Jump to content

Recommended Posts

fishbone!    1.895
πριν 2 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Τα trigger δυστυχώς μόλις καταλάβουν αδυναμία από κάποιο άλλο ψάρι το κοσκινίζουν..Το Naso μπορεί να μην κατάλαβε ούτε το ίδιο γιατί έφυγε,είναι περίεργα ψάρια!! Κρίμα Διονύση αλλά δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα στο χόμπι μας!! Υπομονή και δύναμη φιλαράκι!!Τα ξέρεις!! :(

Δεν το ήξερα , γιατί δεν είχα ποτέ τέτοιο ψάρι !

Εγω περισσότερο τα κλοουνακια Φοβόμουνα λόγω μεγέθους !

Ασε που δεν είδα και τα πεσίματα που του έκανε το τριγκερ , μου το είπαν τα παιδιά !

fishbone!    1.895
On 12/4/2017 at 3:08 ΜΜ, το μέλος TAN έγραψε:

Τα trigger έχουν μοναδική συμπεριφορά..

Ειχες δίκαιο !

Αλλα όχι για καλό :( !

fishbone!    1.895
πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ε ρε γμτ. Κρίμα ρε Διονύση.   

Ευτυχώς όπως είπες δούλεψαν τα μηχανικά μέρη άψογα όσο έλειπες.   

Ξεκίνα σκορδόζουμα. Τι να πω. :( 

Ευχαριστω ρε Ευγένιε !

Οπως είχα πει τα ψάρια αυτά δεν τα βάζω καραντίνα !

Μολις είδα τα πρώτα σημάδια έβαλα όζον !!! Τόσα είχα ακούσει αλλα δεν νομιζω ότι έκανε τίποτα !

Σιγουρα δεν θα μπει άλλο ψάρι για κάποιο καιρό μέχρι να δω τι συμβαίνει !

niknik    2.872
πριν 6 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλημέρα και χρόνια πολλα !

Το πρώτο τεστ στο ενυδρείο έγινε με τις πασχαλινές διακοπές !

Δυστηχως υπήρξαν μεγάλες απώλειες ψαριών !

Την μεγάλη Πέμπτη με ειδοποίησαν απο το γραφείο ότι το τριγκερ την πέφτει στον Οινιοχο και του εχει φάει το λοφιο!

Το ψάρι ηταν φοβισμένο και δεν είχε όρεξη για φαΐ ! 

Σημερα γυρνώντας το ψάρι βρέθηκε κατακρεουργημένο σε σημείο μη αναγνώρισης :(

Δυστηχως πεθαμένος βρέθηκε και το Νάσο χωρίς δείγματα δαγκώματος !:notfair:

Επισης και το δέρμα το βαλιστη δεν ειναι σε καλή κατάσταση !

Το μόνο θετικό ειναι ότι το ενυδρείο δούλεψε (αναπλήρωση , θερμοκρασία κτλ) σωστά !

Οχι ρε φίλε πολύ κρίμα κοίτα έγινε μάλλον το εξής το trigger από μόνο του είναι ένα πολύ επιθετικό και το συγκεκριμένο πολύ.Αρχισε να τσιμπάει και να ενοχλεί τα ψάρια και τέλος τον Ηνιοχο μέχρι που τον διέλυσε.Στη συνέχεια η ένταση και το στρες μεταφέρθηκε σε όλο το ενυδρειο με αποτέλεσμα τα πιο αδύναμα ψάρια να στρεσαριστουν πολύ με αποτέλεσμα ο naso ο ποιό φρεσκος να χαθεί.Καταλαβαινω την πίκρα και τα νεύρα σου και το γιατί που σε χάλασε.Η ψαροσύνθεση σε ένα fish only είναι το ίδιο δύσκολη όπως και σε ένα reef μόνο που ό λόγος είναι διαφορετικός.Συνεχιζουμε @fishbone! keep reefing έτσι είναι το χόμπι μας.

