Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

πριν 21 ώρες, το μέλος Regal έγραψε:

Διονυση μου χαιρομαι πολυ για την εξελιξη με την θεραπεια!Ευχομαι να το δεις και παλι υγιεστατο!

Κατα την γνωμη μου βεβαια.ενα ενυδρειο fish only με ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΑ ψαρια(angels,πεταλουδες,tangs,wrasses) που θα ζησουν ΧΡΟΝΙΑ και οχι 5,6 μηνες ειναι απιστευτα απαιτητικο.Δεν αναφερομαι φυσικα σε ενα fish only με damsels,trigers,clowns κτλ....αυτο ναι εχει χαμηλες σχετικα απαιτησεις.To λεω αυτο γιατι ακουω πολλες φορες την φραση..''κανε ενα fish only να ηρεμησει το κεφαλι σου..''

 

Φίλε @Regal (αν δεν κάνω λάθος Χρήστο ) πρεπει να συμφωνήσω μαζί σου ! Ο βαθμός δυσκολίας σε κάθε τομέα του θαλασσινού διαφέρει ! Σίγουρα υπάρχουν απαιτητικά ψάρια που χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή ! Όμως και ο χομπίστας πρεπει να ξέρει τις δυνατότητες του . Και δεν εννοώ την εμπειρία του !

Το συγκεκριμένο ενυδρείο γνώριζα απο την αρχή ότι δεν μπορεί να εχει τόσο απαιτητικούς οργανισμούς γιατί δεν θα ειμαι τόσο συχνά εκει . Η αναφορά μου στα fish only ενυδρεία έγινε στο θέμα ευκολίας αντιμετώπισης κάποιων προβλημάτων αλλα και ρουτινων !

Αμα σκεφτείς ότι μετράω καθημερινά στο ρεεφ ή τις συχνές αλλαγές νερου ή ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Έχεις δίκιο. Έχω ακούσει περιπτώσεις για ψάρια, που ενώ τρώνε και φαίνεται να είναι μια χαρά ξαφνικά χωρίς προφανή λόγο πεθαίνουν. Φυσικά υπάρχει λόγος και δυστυχώς είναι οι πολύ ειδικές διατροφικές ανάγκες που έχουν κάποια ψάρια. Τελικά πεθαίνουν από ανεπάρκεια σε συγκεκριμένες τροφές που τους είναι απαραίτητες.

 

Και οχι μονο Λουκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κάνε μας ένα update ρε Διονύση να δούμε και μεις οι ματάκιδες τι παίζει...  :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυστυχώς το update δεν ειναι για καλό:thumbdown:!

 

Σήμερα το πρωί τα παιδιά στο γραφείο με πήραν τηλ και μου έστειλαν αυτη την φωτο:

 

20171120_103805.thumb.jpeg.4989682e41e9c2ccf5cf6230a8c1c5ae.jpeg

 

Το Triger έκανε το σάλτο στο κενό....:notfair:!

 

Γενικά στα χρονια που ασχολουμε με το ενυδρειο μονο μια φορα μου ετυχε να πηδήξει ψαρι και αυτο μπροστά μου και το ξαναεβαλα πίσω αμεσα.

 

Αυτο που μου εκανε εντύπωση ειναι οτι το Triger ηταν μακραν το πιο μεγαλο ψαρι στο ενυδρειο και το απόλυτο αφεντικό!

 

Μετα απο την θεραπεία με τον χαλκό το μέγεθος του πολλαπλασιαστηκε και δεν υπήρχε λογος να φοβηθεί και να σαλτάρει!

 

Σίγουρα συμβαίνουν αυτα και πάμε παρακάτω!

 

Οι επόμενες φωτο ειναι αφιερωμένες σε αυτόν...

 

 

In memory of odonus niger:rip_1:.

 

 

20171002_152910_resized.thumb.jpg.93556b4b228d367bf0cc9d7628b49935.jpg

 

20171002_153052_resized.thumb.jpg.d90be93a42bd21e62565fd82a9e962a6.jpg

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ψάρι φίλε, τι κρίμα. ... :(

Αλλά όπως είπες, δυστυχώς υπάρχουν και οι άσχημες στιγμές στο χόμπυ, πάμε παρακάτω. 

