126 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

πριν 2 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Τα trigger δυστυχώς μόλις καταλάβουν αδυναμία από κάποιο άλλο ψάρι το κοσκινίζουν..Το Naso μπορεί να μην κατάλαβε ούτε το ίδιο γιατί έφυγε,είναι περίεργα ψάρια!! Κρίμα Διονύση αλλά δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα στο χόμπι μας!! Υπομονή και δύναμη φιλαράκι!!Τα ξέρεις!! :(

Δεν το ήξερα , γιατί δεν είχα ποτέ τέτοιο ψάρι !

Εγω περισσότερο τα κλοουνακια Φοβόμουνα λόγω μεγέθους !

Ασε που δεν είδα και τα πεσίματα που του έκανε το τριγκερ , μου το είπαν τα παιδιά !

On 12/4/2017 at 3:08 ΜΜ, το μέλος TAN έγραψε:

Τα trigger έχουν μοναδική συμπεριφορά..

Ειχες δίκαιο !

Αλλα όχι για καλό :( !

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ε ρε γμτ. Κρίμα ρε Διονύση.   

Ευτυχώς όπως είπες δούλεψαν τα μηχανικά μέρη άψογα όσο έλειπες.   

Ξεκίνα σκορδόζουμα. Τι να πω. :( 

Ευχαριστω ρε Ευγένιε !

Οπως είχα πει τα ψάρια αυτά δεν τα βάζω καραντίνα !

Μολις είδα τα πρώτα σημάδια έβαλα όζον !!! Τόσα είχα ακούσει αλλα δεν νομιζω ότι έκανε τίποτα !

Σιγουρα δεν θα μπει άλλο ψάρι για κάποιο καιρό μέχρι να δω τι συμβαίνει !

πριν 6 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλημέρα και χρόνια πολλα !

Το πρώτο τεστ στο ενυδρείο έγινε με τις πασχαλινές διακοπές !

Δυστηχως υπήρξαν μεγάλες απώλειες ψαριών !

Την μεγάλη Πέμπτη με ειδοποίησαν απο το γραφείο ότι το τριγκερ την πέφτει στον Οινιοχο και του εχει φάει το λοφιο!

Το ψάρι ηταν φοβισμένο και δεν είχε όρεξη για φαΐ ! 

Σημερα γυρνώντας το ψάρι βρέθηκε κατακρεουργημένο σε σημείο μη αναγνώρισης :(

Δυστηχως πεθαμένος βρέθηκε και το Νάσο χωρίς δείγματα δαγκώματος !:notfair:

Επισης και το δέρμα το βαλιστη δεν ειναι σε καλή κατάσταση !

Το μόνο θετικό ειναι ότι το ενυδρείο δούλεψε (αναπλήρωση , θερμοκρασία κτλ) σωστά !

Οχι ρε φίλε πολύ κρίμα κοίτα έγινε μάλλον το εξής το trigger από μόνο του είναι ένα πολύ επιθετικό και το συγκεκριμένο πολύ.Αρχισε να τσιμπάει και να ενοχλεί τα ψάρια και τέλος τον Ηνιοχο μέχρι που τον διέλυσε.Στη συνέχεια η ένταση και το στρες μεταφέρθηκε σε όλο το ενυδρειο με αποτέλεσμα τα πιο αδύναμα ψάρια να στρεσαριστουν πολύ με αποτέλεσμα ο naso ο ποιό φρεσκος να χαθεί.Καταλαβαινω την πίκρα και τα νεύρα σου και το γιατί που σε χάλασε.Η ψαροσύνθεση σε ένα fish only είναι το ίδιο δύσκολη όπως και σε ένα reef μόνο που ό λόγος είναι διαφορετικός.Συνεχιζουμε @fishbone! keep reefing έτσι είναι το χόμπι μας.

1 person likes this

πριν 3 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Οχι ρε φίλε πολύ κρίμα κοίτα έγινε μάλλον το εξής το trigger από μόνο του είναι ένα πολύ επιθετικό και το συγκεκριμένο πολύ.Αρχισε να τσιμπάει και να ενοχλεί τα ψάρια και τέλος τον Ηνιοχο μέχρι που τον διέλυσε.Στη συνέχεια η ένταση και το στρες μεταφέρθηκε σε όλο το ενυδρειο με αποτέλεσμα τα πιο αδύναμα ψάρια να στρεσαριστουν πολύ με αποτέλεσμα ο naso ο ποιό φρεσκος να χαθεί.Καταλαβαινω την πίκρα και τα νεύρα σου και το γιατί που σε χάλασε.Η ψαροσύνθεση σε ένα fish only είναι το ίδιο δύσκολη όπως και σε ένα reef μόνο που ό λόγος είναι διαφορετικός.Συνεχιζουμε @fishbone! keep reefing έτσι είναι το χόμπι μας.

