Jump to content

μαύρα στίγματα σε χρυσόψαρο


Recommended Posts

Παρακαλω την βοηθεια σας.

Ειμαι αρχαρια. Μου χαρισαν ενα ενυδρειο με 2 χρυσοψαρα κι εναν γλυφτη.

Το ενα χρυσοψαρο ηταν αρρωστο με σαπισμενη ραχη και του εκανα θεραπεια με esha 2000

αλλα απεβιωσε. Το αλλο που απεμεινε εμφανισε εδω και 3-4  μερες μαυρα στιγματα στην ουρα του ακρη ακρη που νομιζω οτι μεγαλωνουν. Τι μπορει να ειναι αυτο και τι πρεπει να κανω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ελένη.

 

Μπορείς να μας βάλεις φωτογραφίες από το ψάρι και να μας δώσεις αναλυτικές πληροφορίες για το ενυδρείο σου, τον εξοπλισμό του και τις μετρήσεις του νερού?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρείς και την φόρμα ασθενειών που θα σε βοηθήσει στο να μας δώσεις όσο περισσότερες πληροφορίες είναι δυνατόν:

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : μαυρα στιγματα στην ουρα του χρυσοψαρου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:60 και κατι

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):eheiem χωρις να γνωριζω αλλες λεπτομερειες και 3 πετρες αερος

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):στην κατοχη μου για 2 μηνες για παλαιοτερα δεν ξερω

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 χρυσοψαρο, 1 γλειφτης μαυρος με πορτοκαλι βουλες και 3 μικρα μαλλον tetra neon και ενα μικρο γαλαζογκρι με 2 μουστακια

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):1-2 φορες/μερα ταϊσμα, καμια προετοιμασια νερου αλλαγης, 1 φορα/μηνα αλλαγη νερου και μεχρι τωρα δεν εχω καθαρισει ποτε το χαλικι.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:Δεν εχω ιδεα απο μετρησεις και τα οσα κανω ειναι απο οδηγιες του προκατοχου του ενυδρειου.

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία: εχει μια αντισταση αλλα δεν ξερω απο θερμοκρασια τιποτα.

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:χρυσοψαρο

- Ιστορικό Ψαριού:ειναι αρκετα μεγαλο και ζωηρο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):μαυρα στιγματα στην ουρα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: ψοφησε χρυσοψαρο απο σαπισμα ραχης πριν απο 10 μερες οπου του εκανα θεραπεια με esha 2000

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:κανενα

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες) θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο απο το κινητο μου μου γιατι το ταμπλετ μου ειναι αχρηστο

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο πλακόστομος(γλείφτης) δεν ταιριάζει με το χρυσόψαρο διότι θέλει θερμοκρασίες 25+ ενώ το χρυσόψαρο χαμηλότερες. Το ίδιο και τα νέον τέτρα!

Τεστ απ' ό,τι βλέπω δεν κάνεις.

Μπορεί να είναι κάψιμο από αμμωνία. Μπορεί και τίποτα το ανησυχητικό. Χωρίς φωτογραφίες δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος...

Αλλαγή νερού πώς κάνεις?

Αντιχλώριο βάζεις στις αλλαγές νερού?

Αν έχεις λίγο χρόνο ρίξε μια ματιά εδώ:

Αν μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες θα βοηθήσεις πολύ την κατάσταση...:)

Ελπίζω να μην ήμουν πολύ απότομος.:thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι αρχάρια και το ενυδρείο μου το χάρισαν. Δεν έχω ιδέα από μετρήσεις ή από θερμοκρασίες. Ότι μου είπε ο προκάτοχός του αυτά  έκανα και το άλλο χρυσόψαρο που απεβίωσε το παρέλαβα ήδη άρρωστο και δεν κατάφερα να το σώσω. 

Βάζω φωτό μπας και με βοηθήσετε να σώσω κι αυτό το ψάρι. 

Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αλλα ψαρακια εκτος απο χρυσοψαρο νεον κα πλεκο;;;Και επισης αν θες βγαλε και μια φωτογραφια ολο το ενυδρειο ισως βοηθησει σε κατι. 

