Jump to content

Ενα ομορφο βιντεο απο την λιμνη malawi


argy1

Recommended Posts

Ενα ομορφο βιντεο απο την λιμνη.Ωραια ψαρια,ωραιες εικονες!

 

 

@kosmas εχει και βαλισνεριες και τελικα ισως εκανα λαθος,φαινεται να μοιαζουν με τις δικες σου.

Έγινε επεξεργασία - rastaman
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Ενα ομορφο βιντεο απο την λιμνη.Ωραια ψαρια,ωραιες εικονες!

 

 

@kosmas εχει και βαλισνεριες και τελικα ισως εκανα λαθος,φαινεται να μοιαζουν με τις δικες σου.

Βρε το ενυδρειο μου ειναι! Εχουν τραβηξει βιντεο και το παρουσιαζουν σαν την λιμνη malawi:P

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το χαρεμακι με τα saulosi που κολυμπουν 1 προς 12 το ειδατε?

Γι'αυτο και εγω τον εχω πασα τον αρσενικο μου,αυτο ειναι σωστο χαρεμι!

 

Η γυναικα μου τρελαινεται λιγο με αυτο γιατι κανει συνειρμους και την ενοχλει αλλα εγω της λεω "Ετσι ειναι η φυση δεν μπορουμε να την αλλαξουμε"

Μετα κοιμαμαι καναπε :P

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Όταν συμπληρώσεις 5 γυάλες κοιμάσαι στο χαλάκι και εκτιμάς τον καναπέ!

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικό βίντεο!

 

Τα saulosi υπέροχα και το χαρέμι απίθανο!

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικο αυτο το βιντεο οπως κ πολλα αλλα απ τη μαλαουι κ την ταγκανιικα κ σκεφτομαι το μεγεθος της καταστροφης που προκαλεσε η απερισκεψια καποιον να ριξουν περκα του νειλου μες την λιμνη Βικτωρια!Δεν υπαρχουν πολλα βιντεακια απο καταδυσεις εκει γιατι προφανως δεν εχουν κανενα ενδιαφερον,αφου η λιμνη "γκαριζει" άδεια...

Επισης δυο παρατηρισεις που εκανα απ το βιντεακι που ειδαμε.Πρωτη φορα εγω διαπιστωσα θηλυκο να προστατευει μικρα απο δυο διαφορετικες γεννες,ειναι εμφανης η διαφορα στο μεγεθος.Αναφερομαι στην nimbochromis livingstonii.Αν κ οσο περισσοτερο παρατηρω το βιντεο τα πιο μικρα στο μεγεθος δεν μοιαζουν με λιβινγκστονιι.Επισης ο αρσενικος σαουλοσι εχει πανω απο πεντε ριγες.Το λεω γιατι εχει επικρατισει να θεορουμε γνησια αυτα με τις πεντε κ τα υπολοιπα τα ονομαζουμε ρεντ κοραλ.Πανω που το χαμε ξεκαθαρισει αρχιζω να μπερδευομαι παλι...

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καθαρα θεωρουνται αυτα που εχουν 5 με 6 ριγες,απο 7 και πανω θεωρειται υβριδιο και αυτο στο βιντεο εχει 6 αν δεν κανω λαθος.Το σιγουρο ειναι οτι μονο οι ριγες δεν παιζουν ρολο.Εχω δει και με 6 ριγες saulosi με πολυ αχνα χρωματα και χωρις το καθαρο μαυρο που εχουν στο ραχιαιο (ειδικα οταν ζευγαρωνουν το μαυρο χρωμα μοιαζει με ψευτικο,απιστευτος χρωματισμος).Φυσικα παιζει και ο χρωματισμος των μικρων-θυληκων που πρεπει να ειναι κατακιτρινα σε αντιθεση με τα ρεντ κοραλ που ειναι λιγο πιο πορτοκαλι.

Τι να πεις...Μαλλον δεν θα μαθουμε ποτε με σιγουρια.Ας προσπαθουμε τουλαχιστον να βρουμε καθαρα με βαση τα δεδομενα που εχουμε και βλεπουμε στο μελλον.