Πολυ λογικά μου φαίνονται αυτά που λες !

Βεβαια τα σημάδια (ικ)στον ηνιοχο τα είδα πριν το τριγκερ !

Ομως δεν μπορεί να ξεπάστρεψε( το ικ ) δυο ψάρια τόσο άμεσα !

Κυριως στεναχωριέμαι γιατί το ψάρι ηταν απίστευτο και στο φαΐ του και στην συμπεριφορά του !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!

Διονυση λυπαμαι για τα ψαρακια σου!

Μιας και στο παρελθον ειχα ενυδρειο με ψαρια επιθετικα οπως τα triggers, θεωρω πως ηταν λαθος σου να βαλεις το συγκεκριμενο(αυτης της οικογενειας) στην παρουσα φαση.

Το λεω αυτο μιας και στο ενυδρειο ολοι οι αλλοι συγκατοικοι ηταν σαφως μικροτεροι του,και σαφως ψαρακια χωρις ιδιαιτερη επιθετικοτητα.Αμεσως λοιπον θελησε να γινει το αφεντικο του ενυδρειου σου βγαζοντας επιθετικοτητα με οτι αυτο συνεπαγεται..

το συγκεκριμενο θα το εβαζα τελευταιο στη ψαροσυνθεση μου ετσι ωστε να εχουν ξεψαρωσει οι υπολοιποι και κυριως, να υπαρχει ηδη καποιο αλλο στο μεγεθος του(καποιο angel πχ..)..Μιλαμε για trigger...

Eσυ να εισαι καλα και θα τη βρουμε την ακρη!:)

Πολύ κρίμα φίλε για τα ψαράκια σου, το είδα τώρα και στεναχωρήθηκα πολύ. Το θετικό είναι ότι το ενυδρείο ανταποκρίθηκε καλά κατά την απουσία σου. Υπομονή τώρα και μόλις σιγουρευτείς ότι όλα είναι καλά προχωράς με άλλη ψαροσύνθεση. Άλλωστε υπάρχουν τόσα άλλα υπέροχα ψάρια για να κάνεις ένα υπέροχο ενυδρείο. 

Κριμα Διονυση

Οταν προκειται να λειψουμε δεν βαζουμε τιποτα καινουργιο ειτε ειναι ψαρι ειτε ειναι κοραλλι ρε φιλαρακι

Δεν πειραζει, παμε γι αλλα

πριν 13 ώρες, το μέλος Regal έγραψε:

Διονυση λυπαμαι για τα ψαρακια σου!

Μιας και στο παρελθον ειχα ενυδρειο με ψαρια επιθετικα οπως τα triggers, θεωρω πως ηταν λαθος σου να βαλεις το συγκεκριμενο(αυτης της οικογενειας) στην παρουσα φαση.

Το λεω αυτο μιας και στο ενυδρειο ολοι οι αλλοι συγκατοικοι ηταν σαφως μικροτεροι του,και σαφως ψαρακια χωρις ιδιαιτερη επιθετικοτητα.Αμεσως λοιπον θελησε να γινει το αφεντικο του ενυδρειου σου βγαζοντας επιθετικοτητα με οτι αυτο συνεπαγεται..

το συγκεκριμενο θα το εβαζα τελευταιο στη ψαροσυνθεση μου ετσι ωστε να εχουν ξεψαρωσει οι υπολοιποι και κυριως, να υπαρχει ηδη καποιο αλλο στο μεγεθος του(καποιο angel πχ..)..Μιλαμε για trigger...

Eσυ να εισαι καλα και θα τη βρουμε την ακρη!:)

To Τριγκερ μπηκε τελευταιο μαζι με το νασο !

Εγω φανταζομουν οτι θα την πεσει στα κλουνακια που ειναι μεζεδακι για εκεινον , τελικα την επεσε στον ηνιοχο που ηταν σε παρομοιο μεγεθος!

Ολα αυτα ειναι εικασίες μιας και δεν ημουν μπροστα! Τα παιδια στο γραφειο μου ειπαν οτι του ετρωγε το λοφιο!

Το συγκεκριμενο τριγκερ το βαζουν στα πιο ηρεμα , ασε που το εχω δει και σε ρεεφ! Γι αυτο και το εβαλα!

Τωρα θα δω τι θα κανω γιατι το βλεπω το ικ πανω του!

πριν 8 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Πολύ κρίμα φίλε για τα ψαράκια σου, το είδα τώρα και στεναχωρήθηκα πολύ. Το θετικό είναι ότι το ενυδρείο ανταποκρίθηκε καλά κατά την απουσία σου. Υπομονή τώρα και μόλις σιγουρευτείς ότι όλα είναι καλά προχωράς με άλλη ψαροσύνθεση. Άλλωστε υπάρχουν τόσα άλλα υπέροχα ψάρια για να κάνεις ένα υπέροχο ενυδρείο. 

