Jump to content

Βοήθεια ..Πολές απώλειες


Recommended Posts

Καλημερα σε όλους,

Μετρησεις χθες μεσημερι (δηλαδη μια βδομαδα χωρις αλλαγη νερού)

Μετρήσεις με ΑΡΙ υγρα τεστ

NO3=<10 (περιπου στο 8)

ΝΟ2= 0

NH3=0

KH=5

GH=11

PH=<8 (περίπου 7,8) με τεστ της ΑΡΙ

ΡΗ=7,8 (με υγρο τεστ της JBL

Τα τιγρακια και το elephant nose ειναι μια χαρα και κεφάτα αλλα τα pangasius δεν ειναι στα καλυτερα τους, καθονται στο βυθο εδώ και 3 μερες χωρις ορεξη για φαγητο.

Οι μετρησεις τωρα δείχνουν οτι έχει στρώσει το ενυδριο;;

Αλλαγη νερου να κάνω κανονικα στις 7 μερες η να το καθυστερησω στις 2 βδομαδες για να ολοκληρωθει το στρωσιμο;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

Μετρησεις χθες μεσημερι (δηλαδη μια βδομαδα χωρις αλλαγη νερού)

Μετρήσεις με ΑΡΙ υγρα τεστ

NO3=<10 (περιπου στο 8)

ΝΟ2= 0

NH3=0

KH=5

GH=11

PH=<8 (περίπου 7,8) με τεστ της ΑΡΙ

ΡΗ=7,8 (με υγρο τεστ της JBL

Τα τιγρακια και το elephant nose ειναι μια χαρα και κεφάτα αλλα τα pangasius δεν ειναι στα καλυτερα τους, καθονται στο βυθο εδώ και 3 μερες χωρις ορεξη για φαγητο.

Οι μετρησεις τωρα δείχνουν οτι έχει στρώσει το ενυδριο;;

Αλλαγη νερου να κάνω κανονικα στις 7 μερες η να το καθυστερησω στις 2 βδομαδες για να ολοκληρωθει το στρωσιμο;

Ναι, δείχνει ότι αισίως το ενυδρείο σου έχει στρώσει. Χρειάστηκε βέβαια ο απαιτούμενος χρόνος για να οριμάσει το περιβάλλον και να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου , με επακόλουθο να χάσεις και κάποια ψάρια αφού έπαιξαν το ρόλο του πειραματόζωου.

Βιάστηκες φίλε να βάλεις ψάρια μέσα.

Όχι, από εδώ και μπρός πρέπει κάθε εβδομάδα και κατά προτίμιση κάποια συγκεκριμένη μέρα, πρέπει να αλλάζεις το 1/3 του νερού σου, ώστε να κρατάς σε χαμηλά επίπεδα τα νιτρικά.

Για τα συγκεκριμένα ψάρια, δεν έχω γνώσεις ή εμπειρία και θα έπρεπε ήδη να είχες τις γνώσεις για να χειριστείς τα συγκεκριμένα, σχετικά με το περιβάλλον τους, ΡΗ, ΚΗ, GH αλλά ιδιαίτερα αν είναι κιόλας συμβατά μεταξύ τους.

Κάποιος άλλος φίλος εδώ θα σε βοηθήσει γι' αυτό. Από εμένα καλή επιτυχία και ίσως προγραμματίσουμε στο άμεσο μέλλον κάποια συνάντηση εμείς στην Κύπρο.

Μην χαθούμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

Επιτελους οι μετρησεις δείχνουν οτι εστρωσε το ενυδριο..

Θα συνεχισω κανονικα 25-30 % αλλαγη νερού καθε εβδομαδα και καθαρισμο του φίλτρου μια φορα τον μηνα (παντα με νερο απο το ενυδριο)..

Για να προσθεσω ψαρια θα περιμενω 1-2 βδομαδες ακομη να δω οτι δεν έχω αλλα προβληματα και οτι τα παγκασιους ειναι καλυτερα (ελπιζω..)

Ερωτηση : Με την ποιοτητα του νερου μου με ΡΗ περιπου στο 7,8 και την συγκεκριμενη σκληροτητα μαζι με τα τιγρακια τι μπορω να βάλω. 3-4 μικρα Γκουραμι μηπως;;;

ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - majors
Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία με τα Τιγράκια δεν θα έβαζα τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλους,

αν τελικα τα τιγρακια είναι τόσο επικίνδυνα τοτε θα σκεφτω να τα αντικαταστησω τωρα που ειναι ακομη νωρις αλλα τα έχω τωρα ενα μηνα μεσα με τα παγκασιους και το elephant nose και δεν ενοχλουν καθολου τα αλλα ψαρια. Μεταξυ τους ειναι πολυ δραστηρια αλλα ηρεμα με τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...