Bytheway θελω ΠΑΡΑ πολυ το καινουριο βιβλιο του ad.konings στο οποιο μιλαει αρκετα για τα saulosi καθως στο τελευταιο ταξιδι τους δωσανε και την οριστικη ονομασια chindongo saulosi.Το βιβλιο ειναι 400κατι σελιδες εικονογραφημενο και εχει παρα πολλες καινουριες πληροφοριες.Καποια στιγμη θα δωσω τα 150 και θα το παρω,που θα μου παει!

 

Τωρα για τα nimbochromis που λες,δεν αποκλειεται καποιος να το ξεγελασε ωστε να κουβαλαει τα μικρα του.Εχει πολλους απαταιωνες στην λιμνη που με αυτο τον τροπο ξεγελουν τον εχθρο και φτηνουν τα δικα τους μικρα στην φωλια του εχθρου.Ετσι αυτος μπερδευεται μαζι με τα δικα του και τα φυλαει ολα μαζι μεχρι να αρχισουν να ξεχωριζουν τα μικρα οποτε και να την κοπανησουν με σχετικη ασφαλεια.Το εχω δει και στο ντοκυμαντερ (the great rift) αυτο που σου περιγραφω με ενα γατοψαρο της λιμνης που δεν θυμαμαι ονομασια του τωρα..

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Τα synodontis ειναι Μιχαλη.Πολυ πιθανο να συμβαινει κ στο θηλυκο στο βιντεο γιατι τα παρατηρησα αρκετα κ δεν μου μοιαζουν με μικρα livingstonii.Φυση,τι να πεις...Αν εχεις το λινκ με το βιβλιο το Αντ βαλτο εδω να παρουμε κ μεις μια ιδεα.Αν κ 150€ ειναι παρα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να ειναι το συνοδοντης.Θυμαμαι οτι το γατοψαρο αφηνει τα αυγα του στον λακο που γενναει η κιχλιδα και ετσι τα παιρνει ολα μαζι στο στομα της μαζι με τα δικα της αυγα.Αυτα εκκολαπτονται και μαλιστα μολις γινουν γονος τρωνε τα αυγα της κιχλιδας μεσα στο στομα της και τελικα φτηνει απο το στομα της γατοψαρα!!

Φοβερη απατη και κραταει αιωνες αυτη η ιστορια μεταξυ τους.Εκεινη με τη σειρα της προσπαθει να τα φτησει στην φωλια του ωστε αν επιβιωσουν δικα της μικρα να μην τα πειραξει μεχρι να μεγαλωσουν λιγο.Δυστυχως δεν εχω συγκρατησει τις ονομασιες και σε βιντεο στο ιντερνετ δεν υπαρχει ολοκληρο το ντοκυμαντερ.Το ειχα δει στη νοβα καποια στιγμη.

 

Το βιβλιο ειναι αυτο.Δυστυχως εχει πολλα μεταφορικα.Αν βρει καποιος καποια ακρη για πιο φθηνα ενδιαφερομαι εννοειται!

http://www.cichlidpress.com/books/details/mc5.html

Για την ακριβια βγαινει 130 ευρω με τα μεταφορικα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Synodontis.Δες απ το τριτο λεπτο μεχρι το πεντεμιση.Ουτε κ γω ξερω ποσες φορες τα χω δει Μιχαλη...Αφροκαμμενος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως βλεπεις στο εξωφυλλο εχει τα pseudotropheus saulosi!Και το αρσενικο με πεντε ριγες,τυχαιο?Δε νομιζω...Χαχαχαχα..Εκτος κ αν ειναι θηλυκο σαουλοσι με ντεμασονι αλλα δε νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα μου πειτε "Οτι θυμασαι χαιρεσαι".. αλλα ξαναπετυχα το ντοκυμαντερ με το γατοψαρο που σας ελεγα και η ονομασια του ειναι bagrus meridionalis!!

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...