• Like 1

fishbone!    1.895
(edited)
πριν 3 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Οχι ρε φίλε πολύ κρίμα κοίτα έγινε μάλλον το εξής το trigger από μόνο του είναι ένα πολύ επιθετικό και το συγκεκριμένο πολύ.Αρχισε να τσιμπάει και να ενοχλεί τα ψάρια και τέλος τον Ηνιοχο μέχρι που τον διέλυσε.Στη συνέχεια η ένταση και το στρες μεταφέρθηκε σε όλο το ενυδρειο με αποτέλεσμα τα πιο αδύναμα ψάρια να στρεσαριστουν πολύ με αποτέλεσμα ο naso ο ποιό φρεσκος να χαθεί.Καταλαβαινω την πίκρα και τα νεύρα σου και το γιατί που σε χάλασε.Η ψαροσύνθεση σε ένα fish only είναι το ίδιο δύσκολη όπως και σε ένα reef μόνο που ό λόγος είναι διαφορετικός.Συνεχιζουμε @fishbone! keep reefing έτσι είναι το χόμπι μας.

Πολυ λογικά μου φαίνονται αυτά που λες !

Βεβαια τα σημάδια (ικ)στον ηνιοχο τα είδα πριν το τριγκερ !

Ομως δεν μπορεί να ξεπάστρεψε( το ικ ) δυο ψάρια τόσο άμεσα !

Κυριως στεναχωριέμαι γιατί το ψάρι ηταν απίστευτο και στο φαΐ του και στην συμπεριφορά του !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!

Regal    12

Διονυση λυπαμαι για τα ψαρακια σου!

Μιας και στο παρελθον ειχα ενυδρειο με ψαρια επιθετικα οπως τα triggers, θεωρω πως ηταν λαθος σου να βαλεις το συγκεκριμενο(αυτης της οικογενειας) στην παρουσα φαση.

Το λεω αυτο μιας και στο ενυδρειο ολοι οι αλλοι συγκατοικοι ηταν σαφως μικροτεροι του,και σαφως ψαρακια χωρις ιδιαιτερη επιθετικοτητα.Αμεσως λοιπον θελησε να γινει το αφεντικο του ενυδρειου σου βγαζοντας επιθετικοτητα με οτι αυτο συνεπαγεται..

το συγκεκριμενο θα το εβαζα τελευταιο στη ψαροσυνθεση μου ετσι ωστε να εχουν ξεψαρωσει οι υπολοιποι και κυριως, να υπαρχει ηδη καποιο αλλο στο μεγεθος του(καποιο angel πχ..)..Μιλαμε για trigger...

Eσυ να εισαι καλα και θα τη βρουμε την ακρη!:)

Mr.Puff    667

Πολύ κρίμα φίλε για τα ψαράκια σου, το είδα τώρα και στεναχωρήθηκα πολύ. Το θετικό είναι ότι το ενυδρείο ανταποκρίθηκε καλά κατά την απουσία σου. Υπομονή τώρα και μόλις σιγουρευτείς ότι όλα είναι καλά προχωράς με άλλη ψαροσύνθεση. Άλλωστε υπάρχουν τόσα άλλα υπέροχα ψάρια για να κάνεις ένα υπέροχο ενυδρείο. 

vasilis4x4    981

Κριμα Διονυση

Οταν προκειται να λειψουμε δεν βαζουμε τιποτα καινουργιο ειτε ειναι ψαρι ειτε ειναι κοραλλι ρε φιλαρακι

Δεν πειραζει, παμε γι αλλα

fishbone!    1.895
πριν 13 ώρες, το μέλος Regal έγραψε:

Διονυση λυπαμαι για τα ψαρακια σου!

Μιας και στο παρελθον ειχα ενυδρειο με ψαρια επιθετικα οπως τα triggers, θεωρω πως ηταν λαθος σου να βαλεις το συγκεκριμενο(αυτης της οικογενειας) στην παρουσα φαση.

Το λεω αυτο μιας και στο ενυδρειο ολοι οι αλλοι συγκατοικοι ηταν σαφως μικροτεροι του,και σαφως ψαρακια χωρις ιδιαιτερη επιθετικοτητα.Αμεσως λοιπον θελησε να γινει το αφεντικο του ενυδρειου σου βγαζοντας επιθετικοτητα με οτι αυτο συνεπαγεται..

