Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Τα trigger δυστυχώς μόλις καταλάβουν αδυναμία από κάποιο άλλο ψάρι το κοσκινίζουν..Το Naso μπορεί να μην κατάλαβε ούτε το ίδιο γιατί έφυγε,είναι περίεργα ψάρια!! Κρίμα Διονύση αλλά δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα στο χόμπι μας!! Υπομονή και δύναμη φιλαράκι!!Τα ξέρεις!! :(

 

Δεν το ήξερα , γιατί δεν είχα ποτέ τέτοιο ψάρι !

Εγω περισσότερο τα κλοουνακια Φοβόμουνα λόγω μεγέθους !

Ασε που δεν είδα και τα πεσίματα που του έκανε το τριγκερ , μου το είπαν τα παιδιά !

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2017 at 3:08 ΜΜ, το μέλος TAN έγραψε:

Τα trigger έχουν μοναδική συμπεριφορά..

 

 

Ειχες δίκαιο !

Αλλα όχι για καλό :( !

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ε ρε γμτ. Κρίμα ρε Διονύση.   

 

Ευτυχώς όπως είπες δούλεψαν τα μηχανικά μέρη άψογα όσο έλειπες.   

 

Ξεκίνα σκορδόζουμα. Τι να πω. :( 

 

Ευχαριστω ρε Ευγένιε !

 

Οπως είχα πει τα ψάρια αυτά δεν τα βάζω καραντίνα !

Μολις είδα τα πρώτα σημάδια έβαλα όζον !!! Τόσα είχα ακούσει αλλα δεν νομιζω ότι έκανε τίποτα !

 

Σιγουρα δεν θα μπει άλλο ψάρι για κάποιο καιρό μέχρι να δω τι συμβαίνει !

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλημέρα και χρόνια πολλα !

Το πρώτο τεστ στο ενυδρείο έγινε με τις πασχαλινές διακοπές !

Δυστηχως υπήρξαν μεγάλες απώλειες ψαριών !

Την μεγάλη Πέμπτη με ειδοποίησαν απο το γραφείο ότι το τριγκερ την πέφτει στον Οινιοχο και του εχει φάει το λοφιο!

Το ψάρι ηταν φοβισμένο και δεν είχε όρεξη για φαΐ ! 

Σημερα γυρνώντας το ψάρι βρέθηκε κατακρεουργημένο σε σημείο μη αναγνώρισης :(

Δυστηχως πεθαμένος βρέθηκε και το Νάσο χωρίς δείγματα δαγκώματος !:notfair:

Επισης και το δέρμα το βαλιστη δεν ειναι σε καλή κατάσταση !

 

Το μόνο θετικό ειναι ότι το ενυδρείο δούλεψε (αναπλήρωση , θερμοκρασία κτλ) σωστά !

Οχι ρε φίλε πολύ κρίμα κοίτα έγινε μάλλον το εξής το trigger από μόνο του είναι ένα πολύ επιθετικό και το συγκεκριμένο πολύ.Αρχισε να τσιμπάει και να ενοχλεί τα ψάρια και τέλος τον Ηνιοχο μέχρι που τον διέλυσε.Στη συνέχεια η ένταση και το στρες μεταφέρθηκε σε όλο το ενυδρειο με αποτέλεσμα τα πιο αδύναμα ψάρια να στρεσαριστουν πολύ με αποτέλεσμα ο naso ο ποιό φρεσκος να χαθεί.Καταλαβαινω την πίκρα και τα νεύρα σου και το γιατί που σε χάλασε.Η ψαροσύνθεση σε ένα fish only είναι το ίδιο δύσκολη όπως και σε ένα reef μόνο που ό λόγος είναι διαφορετικός.Συνεχιζουμε @fishbone! keep reefing έτσι είναι το χόμπι μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Οχι ρε φίλε πολύ κρίμα κοίτα έγινε μάλλον το εξής το trigger από μόνο του είναι ένα πολύ επιθετικό και το συγκεκριμένο πολύ.Αρχισε να τσιμπάει και να ενοχλεί τα ψάρια και τέλος τον Ηνιοχο μέχρι που τον διέλυσε.Στη συνέχεια η ένταση και το στρες μεταφέρθηκε σε όλο το ενυδρειο με αποτέλεσμα τα πιο αδύναμα ψάρια να στρεσαριστουν πολύ με αποτέλεσμα ο naso ο ποιό φρεσκος να χαθεί.Καταλαβαινω την πίκρα και τα νεύρα σου και το γιατί που σε χάλασε.Η ψαροσύνθεση σε ένα fish only είναι το ίδιο δύσκολη όπως και σε ένα reef μόνο που ό λόγος είναι διαφορετικός.Συνεχιζουμε @fishbone! keep reefing έτσι είναι το χόμπι μας.

