Jump to content

Δοκιμή Γερμανικού προιόντος για καταπολέμιση Αλγεων - Femanga Algenstop General


tropicana

Recommended Posts

Παρόλο που είμαι λίγο δύσπιστος για τη χρήση τέτοιων σκευασμάτων, θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι ανάλογο. Δόξα το Θεό άλγες έχουμε.

Η τεχνολογία συνεχώς προοδεύει,και δημιουργούνται νέα προιόντα, και από τη στιγμή που είναι safe για τα ζωντανά γιατί να απορρίπτουμε τη χρήση τους?

Και για να μην παρεξηγηθώ τα λεγόμενα μου από κανέναν, ο στόχος μου πάντοτε είναι ο έλεγχος των άλγεων, και όχι η εξαφάνισή τους που γνωρίζω ότι δεν γίνεται.

Γι αυτό το λόγο θα περιμένω τα αποτελέσματα που βλέπεις στο ενυδρείο σου.

Ξέρεις αν το μαγαζί κάνει αποστολές και εκτός Γερμανίας γιατί από το link που έβαλες δεν καταλαβαίνω τίποτα:D?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράλληλα είμαι στην τριτη μερα από την χρήση του προϊόντος της Aquili (21€/L) και μπορώ να πω πως υπάρχει θεαματική διαφορά 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εξ αρχής πολλές φορές είμαστε προκατειλημμένοι με κάποια ζουμιά που πουλούν διάφορες εταιρίες, μπορεί το προϊόν να είναι ασφαλές και τσάμπα να το κατηγορούμε. Για χάρη της συζήτησες όμως θα γίνω ο συνήγορος του εξω από δω.

 

Το σαλικυλικό οξύ είναι ένα συστατικό από την ασπιρίνη και όχι ασπιρίνη η ασπιρίνη είναι Ακετυλοσαλικυλικό οξύ.

Το σαλικυλικό οξύ αν και είναι φυσικό προϊόν δεν παύει να έχει κάποιες ιδιότητες πχ βακτιριοκτόνες ή βακτιριοανασταλτικές ιδιότητες. Οπότε δεν γνωρίζω κατά πόσο επηρεάζει την βιολογία και τα βακτήρια του ενυδρείου και δεν αναφέρομε μόνο στα γνωστά μας νιτροποιητικα και απονιτροποιητικά βακτήρια αλλά γενικά και σε αυτά που συντελούν στο γενικό στρώσιμο του ενυδρείου.

 

Ερώτηση: έχει μόνο σαλικυλικό οξύ η και άλλες ουσίες; Και πόσο της % περιέχει; Και που το διάβασες αυτό αφού δεν αναφέρει η εταιρία τα σηστατικά του.

Αν όντος έχει μόνο σαλικυλικό οξύ και γνωρίζουμε το ποσοστό τότε μπορούμε να το αγοράσουμε ατόφιο πολύ ποιο φτηνό.

 

Έψαξα λίγο στα γερμανόφωνα φόρουμ και διαπίστωσα ότι η πλειονότητα είναι ευχαριστημένη και δεν είδε κάποιο πρόβλημα βραχυπρόθεσμα, αλλά δεν βρήκα πουθενά αναφορά για μακροπρόθεσμα αποτελέσματα.

