Jump to content

Tripoli's reef


gmarbel

Recommended Posts

4 minutes ago, Mr.Puff said:

Το έχεις καλιμπράρει το phμετρο; Αν όχι πάρε ένα υγρό καλιμπραρίσμαστος 7. Μπορεί να θέλει καλιμπράρισμα δύο σημείων οπότε σε αυτή την περίπτωση πάρε υγρά 7 και 9. Εγώ για σιγουριά καλιμπράρω κάθε εβδομάδα ή αν κάνω πιο αραιές μετρήσεις πριν από κάθε μέτρηση. Το d500 plus πιστεύω θα σε καλύψει απόλυτα.

η αληθεια εινια δεν το εχω καλιμπράρει αν και θα επρεπε.. δεν εχω υγρα καλιμπραρίσματος και δυσκολο να βρω εδώ..γιαυτο ειπα να το παω στο εργαστηριο που καλιμπραρει καθε φορά με 7αρι να το τσεκάρω αλλα να τσεκάρω κ με δειγμα νερου την ακριβεια...

εξαλου δεν με χρεωνει μιας και δεν εχει κοστος αντριδρστηριου κ εχει κ αυτος ενυδρείο κ συμπάσχει..

Βεβαια νοιωθω ασχημα κάθε και αυτη τη φορά λεω να παω με πετι φουρ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

η αληθεια εινια δεν το εχω καλιμπράρει αν και θα επρεπε.. δεν εχω υγρα καλιμπραρίσματος και δυσκολο να βρω εδώ..γιαυτο ειπα να το παω στο εργαστηριο που καλιμπραρει καθε φορά με 7αρι να το τσεκάρω αλλα να τσεκάρω κ με δειγμα νερου την ακριβεια...

εξαλου δεν με χρεωνει μιας και δεν εχει κοστος αντριδρστηριου κ εχει κ αυτος ενυδρείο κ συμπάσχει..

Βεβαια νοιωθω ασχημα κάθε και αυτη τη φορά λεω να παω με πετι φουρ...

Πάντος για να μη χρειάζεται να τρέχεις κάθε τόσο στο εργαστήριο, ψάξε για υγρό σε κατάστημα με αγροτικά είδη. Από τέτοιο κατάστημα το πήρα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

ατυχία τελικά με το σκιμμερ. To fish street στέλνει μονο το D700 απο UK. Όλα τα plus δεν έρχονται ελλαδα. Επομένως αναβάλλεται η αγορα νεου σκιμμερ. :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gmarbel έγραψε:

ατυχία τελικά με το σκιμμερ. To fish street στέλνει μονο το D700 απο UK. Όλα τα plus δεν έρχονται ελλαδα. Επομένως αναβάλλεται η αγορα νεου σκιμμερ. :bigemo_harabe_net-99:

Πάρε το 700 δεν θα έχεις θέμα κανένα.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, niknik said:

Πάρε το 700 δεν θα έχεις θέμα κανένα.

το σκεφτομαι αλλα δεν θα ειναι μεγαλο?...σε ενυδρειο με μηκος 70εκ να βάλω στο σαμπ σκιμμερ με 26 εκ διαμετρο...? με τετοιο σκιμμερ θα ταιζω ολη μερα...

Απο την αλλη για αντοιστοιχα επωνυμα σκιμμερ θελω διπλασια λεφτά και δεν περισσευουν αυτη τη στιγμη

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gmarbel έγραψε:

το σκεφτομαι αλλα δεν θα ειναι μεγαλο?...σε ενυδρειο με μηκος 70εκ να βάλω στο σαμπ σκιμμερ με 26 εκ διαμετρο...? με τετοιο σκιμμερ θα ταιζω ολη μερα...

Απο την αλλη για αντοιστοιχα επωνυμα σκιμμερ θελω διπλασια λεφτά και δεν περισσευουν αυτη τη στιγμη

Δεν θα εχεις θεμα στη χειροτερη με βαρυ χερι που θα το ευχαριστηθεις θα βαλεις χρονοδιακοπτη στο σκιμερ πχ να κλεινει δυο φορες την εβδομαδα,εξαλουυ μπορει και στο μελλον να μεγαλωσεις,ποτε δεν ξερεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, niknik said:

Δεν θα εχεις θεμα στη χειροτερη με βαρυ χερι που θα το ευχαριστηθεις θα βαλεις χρονοδιακοπτη στο σκιμερ πχ να κλεινει δυο φορες την εβδομαδα,εξαλουυ μπορει και στο μελλον να μεγαλωσεις,ποτε δεν ξερεις.

