Jump to content

Μεσογειακό 180lt Επιλογή εξοπλισμόυ


Superjay

Recommended Posts

Καλησπερα.

Είμαι ολίγον τι κωλοφαρδος.. Σήμερα έσκασε ένας πελάτης στο μαγαζί κι κουβέντα στην κουβέντα μου είπε οτι έχει ενα ενυδρείο 180 λίτρα κι δεν το θέλει (το είχε παρατήσει 1-2 χρόνια) γιατί του πέρασε ο καημός..κι αν θέλω να μου το χαρησει.... 

Πήγα κι το πήρα επιτόπου.. 

Σπίτι έχω το μεγαλο μου με τις αφρικανες κι είπα το μικρο να το βάλω στο μαγαζί (ειδη αλιείας)κι να το κάνω μεσογειακό να βάλω κάνα γυλακο καμια σαλιαρα τίποτα τέτοια μικροψαρα..

 

Θα ήθελα να μου προτεινετε κάποιο Σκίμερ για αύτα τα λιτρα κι για φίλτρο σκεφτόμουν κάποιο εξωτερικο fluval όπως κι στο μεγαλο τι λετε? 

 

BTW επειδή το μισο μαγαζί ειναι Πετ έχω πρόσβαση σε fluval κι boyo σε χονδρική. 

 

Ακόμα κάτι. 

Ζωντανο βράχο? Κανει κι αυτός για τα reef η πρεπει να βρω απο την δικιά μας θαλασσα?

 Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ο κωλοφαρδος Συνφορουμιτης σας.

 

IMG_20170115_151031.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν θα έχει σαμπ πας υποχρεωτικά σε hang on σκιμμερ.

Πρότασή μου Deltec MCE 300 η ακόμη καλύτερα MCE 600

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο μεγαλα αυτά? Είδα οτι τα προτείνουν για ενυδρεία απο 225 λτ κι πανω. Η το πάμε σαν τα φίλτρα? Πιο μεγαλο πιο καλό?

 Κι στο κρεμαστό τι κάνω? Κόβω το καπάκι?

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτά που λές εγω θα κοίταζα για εξωτερικό φίλτρο(Fluval) με βιολογικό υλικό μέσα, για υπόστρωμα αραγωνίτη ή σπασμένα όστρακα,  για σκίμερ θα συμφωνήσω με τον Λευτέρη, αλλά για τις αλλαγές νερού....ή θα πρέπει να πάρεις όσμωση + αλάτι ή να κάνεις απο θάλασσα με ρίσκο. 

 

Για βράχο θα έβαζα μεσογειακό(εφόσον το βιολογικό φίλτρο θα είναι το εξωτερικό Fluval)  εκτός και αν θες να βάλεις ζωντανό (κόστος δηλαδή) που βάζουμε στα Reef.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τις αλλαγές δεν έχω θέμα. Είμαι δίπλα στην θάλασσα κι έχω παντα 50-150 λίτρα νερό στο μαγαζί για τα δολωματα.

Υπόστρωμα η χαλικακι θαλασσινό σκέφτομαι η όστρακα. Αραγωνιτη έβαλα στις αφρικάνες κι φτηνω αίμα με την σκούπα βυθού δεν με βολεψε καθόλου.

Submarine βιολογικό υλικό τι εννοεις? Αυτό που βάζουν το siporax που διαβάζω μεσα στο φίλτρο?

Βράχο τσιμπαω οποίον βρω που να έχει τσιτσιμπλικια πανω του η πρεπει να έχει καποιες συγκεκριμένες παραμέτρους?

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Superjay έγραψε:

 έχω παντα 50-150 λίτρα νερό στο μαγαζί για τα δολωματα.

 

Κάνω το εγω σκιμμερ χειροκίνητα

Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα να αποφύγεις το θαλασσινο (μεσογειακό χαλικάκι) γιατι ο αραγονίτης/σπασμένο κοράλι λειτουργούν σαν buffer για το ΡΗ και το ΚΗ. Εγω σε όσα μεσογειακά είχα πάντα με σπασμένο κοράλλι τα έκανα και δεν είχα θέμα.

 

Για το βιολογικό ναι σαν το siporax.   (Αφου δεν βάλεις βραχο για reef) 

Για τον βράχο (μεσογειακό) θα κοιτάξεις να μην έχει πολλά τσιτσιμπλίκια , γιατί αυτα θα τεζάρουν μέσα στο ενυδρείο σου και θα σου ανεβάσουν ΝΗ3. Σίγουρα δεν θα ειναι και 100% καραφλός, αλλά προτίμησε να μην εχει πάνω φύκια κλπ.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απο λαμπες τι θα χρειαστω ? δεν εχει καν μπαλαστ το ενυδρειο. το συνολικο του μηκος ειναι 1 μετρο

Link to comment
Share on other sites

Αφού το πας για μεσογειακό και χαμηλών απαιτήσεων ενυδρείο μόνο με μικροψαράκια της δικιάς μας θάλασσας δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις στον φωτισμό.