το συγκεκριμενο θα το εβαζα τελευταιο στη ψαροσυνθεση μου ετσι ωστε να εχουν ξεψαρωσει οι υπολοιποι και κυριως, να υπαρχει ηδη καποιο αλλο στο μεγεθος του(καποιο angel πχ..)..Μιλαμε για trigger...

Eσυ να εισαι καλα και θα τη βρουμε την ακρη!:)

To Τριγκερ μπηκε τελευταιο μαζι με το νασο !

Εγω φανταζομουν οτι θα την πεσει στα κλουνακια που ειναι μεζεδακι για εκεινον , τελικα την επεσε στον ηνιοχο που ηταν σε παρομοιο μεγεθος!

Ολα αυτα ειναι εικασίες μιας και δεν ημουν μπροστα! Τα παιδια στο γραφειο μου ειπαν οτι του ετρωγε το λοφιο!

Το συγκεκριμενο τριγκερ το βαζουν στα πιο ηρεμα , ασε που το εχω δει και σε ρεεφ! Γι αυτο και το εβαλα!

Τωρα θα δω τι θα κανω γιατι το βλεπω το ικ πανω του!

fishbone!    1.895
πριν 8 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Πολύ κρίμα φίλε για τα ψαράκια σου, το είδα τώρα και στεναχωρήθηκα πολύ. Το θετικό είναι ότι το ενυδρείο ανταποκρίθηκε καλά κατά την απουσία σου. Υπομονή τώρα και μόλις σιγουρευτείς ότι όλα είναι καλά προχωράς με άλλη ψαροσύνθεση. Άλλωστε υπάρχουν τόσα άλλα υπέροχα ψάρια για να κάνεις ένα υπέροχο ενυδρείο. 

Ευχαριστω λουκα !

Τωρα ειμαι σε αναμονη των εξελιξεων!

fishbone!    1.895
Μία ώρα πριν, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Κριμα Διονυση

Οταν προκειται να λειψουμε δεν βαζουμε τιποτα καινουργιο ειτε ειναι ψαρι ειτε ειναι κοραλλι ρε φιλαρακι

Δεν πειραζει, παμε γι αλλα

Φιλαρακι οπως εγραψα απο την αρχη το ολο εγχείρημα ειναι σαν πείραμα!

Τα κανω ολα αντίθετα απο αυτα που κανω συνήθως!

Τα ψαρια δεν μπηκαν καραντινα (καλα να παθω):thumbdown:

Εχω 3 λιτρα σιποραξ στο σαμπ!

Εχω βαλει ΟΖΟΝ!

Κανω τον σταυρό μου:bigemo_harabe_net-104:!

• Like 1

baggos777777    378

Διονύση κρίμα για τα ψάρια. Όσο για το όζον δεν νομίζω να κάνει κάτι. Το έχω δοκιμάσει πριν 2 μήνες και δεν είδα τίποτα. 

fishbone!    1.895
πριν 2 λεπτά, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Διονύση κρίμα για τα ψάρια. Όσο για το όζον δεν νομίζω να κάνει κάτι. Το έχω δοκιμάσει πριν 2 μήνες και δεν είδα τίποτα. 

Εχω ρε Βαγκο  ακριβως την ιδια αποψη μαζι σου!

Ειπα να το δοκιμασω γιατι καποιοι  με εχουν ζαλισει με το ΟΖΟΝ (ονοματα δεν λεμε :hehe) οτι κανει θαυματα!

Ποτε μου δεν το πιστεψα αλλα ειπα να κανω μια δοκιμη εστω και για αυτα που λεει οτι κανει!

Τεσπα , δεν ήμουν και πολυ τυχερός μάλλον:notfair:!

TAN    1.272
On 18/4/2017 at 3:13 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλημέρα και χρόνια πολλα !

Το πρώτο τεστ στο ενυδρείο έγινε με τις πασχαλινές διακοπές !