ακομά δεν ευχαριστήθηκα αυτό να συζητάμε για μεγαλύτερο....μη ξυνεις πληγές...

μαλλον σε αυτο θα καταλήξω αναγκαστηκά... ελπιζω μονο να μην με ταλιπωρήσει πολυ στην τοποθέτηση αλλιως θα κολλήσω 5 τζαμια και θα φτιαξω σαμπ που ετσι κ αλλιως ειναι στα σχεδια με σκοπό να γινει πιο λειτουργικό μιας και πλεον έχω την εμπειρία του σαμπ και ξερω πως το θέλω σύμφωνα με τον εξοπλισμό μου... Ερωτηση με τετοιο σκιμμερ θα χρειαζεται να τρεχω τα πελλετ ή θα βγουν off (οχι οτι με χαλαει); και πως θα το καταλάβω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

ακομά δεν ευχαριστήθηκα αυτό να συζητάμε για μεγαλύτερο....μη ξυνεις πληγές...

μαλλον σε αυτο θα καταλήξω αναγκαστηκά... ελπιζω μονο να μην με ταλιπωρήσει πολυ στην τοποθέτηση αλλιως θα κολλήσω 5 τζαμια και θα φτιαξω σαμπ που ετσι κ αλλιως ειναι στα σχεδια με σκοπό να γινει πιο λειτουργικό μιας και πλεον έχω την εμπειρία του σαμπ και ξερω πως το θέλω σύμφωνα με τον εξοπλισμό μου... Ερωτηση με τετοιο σκιμμερ θα χρειαζεται να τρεχω τα πελλετ ή θα βγουν off (οχι οτι με χαλαει); και πως θα το καταλάβω;

Τα πελλετ θα αποδωσουν καλυτερα ,φυσικα θα τα εχεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, niknik said:

Τα πελλετ θα αποδωσουν καλυτερα ,φυσικα θα τα εχεις.

τοτε παραγγέλνω το d700 και βλέπουμε.

 

το ph ανέβηκε και αλλο 7.85

επεκτεινα την είσοδο του αερα στο σκιμμερ εκτος σαμπ κ μάλλον πέρνει καλύτερο αέρα σε συνδυασμο με την αεραντλία

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, TAN said:

πολυ καλα επραξες.Το ph τι ωρα το μετρας?

Χρονια πολλαγια τη γιορτή σου,...

μεσημερι μετραω

Link to comment
Share on other sites

Λατρεία...72f3fc476c7ae946267e1b983b33ece6.jpg

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

Λατρεία...72f3fc476c7ae946267e1b983b33ece6.jpg

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
 

Πράγματι εύχομαι να σου ζήσει μιλάμε για δύσκολο ζωντανο,θέλει φαι πολύ target.

Link to comment
Share on other sites

Κατέφθασε το θηρίο...
Ελπίζω να καταφέρω να το βόλεψω....b13454ef62eb51ea8c69ebf1b918bf21.jpg

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες!!!

Καλοδουλευτο .

 

Πάρε καμία αντλία spare να έχεις :hehe!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, fishbone! said:

Μεγειες!!!

Καλοδουλευτο .

 

Πάρε καμία αντλία spare να έχεις :hehe!

ξερεις κατι και δεν το λες....?

την ιδια έχω στην επιστροφή και στον ριακρορα με τα πελλετ... μια χαρα μεχρι τώρα αλλα χρειαζεται μια αντλια back up..

το καλο με αυτο ειναι οτι μπορεις ευκολα να βρεις αντλία και να την αλλαξεις...

το σεταρισα και το απογευμα ξεκιναει η επιχειρηση τοποθέτηση.... το μετρησα και νομιζω οτι θα το βολεψω ευκολα... να δουμε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγειες Γιωργο υπομονή κάνα μήνα περίπου να στρώσει.Χαμηλα η ρύθμιση του στο δαχτυλίδι το άσπρο ο αφρός και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση του...

Νίκο..εκεί πρέπει να ειναι η στάθμη; Για wet ή dry?

Καλοκαίρι θα φτιάξω νεο σαμπ γιατί πολύ στριμωγμα ρε παιδιά...

