Jump to content

Πεθαινει το ψαρακι μου help!!!


Recommended Posts

 Καλησπερα, βοηθεια παρακαλω!! Θα σας πω γρηγορα οτι προχθες  εκανα μετακομιση ενυδρειου το πηγα σε αλλο σπιτι.. εβγαλα ολο το νερο κρατησα 2 κουβαδες και το εξωτερικο  φιλτρο χωρις να το πειραξω.. το καθαρισα κτλ.. ολα τα ψαρια σουπερ. Εχω 4 κλουν 1 γατοψαρο και 2 πλεκο. Τα ψαρια τα εχω 12 χρονια... και λοιπον τωρα αυτη τη στιγμη που μιλαμε ενας κλουν κανει κατι τρελα πανω κατω.. και ασπριζει και γυρναει αναποδα!! Του εβαλα λιγο αντιχλωριο και καπως πηρε τα πανω του.. δεν θελω να πεθανει τα εχω τοσα χρονια.... καμια  βοηθεια  please.

  :(  :(:( 

Link to comment
Share on other sites

1483993779038-1979981772.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επλυνες το φιλτρο με νερο του ενυδρειου η βρυσης? Τι μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα νομιζω οτι εκανες οτι κινησεις επρεπε να κανεις...

Οτιδηποτε και να πηγε στραβα πια σιγα σιγα θα "ισιωσει"...

Το ψαρι ειναι μεγαλο σε ηλικια( αν και φτανουν και τα διπλασια χρονια) και ειναι φυσιολογικο και το στρεσαρισμα και οποιαδηποτε παρενεργεια δημιουργησε ολη η ανακατωσουρα της μετακομισης....

Προσπαθησε να βρεις καποιο σκευασμα οπως το esklarin της τροπικαλ που ειναι και "σταθεροποιητης" για να βοηθησεις λιγο το νερο σου...

Παρακολουθατο....

Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις φοβερες κινησεις στην συγκεκριμενη φαση παρα μονο να περιμενεις να ισοροπησει το συστημα σου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω κατι μεμπτο στην φωτο αλλα ουτε και στην διαδικασια που ακολουθησες. Το πιο πιθανο, ετσι που το περιγραφεις ειναι να εχω προκληθει μια ανακατωσουρα απο την αλλαγη οπως λεει και ο Σταθης και να νοιωθει δυσφορια και να ξυνεται. Εσυ το βλεπεις να ειναι του θανατα;

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη μπορει να εγινε οτιδηποτε..

Να διαταραξε την βιολογια...

Να σηκωσε αμμωνια ....

Ακομα και να υπηρχαν μεταβολες σε πεχα και θερμοκρασια...

Αλλα σαν διαδικασια και σαν εικονα οντως δεν μπορω να διακρινω κατι που να κανει αισθηση οτι δεν πηγε καλα...

Το ασπρισμα και το αναποδογυρισμα που περιγραφεται μπορει να χαρακτηριστει και σημαδι δηλητηριασης αλλα η κινηση που εκανε να ριξει αντιχλωριο ηταν αυτο ακριβως που επρεπε...

Απο κει και περα η τυχη του ψαριου θα φανει τις επομενες ωρες εως 3 μερες και σιγουρα ειναι αδυνατον να γνωριζουμε πια θα ειναι(κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα)...:)

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

 Λοιπον .. παρατηρησα την θερμοκρασια και ηταν 21 βαθμους.. κοιταξα τον θερμοστατη και ηταν ανοιχτο το λαμπακι αλλα δεν ηταν ζεστος!!!! Δεν το ειχα παρει ειδηση οτι τα παιξε!! Αγορασα αλλον τον εβαλα στους 26 βαθμους .. και ας ελπισω οτι θα τα καταφερει ο κλοουν μου!! Παντως ζει ακομα.. αν και εχει χασει το χρωμα του..   

 

Link to comment
Share on other sites

Θελω να προσθεσω οτι το εξωτερικο φιλτρο δεν το καθαρισα.. αφου εκανα τοσο μεγαλη αλλαγη νερου θεωρησα οτι δεν πρεπει να πλυνω τα φιλτρα.. κτλ σε κανα μηνα θα το κανω..

Link to comment
Share on other sites

Η αναταραξη του βυθου σε συνδυασμο με την μεγαλη αλαγη νερου ισως ανεβασε αμμωνια! Αν εχεις στρωμμμενο φιλτρο δεν πιστευω να εχεις θεμα.Κανε καλου κακου μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

Πως πάει το ψαράκι; Η πτώση της θερμοκρασιας ειναι πολυ πιθανον να τα προκαλεσε όλα... Δυστυχώς τα ενυδρία μας είναι εξαρτωμενα απο τον εξοπλισμό μας οπου στις παρούσες ακραίες συνθηκες βλέπουμε τα όριά του...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως την πατησα προπερσι, αναβε το λαμπακι αλλα δεν ζεσταινε και σε 2 βραδια επεσε στους 14 και τα χασα σχεδον ολα, να κοιτατε παντα τα θερμομετρα σας και να εχετε περαν των ψηφιακων και γυαλινα για επιβεβαιωση, εγω για ασφαλεια εχω κι ενα εξωτερικο και τσεκαρω γιατι εχει τυχει να κολλησει του κοντρολερ, ειναι και χρησιμο για τις αλλαγες νερου.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.


Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι δεν τα καταφερε..  τι να πω.. κριμα διοτι τα ειχα παρει και τα 4 πριν απο πολλα χρονια και τωρα εμειναν μονο 3.. :(:(:(   στεναχωρηθηκα..  σκεφτομαι σε λιγο καιρο να παρω κανα 2 ακομα.. ας ελπισω οτι θα τα δεχτουν τα αλλα

 ευχαριστω για την βοηθεια

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτα συμβαινουν δυστυχως. Μια χαρα θα παει το καινουριο ψαρακι.

Greetings from the dark side!


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...