Δυστηχως υπήρξαν μεγάλες απώλειες ψαριών !

Την μεγάλη Πέμπτη με ειδοποίησαν απο το γραφείο ότι το τριγκερ την πέφτει στον Οινιοχο και του εχει φάει το λοφιο!

Το ψάρι ηταν φοβισμένο και δεν είχε όρεξη για φαΐ ! 

Σημερα γυρνώντας το ψάρι βρέθηκε κατακρεουργημένο σε σημείο μη αναγνώρισης :(

Δυστηχως πεθαμένος βρέθηκε και το Νάσο χωρίς δείγματα δαγκώματος !:notfair:

Επισης και το δέρμα το βαλιστη δεν ειναι σε καλή κατάσταση !

Το μόνο θετικό ειναι ότι το ενυδρείο δούλεψε (αναπλήρωση , θερμοκρασία κτλ) σωστά !

Λογικα ο Ηνιοχος πέθανε πρώτα και στην συνέχεια το trigger εκανε τα δικα του με το κουφάρι.

Πολυ με στεναχώρησες Δυονιση με τα άσκημα νεα αλλα δεν το βαζουμε κάτω...

fishbone!    1.895
πριν 18 λεπτά, το μέλος TAN έγραψε:

Λογικα ο Ηνιοχος πέθανε πρώτα και στην συνέχεια το trigger εκανε τα δικα του με το κουφάρι.

Πολυ με στεναχώρησες Δυονιση με τα άσκημα νεα αλλα δεν το βαζουμε κάτω...

Ακριβώς ετσι έγινε ΤΑΝ !

Το Νάσο είχε πεθάνει πρόσφατα και ηταν άθικτος !

Τωρα μου λες τι να κάνω με το ικ που τα βλέπω όλα να τρίβονται !

Να βάλω το όζον  μέσα στο ενυδρείο αντί στο σαμπ ;;;

Θα βοηθήσει ή όχι ;

fishbone!    1.895
(edited)

Χθες το βράδι βλέποντας τα ψάρια να ταλαιπωρούνται και να βασανίζονται με έπιασε η ψυχή μου !

Εχω δει να τριβονται σε βράχια , στην άμμο , στα τζάμια αλλα να τριβονται μεταξύ τους ποτέ :death:!!!

Εκει κάπου θυμιθηκα μια κουβέντα που είχα πριν απο χρόνια με τον ΤΑΝ για τον χαλκό της seachem!

Βασικά το ενυδρείο ειναι fish only , κάποια στιγμή θα έβαζα και κάποια μ****α / lps αλλα τίποτα φοβερό ! Ετσι σκέφτηκα ότι αντί να κάθομαι να τα βλέπω να αργοπεθενουν να πάρω δραστικά μέτρα και να κάνω σε όλο το ενυδρείο cupramine !

Θεωρω ότι ειναι η απόλυτη ένδειξη φυσικά μετά την καραντίνα !

Αφου πήρα ενα τηλέφωνο το πρωί πάλι τον TAN (που του εχω τυφλή εμπιστοσύνη για θέματα ασθενειών) για κάποιες διευκρινίσεις , αγόρασα χαλκό και τεστ και αύριο περνάω στην επίθεση :ballistic:!!!!

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
  • Like 3

dimtsok    623

Καλη επιτυχια Διονυση!!!!

niknik    2.872
πριν 50 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Καλη επιτυχια Διονυση!!!!

+1000

Skoti    502

Καλή επιτυχία τρελέ!! Και σύντομα να τα χαιδεύεις πάλι!!! :)

fishbone!    1.895

Δυστηχως δεν πρόλαβα ....

Σημερα πρωί με πήραν τηλ και μου είπαν ότι βγάλανε το Trigger και τον γοβιο νεκρούς !

Το ικ εχει εξαπλωθεί σε όλα τα ψάρια !

Δεν ξέρω αν θα προλάβω κανενα μέχρι την Δευτέρα !

dano23    154

πωωω ρε φίλε έμπλεξες πάλι...δυστηχώς όταν δεν είσαι από πάνω να προλάβεις το κακό απ την αρχή αυτά είναι αναμενόμενα...