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αμωνια εγω ειχα κανει θεραπεια με bio nitrivec και 10-15% αλλαγη καθε μερα αλλα ας μας πουν οι πιο εμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Οι συνθηκες νερου σου ειναι κακες...

Αυτο φαινεται απο τα κουρασμενα πτερυγια σε μερικα σημεια και το καψιμο στην ουρα(αν μπορω να διακρινω σωστα)...

Κανε αρχικα μια μεγαλη αλλαγη γυρω στο 50%...

Και καθιερωσε συχνοτερες αλλαγες με νερο με τις ιδιες παραμετρους με αυτο που εχεις στο ενυδρειο...

Και οποσδηποτε με αντιχλωριο...

Το φιλτρο ( eheim biopower) καλυπτει τα λιτρα σου αλλα εχει βιολογικο υλικο μεσα;

Οπως και να εχει διαβασε οσα σου παραθεσε ο Φωτης για να εχεις μια γενικη εικονα...

Ευχομαι να παν ολα καλα!!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα σημάδια εμφανίστηκαν μετά από αλλαγή νερού χωρίς προετοιμασία γιατί όπως σας είπα είμαι άσχετη!  Μάλλον είναι κάψιμο από αμμωνία. 

Τι πρέπει να κάνω? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Οι συνθηκες νερου σου ειναι κακες...

Αυτο φαινεται απο τα κουρασμενα πτερυγια σε μερικα σημεια και το καψιμο στην ουρα(αν μπορω να διακρινω σωστα)...

Κανε αρχικα μια μεγαλη αλλαγη γυρω στο 50%...

Και καθιερωσε συχνοτερες αλλαγες με νερο με τις ιδιες παραμετρους με αυτο που εχεις στο ενυδρειο...

Και οποσδηποτε με αντιχλωριο...

Το φιλτρο ( eheim biopower) καλυπτει τα λιτρα σου αλλα εχει βιολογικο υλικο μεσα;

Οπως και να εχει διαβασε οσα σου παραθεσε ο Φωτης για να εχεις μια γενικη εικονα...

Ευχομαι να παν ολα καλα!!

 

Το φίλτρο μου έχει στο Κα τω μέρος ένα σφουγγάρι και στα αλλά 2 μέρη του κάτι καφέ μπαλάκια. Τι εννοείς βιολογικό υλικό? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Ελένη.α έγραψε:

Το φίλτρο μου έχει στο Κα τω μέρος ένα σφουγγάρι και στα αλλά 2 μέρη του κάτι καφέ μπαλάκια. Τι εννοείς βιολογικό υλικό? 

Τα καφε μπαλακια...

Μαλλον ειναι substart pro (βιολογικο υλικο)....

Ποτε μην το πλυνεις με νερο βρυσης...

Ξεβγαλμα μονο με νερο ενυδρειου...

πριν 27 λεπτά, το μέλος Ελένη.α έγραψε:

Τα σημάδια εμφανίστηκαν μετά από αλλαγή νερού χωρίς προετοιμασία γιατί όπως σας είπα είμαι άσχετη!  Μάλλον είναι κάψιμο από αμμωνία. 

Τι πρέπει να κάνω? 

Υπομονη..:)

Ακολουθησε οσα σου ειπαμε πιο πανω...

Διαβασε τα θεματα για αρχαριους για να μπορεσεις να δεις πως λειτουργει ενα ενυδρειο και ποσο ομορφο εθναι το χομπι μας...

Ευχομαι απο μερους μου να παν ολα καλα και να αναρωσει το ψαρακι αν και τα σημαδια που εχει δεν ειναι τοσο τρομερα...

Πιο πολυ με φοβιζουν οι κινησεις που γιναν πριν παρα τα σημαδια που εχει...

Καλη τυχη απο μενα..;)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Ελενη. Το ενυδρειο μεταφερθηκε οταν αλλαξε χερια?

Trichogaster το ψαρακι που δεν γνωριζεις!

Έγινε επεξεργασία - Dio45
επεξηγηση
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Dio45 έγραψε:

Καλησπερα Ελενη. Το ενυδρειο μεταφερθηκε οταν αλλαξε χερια?