Και με Τ8 κάνεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο θα κανω. τ8. χρωμα?

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Superjay έγραψε:

ναι αυτο θα κανω. τ8. χρωμα?

 

Ότι αρέσει στο μάτι σου. Για ενυδρειακό φωτισμό πάντα μιλάω μην πήξεις στις άλγες. Τα ψάρια δεν έχουν θέμα λίγο τα νοιάζει το χρώμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι θα σου προτινα λεντοταινιες ενυδρειακες !

με 14,4 βαττ το μέτρο !

2 μπλε και μια άσπρη 12000Κ!

Ομορφο αποτέλεσμα χαμηλό κόστος !

Link to comment
Share on other sites

με θερμοκρασίες δεν έχω θέμα στο μαγαζί . κι τα δολώματα τις ίδιες απαιτήσεις έχουν γιατί τα κραταω σε νερό. Είμαι φουλ ac + ανεμιστηρακια 6 μήνες τον χρονο. Μάλλον λεντοταινιες θα πάρω γιατί θα κάτσουν καλυτερα κι στο καπάκι του.

 

 Φιλέ μου σε ευχαριστώ πολύ για το βράχο αλλά θα αργησω λίγο με το στήσιμο του γιατί φτιάχνω πρωτα το έπιπλο που θα μπει. Μην τον πάρω κι τον ταλαιπωρησω άδικα. Εγώ υπολογιζω σε κάνα διμηνο να ξεκίνησε να στρωνω το νερό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος blenaddict έγραψε:

αν εισαι τυπικος με τις αλαγες νερου δε χριαζεσε και σκιμμερ 

Αλλαγές πόσα λίτρα  έκανες κι κάθε ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να βάλω ενα blue marlin μέσα σφηνωτο... Οσο χωρεσει..  Κι να ταιζω ζωντανές σουπιές :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Νεα Περαμο Αττικης (a.k.a Μεγαλο Πευκο) 

ααα δεν το ηξερα αυτο.

θελει στρωσιμο ο βραχος απο μονος του?

Μαζευω τον βαζω σε κουβα με κυκλοφοριτες κι αεραντλια κι περιμενω?

Η κανω αλλαγες κι εκει?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απο την περιοχη του κορινθιακου θα τσιμπησω βραχο Που εχει πιο καθαρα νερα κι ποιο ομορφα βραχια

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Superjay έγραψε:

Νεα Περαμο Αττικης (a.k.a Μεγαλο Πευκο) 

ααα δεν το ηξερα αυτο.

θελει στρωσιμο ο βραχος απο μονος του?

Μαζευω τον βαζω σε κουβα με κυκλοφοριτες κι αεραντλια κι περιμενω?

Η κανω αλλαγες κι εκει?

Ειναι ετοιμος κανονικα.

 

Link to comment
Share on other sites

στον κορινθιακο ψαρευω λες να μην ξερω τα μερη του?αχαχαχαχαχ

 

Link to comment
Share on other sites

μαζι με το ενυδρειο μου εδωσε ενα φιλτρο eheim 2215 , ελεγα να το σεταρω να το δουλεψω κι αυτο μαζι ,

τι υλικα να βαλω στον καδο? απο κατω προς τα πανω..

Link to comment
Share on other sites

Κάτω κάτω (εκει που εισέρχεται το νερό) θα βάλεις κάτι για μηχανικό φίλτρο.

Στο ενδιάμεσο,  υλικό για βιολογικό φίλτρο π.χ siporax και στο τέλος μπορείς να βάλεις άνθρακα και μια λεπτή στρώση υαλοβάμβακα.  Έτσι τα δούλευα εγω.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Κάτω κάτω (εκει που εισέρχεται το νερό) θα βάλεις κάτι για μηχανικό φίλτρο.

Στο ενδιάμεσο,  υλικό για βιολογικό φίλτρο π.χ siporax και στο τέλος μπορείς να βάλεις άνθρακα και μια λεπτή στρώση υαλοβάμβακα.  Έτσι τα δούλευα εγω.   

θεος...

τον ανθρακα καθε ποτε τον αλλαζουμε?

Link to comment
Share on other sites

αν κι επειδη βλεπω οτι δεν εχει κι τρελη ροη...σκεφτομαι να αγορασω η το Fluval 406 η το Dophin CF1400 UV Που εχει κι UV

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...