Gio@Hk    17
(edited)

Διονύση γιατί δεν τους λες να βγάλουν λίγα λίτρα σήμερα και αύριο από το ενυδρειο και να συμπληρώσουν απιονισμενο να αρχίσει να πέφτει σιγά σιγά η αλατοτητα τουλάχιστον μέχρι να πας και μετά βλέπεις τι θα κανείς ....(νόμιζα ότι ελειπες ακόμα )

Έγινε επεξεργασία - Gio@Hk

fishbone!    1.895
Μία ώρα πριν, το μέλος dano23 έγραψε:

πωωω ρε φίλε έμπλεξες πάλι...δυστηχώς όταν δεν είσαι από πάνω να προλάβεις το κακό απ την αρχή αυτά είναι αναμενόμενα...

Οχι φιλαράκι δεν έμπλεξα !

Δεν έκανα αυτά που κάνω πάντα !

Οταν βαζεις ψάρια χωρίς να τα περνάς καραντίνα ρίχνεις ζαριά !

Εγω απλά δεν ήμουν τυχερός !

Και δεν λέω άτυχος γιατί ήξερα τις επιπτώσεις απλά είπα δεν βαριέσαι , εξού και τα όζον και οι βιταμινουλες κτλ!

Οποτε καλά να πάθω !!!!

Κριμα τα ζωντανά ...

fishbone!    1.895
Μία ώρα πριν, το μέλος Gio@Hk έγραψε:

Διονύση γιατί δεν τους λες να βγάλουν λίγα λίτρα σήμερα και αύριο από το ενυδρειο και να συμπληρώσουν απιονισμενο να αρχίσει να πέφτει σιγά σιγά η αλατοτητα τουλάχιστον μέχρι να πας και μετά βλέπεις τι θα κανείς ....(νόμιζα ότι ελειπες ακόμα )

Εδω ειμαι φίλε ! Απλά η εξέλιξη ηταν ραγδαία !

Ξεκινησα όλο το ενυδρείο χαλκό !

Επρεπε να το είχα κάνει πιο νωρίς αλλα ηταν οι διακοπές του Πάσχα !

• Like 1

Gio@Hk    17

Δεν θέλω να την σκέφτομαι αυτήν την διαδικασία... καλό κουράγιο και υπομονή και όλα θα πάνε καλά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Makedonas
      Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες. Είμαι αρκετά χρόνια στο χώρο των ενυδρείων. Έχω αρκετά ενυδρεία στο σπίτι , κυρίως με ζωοτόκα ψάρια και χρυσόψαρα. Αποφάσισα να ασχοληθώ με φυτεμένο ενυδρείο , το οποίο θα έχει μόνο ασπόνδυλα. Θέλω την γνώμη σας, για τα λίτρα, για το τρόπο που θα στηθεί, και ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο για να δημιουργήσω ικανό περιβάλλον για να φιλοξενήσει γαρίδες. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με φυτεμένο και γενικά με γαρίδες, θα ήθελα να με συγχωρείτε για τις τυχόν χαζές ερωτήσεις μου. Σας ευχαριστώ 
    • Από Andreas_Kouv
      Καλησπέρα παιδιά, έφτασε ο καιρός για νεο ενυδρείο! DIY Κατασκευή επίπλου και ενυδρείου. Το έπιπλο θα γίνει μέσα στη βδομάδα. Τώρα. Tο ενυδρείο Θα είναι 1.8 m σε μήκος και θα χωρίζει το σαλόνι μου απο χολ. Μέσα του θα φιλοξενήσει το υπάρχον Malawi μου, το οποίο τρέχει 2 χρόνια.

Μιλώντας πάντα για το ενυδρείο,
      σκέφτομαι να το κάνω 180 x 50 (Υψος) x 40 (φάρδος)  εννοείται πως μιλάω σε cm!  είναι καθαρά 360 λιτρα.