Τέλος υπάρχει και ένας πελάτης από το αμαζον που λέει ότι στο αφρικάνικο του έκανε πολύ καλή δουλειά αλλά στο δισκοενυδρείο του σκότωσε όλους τους δίσκους μέσα σε δυο μέρες παρόλο που έβαλε την σωστή αναλογία. Τώρα λέει αλήθεια ή ψέματα δεν γνωρίζομαι καθώς έχει διαπιστωθεί και νομικά ότι υπάρχουν και άτομα που επί πληρωμής κάνουν θετικά ή αρνητικά σχόλια ιδιαίτερα στο αμαζον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι η ορθή χρήση ενός σκευάσματος μιας εταιρείας, σκότωσε κιχλίδες και μάλιστα τόσο άμεσα όπως αναφέρει ο συγκεκριμένος πελάτης του amazon. Δεν έχω βέβαια την απαιτούμενη γνώση για να κρίνω τα συστατικά ενός σκευάσματος αλλά από εμπειρία έχω δει πολλές φορές χομπίστες, να προσθέτουν φάρμακα στο περίπου και χωρίς να διαβάζουν προσεκτικά τις οδηγίες χρήσης. Ή ακόμα χειρότερα να μην αντιλαμβάνονται καν τις οδηγίες είτε γιατί κάποιοι χάνονται στη μετάφραση, είτε γιατί κάποιοι απλά δεν το χουν με το αντικείμενο. Τέλος όσον αφορά τις μακροχρόνιες συνέπειες στα ενυδρεία μας από τη χρήση διάφορων σκευασμάτων πραγματικά θεωρώ αδύνατο να υπάρξει σωστή έρευνα και αποτέλεσμα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Εξ αρχής πολλές φορές είμαστε προκατειλημμένοι με κάποια ζουμιά που πουλούν διάφορες εταιρίες, μπορεί το προϊόν να είναι ασφαλές και τσάμπα να το κατηγορούμε. Για χάρη της συζήτησες όμως θα γίνω ο συνήγορος του εξω από δω.

 

 

Το σαλικυλικό οξύ είναι ένα συστατικό από την ασπιρίνη και όχι ασπιρίνη η ασπιρίνη είναι Ακετυλοσαλικυλικό οξύ.

 

Το σαλικυλικό οξύ αν και είναι φυσικό προϊόν δεν παύει να έχει κάποιες ιδιότητες πχ βακτιριοκτόνες ή βακτιριοανασταλτικές ιδιότητες. Οπότε δεν γνωρίζω κατά πόσο επηρεάζει την βιολογία και τα βακτήρια του ενυδρείου και δεν αναφέρομε μόνο στα γνωστά μας νιτροποιητικα και απονιτροποιητικά βακτήρια αλλά γενικά και σε αυτά που συντελούν στο γενικό στρώσιμο του ενυδρείου.

 

 

Ερώτηση: έχει μόνο σαλικυλικό οξύ η και άλλες ουσίες; Και πόσο της % περιέχει; Και που το διάβασες αυτό αφού δεν αναφέρει η εταιρία τα σηστατικά του.

 

Αν όντος έχει μόνο σαλικυλικό οξύ και γνωρίζουμε το ποσοστό τότε μπορούμε να το αγοράσουμε ατόφιο πολύ ποιο φτηνό.

 

 

Έψαξα λίγο στα γερμανόφωνα φόρουμ και διαπίστωσα ότι η πλειονότητα είναι ευχαριστημένη και δεν είδε κάποιο πρόβλημα βραχυπρόθεσμα, αλλά δεν βρήκα πουθενά αναφορά για μακροπρόθεσμα αποτελέσματα.

 

Τέλος υπάρχει και ένας πελάτης από το αμαζον που λέει ότι στο αφρικάνικο του έκανε πολύ καλή δουλειά αλλά στο δισκοενυδρείο του σκότωσε όλους τους δίσκους μέσα σε δυο μέρες παρόλο που έβαλε την σωστή αναλογία. Τώρα λέει αλήθεια ή ψέματα δεν γνωρίζομαι καθώς έχει διαπιστωθεί και νομικά ότι υπάρχουν και άτομα που επί πληρωμής κάνουν θετικά ή αρνητικά σχόλια ιδιαίτερα στο αμαζον

 

Τα σχόλια τα διαβασα και εγω, 

Αποκλείεται το προιον αυτο να σκοτωσε τους δίσκους, κατι αλλο θα έφταιγε. 

 

Εγω διαβασα την ετικέτα του προϊόντος  ( πανω στο μπουκαλι) 

Και λεει salicylsäure δηλαδη Σαλικυλικό οξύ. 

Ουτε ψαρι εχω χασει ως τωρα ουτε Σαλιγκαρι και τα φυτα δινουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειχα προβλημα τρελο με αλγες απλα μου την εσπαγε που μαυριζαν τα φυλλα απο τους εχινοδορους και τις κρυπτοκορινες.  Ειδα και κανα δυο μαυρα πινελα μικρα στο ξυλο που εχω μεσα. Απο Green spot ειχα στο πισω τζαμι πολυ αλλα λογο φυτων δεν με ενοχλούσε γιατι δεν φαινεται.

