Jump to content

Εχω προβλημα με το ενυδρειο μου!


Emma96

Recommended Posts

Πριν κατι εβδομαδες αγορασα ενα ενυδρειο 50 λιτρα απο ενα pet shop. Ειχα ενα μονομαχο και 5 zebra danios μεσα σε ενα παλιο ενυδρειο μικροτερο και τα μετεφερα εκει αλλα δεν ηξερα οτι επρεπε να στρωσω το ενυδρειο το καινουργιο και δυστυχως τα ψαρακια δεν επεζησαν, ενω στο παλιο ενυδρειο εζησαν περιπου ενα χρονο ο μονομαχος. 
Αφοτου πεθαναν αλλαξα 50% νερο και εβαλα καθαρο με αντιχλωριο και βακτηρια, περασαν 4 μερες και εβαλα νεο μονομαχο αλλα πεθανε κι αυτος σε μια μερα το ενυδρειο εχει θερμοστατη και φιλτρο κανονικα και θερμομετρο και φωτισμο. Επειτα το καθαρισα ολο με βραστο νερο και ξυδι και το ξεπλυνα καλα μαζι με τις διακοσμησεις (πλαστικα φυτα και χαλικια). Τα ξαναεβαλα μεσα και γεμισα το ενυδρειο, τωρα εβαλα κι αλλο μονομαχο αφοτου το αφησα να στρωσει με βακτηρια και τροφη για 1.5 εβδομαδες και τωρα ο μονομαχος μου ειναι αργοκινητος, τι μπορω να κανω? φταιει κατι? Εχω κανει και τεστ αμμονιας και τα σχετικα, επισης το φιλτρο ειχε μεγαλη πιεση και το εχω κλεισει τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες,

 

Το φίλτρο πρέπει να είναι φυσικά ανοικτό για να καταναλώνει την τοξική αμμωνία.Το φίλτρο σου ποιό είναι και τί υλικά έχει μέσα?

Οι μετρήσεις που λές ότι έκανες τί έδειξαν?

 

Έκανες αρκετές βιαστικές κινήσεις αλλά αυτά ανοίκουν στο παρελθόν...από εδώ και πέρα ψυχραιμία....κάνε ένα κόπο και διάβασε τα παρακάτω και θα σου λυθούν πολλές απορίες...

 

 

Μπορείς να βάλεις φωτό από το ενυδρείο?

 

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο φοβαμαι πως τον ενοχλει και πηγαίνει στον παρο καθε φορα που το ανοίγω και δε θελω να διακινδυνεύσω τη ζωη του..οποτε θα κανω αλλαγές νερού προς το παρόν εκτος αν αγοράσω ενα αλλο φίλτρο..αλλα εχω βαλει βιολογικό υλικό απο το προηγουμενο φίλτρο, οι ενδείξεις δεν τις εχω διότι το νερο το τσέκαρα σε pet shop και οι υπάλληλοι μου είπαν πως ειναι απολυτα καθαρό και κατάλληλο και πως δεν υπαρχει Κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου λεει και ο Δημητρης εκανες πολλες βιαστικες κινησεις.

1. Τα Zebra danio τα ειχα και τα χαρισα γιατι τσιμπουσαν ουρες,μηπως σου ταλαιπωρουσαν τον μονομαχο?

2.Το φιλτρο σου σε καθε περιπτωση πρεπει να δουλευει,αν ηταν σετ με το ενυδρειο πιστευω οτι και φουλ ανοιχτο δεν τα κανει πλυντηριο μεσα. Αν ρυθμιζεται χαμηλωσετο λιγο.Ισως ο μονομαχος παει κατω γιατι ειναι αδυναμος και τον παρασυρει το νερο.

3.Αφου στηνεις ενα καινουργιο γιατι πας σε τετοιο βοτσαλο και τεχνητα φυτα?