Ευχαριστω λουκα !

Τωρα ειμαι σε αναμονη των εξελιξεων!

Μία ώρα πριν, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Κριμα Διονυση

Οταν προκειται να λειψουμε δεν βαζουμε τιποτα καινουργιο ειτε ειναι ψαρι ειτε ειναι κοραλλι ρε φιλαρακι

Δεν πειραζει, παμε γι αλλα

Φιλαρακι οπως εγραψα απο την αρχη το ολο εγχείρημα ειναι σαν πείραμα!

Τα κανω ολα αντίθετα απο αυτα που κανω συνήθως!

Τα ψαρια δεν μπηκαν καραντινα (καλα να παθω):thumbdown:

Εχω 3 λιτρα σιποραξ στο σαμπ!

Εχω βαλει ΟΖΟΝ!

Κανω τον σταυρό μου:bigemo_harabe_net-104:!

1 person likes this

Διονύση κρίμα για τα ψάρια. Όσο για το όζον δεν νομίζω να κάνει κάτι. Το έχω δοκιμάσει πριν 2 μήνες και δεν είδα τίποτα. 

πριν 2 λεπτά, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Διονύση κρίμα για τα ψάρια. Όσο για το όζον δεν νομίζω να κάνει κάτι. Το έχω δοκιμάσει πριν 2 μήνες και δεν είδα τίποτα. 

Εχω ρε Βαγκο  ακριβως την ιδια αποψη μαζι σου!

Ειπα να το δοκιμασω γιατι καποιοι  με εχουν ζαλισει με το ΟΖΟΝ (ονοματα δεν λεμε :hehe) οτι κανει θαυματα!

Ποτε μου δεν το πιστεψα αλλα ειπα να κανω μια δοκιμη εστω και για αυτα που λεει οτι κανει!

Τεσπα , δεν ήμουν και πολυ τυχερός μάλλον:notfair:!

On 18/4/2017 at 3:13 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλημέρα και χρόνια πολλα !

Το πρώτο τεστ στο ενυδρείο έγινε με τις πασχαλινές διακοπές !

Δυστηχως υπήρξαν μεγάλες απώλειες ψαριών !

Την μεγάλη Πέμπτη με ειδοποίησαν απο το γραφείο ότι το τριγκερ την πέφτει στον Οινιοχο και του εχει φάει το λοφιο!

Το ψάρι ηταν φοβισμένο και δεν είχε όρεξη για φαΐ ! 

Σημερα γυρνώντας το ψάρι βρέθηκε κατακρεουργημένο σε σημείο μη αναγνώρισης :(

Δυστηχως πεθαμένος βρέθηκε και το Νάσο χωρίς δείγματα δαγκώματος !:notfair:

Επισης και το δέρμα το βαλιστη δεν ειναι σε καλή κατάσταση !

Το μόνο θετικό ειναι ότι το ενυδρείο δούλεψε (αναπλήρωση , θερμοκρασία κτλ) σωστά !

Λογικα ο Ηνιοχος πέθανε πρώτα και στην συνέχεια το trigger εκανε τα δικα του με το κουφάρι.

Πολυ με στεναχώρησες Δυονιση με τα άσκημα νεα αλλα δεν το βαζουμε κάτω...

πριν 18 λεπτά, το μέλος TAN έγραψε:

Λογικα ο Ηνιοχος πέθανε πρώτα και στην συνέχεια το trigger εκανε τα δικα του με το κουφάρι.

Πολυ με στεναχώρησες Δυονιση με τα άσκημα νεα αλλα δεν το βαζουμε κάτω...

Ακριβώς ετσι έγινε ΤΑΝ !

Το Νάσο είχε πεθάνει πρόσφατα και ηταν άθικτος !

Τωρα μου λες τι να κάνω με το ικ που τα βλέπω όλα να τρίβονται !

Να βάλω το όζον  μέσα στο ενυδρείο αντί στο σαμπ ;;;

Θα βοηθήσει ή όχι ;

Χθες το βράδι βλέποντας τα ψάρια να ταλαιπωρούνται και να βασανίζονται με έπιασε η ψυχή μου !

Εχω δει να τριβονται σε βράχια , στην άμμο , στα τζάμια αλλα να τριβονται μεταξύ τους ποτέ :death:!!!

Εκει κάπου θυμιθηκα μια κουβέντα που είχα πριν απο χρόνια με τον ΤΑΝ για τον χαλκό της seachem!

Βασικά το ενυδρείο ειναι fish only , κάποια στιγμή θα έβαζα και κάποια μ****α / lps αλλα τίποτα φοβερό ! Ετσι σκέφτηκα ότι αντί να κάθομαι να τα βλέπω να αργοπεθενουν να πάρω δραστικά μέτρα και να κάνω σε όλο το ενυδρείο cupramine !