 

Αυτο που ηθελα να κανει το ζουμι το κανει, διαλύει σιγα σιγα τις μαυρες αλγες ακομη και μεσα απο τους σωληνες εισοδου και εξοδου.

Ουτε να ξεσυνδεω φιλτρο να πλενω λαστιχα ουτε τιποτα. Ο θερμοστάτης που ειχε γινει μαυρος καθαρισε ηδη απο την πρωτη δοση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τυχον λανθασμενη υπερδοσολογια αναφερει κατι;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Για τυχον λανθασμενη υπερδοσολογια αναφερει κατι;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

Μεταφραζω τι γραφει ( με δικα μου λόγια)

  Χρησιμοποιηστε τα Βιοκτονα με ασφάλεια, ανακινηστε καλα και διαβαστε της οδηγιες πριν την χρήση.Να μην γινει υπερδοσολογία!

Καταλληλο για μικροοργανισμους ,ψαρια και φυτά. Δεν εχουν σημειωθει παρενέργειες κατα την συνηστώμενη χρήση.Μακρια απο παιδια κτλ κτλ.

 

Έγινε επεξεργασία - tropicana
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2017 at 10:50 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Νίκο το πιστεύω ότι τώρα έχεις ενυδρεία που δεν έχουν απολύτως και δεν μου είναι κάτι νέο σημβένει όπως έγραψα ποιο πάνω και σε τελείως αρχάριους χωρίς να κάνουν κάτι το ιδιαίτερο. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν υπάρχει ενυδρείο όπου επί μονίμου βάσεως να μην αποκτήσει σε κάποια φάση έστω και λίγη άλγη.

Όπως όπως λες η ισορροπία είναι το μυστικό, αλλά εσύ έχεις διάθεση να κρατάς σταθερό το λίπασμα σε μια σταθερή μάζα φυτών. Κάτι που πολύ λίγοι το κάνουν, οι περισσότεροι κρατούν την ίδια ποσότητα λιπάσματος και κλαδεύουν όταν σχεδόν διπλασιαστεί η μάζα του φυτού, αυτό όπως είναι λογικό επιφέρει ανισορροπία με όλα τα παρελκόμενα και μή, και λέω μή γιατί από κάθε πάθημα μου προσπαθώ να μάθω και κάτι νέο, έτσι στην πρόσφατη καταστροφή που έπαθα στο ενυδρείο μου (την οποία ανέφερα σε άλλο ποστ) είπα να κάνω ένα πείραμα.

Συνοπτικά είχα γεμίσει άλγη και σάπια φυτά το ενυδρείο είχε γίνει τσάι και βρομούσε από τα νεκρά φυτά και ψάρια. Κι όμως δεν έκανα αλλαγή νερού, απλά πρόσθεσα νερό από ΑΟ γύρο στα 7 λίτρα και κλάδεψα τα φυτά όπως το γκαζόν μικρά μεγάλα και ήμουν περίεργος να δω τη θα γίνει.

Λογικά τα θρεπτικά συστατικά ήταν στο φουλ, όπως φωσφορικά και νιτρικά, για μια εβδομάδα η άλγη οργίασε και ξαφνικά και κυριολεκτικά σε 4 μέρες η αγλη έφυγε το ενυδρείο γυάλισε και τα φυτά άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους. Γιατί, πως, και τη συμβαίνει, δεν ξέρω και μάλλον δεν θα μάθω, πως είναι δυνατόν με μια τέτοια ανισορροπία θρεπτικών συστατικών όπου η άλγη είχε το πάνω χέρι να ανατραπεί από μόνο του το σκηνικό σε λίγες μόλις μέρες και τώρα το ενυδρείο είναι έτσι.

Αυτό και άλλα πολλά παραδείγματα μπορώ να γράψω όπου αποδεικνύετε ότι η αλγες δεν εξαρτιόνται μόνο από την ισορροπία τον θρεπτικών συστατικών αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που είναι άγνωστη τουλάχιστον σε εμένα. Για αυτό κατανοώ 100% άτομα που λένε ότι έχουν κάνει χίλια μύρια στο ενυδρείο τους και δεν μπορούν να αποχωριστούν την χψ άλγη.

en 01.jpg

 

 


Χρηστο ειναι αυτο το από που λεμε.