4.Πιστευω οτι το νερο δεν ηταν ετοιμο και δεν ξερω αυτα τα βαμμενα βοτσαλα οπως τα βλεπω τι απελευθερωνουν στο νερο και γιαυτο εχασες τα ψαρακια.Και συνηθως στα πετσοπ μετρουν με stripes που δεν ειναι και τα πιο αξιοπιστα.Τα υγρα τεστ ειναι πιο αξιοπιστα,και αρχικα αν θελησεις και παρεις πρεπει να δεις την NH4,NO2,NO3.

  Ok ολοι οταν παιρνουμε ενα ενυδρειο βιαζομαστε να το δουμε με ψαρακια κτλ αλλα δυστυχως δεν ειναι το σωστο.Ορεξη να χεις και θα στρωσει! Μην παιρνεις αλλα ψαρακια προς το παρων.Καλη συνεχεια και οτι θες ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος μεταφέρθηκε σε προσωρινή γυάλα με θερμοστάτη και ειναι μια χαρα! Προς το παρόν θα αφήσω το ενυδρειο να στρώσει και θα αλλαξω τα χαλίκια με φυσικα η με άμμο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Εάν οντως το ενυδρειο δεν εχει στρώσει και το νερο ειναι οκ, τα ψάρια γιατι δεν μπορούν να επιζήσουν; απλα το εχω απορία γιατι θελω να το παρω στα σοβαρα και να εχω ενα ωραιο περιβάλλον για τα ψάρια μου και πανω απολα δε θελω να ξαναγίνει οτι εγινε

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Emma96 έγραψε:

Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Εάν οντως το ενυδρειο δεν εχει στρώσει και το νερο ειναι οκ, τα ψάρια γιατι δεν μπορούν να επιζήσουν; απλα το εχω απορία γιατι θελω να το παρω στα σοβαρα και να εχω ενα ωραιο περιβάλλον για τα ψάρια μου και πανω απολα δε θελω να ξαναγίνει οτι εγινε

 

Τι εννοείς , αν το νερό είναι οκ σε ενυδρείο δεν έχει στρώσει ; 

 

Από τη στιγμή που το νερό έχει αμμωνία και νιτρώδη ( ένδειξη ότι το ενυδρείο δεν έχει στρώσει ) τότε το νερό δεν είναι οκ.

Οι 2 αυτές ενώσεις είναι τοξικές για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμασου για πολυ διαβασμα.Το λινκ που σου στελνει ο @dpap εχει τα παντα μεσα για το  πως να ξεκινησεις. Χωρις βιασυνη και αγχος ολα θα γινουν σωστα.Ακομα και το χαλικι θελει σκεψη για την επιλογη του.Δεν ειναι κατι που αλλαζει ευκολα μετα οταν στρωσει το ενυδρειο σου.Πρεπει η διακοσμηση να ταιριαζει και στα ψαρακια και στα φυτα που θα επιλεξεις.Επισης το νερο σου δεν νομιζω να ηταν οκ,αν στο μετρησε με stripes καποια δεν μετρανε καν την αμμωνια NH4. Απο μακρια βεβαια υποθεσεις κανω συμφωνα με αυτα που μας λες.Για αρχη τα υγρα τεστακια που σου λεω παραπανω θα σου χρειαστουν για να παρακολουθησεις τον κυκλο του αζωτου.

Πες μας λιγο και τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου και πως εκανες το μπολιασμα?

 

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αρχικά το φίλτρο σε λειτουργία χωρις ψάρια μεσα και εβαλα κεραμικό υλικό απο το παλιό μπυ ενυδρειο και κανω το στρώσιμο του ενυδρείου με τροφή, και προσθέτω βακτήρια. Τωρα ο μονομάχος εχει άφερεθει γιατι το φοβαμαι να τον βαλω μεσα και ειναι μια χαρα σε μια μεγαλη γυάλα με θερμοστάτη. Να αντικαταστήσω τα πλαστικά φυτά που ειχα απο το προηγουμενο ενυδρειο με κανονικα; και τα χρωματιστά χαλίκια με άμμο; θα ηταν καλυτερα; 