Θεωρω ότι ειναι η απόλυτη ένδειξη φυσικά μετά την καραντίνα !

Αφου πήρα ενα τηλέφωνο το πρωί πάλι τον TAN (που του εχω τυφλή εμπιστοσύνη για θέματα ασθενειών) για κάποιες διευκρινίσεις , αγόρασα χαλκό και τεστ και αύριο περνάω στην επίθεση :ballistic:!!!!

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
3 people like this

Καλη επιτυχια Διονυση!!!!

πριν 50 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Καλη επιτυχια Διονυση!!!!

+1000

Καλή επιτυχία τρελέ!! Και σύντομα να τα χαιδεύεις πάλι!!! :)

Δυστηχως δεν πρόλαβα ....

Σημερα πρωί με πήραν τηλ και μου είπαν ότι βγάλανε το Trigger και τον γοβιο νεκρούς !

Το ικ εχει εξαπλωθεί σε όλα τα ψάρια !

Δεν ξέρω αν θα προλάβω κανενα μέχρι την Δευτέρα !

πωωω ρε φίλε έμπλεξες πάλι...δυστηχώς όταν δεν είσαι από πάνω να προλάβεις το κακό απ την αρχή αυτά είναι αναμενόμενα...

Διονύση γιατί δεν τους λες να βγάλουν λίγα λίτρα σήμερα και αύριο από το ενυδρειο και να συμπληρώσουν απιονισμενο να αρχίσει να πέφτει σιγά σιγά η αλατοτητα τουλάχιστον μέχρι να πας και μετά βλέπεις τι θα κανείς ....(νόμιζα ότι ελειπες ακόμα )

Έγινε επεξεργασία - Gio@Hk

Μία ώρα πριν, το μέλος dano23 έγραψε:

πωωω ρε φίλε έμπλεξες πάλι...δυστηχώς όταν δεν είσαι από πάνω να προλάβεις το κακό απ την αρχή αυτά είναι αναμενόμενα...

Οχι φιλαράκι δεν έμπλεξα !

Δεν έκανα αυτά που κάνω πάντα !

Οταν βαζεις ψάρια χωρίς να τα περνάς καραντίνα ρίχνεις ζαριά !

Εγω απλά δεν ήμουν τυχερός !

Και δεν λέω άτυχος γιατί ήξερα τις επιπτώσεις απλά είπα δεν βαριέσαι , εξού και τα όζον και οι βιταμινουλες κτλ!

Οποτε καλά να πάθω !!!!

Κριμα τα ζωντανά ...

Μία ώρα πριν, το μέλος Gio@Hk έγραψε:

Διονύση γιατί δεν τους λες να βγάλουν λίγα λίτρα σήμερα και αύριο από το ενυδρειο και να συμπληρώσουν απιονισμενο να αρχίσει να πέφτει σιγά σιγά η αλατοτητα τουλάχιστον μέχρι να πας και μετά βλέπεις τι θα κανείς ....(νόμιζα ότι ελειπες ακόμα )

Εδω ειμαι φίλε ! Απλά η εξέλιξη ηταν ραγδαία !

Ξεκινησα όλο το ενυδρείο χαλκό !

Επρεπε να το είχα κάνει πιο νωρίς αλλα ηταν οι διακοπές του Πάσχα !

1 person likes this

Δεν θέλω να την σκέφτομαι αυτήν την διαδικασία... καλό κουράγιο και υπομονή και όλα θα πάνε καλά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από nasos
      Ενυδρείο 60χ40χ35 με 6mm τζάμι , extra clear το μπροστινο και τα 2 πλαινα και βαμμένη μαυρη πλατη .
      Υποστρωμα Dennerle 9 in 1 pro και μαύρο βασάλτη.
      Θερμοστατης fluval 150W καθέφτης  και θερμομετρο.
      Drop checker με σχεδον γεματο το μπουκαλακι και αρκετο νερο kh4.
      Δωρο η τροφη για τις γαριδες , 3/4 εχει μεσα. 
      Πλήρες συστημα Co2 με μπουκάλα 2κιλη απο Ολυμπια με ηλεκτροβανα και διαχυτηρα Tropica 3 in 1  ( Γεμιστηκε 4/4/17)
      Φιλτρο 2217 με διπλά βανάκια και γεματο βιολογικο υλικο siporax & sub strat pro.
      Αυτόματη ταιστρα eheim με προγραμματισμο για 4 ταισματα.
      Το φωτιστικο ειναι DIY 3x24 t5 με 2 μπαλαστ και δεν το εχω υπολογίσει στην τιμη αφου το δινω δωρο.
      Το ενυδρείο εχει μεσα αρκετές red cherry , μια amano ( πάνω απο 6 ετων) και μερικα antemone Helena.
      Το ενυδρείο τρέχει 4 μήνες και ειναι σε λειτουργια και δεν εχει ουτε μια γρατζουνια.
      Υπαρχει αναλυτικη παρουσιαση εδώ

Δεν πωλειται προς το παρων ξεχωριστα.
      Αποστολές δεν γινονται , παραλλαβη απο Ιλιον μετά απο έλεγχο.
      κιν. 6986151191

Τιμη : 260€

Ολες οι φωτό είναι σημερινές .