Υγιες φυτα καθαρο ενυδρειο .

Οπως γνωριζεις τα φυτα εχουν μια σχεση με την αλγη.

Ποτε δεν θα δεις καποια αλγη σε φυτο το οποιο αναπτυσεται σωστα, στα ξυλα και στα τζαμια ναι και ειναι λογικο.

Τα θρεπτικα γενικα δεν εχουν σχεση ....

Τα φυτα απλα θελουν να βρισκουν στην στηλη του νερου αυτα που τους ενδιαφερει τωρα αν εσυ εχεις περισσοτερο κανενα προβλημα ( αλλα μην τον παρακαναουμε γιατι εκτος απο τις ελλειψεις υπαρχουν και οι τοξικοτητες)..

Αλλα αρκει να μην τους λειψει τπτ, αν τους λειψει εστω και ενα στοιχειο απλα μπλοκαρουν, και εμφανιζονται οι άλγες.

Τωρα θα μου πεις δεν ειναι τα ιδια φυτα για τα ιδια νερα, ναι καθε φυτο εχει τις απαιτησεις του, αλλο θελει χαμηλες σκληροτητες , αλλο πολλα ιχνοστοιχεια, αλλο λιγα κτλ.

Αν εκανες και μια σκουπα βυθου να φυγουν μερικα οργανικα θα εβλεπες αλλη συμπεριφορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσατε να με πειτε προκατειλημενο , αλλα εγω τετοια ζουμια δεν βαζω...:)

Οπως ειπα για να σκοτωθει η αλγη, πρεπει να σκοτωθει και καποιο φυτο - γαρίδα.

Οι αλγες ειναι ακριβως οπως τα φυτα, και οι γαριδες πολυ ευαισθητες σε χημικα.

Δεν υπαρχει μαγικο ζουμ που να τηρει και τα δυο. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρέπει να πέρασε σχεδόν ένας μήνας από την πρώτη εφαρμογή του σκευάσματος.

Ποιες είναι οι παρατηρήσεις σου; Είμαι κι εγώ ένας αλγοχτυπημένος που ενδιαφέρεται να απομακρύνει την bba που από μία μεγάλη ανάπτυξη πριν ένα χρόνο, βρίσκεται τώρα σε μία συνεχή, σταθερή παρουσία σε φυτά, ξύλα, σωλήνες και τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 25.1.2017 at 6:21 ΜΜ, το μέλος elatos έγραψε:

Πρέπει να πέρασε σχεδόν ένας μήνας από την πρώτη εφαρμογή του σκευάσματος.

Ποιες είναι οι παρατηρήσεις σου; Είμαι κι εγώ ένας αλγοχτυπημένος που ενδιαφέρεται να απομακρύνει την bba που από μία μεγάλη ανάπτυξη πριν ένα χρόνο, βρίσκεται τώρα σε μία συνεχή, σταθερή παρουσία σε φυτά, ξύλα, σωλήνες και τζάμια.

Καλημέρα, 

 

Ειχα καποια θεματα προσωπικά  τον τελευταίο καιρό και ελειπα απο το πρωι ως το βραδυ, ετσι το ενυδρείο εμεινε πισω, χαλασε και το φιλτρο μου και επρεπε να ζητησω αντικατασταση μεσω Amazon, εμεινα και απο διοξείδιο λογο διαρροής, οποτε το αποτέλεσμα μου δεν ειναι αυτο που ηθελα.

Παρολα αυτα εριχνα το ζουμι μεσα τουλάχιστον να μην ξεσπασει χειροτερα η αλγη με τοσο ασταθεια.