Trichogaster το ψαρακι που δεν γνωριζεις!

Τι εννοείς; Παρέλαβα το ενυδρείο άδειο από νερό και τα ψάρια ήταν μέσα σε μεταφορέα. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ,σε ρωτησα μηπως ειχε μεσα απο το παλιο νερο εκει που ηταν στημενο! Απο ολα τα παραπανω και γω πιστευω ειναι θεμα αμμωνιας.Επισης μετα την αλλαγη νερου αν υπαρχει αμμωνιο στο ενυδρειο και με μια μικρη μεταβολη του Ph προς τα πανω μετατρεπεται σε αμμωνια.Οποτε οπως σου λενε και τα παιδια παραπανω κανε συχνες και μεγαλες αλλαγες νερου με αντιχλωριο.Επισης μεχρι να στρωσει το φιλτρο και γενικα το ενυδρειο σου θα βοηθουσε πιστευω και γω ενα σκευασμα σαν το bionitrivec που λεει και ο φιλος @johnjohn2003 μιας και εχεις τα ψαρακια μεσα και δεν εχεις την επιλογη να το στρωσεις σιγα σιγα.Επισης πρεπει να προμηθευτεις τεστακια για να ξερεις που βρισκεσαι. Καλη συνεχεια και απο μενα!:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Dio45 έγραψε:

Οκ,σε ρωτησα μηπως ειχε μεσα απο το παλιο νερο εκει που ηταν στημενο! Απο ολα τα παραπανω και γω πιστευω ειναι θεμα αμμωνιας.Επισης μετα την αλλαγη νερου αν υπαρχει αμμωνιο στο ενυδρειο και με μια μικρη μεταβολη του Ph προς τα πανω μετατρεπεται σε αμμωνια.Οποτε οπως σου λενε και τα παιδια παραπανω κανε συχνες και μεγαλες αλλαγες νερου με αντιχλωριο.Επισης μεχρι να στρωσει το φιλτρο και γενικα το ενυδρειο σου θα βοηθουσε πιστευω και γω ενα σκευασμα σαν το bionitrivec που λεει και ο φιλος @johnjohn2003 μιας και εχεις τα ψαρακια μεσα και δεν εχεις την επιλογη να το στρωσεις σιγα σιγα.Επισης πρεπει να προμηθευτεις τεστακια για να ξερεις που βρισκεσαι. Καλη συνεχεια και απο μενα!:thumbsu:

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ήδη το ψαράκι μου πηγαίνει καλύτερα κι αρχίζουν να εξαφανίζονται τα μαύρα στίγματα. Χρησιμοποίησα αντιχλωριο και έχω παραγγείλει τεστ. Το φόρουμ είναι αρκετά κατατοπιστικό και χρήσιμο. Έχω μια τελευταία απορία. Το χαλίκι από το ενυδρείο είναι πολύ χάλια από κακακια. Αυτό το καθαρίζουμε κι αν ναι πως;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ελένη.α έγραψε:

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ήδη το ψαράκι μου πηγαίνει καλύτερα κι αρχίζουν να εξαφανίζονται τα μαύρα στίγματα. Χρησιμοποίησα αντιχλωριο και έχω παραγγείλει τεστ. 

Μια χαρα!!

Απο εδω και περα παρακολουθα το ψαρι μην τυχον σου βγαλει αλλον ειδων προβληματα λογω των συνθηκων διαβιωσης μεχρι τωρα ....

Οπως πχ ασταθεια στην κολυμβηση ή πρηξιμο στη κοιλια...

Κανε ενα τεστ νιτρικων πριν την αλλαγη και πες μας ποσο ειναι....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το/α χρυσοψαρα ειναι ψαρια που ρυπαινουν το ενυδρειο.Οπως λεει και ο @stav χρειαζεσαι μια σκουπα βυθου.Αλλα αν ειναι απλη αναρροφησης παρε την πιο μικρη γιατι εχεις λιγα λιτρα.Αλλιιως θα σου αδειασει το ενυδρειο πριν το καταλαβεις!

Χαιρομαι που ολα πανε καλα:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...