• Από fishbone!
      Καλησπέρα σε όλους ,
      Αυτό το άρθρο φτιάχτηκε ώστε να κατανοήσουμε το νόημα της καραντίνας και να διαλευκανθούν οι μύθοι και πραγματικότητες για την χρησιμότητα της σε σχέση με τις ασθένειες στο θαλασσινό ενυδρείο !

Θα προσπαθήσω με απλά λόγια και παραδείγματα να δώσω τροφή για σκέψη αλλά και διάλογο ώστε να γίνει πιο κατανοητό το πόσο χρήσιμο είναι, αν καταφέρουμε να το εντάξουμε στις ρουτίνες μας!
      Η επικέντρωση για να μην γίνει χαοτικό θα είναι στο θαλασσινό ικ, marine ick που θεωρώ ότι είναι το πιο μεγάλο και συχνό πρόβλημα στα ενυδρεία μας!
      Σε παλαιότερο άρθρο μου 

είχα αναφερθεί στον τρόπο και τις ευκολίες και στους τρόπους χρήσης της καραντινας κυρίως στην προσαρμογή των ψαριών .  Σε αυτό θα μιλήσω κυρίως για την αντιμετώπιση αλλά και την πρόληψη ασθενειών (marine ick)!

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά,
      To ick υπάρχει στις θάλασσες στους ωκεανούς και θα προσβάλει έως και 30% του πληθυσμού των ψαριών έστω και μια φορά! Το ποσοστό θνησιμότητας είναι απειροελάχιστο!  Σε αντίθεση με τα ενυδρεία μας που είναι ο κυρίως θανατηφόρος παράγοντας ! Ο λόγος είναι απλός :φανταστείτε να υπάρχουν 10 άνθρωποι στην υπαίθρου σε μια έκταση πολλών χιλιομέτρων και ένας από αυτούς να έχει μια ίωση . Η πιθανότητες να νοσήσουν οι υπόλοιποι είναι ελάχιστες (καθαρός αέρας , μάλλον δεν θα συναντηθούν μετάξι τους κτλ.)!  Βάλτε τώρα αυτούς τους 10 μαζί σε ένα δωμάτιο ! Μέσα σε 2-3 μέρες όλοι ή σχεδόν όλοι θα νοσήσουν , αν είναι και καμία γαστρεντερίτιδα άστα να πάνε !

Βιολογία και κύκλος ζωής.
      Το marine ick (cryptocaryon irritans)    είναι ένα πρωτόζωο που διανύει  μια παρασιτική ζωή μεταλλασσόμενο στα διάφορα στάδια  του ! Είναι σημαντικό να ακολουθήσουμε αυτά τα στάδια γιατί μας δίνουν σημαντικές πληροφορίες για την αντιμετώπιση του!

Εν συντομία : το πρώτο στάδιο που θα γίνει αντιληπτό από εμάς πάνω στο ψάρι λέγεται trophont , και θα διαρκέσει 3-7 μέρες και θα τρέφεται από το ψάρι.
      Μετα θα αποκολληθεί από τον ξενιστή (ψάρι) του και θα περάσει στην ελεύθερη φάση protomont , που θα διαρκέσει 2 εως και 18 ώρες!
      Όταν θα προσκολληθεί σε μια επιφάνεια θα ξεκινήσει να να δημιουργεί μια κύστη tomont που μέσα σε αυτή θα δημιουργηθούν δεκάδες έως και εκατοντάδες παράσιτα που θα ονομαστούν tomites! Φάση αυτή θα διαρκέσει από 3 ημέρες και έχει παρατηρηθεί κάποιες φορές να φτάνει και τις 28 ανάλογα με τις συνθήκες εκκόλαψής (θερμοκρασία κτλ.)!
      Και φτάνουμε στην τελευταία φάση theronts που το παράσιτο βρίσκεται πάλι σε ελεύθερη φάση και ψάχνει για τον νέο ξενιστή (ψάρι) ώστε να τραφεί και να ξεκινήσει πάλι τον κύκλο του . Αυτή η φάση θα διαρκέσει 24ωρες και αν δεν τα καταφέρει θα πεθάνει (Colorni & Burgess 1997).
      Το παράσιτο μπορεί να προσβάλει τα ψάρια μας μόνο όταν βρίσκεται στην ελεύθερη theront φάση!
      Αν κάποιος εχει όρεξη, αξίζει να διαβάσει για αυτό το παράσιτο !