Ειλικρινά παιδια μπορω να πω οτι περα απο λιγο πρασινιλα στο τζαμι που φευγει με τον μαγνητη δεν επιασε τίποτα.  Τωρα με την αλλαγη του φιλτρου εβαλα ακομη μεγαλύτερο,  1400λ/ω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω και εγώ πως μετά από 25 μέρες της μιας και μοναδικής δόσης του προϊόντος της Aquili, παρατήρησα στο τζάμι να κάνει δειλά δειλά την εμφάνιση της μαλακή άλγη, η οποία όμως αφαιρέθηκε εύκολα με μαγνήτη. Γενικά τα φυτα μου μπορώ να πω πως πάνε καλύτερα και κυρίως ο Echinodorus Bleheri, τον όποιον χτυπάει η έξοδος του φίλτρου και είχε αναπτύξει μαύρη τριχοειδης άλγη.

 

 

Βασίλης :) 

Link to comment
Share on other sites

On 4.2.2017 at 6:00 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αυτο ειναι, αν δεις την φωτο στο μπουκαλι παλι γερμανικα γραφει

Απλα ο πωλητης ειναι γαλλος.

Link to comment
Share on other sites

Ελεος, το γαργαλησε και ψωφησε ο τύπος. Τι 33,80€ ? Ανατρεπόμενο θα κατεβάσει? τα εξοδα αποστολής για ενα μπουκάλι

αυτου του μεγέθους ΒΑΡΙΑ ΒΑΡΙΑ να είναι 8 με 9 €

 

Ψαξε λιγο στο Amazon.com μηπως και το βρεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρήκα στο Amazon.de το "TAB FEMANGA Algenstop General 5000ml "PLUS" Algenkiller für 20.000 Liter"

κι επειδή χρειάζεται να πάρουμε για 3 μεγάλα ενυδρεία, κρίνω πως η μεγαλύτερη ποσότητα είναι και πιο οικονομική, είναι όμως το ίδιο προϊόν;

https://www.amazon.de/FEMANGA-Algenstop-General-5000ml-Algenkiller/dp/B00F62THOC/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1487361540&sr=8-7&keywords=Femanga+Algenstop

 

Να το παραγγείλω;

Link to comment
Share on other sites

On 18.2.2017 at 9:33 ΠΜ, το μέλος elatos έγραψε:

Βρήκα στο Amazon.de το "TAB FEMANGA Algenstop General 5000ml "PLUS" Algenkiller für 20.000 Liter"

κι επειδή χρειάζεται να πάρουμε για 3 μεγάλα ενυδρεία, κρίνω πως η μεγαλύτερη ποσότητα είναι και πιο οικονομική, είναι όμως το ίδιο προϊόν;

https://www.amazon.de/FEMANGA-Algenstop-General-5000ml-Algenkiller/dp/B00F62THOC/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1487361540&sr=8-7&keywords=Femanga+Algenstop

 

Να το παραγγείλω;

Αυτό είναι το προϊον

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, tropicana said:

Αυτό είναι το προϊον

Σε ευχαριστώ, πάω για παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 20.2.2017 at 4:57 ΜΜ, το μέλος elatos έγραψε:

Σε ευχαριστώ, πάω για παραγγελία.

:thumbsu: Ενημερωσε για τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2017 at 2:11 AM, tropicana said:

Σωστα 20 Ευρω το λίτρο.

Η Δοσολογία είναι 25ml (Ενα καπακι) ανα 100 λιτρα Νερου, 1 φορα την εβδομαδα για 4 εβδομαδες μετα απο αλλαγη νερου 1/3 του Ενυδρειου.

Αν οι αλγες επιμενουν απλα συνεχιζεις μεχρι να εξαφανιστουν εντελως.

Για συντηριση βαζεις 1 δοση ανα 2 εβδομαδες.

 

Μόλις ήρθε η παραγγελία,

όπως κατάλαβα από τις οδηγίες του προϊόντος και από τις δικές σου,

κάνω αλλαγή νερού -ΠΑΝΤΑ- το 1/3 πριν προσθέσω το βιοκτονο, σωστά;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος elatos έγραψε:

 

Μόλις ήρθε η παραγγελία,

όπως κατάλαβα από τις οδηγίες του προϊόντος και από τις δικές σου,

κάνω αλλαγή νερού -ΠΑΝΤΑ- το 1/3 πριν προσθέσω το βιοκτονο, σωστά;; 

Σωστα  1 φορα την εβδομάδα 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...