Θα ήθελα να το κάνω 40 cm στο ύψος ώστε να φαίνεται πιο μακρύ το ενυδρείο, αλλά φοβάμαι πως θα είναι πολυ ρηχό όταν προσθέσω υπόστρωμα. Τι λέτε?

Πείτε μου καμία γνώμη ρε παιδιά, γιατί θέλω να δώσω τις διαστάσεις για το έπιπλο! 

PS Δεν θέλω να ξεφύγω πάνω απο 350 λίτρα!!!
    • Από yfranky
      Αγαπητοί συν-χομπίστες,
      Δυστυχώς με ματιάσανε και το ωραίο και αγαπημένο ενυδρείο μου άνοιξε. Ξεκόλλησε στο πλάι η σιλικόνη και το καθιστικό έγινε μια ωραία λίμνη.
      Σκέφτομαι λοιπόν να φτιάξω μια καινούρια γυάλα. Οι διαστάσεις της θα είναι 107 Χ 36 Χ50εκ (μήκος, πλάτος, ύψος). Έχω βέβαια πολλά ερωτήματα, αλλά τα πιο σημαντικά είναι τα εξής:
      - Μπορώ να το κάνω rimless (χωρίς κόντρες επάνω); Τι πάχος γυαλιού θα χρειαστεί;
      -Έχετε να συστήσετε κάποιον τζαμά;
      -Τι σιλικόνη να πάρω; Έχει σημασία αν είναι διαφανής ή μαύρη;
      -Το έπιπλο επάνω στο οποίο το είχα μέχρι τώρα δεν το κόβω για πολύ ανθεκτικό. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το τεστάρω;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    • Από tsala
      Στην προσπάθειά μου να βοηθήσω νέους χομπίστες (όπως ήμουν κι εγώ πριν κάποια χρόνια) που ενδιαφέρονται για τα χρυσόψαρα, αλλά δεν έχουν την ενημέρωση που θα έπρεπε από τα καταστήματα κι έτσι σχεδόν πάντα καταλήγουν με μια γυάλα στο χέρι ή στην καλύτερη περίπτωση με ένα 20-30 λίτρα ενυδρείο,είχα φτιάξει ένα αρθράκι για το πως θα πρέπει να είναι ένα ενυδρείο που φιλοξενεί χρυσόψαρα..
      Σας το παρουσιάζω...
      Στήνοντας ένα ενυδρείο για χρυσόψαρα