Καταπολέμηση και Θεραπεία
       Για την καταπολέμηση της ασθένειας παγκόσμιος υπάρχουν 3-4 τρόποι !

1ος  Αντιμετώπιση με διάλυμα χαλκού  

2ος  Αντιμετώπιση με υποαλατοτητα-- 

3ος  Αντιμετώπιση με καθημερινή μεταφορά του ψαριού/ων σε εναλλασσόμενα ενυδρεία!

4ος   Αντιμετώπιση με διαλύματα φορμόλης

Ας πάρουμε τους τρόπους που προαναφέρθηκαν :
      Η πρώτη και η δεύτερη διαδικασία έχουν λινκ και έχουν αναλυτικές διαδικασίες ! Διαβάστε τις και ακολουθήστε τις !
      Είναι και οι πιο συνηθισμένοι τρόποι που εφαρμόζονται παγκόσμιος!

Ο 3ος τρόπος είναι μια διαδικασία αρκετά επίπονη και σίγουρα κοστίζει παραπάνω να αλλάζουμε νερό κάθε μέρα!

Ο 4ος τρόπος είναι πλέον δύσκολο να εφαρμοστεί διότι τα διαλύματα φορμόλης στην Ελλάδα χρειάζονται ιδική άδεια και πρέπει να δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή λόγω ότι είναι μια καρκινογόνος ουσία!

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τον χαλκό, την υποαλατοτητα και την φορμόλη !
      Αν θα διάλεγα θα επέλεγα την υποαλατοτητα λόγω ότι είναι πιο φιλική στο ζωντανό χωρίς χημικά! Επίσης μου φαίνεται πολύ εύκολο να κρατάω σταθερή την στάθμη του νερού σε ένα ενυδρείο!

Μύθοι και Πραγματικότητα

Τα ψάρια του ενυδρείου  πεθαίνουν από ick ενώ στην θάλασσα όχι!    Αλήθεια !
      Στο απέραντο του ωκεανού ένα παράσιτο είναι πολύ δύσκολο να βρει ξενιστή μέσα στις λιγοστές  ώρες ! Ακόμα και αν βρει , η ποσότητα θα είναι μικρή ώστε να επηρεάσει την υγεία του ψαριού αντίθετα με το κλειστό σύστημα του ενυδρείου!  π.χ. μια βδέλλα ή ένα τσιμπούρι δεν μπορούν να σου κάνουν αφαίμαξη και να πεθάνεις , όμως αν γέμιζες με εκατοντάδες από αυτά θα μπορούσες σε «στεγνώσουν»και να σε οδηγησουν ακομα και στο θάνατο!

Υπάρχουν και αλλού είδους θεραπείες όπως το ΟΖΟΝ και UV!       Λάθος!
      Οι μοναδικές θεραπείες  είναι αυτές που προ είπα ! To ozone και η UV είναι δυο όπλα στην φαρέτρα μας! Όχι γιατί θεραπεύει αλλά γιατί μπορεί να κρατάνε έως ένα σημείο τον πληθυσμό του παρασίτου! Όσο υπάρχει το παράσιτο μέσα στο ενυδρείο θα έχει τις εξάρσεις του και θα έχουμε θύματα ! Ειδικά σε νέες εισαγωγές!

Υπάρχουν ψάρια που έχουν ανοσία στο ick !           Λάθος!
      Όλα τα ψάρια μπορεί να προσβληθούν από το παράσιτο! Σίγουρα οι Ακανθουροι και γενικότερα τα τανκακια είναι πιο ευπαθή σε σχέση με τους πχ dragonets!

Βλέπω  ick στο ψάρι και μετα από λίγο εξαφανίζετε!        Λάθος !
      Αυτό που βλέπεις δεν είναι ick  (κύκλος του παρασίτου) ! Mπορεί να είναι στρες ή κάτι άλλο!

Με βιταμίνες και σκορδοζουμο θεραπεύω το ick !             Λάθος !
      Το ικ δεν θεραπεύεται με βιταμίνες και σκορδοζουμα! Απλά βελτιώνεται η υγεία του ψαριού! Π.χ. Έσπασα το πόδι μου και θα  πάρω ασβέστιο ! Αυτή την στιγμή το πόδι έσπασε και πρέπει να μπει στον γύψο! Το ασβέστιο είναι προληπτικό που μπορεί να βελτιώσει την ποιότητα των οστών! Τώρα προέχει η θεραπεία!

