Jump to content

Αναγέννηση μετά την καταστροφή!!!


Aquadominus

Recommended Posts

Πολύ προσεγμένη δουλειά και πολύ όμορφο το αποτέλεσμα. 

Μία ερώτηση μόνο, οι κυκλοφορητές δεξιά αριστερά ενοχλούν κάπως τα ψάρια;έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο;

Συγχαρητήρια κ πάλι κ να τα χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Spartan said:

Πολύ προσεγμένη δουλειά και πολύ όμορφο το αποτέλεσμα. 

Μία ερώτηση μόνο, οι κυκλοφορητές δεξιά αριστερά ενοχλούν κάπως τα ψάρια;έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο;

Συγχαρητήρια κ πάλι κ να τα χαίρεσαι.

Καθόλου τους έχω στο pulse και στην δευτερή σκάλα και ίσα ίσα που κάνουν ρευματάκι... και όχι απλώς δεν τους ενοχλούν αλλα πάνε και παίζουν κιόλας κάποιες φορές στο ρεύμα....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aquadominus said:

Καθόλου τους έχω στο pulse και στην δευτερή σκάλα και ίσα ίσα που κάνουν ρευματάκι... και όχι απλώς δεν τους ενοχλούν αλλα πάνε και παίζουν κιόλας κάποιες φορές στο ρεύμα....

Τι κυκλοφορητές έχεις; Εννοώ πόσα lt/h και ποιας εταιρείας;

Κάνουν δουλειά σε σχέση με βρώμα που μπορεί να μαζεύεται στο βυθό;

Τους έχεις μόνιμα αναμμένους ή τους ανάβεις κάποιες ώρες της ημέρας;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, avraamp said:

Τι κυκλοφορητές έχεις; Εννοώ πόσα lt/h και ποιας εταιρείας;

Κάνουν δουλειά σε σχέση με βρώμα που μπορεί να μαζεύεται στο βυθό;

Τους έχεις μόνιμα αναμμένους ή τους ανάβεις κάποιες ώρες της ημέρας;

Έχω 2 Jebao RW8 και είναι απο 700 έως 8000 lt/h κάνουν πολύ καλή δουλειά η άμμος μου είναι πεντακάθαρη δεν έχει χρειαστεί να κάνω σκούπα ποτέ... Είναι μόνιμα αναμμένοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τοσα φιλτρα γιατι ειναι χρησιμοι οι κυκλοφορητες;;;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μερακλιδικη δουλεια.Μπραβοοο!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα φίλτρα δεν πέφτουν κατευθείαν στο ενυδρείο αλλά χρησιμοποιώ και το φίλτρο στο καπάκι (Το μαμίσιο) για τυχόν χημική φίλτρανση (τύρφη, κάρβουνο ή ότι χρειαστεί).

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Aquadominus έγραψε:

Γιατί τα φίλτρα δεν πέφτουν κατευθείαν στο ενυδρείο αλλά χρησιμοποιώ και το φίλτρο στο καπάκι (Το μαμίσιο) για τυχόν χημική φίλτρανση (τύρφη, κάρβουνο ή ότι χρειαστεί).

Κατανοητό.σιγα μην αφηνες αυτο στην τυχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά λένε "κάθε εμπόδιο για καλό" καθώς έγιναν όμορφες,νοικοκυρεμένες και αρκετά πρακτικές αναβαθμίσεις

μετά την "συμφορά" !!

Πολύ καλή δουλειά φίλε μου !!! :D

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2017 at 5:49 ΜΜ, το μέλος Aquadominus έγραψε:

Έχω 2 Jebao RW8 και είναι απο 700 έως 8000 lt/h κάνουν πολύ καλή δουλειά η άμμος μου είναι πεντακάθαρη δεν έχει χρειαστεί να κάνω σκούπα ποτέ... Είναι μόνιμα αναμμένοι.

Επειδή απ ότι φαίνεται θα χρειαστεί να κάνω σκούπα συνέχεια θα χρειαστώ κυκλοφορητη! Απλά οι Jebao είναι ακριβουτσικοι και προφανώς σε 320 λιτρα ενυδρείο δεν χρειάζεται πολύ ρεύμα, οπότε λέω να πάρω κινεζια που όμως δεν έχει ρυθμιζόμενη ροή. Γι αυτό ήθελα να μου πεις περίπου που νομίζεις ότι είναι ρυθμισμένη η ροή σου για να πάρω τα αντίστοιχα lt/h. Όπως τα γράφεις νομίζω πως πρέπει να είσαι γύρω στα 3000lt/h.

Ίσα ίσα να σηκώνουν τα περιττώματα από την άμμο θέλω για να μαζεύουν κάποια τα φίλτρα, μ έφαγε η σκούπα! 

Link to comment
Share on other sites

με ενα wave maker, συγνώμη που επεμβαίνω κι όλας, γιατι Κώστα και εμένα μ έχει φάει η σκούπα,.... βάζοντάς τα χαμηλά θα γίνει η δουλειά μας? Εχω παρόμοια λίτρα με εσένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω λύση το πρόβλημα της μπίχλας με τα wavemaker εμένα δουλέυουν στο ελάχιστο πές γύρω στα 700lt/h έβγαλε τώρα και ποιό μικρές τις RW-4 επίσης εμένα είναι twin δηλαδή με έναν controller ελέγχονται και οι 2 και δουλέυουν και εναλάξ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Corbil έγραψε:

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι τέτοιο εκτός αν έχεις κοράλλια κ θαλασσινό. 

Εγώ λέω να την παλεψω σε ποιοτική λύση με το rw4 (μικρή η διαφορά τιμής με το RW8 αλλά αν δεν το λειτουργείς τι να το κάνεις). 

Αλλιώς την βγάζω με 6€ με αυτή την κινεζια http://m.ebay.com/itm/220-240V-Aquarium-Fish-Tank-Wave-Maker-Pump-Powerhead-Circulation-Suction-/371808846817?var=&hash=item569188c3e1%3Am%3Am2EEVJW8GjIimUJ8Ibya82g&_trkparms=pageci%3A658091d2-ed50-11e6-ab21-74dbd180a26b%7Cparentrq%3A195a29a615a0a786ccd9af25ffff4731%7Ciid%3A2

Και το συνδέω με τον χρονοδιακοπτη φώτων να μην τα κουνάει όταν κοιμούνται! Βλέπετε κενά στο πλάνο? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται ολο αυτο.βαλε στην καταλληλη θεση την εξοδο του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αχχχχ... ωρε Κωνσταντίνε (είσαι προκλητικός  :P )... ΑΝ γράψω τώρα εγώ και σου "γκρεμίσω" το "Παγκόσμιο Κέντρο Εμπορίου" ... θα με βρίσεις;  :rolleyes:

 

https://www.google.gr/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fcdn.sansimera.gr%2Fmedia%2Fphotos%2Fmain%2FWTC_attack.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.sansimera.gr%2Farticles%2F171&docid=VFdXBP4I7YYR3M&tbnid=pEUUslfPctKU6M%3A&vet=1&w=550&h=400&bih=867&biw=1264&ved=0ahUKEwim6KCJyaTSAhWEWRQKHdLbCqMQxiAIBigE&iact=c&ictx=1#h=400&imgrc=pEUUslfPctKU6M:&vet=1&w=550

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...