λίτρα ενυδρείο και άλλα 100  sump .

Έχω 0 νιτρικά έως 5 . Αν ένα ενυδρείο έχει μια νορμάλ ιχθιοφορτηση με αρκετές άλγες στο σαμπ (refugium) , σωστές αλλαγές και είναι στρωμένο τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα. 

 το καλοκαιρι θα αλλαξω σαμπ και θα γινει σε διαστασεις που να εξυπηρετει... ωστοσο αν ειναι αρκετο το 500αρι το περνω κ τώρα και ειναι κ πιο οικονομικο απο αποψη ρευματος. Τρεχω biopelllet και haeto και θελω κατι δυνατό.  Aν και δεν εχω πανω απο 240 λτ συνολικά πιστευω θα με καλυψει το 500αρι και δεν σκοπευω να παω σε μεγαλύτερο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ενναλακτικά εβλεπα το Νyos quantum 160  ή το vertex 180i αλλα εχουν 2πλάσια τιμη

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ήρθε το phμετρο απο κινα μόλις σε 2 εβδομάδες..κ φυσικα μέτρησα..

φαινεται αρκετά αξιοπιστο  με αξιοπιστία 2 δεκαδικών. Το τεσταρα σε νερο οσμωσης και δίνει τιμη 7.01 και σε νερό βρύσης 7,41.

Στο ενυδρείο δίνει 7,77. Δεν ειναι το επιθυμητό αλλα φαινεται να εχει ανεβει. Καποια στιγμη θα το παω και στο διαπιστευμένο εργαστηριο με δειγμα νερου να τα συγκρίνω.

 

Για σκιμμερ κλ;hνω προς το coral box d500 plus. Τις επόμενες μέρες θα βάλω την παραγγελία

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

Σημερα ήρθε το phμετρο απο κινα μόλις σε 2 εβδομάδες..κ φυσικα μέτρησα..

φαινεται αρκετά αξιοπιστο  με αξιοπιστία 2 δεκαδικών. Το τεσταρα σε νερο οσμωσης και δίνει τιμη 7.01 και σε νερό βρύσης 7,41.

Στο ενυδρείο δίνει 7,77. Δεν ειναι το επιθυμητό αλλα φαινεται να εχει ανεβει. Καποια στιγμη θα το παω και στο διαπιστευμένο εργαστηριο με δειγμα νερου να τα συγκρίνω.

 

Για σκιμμερ κλ;hνω προς το coral box d500 plus. Τις επόμενες μέρες θα βάλω την παραγγελία

Το έχεις καλιμπράρει το phμετρο; Αν όχι πάρε ένα υγρό καλιμπραρίσμαστος 7. Μπορεί να θέλει καλιμπράρισμα δύο σημείων οπότε σε αυτή την περίπτωση πάρε υγρά 7 και 9. Εγώ για σιγουριά καλιμπράρω κάθε εβδομάδα ή αν κάνω πιο αραιές μετρήσεις πριν από κάθε μέτρηση. Το d500 plus πιστεύω θα σε καλύψει απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...