Πολύ ωραία φυσαλίδα έχει και ήδη έχει ξεκινήσει να παράγει βρώμα...
Να δούμε και τον αντίκτυπο στο ενυδρείο...51a12853c0c5c8be1aaebe345e8559c5.jpg

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

ξερεις κατι και δεν το λες....?

την ιδια έχω στην επιστροφή και στον ριακρορα με τα πελλετ... μια χαρα μεχρι τώρα αλλα χρειαζεται μια αντλια back up..

το καλο με αυτο ειναι οτι μπορεις ευκολα να βρεις αντλία και να την αλλαξεις...

το σεταρισα και το απογευμα ξεκιναει η επιχειρηση τοποθέτηση.... το μετρησα και νομιζω οτι θα το βολεψω ευκολα... να δουμε

Όχι φίλε εγώ τα λέω και τα γράφω. 

 

Μετά από αυτό όπως έχω ενημερώσει εκτός ότι είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση και το value for money , έχω αλλάξει άλλες δύο αντλίες!

Σύνολο 4 στα 2 με 2.5 χρόνια λειτουργίας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια παρουσίαση. δεν την ειχα υποψιν μου... αλλα σε ολα εχεις δικιο. τωρα ως προς την αντλία θα δείξει. Σιγουρα χρειαζεται να έχουμε καβατζα αντλια  για καθε ενδεχόμενο. Σιγουρα αν οχι σε 1 χρόνο σε 2 ή 3 καπου θα χρειαστεί...

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2018 at 5:31 ΜΜ, το μέλος gmarbel έγραψε:

Στη θέση του...

Νίκο..εκεί πρέπει να ειναι η στάθμη; Για wet ή dry?

Καλοκαίρι θα φτιάξω νεο σαμπ γιατί πολύ στριμωγμα ρε παιδιά...

Πολύ ωραία φυσαλίδα έχει και ήδη έχει ξεκινήσει να παράγει βρώμα...
Να δούμε και τον αντίκτυπο στο ενυδρείο...51a12853c0c5c8be1aaebe345e8559c5.jpg

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
 

Wet είναι αλλά ακόμα είναι νωρίς.Εχει να βγάλει πραμα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, niknik said:

Wet είναι αλλά ακόμα είναι νωρίς.Εχει να βγάλει πραμα.

εκει καλα ειναι η στάθμη?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

εκει καλα ειναι η στάθμη?

 

Καλα ειναι αλλα δες μηπως θελει ενα τικ ποιο κατω δηλ στην κατω πλευρά του άσπρου δαχτυλιδιού. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπόν, το σκιμμερ φαινεται να πήρε μπρος

μετρήσεις σταθερες δεν εχει αλλαξει κάτι, αλλά  βλέπω το ενυδρείο πιο φωτείνο και διαυγές..

Το ph που με ταλιπώρησε στο 8.1 (με καλιμπραριμενο Phμετρο) και την εξοδο αερα του skimmmer εκτός σαμπ (μεγαλη υπόθεση νομίζω τελικά)!

Φαίνεται να κάνει καλή δουλειά και ειναι και αθόρυβο.

 

και μιας θα ειμαι στην κοπή της πίτας, λέω να κάνω μια προσπάθεια να βάλω κανένα φραγκάκι... οτι προερείστε....εχω βάλει και σχετική αγγελία

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gmarbel έγραψε:

λοιπόν, το σκιμμερ φαινεται να πήρε μπρος

μετρήσεις σταθερες δεν εχει αλλαξει κάτι, αλλά  βλέπω το ενυδρείο πιο φωτείνο και διαυγές..

Το ph που με ταλιπώρησε στο 8.1 (με καλιμπραριμενο Phμετρο) και την εξοδο αερα του skimmmer εκτός σαμπ (μεγαλη υπόθεση νομίζω τελικά)!

Φαίνεται να κάνει καλή δουλειά και ειναι και αθόρυβο.

 

και μιας θα ειμαι στην κοπή της πίτας, λέω να κάνω μια προσπάθεια να βάλω κανένα φραγκάκι... οτι προερείστε....εχω βάλει και σχετική αγγελία

Η διαυγεια ωφειλετε στα πελλετ σαφως και βοηθησε το σκιμερ.Αυτο με το σωληνακι βοηθησε παρα πολυ.Τα φραγκακι Γιωργο μαζι με το κρυο και το χρονο ειναι επιφοβο να τα παρεις ρε φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...