Link to comment
Share on other sites

Το να βάλεις αληθινά φυτά δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Χρειάζεσαι λιπασματα και βελτιωτικά. Ταμπλέτες, καλυτερο φως, c02. Εγώ θα πρότεινα απλά φυσικό υπόστρωμα (χοντή άμμο ή χαλίκι ) και φυσικό διακοσμητικο( πέτρες ή ρίζες redmoor που πρέπει να ζεματίσεις με καυτό νερό τουλάχιστον. Θα μοιάζει πολύ φυσικό. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ θα βαλω άμμο και ρίζες και θα ξανα ενημερώσω, επίσης θα προσπαθήσω να αγοράσω και τεστ νερού. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kakalos έγραψε:

Το να βάλεις αληθινά φυτά δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Χρειάζεσαι λιπασματα και βελτιωτικά. Ταμπλέτες, καλυτερο φως, c02. Εγώ θα πρότεινα απλά φυσικό υπόστρωμα (χοντή άμμο ή χαλίκι ) και φυσικό διακοσμητικο( πέτρες ή ρίζες redmoor που πρέπει να ζεματίσεις με καυτό νερό τουλάχιστον. Θα μοιάζει πολύ φυσικό. 

 

Και ομως ειναι απλη υποθεση,εαν βαλει ευκολα φυτα δεν χρειαζεται λιπασμτα,βελτιωτικα και co2.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kakalos έγραψε:

Το να βάλεις αληθινά φυτά δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Χρειάζεσαι λιπασματα και βελτιωτικά. Ταμπλέτες, καλυτερο φως, c02. Εγώ θα πρότεινα απλά φυσικό υπόστρωμα (χοντή άμμο ή χαλίκι ) και φυσικό διακοσμητικο( πέτρες ή ρίζες redmoor που πρέπει να ζεματίσεις με καυτό νερό τουλάχιστον. Θα μοιάζει πολύ φυσικό. 

Υπαρχουν φυτα με χαμηλες απαιτησεις, πχ Valisneria, ceratophylum, anubias, ή εστω θελουν ενα γενικο λιπασμα, επισης τα βελτιωτικα τι ακριβως ειναι?

 

@Emma96 Στρωσε πρωτα το ενυδρειο σου, κανε μετρησεις και οταν εισαι οκ τοτε βαζεις ψαρι, χωρις βιασυνες γιατι ταλαιπωρησε και εσυ και τα ζωντανα που εχεις. Παραλληλα θα βοηθουσε πααααρα πολυ να διαβασεις τα λινκ που σου εδωσαν τα παιδια αλλα και θεματα-αρθρα εδω στο φορουμ για το ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης πες μας λιγο ποιο ειναι το φιλτρο σου, υλικα που εχεις μεσα, θερμοστατες και γενικα εξοπλισμο. Καλο θα ηταν κατα το στρωσιμο του ενυδρειου να εχεις θερμοκρασια περιπου 30 βαθμους και οταν στρωσει και βαλεις ψαρακια κατεβαζεις. Τι ψαρια θες να βαλεις? Σκεφτεσαι να επεξεργαζεσαι το νερο απο την βρυση σου, π.χ. για να μαλακωσει το νερο, ή απλα με αντιχλωριο απο την βρυση στο ενυδρειο?

 

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο ηταν μαζι με το ενυδρειο δεν ηταν καποια συγκεκριμένη μάρκα το εχω βγάλει φωτογραφία, μαζι με τα υλικά που εχει (σφουγγαράκι κτλ.) ο θερμοστάτης ειναι FLUVAL 50W, και το νερο ειναι βρύσης με αντιχλωριο, πρεπει να το αφηνω σε καθαρό Κούβα μια μερα ολόκληρη για να μαλακώσει με αντιχλωριο και ύστερα να το βαζω στο ενυδρειο με αντιχλωριο; 

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος σε γυάλα με θερμοστάτη θα αντέξει μεχρι το στρώσιμο του ενυδρείου? Φαινεται πολυ υγιής και ζωηρός, τρώει κανονικα και κολυμπάει δεν εχει προβλημα, ειναι προσωρινά στη γυάλα μεχρι το στρώσιμο του ενυδρείου 