Σκέφτεσαι να το αντικαταστησεις; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω πω φίλε πολύ κρίμα για το ψάρι. Πραγματικά ηταν υπέροχο. Και εγώ σε τέτοια φάση είμαι τώρα. Με σχεδόν άδειο ενυδρείο από την κωλοασθένεια. Εύχομαι να ήταν το τελευταίο χαμένο ψάρι φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ αυτή μανία τους να πηδάνε απέξω...

Δεν βάζεις καμία σιτα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ο χαλκός είναι αποτελεσματικός στο ικ μόνο Η και σε άλλες ασθένειες; Επίσης επηρεάζει τις ανεμωνες...; 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αποτελεσματικός και με το ικ και με τις ανεμώνες και με ό,τι άλλο από υπάρχει σε ένα reef (κοράλια, ασπόνδυλα, κτλ)... Τα ξεπαστρεύει στο πι και φι..:crazysmile:

Πέραν της πλάκας τώρα,  θεραπεία με χαλκό μπορείς να κάνεις μόνο σε fishonly ενυδρείο. Θα σκοτώσει ό,τι υπάρχει από ζωή σε ένα reef.  Μετά από θεραπεία με χαλκό ο ζωντανός βράχος παραμένει σαν νεκρό τοπίο. Επίσης ο βράχος απορροφά χαλκό που είναι πολύ δύσκολο να τον αποβάλει. 

Σίγουρα όμως  θεραπεύει αποτελεσματικά όχι μόνο ικ αλλά και πιο δύσκολες ασθένειες.

 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Εϊναι αποτελεσματικός και με το ικ και με τις ανεμώνες και με ό,τι άλλο από υπάρχει σε ένα reef (κοράλια, ασπόνδυλα, κτλ)... Τα ξεπαστρεύει στο πι και φι..

Πέραν της πλάκας τώρα,  θεραπεία με χαλκό μπορείς να κάνεις μόνο σε fishonly ενυδρείο. Θα σκοτώσει ό,τι υπάρχει από ζωή σε ένα reef.  Μετά από θεραπεία με χαλκό ο ζωντανός βράχος παραμένει σαν νεκρό τοπίο. Επίσης ο βράχος απορροφά χαλκό που είναι πολύ δύσκολ να τον αποβάλει. 

Σϊγουρα όμως σε πρώτη φάση θεραπεύει αποτελεσματικά όχι μόνο ικ αλλά και πιο δύσκολες ασθένειες.

 

Άρα μπορείς να τον βάλεις σε καραντινα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, άνετα. Αλλά πάλι η καραντίνα δεν είναι απλή ούτε εύκολη υπόθεση. Πρέπει να είναι ένα σύστημα στρωμένο να μπορεί να διαχειριστεί το νερό και ό,τι οργανικά θα υπάρχουν από τους προσωρινούς κατοίκους της... 

Έχεις πρόβλημα με κάποιο ψάρι και δκέφτεσαι θεραπεία; Αν θες το συζητάμε σε κάποιο άλλο τόπικ, να μη χαλάμε και το τόπικ του @fishbone!

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Ναι, άνετα. Αλλά πάλι η καραντίνα δεν είναι απλή ούτε εύκολη υπόθεση. Πρέπει να είναι ένα σύστημα στρωμένο να μπορεί να διαχειριστεί το νερό και ό,τι οργανικά θα υπάρχουν από τους προσωρινούς κατοίκους της... 

Έχεις πρόβλημα με κάποιο ψάρι και δκέφτεσαι θεραπεία; Αν θες το συζητάμε σε κάποιο άλλο τόπικ, να μη χαλάμε και το τόπικ του @fishbone!

Όχι πληροφοριακά!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Parasxos έγραψε:

Άρα μπορείς να τον βάλεις σε καραντινα;

 

Διάβασε αυτό. 

Έχει μέσα και για τον χαλκό άλλα και την καραντίνα 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Διάβασε αυτό. 

Έχει μέσα και για τον χαλκό άλλα και την καραντίνα 

 

Το διαβάζω φουλ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα φιλοι μου !

Πέρασαν πολλοι μήνες ή μαλλον χρονια οπως βλεπω για Update.

Το ενυδρειο υπαρχει ακομα . Δουλεύει τελείως στον αυτόματο με ταΐστρα.

Αρκετους μηνες μια τριχωιδης αλγη εχει κατακλύσει πολλα σημεια κυριως πανω στα βραχια!

Για να καταρριφθουν οι μύθοι οτι ενα θαλασσινο ενυδρειο αν δεν εχει κοράλλια δεν χρειαζεται τιποτα ειναι ΛΑΘΟΣ:bigemo_harabe_net-89:!