Δεν υπάρχει ενυδρείο χωρίς ικ !                            Λάθος !
      Το ικ είναι παράσιτο και όχι γονιδιακή ασθένεια!  Φυσικά υπάρχουν ενυδρεία χωρίς ικ! Και ένα από αυτά είναι σήμερα το δικό μου! Και ο λόγος πολύ απλός !Πριν από μερικούς μήνες είχα προσβολή από ικ και από δική μου αμέλεια έχασα δυο από τα αγαπημένα μου ψάρια! Τα ψάρια ΟΛΑ μπήκαν καραντίνα 3 μήνες με υποαλατοτητα και το ενυδρείο fishless ! Έτσι πολύ απλά σήμερα που τα γράφω αυτά έχω ένα αποστειρωμένο από θέμα ικ περιβάλλον! Γενικότερα ένα ενυδρείο με βράχο , κοράλλια και ασπόνδυλα είναι ικ free το πολύ σε ένα μήνα!

Υπάρχουν πολύ τρόποι ώστε να προστατεύσουμε το ενυδρείο και τα ψάρια  μας!
      Ο πιο βασικός πριν εισάγουμε το οτιδήποτε είναι μια περίοδος καραντίνας!
      Δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό , αλλά κάνουμε το ευνόητο ,αυτό που γίνεται εδώ και δεκαετίες παντού!

Δεν απογοητευομαστε και ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες των φαρμάκων/ διαδικασιών!  Ακομα και αν νομίζουμε οτι το καταπολεμήσουμε , αυτο μπορεί να παραμονεύει και να αντεπιτεθεί!
      Θεωρήστε οτι ενα ζωντανό μπορεί να ειναι φορέας αλλα ακόμα να μην νοσεί! Οπως ένας άνθρωπος με μια ασθένεια που δεν εχει εκδηλώσει ακομα συμπτώματα !  Κινηθείτε αμεσα και μην περιμένετε να φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο , μετα ισως ειναι πολυ αργα! Μια συμβουλή μου είναι σε τακτά διαστήματα να ταΐζετε μέσα σε μια παγίδα ψαριών ! Ετσι συνηθίζουν στην εικόνα και ειναι πολυ εύκολο να τα πιάσετε αν κάποτε χρειαστεί!

Πρέπει να κατανοήσουμε οτι δεν υπάρχουν REEF SAFE θεραπείες , γι αυτο ειναι απαραίτητη η καραντίνα!

Όσο και περίεργο , κουραστικό, γραφικό και αν μας φαίνεται μια περίοδος 15-30 ημέρων για τα ψάρια μπορεί να μας δείξει πάρα πολλά! Ακόμα και τα κοράλλια πρέπει να περνάνε κάποιο χρόνο μέσα σε μια ίσως αλλού τύπου καραντίνα αφού φυσικά έχουν Ντιπαριστει και αποπαρασιτωθει! Δεν το λέω εγω αλλα ΟΛΕΣ οι σοβαρές φάρμες κοραλλιών.
      Αν κάποιος θέλει να το πάει και λίγο παραπάνω μια προληπτική θεραπεία με υποαλατοτητα ιδιαίτερα σε πιο ευπαθή ψάρια να είχε λυτρωτικά αποτελέσματα !
      Δεν μπορώ να κατανοήσω να ασχολούμαστε τόσες ώρες με μετρήσεις και να μην κάνουμε μια σωστή προσαρμογή σε ένα ψάρι!
      Δεν μπορεί να δαπανάμε χιλιάδες ευρώ σε φωτιστικά η σκιμμερ και να μην μπορούμε να διαθέσουμε 50Ε για μια καραντίνα!
      Ίσως ακούγομαι λίγο απολυτός σε κάποια θέματα όμως το να λέει ο καθένας για θεραπείες είναι λάθος ! Όλες οι θεραπείες για ανθρώπους και ζώα ακολουθούν κάποια πρωτόκολλα! Δεν φτάνει να πειραματιστείς για να ισχύει κάτι, πρέπει να λειτουργήσει με τον ίδιο τρόπο και σε άλλους χρήστες!
      Δεν το παίζω σοφός και παντογνώστης   και ούτε θα πω στον κάθε χομπιστα πώς να συμπεριφερθεί , άλλωστε ο κάθε ένας από μας βλέπει διαφορετικά την τσέπη του, τον χρόνο του, αλλά και την συμπεριφορά του!

Θεωρώ ότι όλοι πρέπει να γνωρίζουμε αυτά τα θέματα διότι Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ! Δεν θα πω τι θα κάνει ο καθένας , όμως πρέπει να γνωρίζουμε την αλήθεια ! Το τι ΄΄εκπτώσεις'' θα κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα!

Άλλωστε είναι ένα υπέροχο χόμπι που μπορείς να το φτάσεις πολύ μακριά!