Τα χρυσόψαρα είναι τα πιο αδικημένα ψάρια στον χώρο του ενυδρείου (μαζί με τους μονομάχους) και αυτό γιατί στα περισσότερα pet shop τα συνοδεύουν παρέα με μια στρογγυλή γυάλα, η οποία δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα σε κανέναν ζωντανό οργανισμό, παρά μόνον το θάνατο, καθώς δεν παρέχει κάποιο σύστημα φιλτραρίσματος του νερού, ώστε να σχηματιστούν οι αποικίες των βακτηρίων και να μην υπάρχει αμμωνία στο νερό. Αυτό το φαινόμενο κρατάει πολλά χρόνια τώρα και δεν λέει να σταματήσει , καθώς τα (κοινά) χρυσόψαρα είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψάρια και αντέχουν αρκετό καιρό στην έκθεση της αμμωνίας, με αποτέλεσμα να έχουν έναν αργό και βασανιστικό θάνατο, λόγω καταστροφής των οργάνων τους (νεφρά κλπ).
      Εκτός της αμμωνίας φυσικά (που είναι και ο κυριότερος λόγος θανάτου), τα χρυσόψαρα παθαίνουν τον λεγόμενο νανισμό, εφόσον μείνουν για αρκετούς μήνες μέσα στην γυάλα και αυτό γιατί τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αναπτυχτούν σωστά κι έτσι να παραμένουν μικρά ως προς το σώμα τους, αλλά τα υπόλοιπα όργανα τους συνεχίζουν να μεγαλώνουν!
      Έτσι οι μαγαζάτορες φέρνουν και ξαναφέρνουν αυτά τα ψάρια, καθώς για τον πελάτη είναι ιδιαίτερα οικονομικά μαζί με την γυάλα τους..
      Σκέπτεται λοιπόν (ο πελάτης), «1 χρόνο μου πήγε, καλά ήταν!» και πηγαίνει και ξαναπαίρνει καινούργιο.. Είναι έτσι όμως? Όχι φυσικά!
      Αν αναλογιστούμε ότι ένα χρυσόψαρο μπορεί να ζήσει έως 35+ χρόνια!!!
      Διαστάσεις και λίτρα ενυδρείου
      Αφού λοιπόν ελπίζω να κατανοήσαμε ότι τα χρυσόψαρα δεν ζουν σε γυάλες, ας δούμε λίγο τι ανάγκες έχουν ως προς το μέγεθος του ενυδρείου.
      Όπως αναφέρθηκε κάποια χρυσόψαρα όπως τα common, comet και shubunkin, μπορούν να φτάσουν τα 30-35 cm, όμως υπάρχουν και τα fancy χρυσόψαρα, που συνήθως δεν ξεπερνούν τα 15-20 cm.
      Έτσι λοιπόν βλέπουμε ότι λόγω μεγέθους χρειάζονται μεγάλα ενυδρεία με μεγάλο μήκος.
      Τα πιο μεγάλα και μακρόστενα χρυσόψαρα (common,commet και shumbunkin) θα πρέπει να διατηρούνται σε ενυδρεία με 100 cm μήκος , ενώ οι fancy ποικιλίες σε 70-80 cm μήκος. Επίσης το ενυδρείο μας δεν θα πρέπει να είναι πολύ φορτωμένο με ψάρια..
      Ενδεικτικά θα πρέπει να μπαίνει 1 ψάρι ανά 30-40 λίτρα νερού (φυσικά ανάλογα το φίλτρο που έχουμε, η αναλογία αυτή μπορεί να διαφοροποιηθεί).
      Έτσι λοιπόν το μικρότερο ενυδρείο που θα μπορούσε να φιλοξενήσει χρυσόψαρα είναι ένα 60-70 λίτρων με όσο γίνεται μεγαλύτερο μήκος και φυσικά όχι πάνω από 2 fancy χρυσόψαρα.
      Φυτά-Διακόσμηση

Τα χρυσόψαρα ως γνωστό δεν αφήνουν τίποτα όρθιο, έτσι λοιπόν και τα περισσότερα φυτά τα κατασπαράζουν!
      Αυτό κάνει πολλούς να βάζουν πλαστικά φυτά για την διακόσμηση του ενυδρείου, λόγω του ότι δεν μπορούν να τα φάνε.. δεν είναι έτσι όμως ..
      Υπάρχουν κάποια φυτά τα οποία δεν τα πειράζουν τα χρυσόψαρα και μπορούμε να τα βάλουμε στο ενυδρείο μας ώστε να γίνει πιο όμορφο και πιο φυσικό το περιβάλλον τους.
      Κάποια από αυτά είναι: ανούμπιες, βαλισνέριες, εχινόδωροι, java fern, κρυπτοκορινες κ.α
      Το υπόστρωμα μπορεί να είναι ή άμμος ή χαλίκι της επιλογής μας, φυσικά όχι χρωματιστά!
      Στα χρυσόψαρα αρέσει περισσότερο η άμμος, αλλά και με το χαλίκι είναι μια χαρά, αρκεί να προσέξουμε την κοκκομετρία του για να μην πνιγεί την ώρα που το πιπιλάει, δηλαδή θα πρέπει να είναι μικρότερο από το στόμα του.
      Η διακόσμηση του ενυδρείου δεν θα πρέπει να είναι «βαριά» για να μένει αρκετός χώρος για κολύμπι, πέραν των φυτών όμως μπορούμε να προσθέσουμε κάποιες μη ασβεστολιθικές πέτρες, καθώς και ενυδρειακές ρίζες.
      Φίλτρο
      Είναι πολύ σημαντικό σε ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα να υπάρχει ένα καλό φίλτρο ώστε να κρατάει καθαρό το νερό τους.
      Τα χρυσόψαρα είναι ¨βρώμικα¨ ψάρια και γι αυτό θα πρέπει να έχουμε ένα καλό-ισχυρό φίλτρο στο ενυδρείο μας.
      Το εξωτερικό φίλτρο είναι μονόδρομος, καθώς το εσωτερικό λόγο του μικρού χώρου που έχει για τα βιολογικά υλικά είναι ανεπαρκές.
      Έτσι επιλέγουμε ένα εξωτερικό φίλτρο κατάλληλο για περισσότερα λίτρα απ' ότι είναι το ενυδρείο μας.
      Επίσης όσον αφορά τον καθαρισμό του ενυδρείου, καλό είναι να χρησιμοποιούμε σκούπα βυθού στις εβδομαδιαίες αλλαγές μας.
      Διατροφή

Τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα, έτσι λοιπόν θα πρέπει να δέχονται όλων των ειδών τις τροφές, όπως και κατεψυγμένες τροφές και λαχανικά, πέραν των φλέικς.
      Τα λαχανικά μπορεί να είναι λάχανο, σπανάκι, μαρούλι, καρότο, αρακάς (χωρίς την φλούδα) κ.α ,όλα βρασμένα και τεμαχισμένα στο κατάλληλο μέγεθος ώστε να χωράνε στο στόμα τους..
      Στα φυλλαράκια θα πρέπει να υπάρχει ποικιλία τροφών καθώς και σπιρουλίνα..
      Επίσης θα πρέπει να μουλιάζουμε τα φυλλαράκια σε νερό ενυδρείου για 2-3 λεπτά πριν ταΐσουμε, ιδιαίτερα αν εχουμε fancy χρυσοψαρα ,για να αποφύγουμε την ασθένεια της νηκτικής κύστης.
      Καλό είναι μια φορά την εβδομάδα να μην ταΐζουμε και μια φορά τον μήνα (τουλάχιστον) να δίνουμε βρασμένο αρακά (χωρίς το φλοιό) έπειτα από τη νηστεία.
      Παράμετροι νερού
      Το ph θα πρέπει να είναι 7 με 8, δεν θα έχουν κάποιο πρόβλημα βέβαια με λίγο μεγαλύτερο, αλλά το ιδανικό είναι αυτό..
      Οι σκληρότητες ιδανικά θα πρέπει να είναι 13-18, φυσικά δεν θα είναι πρόβλημα αν φτάσουν και 20..
      Αυτές τις παραμέτρους (πάνω - κάτω) θα βρούμε στο νερό του δικτύου, γι'αυτό αναφέρω όχι ασβεστολιθικές πέτρες και βυθό καθώς οι παράμετροι αυτοί θα ανέβουν (και ανάλογα τα λίτρα, ίσως να ανέβουν αρκετά)
      Επίσης θα ήθελα να πω και για την θερμοκρασία..
      Στα fancy θα πρέπει να είναι λίγο πιο ανεβασμένη (2-3 βαθμούς) από τα υπόλοιπα χρυσόψαρα και καλό θα ήταν να
      έχουμε διαφορετικές θερμοκρασίες τον χειμώνα και διαφορετικές το καλοκαίρι..
      Χειμώνα 12-18
      καλοκαίρι 18-25.
      Απαραίτητος εξοπλισμός είναι τα ανεμιστηράκια ή καλύτερα ένα chilrer καθώς τα χρυσόψαρα περνάν δύσκολες ώρες το καλοκαίρι.
      ---------------------------------------------------
      Το χρυσόψαρο είναι ένα από τα ομορφότερα ψάρια στον κόσμο.
      Σκεφτείτε το καλά πριν κάνετε την αγορά του(ς) και προμηθευτείτε τον εξοπλισμό που χρειάζεται.
      Φερθείτε του όπως και στα υπόλοιπα ψάρια ενυδρείου και φροντίστε να του προσφέρετε ένα «σπίτι» που του αξίζει και ΟΧΙ μια στρογγυλή γυάλινη «φυλακή».