Jump to content

γρατζουνιες!!!!!!!!!!!!!


noa1978

Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους,μολις πηρα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο 80 λιτρα...δυστηχως ομως ειναι γεματο γρατζουνιες,ψιλες μεν αλλα γρατζουνιες αρκετες....ξερει κανεις καποιον τροπο τουλαχιστον να τις ελαχιστοποιησω γιατι για να φυγουν το γνωριζω πως ειναι δυσκολο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι είναι εσωτερικές, σωστά; 

Το γεμισες με νερό; αν είναι πολύ ψηλές, ίσως να μην φαίνονται. 

Κάποιοι έβαλαν τζαμαδες και τους ετριψαν εσωτερικά τις γρατζουνιες :)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος εδώ στο φόρουμ το είχε κάνει,είχε πάρει κάποιον και του "έτριψε" τα τζάμια του ενυδρείου.. δεν μπορώ να θυμηθώ ποιός ήταν, υπήρχαν και φωτό της διαδικασίας.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ναι εσωτερικες ειναι!!!!!!φενονται δυστηχως!!!!!!!!!δεν ειναι βαθειες αλλα ειναι πολλες προφανος ο φιλος που το ειχε πηγε να το καθαρισει με γιαλοχαρτο.....

Link to comment
Share on other sites

Γυαλοχαρτο; ;αμάν το χάλασε το τζάμι, ας μην προτρέχω όμως. Τέτοιες επεμβάσεις γίνονται μόνο όταν έχουμε γνώση. Το τρίψιμο γίνεται με τριβειο κ ίσως αφήσει μια θολούρα. 

Ο @Sturm το είχε κάνει 

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Γυαλοχαρτο; ;αμάν το χάλασε το τζάμι, ας μην προτρέχω όμως. Τέτοιες επεμβάσεις γίνονται μόνο όταν έχουμε γνώση. Το τρίψιμο γίνεται με τριβειο κ ίσως αφήσει μια θολούρα. 

Ο @Sturm το είχε κάνει 

:)

 

Ναι!! 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γινεται μα γυρισεις το μπρος πισω μηπως σε συμφερει να αντικαταστησεις το ενα τζαμι;;

Για γυαλισμα σε τοσο μικρο ενυδρειο οικονομικα δεν νομιζω να σε συμφερει :(

Link to comment
Share on other sites

για να αντικαταστησω το τζαμι το βασικο ειναι να ξερει καποιος να το κανει σωστα,ειμαι απο επαρχεια και δεν θελω να το ρισκαρω...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποια εποχη ειχα χρησιμοποιησει σκονη και αλοιφη απο e bay και διορθωσα ενα ενυδρειο που ειχε πολλες ψιλες γρατσουνιες....

Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι με την πρωτη αλοιφη-σκονη ολο το τζαμι εγινε θολο και τραβαγα εγκεφαλικα...

Με την δευτερη ομως και το αναλογο βουρτσακι το γιαλι εγινε σαν καινουργιο..

Εχει περασει καιρος και ψαχνοντας στο ebay προσφατα το πιο κοντινο που βρηκα ειναι αυτο...

http://m.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m4084.l1313&_nkw=Scratch+glass++aquarioum+remover

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το χω κανει εγω. Μου ειχε κοστισει 70 ευρω. Στο τζαμι εχει μεινει μια θαμπαδα αλλα νομιζω ευθυνεται αποκλειστικα ο μαστορας για αυτο. Μονος μου δεν θα το κανα ποτε. Ο τυπος μετραγε θρμοκρασιες τζαμιου, εριχνε σκονες κτλ. Οταν εβαλε το τριβειο πανω μου ρθε κολπος!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για να αντικαταστησω το τζαμι το βασικο ειναι να ξερει καποιος να το κανει σωστα,ειμαι απο επαρχεια και δεν θελω να το ρισκαρω...
 

Μπορείς να πας σε έναν τζαμά και να το συζητήσεις ;)

Στάλθηκε από το βυθό του μπικίνι [emoji222]

Link to comment
Share on other sites

Η σκονη που φτιαχνουν την αλοιφη ειναι το "οξιδειο του δημητριου" και αναλογα με το βαθος της γρατζουνιας ξεκινας με πιο χοντρο γυαλοχαρτο, 800-1200-1500-2000 (με νερο)και τελος σφουγγαρι η γουνα(με την αλοιφη) ,  βεβαια λογικα πρεπει να κανει και η αλοιφη για κεραμικες εστιες, δοκιμασε με το χερι αν δεν εχεις αλοιφαδορο, μια δοκιμη θα σε πεισει. Απλα με αλοιφαδορο επειδη η θερμοκρασια του τζαμιου δεν πρεπει να περασει τους 50-60 βαθμους πρεπει με ενα θερμομετρο λειζερ, να το τσεκαρεις και να το αφηνεις να κρυωσει.

  

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Bill Koulosousas έγραψε:

Η σκονη που φτιαχνουν την αλοιφη ειναι το "οξιδειο του δημητριου" 

  

 

Δέν ξέρω γιατί πας να με

μπλέξεις, εγώ δεν έχω καμία σκόνη και κανένα οξίδειο!!!!! :)

 

Πέρα από την πλάκα με το κιτακι που εβαλε ο στάθης κάνεις μια χαρά την δουλειά σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...