Το ενυδρειο ειχε ελαχιστα ψαρια για τα λιτρα του. Και ομως ειχε νιτρικα ! Γιατι ? Γιατι αλλαγες νερου κανω μια φορα το 2μηνο με 3 μηνο περιπου 30%!

 

Τα νιτρικα κολλημένα στο 50 και η αλγες παρτι:buttrock:!!!

20190204_162857.thumb.jpg.572102595d200c5c3a42ea5d71a6e8aa.jpg          20190204_162912.thumb.jpg.c18048244321a6495bf7b782da6e0879.jpg

 

Το σκιμμερ ενα MC 600 και χαετο ! Τιποτα !

 

Δοκίμασα ALGAFIX Marine μειώθηκαν αλλα σε καμια περίπτωση δεν εξαφανιστηκαν ! 

 

Βαζω περιστασιακά καθε εβδομάδα αλλα μικρή διαφορά!

 

Πρέπει να υπαρχει ελενχος των θρεπτικών και καταπολέμηση τους ! Αν ξεφύγουν δυσκολα μαζεύονται!

 

Το μονο θετικό ειναι οτι στο γραφείο το ενυδρειο το βλεπουν περισσότερο ασχετοι άνθρωποι που βρίσκουν συμπαθητική αυτην την πρασινίλα :hehe:!!!

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά όμως με τα προβλήματα (για τα οποία φυσικά ευθυνομαι εγω) ας δουμε καμια φωτο με καποιους νεους αλλα και παλιούς κάτοικους!

 

κλουνοψαρα : οι πρωτοι κάτοικοι του ενυδρειου !

 

20190424_120952.thumb.jpg.9dd5e48240bcbc5009c650af1d51af75.jpg

 

 

 Toby : δεν θυμαμαι πόσα χρονια το εχω αυτόν τον τύπο:matrix: !

Απο το πρώτο μου θαλασσινο ενυδρειο !

Πρέπει να κοντεύει 10 ετια!

20190204_162929.thumb.jpg.b04916c4e4c93bb42c4276928f585ef3.jpg

 

 

 

Και κάποιες νεες προσθήκες

Άγγελος

20190424_120931.thumb.jpg.be4fc3c619f70877c991a4ffbd0405c3.jpg 

 

 

Και ενα μικρο Τανκγακι

20190424_121218.thumb.jpg.d774ab84a1e5c2de15578117560f6af6.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση ίσως ένα nopox η βότκα να βοηθούσε το σύστημα σου και να συνέχιζε να πηγαίνει στο αυτόματο. Το έχεις σκεφτεί;

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Ένα λαγό γιατί δεν βάζεις? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ένα λαγό γιατί δεν βάζεις? 

 

Λαγό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salamander έγραψε:

Διονύση ίσως ένα nopox η βότκα να βοηθούσε το σύστημα σου και να συνέχιζε να πηγαίνει στο αυτόματο. Το έχεις σκεφτεί;

 

Δεν έχω δουλέψει ποτέ βότκα και δεν ξέρω πώς?

Μπαίνει σε δοσομετρικη?

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να παρακολουθώ γιατί λείπω πολύ συχνά και τα παιδιά στο γραφείο δεν κατέχουν!

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Δεν έχω δουλέψει ποτέ βότκα και δεν ξέρω πώς?

Μπαίνει σε δοσομετρικη?

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να παρακολουθώ γιατί λείπω πολύ συχνά και τα παιδιά στο γραφείο δεν κατέχουν!

Δοσομετρικη ναι για να μην το έχεις στο νου. Επίσης βακτήρια μια φορά την βδομάδα. Θα δεις τα νιτρικά σου να πέφτουν φουλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Λαγό?

siganus vulpinus εννοεί ο Νίκος, Διονύση!!

Θα στο οργώσει για τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

siganus vulpinus εννοεί ο Νίκος, Διονύση!!

Θα στο οργώσει για τα καλά.

Όλη αυτή η κατηγορία όπως και μια dolabela. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Δοσομετρικη ναι για να μην το έχεις στο νου. Επίσης βακτήρια μια φορά την βδομάδα. Θα δεις τα νιτρικά σου να πέφτουν φουλ.

Nα τονίσω ό,τι όλα αυτά είναι καλό να υπάρχει και κάποιος που ψιλό ξέρει από πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...