• Από Bill Antwniou
      Πωλούνται γαριδιδούλες red cherry 1ευρω  η μία 
    • Από dragonld
      Α)Πωλειται κυβος 108 λιτρα με διαστασεις 49χ49χ45 μαζι με μια μεγαλη ριζα και ενα εξωτερικο φιλτρο Fluval 105.
      Δινονται μαζι δωρο
      1)μαυρο φυσικο χαλικι μικρης κοκομετριας καταλληλο για φυτα και γαριδες
      2)Υλικα για το φιλτρο.
      3)Αεροφιλτρο
      120€
      Το πακετο δεν σπαει,οχι παζαρια και ανταλλαγες
      To φωτιστικο της φωτογραφιας δεν υπαρχει και η ριζα που δινω μαζι ειναι 3 φορες μεγαλυτερη απο αυτη που βλεπετε.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Β)Επισης υπαρχει ενα ενυδρειο 31Χ23Χ24 καινουριο αβρεχτο με καπακι,φιλτρο στρωμενο(μεσα σε αλλο ενυδρειο) και θερμαντηρα 25W στα 30€.

• Από panosgr7
      υπάρχουν και κάποια διακοσμητικά γλυκού νερού ολα τα διακοσμητικά μαζί 15€

Περιγραφή: Ενυδρειο 80*33*50 
      -Ποσότητα:1
      -Τιμή: 50€ 
      -Αποστολή: οχι
      -Σχόλια: το καπάκι υπάρχει

Περιγραφή: Maxi jet 1000
      -Ποσότητα:2
      -Τιμή: 15€ το τεμαχιο
      -Αποστολή: ναι
      -Σχόλια: Specifications
      1000 Litres Per Hour Maximum Height 1.48m (58 Inches) 50Hz 13 Watts Περιγραφή:  Tunze Overflow Box
      -Ποσότητα:1
      -Τιμή: 30€ 
      -Σχόλια:http://www.aquamedor.gr/ell/product/Tunze_Overflow_Box

Περιγραφή: JoyHydroGrow Pro DIMMABLE 165W
      -Ποσότητα:2
      -Τιμή: 300€

• Από Nickkk
      Καλησπέρα στο φόρουμ, πωλείται ενυδρείο ReSun SM800 120 λίτρα (800 x 350 x 500 ) με ειδικά ξύλα για γλυκό νερό, άμμο, εξωτερικό φίλτρο Fluval 205 (μέτρια εμφανησιακή κατάσταση αλλά άριστη λειτουργική), εξωτερικό φίλτρο Eheim (το χρησιμοποιούσα σε ενυδρείο 500 λίτρων ), θερμοστάτη, κ. α. Παρακαλώ μόνο σοβαρές προτάσεις, δεν με ενδιαφέρουν ανταλλαγές. Ευχαριστώ. Περιοχή Αθήνα. Επικοινωνία μέσω τηλ : 6981504912
    • Από ELENH
      Καλησπέρα, 
      Είμαι νέος χρήστης και σκοπεύω να αγοράσω ενυδρείο 50λ. Μέσα θελω να έχει υδρόβια φυτά και τροπικά ψάρια. Μπορείτε να μου πείτε, σας παρακαλω, τον εξοπλισμο που χρειάζεται (και για τα υδρόβια φυτά);;;
    • Από spyridonas
      Πωλείται σε άριστη κατάσταση μεταχειρισμένο!
      Έχει καθαριστεί πρόσφατα.
      Σετ με το ντουλάπι του.
      Μαζί με 2 φίλτρα, 2 θερμοστάτες, μοτερ οξυγόνου
      Τιμή 600Ευρώ Συζητήσιμη
      Κυριάκος
      6979234440
    • Από Theodor77
      Ζητείτε ενυδρειο-γυαλα  χειροποίητο  η εργοστασιακο σε  πολυ κατασταση  να ειναι 500- 600 λιτρα (πανω-κατω ) μαζι με  φιλτρο  .

• Από FotisAthanasiadis
      Ειχα βγει μια βολτα σημερα και περνωντας μπροστα απο ενα μικροβιολογικο εργαστηριο, πηρε το ματι μου ενα ενυδρειο και τσεκαρα τα ψαρια.
      Υπηρχε ενα αγγελοψαρο και μια ΜΕΔΟΥΣΑ!!!!!
      Επαθα 10 εγκεφαλικα! Τοσα χρονια νομιζα πως δεν μπορει να κρατησει καποιος μεδουσα σε ενυδρειο λιγων λιτρων.
      Ο τυπος την ειχε σε 80 λιτρα ΤΟ ΠΟΛΥ!
      Γινεται να υπαρξει μεδουσα σε ενυδρειο?
      Αν ναι σε γλυκου νερου ή σε αλμυρου?
      Αν ξερει καποιος πληροφοριες ας κανει εναν κοπο να με φωτισει λιγο...☺