Πολυ λογικά μου φαίνονται αυτά που λες !

Βεβαια τα σημάδια (ικ)στον ηνιοχο τα είδα πριν το τριγκερ !

Ομως δεν μπορεί να ξεπάστρεψε( το ικ ) δυο ψάρια τόσο άμεσα !

Κυριως στεναχωριέμαι γιατί το ψάρι ηταν απίστευτο και στο φαΐ του και στην συμπεριφορά του !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Διονυση λυπαμαι για τα ψαρακια σου!

Μιας και στο παρελθον ειχα ενυδρειο με ψαρια επιθετικα οπως τα triggers, θεωρω πως ηταν λαθος σου να βαλεις το συγκεκριμενο(αυτης της οικογενειας) στην παρουσα φαση.

Το λεω αυτο μιας και στο ενυδρειο ολοι οι αλλοι συγκατοικοι ηταν σαφως μικροτεροι του,και σαφως ψαρακια χωρις ιδιαιτερη επιθετικοτητα.Αμεσως λοιπον θελησε να γινει το αφεντικο του ενυδρειου σου βγαζοντας επιθετικοτητα με οτι αυτο συνεπαγεται..

το συγκεκριμενο θα το εβαζα τελευταιο στη ψαροσυνθεση μου ετσι ωστε να εχουν ξεψαρωσει οι υπολοιποι και κυριως, να υπαρχει ηδη καποιο αλλο στο μεγεθος του(καποιο angel πχ..)..Μιλαμε για trigger...

Eσυ να εισαι καλα και θα τη βρουμε την ακρη!:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα φίλε για τα ψαράκια σου, το είδα τώρα και στεναχωρήθηκα πολύ. Το θετικό είναι ότι το ενυδρείο ανταποκρίθηκε καλά κατά την απουσία σου. Υπομονή τώρα και μόλις σιγουρευτείς ότι όλα είναι καλά προχωράς με άλλη ψαροσύνθεση. Άλλωστε υπάρχουν τόσα άλλα υπέροχα ψάρια για να κάνεις ένα υπέροχο ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Κριμα Διονυση

Οταν προκειται να λειψουμε δεν βαζουμε τιποτα καινουργιο ειτε ειναι ψαρι ειτε ειναι κοραλλι ρε φιλαρακι

 

Δεν πειραζει, παμε γι αλλα

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Regal έγραψε:

Διονυση λυπαμαι για τα ψαρακια σου!

Μιας και στο παρελθον ειχα ενυδρειο με ψαρια επιθετικα οπως τα triggers, θεωρω πως ηταν λαθος σου να βαλεις το συγκεκριμενο(αυτης της οικογενειας) στην παρουσα φαση.

Το λεω αυτο μιας και στο ενυδρειο ολοι οι αλλοι συγκατοικοι ηταν σαφως μικροτεροι του,και σαφως ψαρακια χωρις ιδιαιτερη επιθετικοτητα.Αμεσως λοιπον θελησε να γινει το αφεντικο του ενυδρειου σου βγαζοντας επιθετικοτητα με οτι αυτο συνεπαγεται..

το συγκεκριμενο θα το εβαζα τελευταιο στη ψαροσυνθεση μου ετσι ωστε να εχουν ξεψαρωσει οι υπολοιποι και κυριως, να υπαρχει ηδη καποιο αλλο στο μεγεθος του(καποιο angel πχ..)..Μιλαμε για trigger...

Eσυ να εισαι καλα και θα τη βρουμε την ακρη!:)

 

To Τριγκερ μπηκε τελευταιο μαζι με το νασο !

Εγω φανταζομουν οτι θα την πεσει στα κλουνακια που ειναι μεζεδακι για εκεινον , τελικα την επεσε στον ηνιοχο που ηταν σε παρομοιο μεγεθος!

Ολα αυτα ειναι εικασίες μιας και δεν ημουν μπροστα! Τα παιδια στο γραφειο μου ειπαν οτι του ετρωγε το λοφιο!