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο μονο τον μονομαχο θα εχω για αρχη δε θελω να βαλω κατι αλλο και στη συνεχεια μπορει να προσθέσω κανενα σαλιγκάρι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Emma96 έγραψε:

Ευχαριστω πολυ θα βαλω άμμο και ρίζες και θα ξανα ενημερώσω, επίσης θα προσπαθήσω να αγοράσω και τεστ νερού. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας 

Καλησπερα @Emma96.Αν και σκληρο ψαρακι ο μονομαχος δεν θα αντεξει και πολυ ετσι,δωστον για υιοθεσια σε κανα γνωστο αν γινεται.

1.αν δεν κανω λαθος το πλαισιο που δειχνεις εχει μεσα ανθρακα,υλικο που μπορεις να το αφησεις για λιγο στην αρχη και μετατο βγαζεις ειδικα αν θες φυσικα φυτα!

2.δεν μας εξηγησες τι εχεις μεσα στο φιλτρο εκτος απο τον ανθρακα! ετσι το ειδα εγω!

3.παλι βιασυνη βλεπω στην αποφαση αμμο και ριζες

Υ.Γ. εγω εχω βρει μεγαλη βοηθεια απο τα παιδια αν και ειχα καποια εμπειρια!Αλλα καθε μερα μαθαινεις κατι καινουργιο!

Link to comment
Share on other sites

Τον μονομαχο εχω βρει ηδη ανθρωπο που εχει ενυδρειο ευτυχως θα ειναι σε έμπειρα χερια, αλλα με το ενυδρειο που εχω τωρα τι μου προτείνετε να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να βαλεις μεσα;;

Ασε πλαστικα και χρωματιστο χαλικι στην ακρη...

Αν θες να ξαναβαλεις τον μονομαχο βρες σκουροχρωμη αμμο ή χαλικι και καμμια ριζουλα...

Ευκολα φυτακια οπως πχ. το κερατοφυλλο ...

Ακολουθησε οσα χρειαζονται για να στρωσει το ενυδρειο ομαλα πριν ξαναβαλεις ψαρι...

Απλες κινησεις ακολουθοντας αυτα που σου ειπαν τα παιδια πιο πανω...

Μην απογοητευτεις!!

Το χομπι μας τα σπαει!!..;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολυτα! Ευχαριστω πολυ για ολωνων τη βοηθεια και τις συμβουλές που μου δώσατε! Απο αυριο κιολας θα πιάσω δουλεια. Ευχαριστω πολυ και παλι!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2017 at 0:34 ΜΜ, το μέλος Dio45 έγραψε:

Ετοιμασου για πολυ διαβασμα.Το λινκ που σου στελνει ο @dpap εχει τα παντα μεσα για το  πως να ξεκινησεις. Χωρις βιασυνη και αγχος ολα θα γινουν σωστα.Ακομα και το χαλικι θελει σκεψη για την επιλογη του.Δεν ειναι κατι που αλλαζει ευκολα μετα οταν στρωσει το ενυδρειο σου.Πρεπει η διακοσμηση να ταιριαζει και στα ψαρακια και στα φυτα που θα επιλεξεις.Επισης το νερο σου δεν νομιζω να ηταν οκ,αν στο μετρησε με stripes καποια δεν μετρανε καν την αμμωνια NH4. Απο μακρια βεβαια υποθεσεις κανω συμφωνα με αυτα που μας λες.Για αρχη τα υγρα τεστακια που σου λεω παραπανω θα σου χρειαστουν για να παρακολουθησεις τον κυκλο του αζωτου.

Πες μας λιγο και τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου και πως εκανες το μπολιασμα?

 

Να διορθωσω τον εαυτο μου. Η αμμωνια ειναι ΝΗ3.Το αμμωνιο ΝΗ4. Και οι 2 ενωσεις ειναι βλαβερες για τα ψαρακια μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...