Το συγκεκριμενο τριγκερ το βαζουν στα πιο ηρεμα , ασε που το εχω δει και σε ρεεφ! Γι αυτο και το εβαλα!

Τωρα θα δω τι θα κανω γιατι το βλεπω το ικ πανω του!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Πολύ κρίμα φίλε για τα ψαράκια σου, το είδα τώρα και στεναχωρήθηκα πολύ. Το θετικό είναι ότι το ενυδρείο ανταποκρίθηκε καλά κατά την απουσία σου. Υπομονή τώρα και μόλις σιγουρευτείς ότι όλα είναι καλά προχωράς με άλλη ψαροσύνθεση. Άλλωστε υπάρχουν τόσα άλλα υπέροχα ψάρια για να κάνεις ένα υπέροχο ενυδρείο. 

 

Ευχαριστω λουκα !

Τωρα ειμαι σε αναμονη των εξελιξεων!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Κριμα Διονυση

Οταν προκειται να λειψουμε δεν βαζουμε τιποτα καινουργιο ειτε ειναι ψαρι ειτε ειναι κοραλλι ρε φιλαρακι

 

Δεν πειραζει, παμε γι αλλα

 

Φιλαρακι οπως εγραψα απο την αρχη το ολο εγχείρημα ειναι σαν πείραμα!

 

Τα κανω ολα αντίθετα απο αυτα που κανω συνήθως!

 

Τα ψαρια δεν μπηκαν καραντινα (καλα να παθω):thumbdown:

 

Εχω 3 λιτρα σιποραξ στο σαμπ!

 

Εχω βαλει ΟΖΟΝ!

 

Κανω τον σταυρό μου:bigemo_harabe_net-104:!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση κρίμα για τα ψάρια. Όσο για το όζον δεν νομίζω να κάνει κάτι. Το έχω δοκιμάσει πριν 2 μήνες και δεν είδα τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Διονύση κρίμα για τα ψάρια. Όσο για το όζον δεν νομίζω να κάνει κάτι. Το έχω δοκιμάσει πριν 2 μήνες και δεν είδα τίποτα. 

 

Εχω ρε Βαγκο  ακριβως την ιδια αποψη μαζι σου!

 

Ειπα να το δοκιμασω γιατι καποιοι  με εχουν ζαλισει με το ΟΖΟΝ (ονοματα δεν λεμε :hehe) οτι κανει θαυματα!

 

Ποτε μου δεν το πιστεψα αλλα ειπα να κανω μια δοκιμη εστω και για αυτα που λεει οτι κανει!

 

Τεσπα , δεν ήμουν και πολυ τυχερός μάλλον:notfair:!

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2017 at 3:13 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλημέρα και χρόνια πολλα !

Το πρώτο τεστ στο ενυδρείο έγινε με τις πασχαλινές διακοπές !

Δυστηχως υπήρξαν μεγάλες απώλειες ψαριών !

Την μεγάλη Πέμπτη με ειδοποίησαν απο το γραφείο ότι το τριγκερ την πέφτει στον Οινιοχο και του εχει φάει το λοφιο!

Το ψάρι ηταν φοβισμένο και δεν είχε όρεξη για φαΐ ! 

Σημερα γυρνώντας το ψάρι βρέθηκε κατακρεουργημένο σε σημείο μη αναγνώρισης :(

Δυστηχως πεθαμένος βρέθηκε και το Νάσο χωρίς δείγματα δαγκώματος !:notfair:

Επισης και το δέρμα το βαλιστη δεν ειναι σε καλή κατάσταση !

 

Το μόνο θετικό ειναι ότι το ενυδρείο δούλεψε (αναπλήρωση , θερμοκρασία κτλ) σωστά !

 

Λογικα ο Ηνιοχος πέθανε πρώτα και στην συνέχεια το trigger εκανε τα δικα του με το κουφάρι.

Πολυ με στεναχώρησες Δυονιση με τα άσκημα νεα αλλα δεν το βαζουμε κάτω...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος TAN έγραψε:

 

Λογικα ο Ηνιοχος πέθανε πρώτα και στην συνέχεια το trigger εκανε τα δικα του με το κουφάρι.

Πολυ με στεναχώρησες Δυονιση με τα άσκημα νεα αλλα δεν το βαζουμε κάτω...

 

 

Ακριβώς ετσι έγινε ΤΑΝ !

Το Νάσο είχε πεθάνει πρόσφατα και ηταν άθικτος !

Τωρα μου λες τι να κάνω με το ικ που τα βλέπω όλα να τρίβονται !

 

Να βάλω το όζον  μέσα στο ενυδρείο αντί στο σαμπ ;;;

Θα βοηθήσει ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδι βλέποντας τα ψάρια να ταλαιπωρούνται και να βασανίζονται με έπιασε η ψυχή μου !

Εχω δει να τριβονται σε βράχια , στην άμμο , στα τζάμια αλλα να τριβονται μεταξύ τους ποτέ :death:!!!

Εκει κάπου θυμιθηκα μια κουβέντα που είχα πριν απο χρόνια με τον ΤΑΝ για τον χαλκό της seachem!

Βασικά το ενυδρείο ειναι fish only , κάποια στιγμή θα έβαζα και κάποια μ****α / lps αλλα τίποτα φοβερό ! Ετσι σκέφτηκα ότι αντί να κάθομαι να τα βλέπω να αργοπεθενουν να πάρω δραστικά μέτρα και να κάνω σε όλο το ενυδρείο cupramine !

Θεωρω ότι ειναι η απόλυτη ένδειξη φυσικά μετά την καραντίνα !

Αφου πήρα ενα τηλέφωνο το πρωί πάλι τον TAN (που του εχω τυφλή εμπιστοσύνη για θέματα ασθενειών) για κάποιες διευκρινίσεις , αγόρασα χαλκό και τεστ και αύριο περνάω στην επίθεση :ballistic:!!!!

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Καλη επιτυχια Διονυση!!!!

+1000

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία τρελέ!! Και σύντομα να τα χαιδεύεις πάλι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν πρόλαβα ....

Σημερα πρωί με πήραν τηλ και μου είπαν ότι βγάλανε το Trigger και τον γοβιο νεκρούς !

Το ικ εχει εξαπλωθεί σε όλα τα ψάρια !

Δεν ξέρω αν θα προλάβω κανενα μέχρι την Δευτέρα !

Link to comment
Share on other sites

πωωω ρε φίλε έμπλεξες πάλι...δυστηχώς όταν δεν είσαι από πάνω να προλάβεις το κακό απ την αρχή αυτά είναι αναμενόμενα...

Link to comment
Share on other sites

Διονύση γιατί δεν τους λες να βγάλουν λίγα λίτρα σήμερα και αύριο από το ενυδρειο και να συμπληρώσουν απιονισμενο να αρχίσει να πέφτει σιγά σιγά η αλατοτητα τουλάχιστον μέχρι να πας και μετά βλέπεις τι θα κανείς ....(νόμιζα ότι ελειπες ακόμα )

Έγινε επεξεργασία - Gio@Hk
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dano23 έγραψε:

πωωω ρε φίλε έμπλεξες πάλι...δυστηχώς όταν δεν είσαι από πάνω να προλάβεις το κακό απ την αρχή αυτά είναι αναμενόμενα...

 

Οχι φιλαράκι δεν έμπλεξα !

Δεν έκανα αυτά που κάνω πάντα !

Οταν βαζεις ψάρια χωρίς να τα περνάς καραντίνα ρίχνεις ζαριά !

Εγω απλά δεν ήμουν τυχερός !

Και δεν λέω άτυχος γιατί ήξερα τις επιπτώσεις απλά είπα δεν βαριέσαι , εξού και τα όζον και οι βιταμινουλες κτλ!

Οποτε καλά να πάθω !!!!

Κριμα τα ζωντανά ...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gio@Hk έγραψε:

Διονύση γιατί δεν τους λες να βγάλουν λίγα λίτρα σήμερα και αύριο από το ενυδρειο και να συμπληρώσουν απιονισμενο να αρχίσει να πέφτει σιγά σιγά η αλατοτητα τουλάχιστον μέχρι να πας και μετά βλέπεις τι θα κανείς ....(νόμιζα ότι ελειπες ακόμα )

 

Εδω ειμαι φίλε ! Απλά η εξέλιξη ηταν ραγδαία !

Ξεκινησα όλο το ενυδρείο χαλκό !

Επρεπε να το είχα κάνει πιο νωρίς αλλα ηταν οι διακοπές του Πάσχα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να την σκέφτομαι αυτήν την διαδικασία... καλό κουράγιο και υπομονή και όλα θα πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...