Jump to content

Πρόβλημα με κερατοφυλλο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Πριν 1 και μήνα, αγόρασα  ενα  ματσάκι κερατόφυλλο  το καθάρισα καλά και το έβαλα μέσα. επειδή το ενυδρείο μου είναι κάπως μικρό και έχει άμμο, το έβαλα με τις άκρες μέσα στην άμμο (όχι ανάποδα) και αυτό πηγαινε προσ τα επάνω σα κανονικό φυτό. μετά απο 2 εβδομάδες παρατηρησα να φεύγουν κομμάτια απο τα φυτά και να μένουν μόνο κοτσάνια. ανακάλυψα 3 σαλιγκαράκια τα οποία απομάκρυνα αλλά το πρόβλημα συνεχίστηκε και πλέον υπάρχουν μόνο κοτσάνια. θέλω να ξανα αγοράσω ,αλλά πρίν θα ήθελα να μάθω τι πηγε λάθος!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Στάθης το κερατόφυλλο φυτεύετε δύσκολα.Άν θές κάτι που να τραβάει νιτρικά και να φυτεύετε δοκίμασε Hygrophyla Polysperma! :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρειάζεται CO2 νομίζω αυτό σωστά? εγώ δεν έχω για αθτό αναγκαστικά κερατόφυλλο

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Kon_marma έγραψε:

Καλημέρα, χρειάζεται CO2 νομίζω αυτό σωστά? εγώ δεν έχω για αθτό αναγκαστικά κερατόφυλλο

Το κερατοφυλλο ειναι απο τα ποιο ευκολα φυτα εαν οχι και το ποιο ευκολο...το 8εμα ομως ειναι τι εχουμε στο μυαλο μας οταν λεμε ευκολο.

Ευκολο ειναι το κερατοφυλλο οταν εχει σωστη αναλογια νιτρικων (που ειναι η τροφη του) καλο φωτισμο και ενα πληρες υγιές  οικοσυστημα που σε αυτην την περιπτωση ειναι το ενυδρειο μας.Το να παρουμε ενα "ευκολο" φυτο και απλα να το βαλουμε σε ενα ενυδρειο χωρις να γνωριζουμε τους παραμετρους και να περιμενουμε να αναπτυχθει δεν οδηγει πουθενα.

Για μενα ξεκινα διαβασε απο την αρχη για τα φυτα και τις απαιτησεις τους καθως και τις παραμετρους που χρειαζονται και θα δεις οτι μαθαινοντας θα περασεις με το καιρο και σε αλλα απαιτητικά φυτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδία έχω διαβάσει και ξέρω και για αυτό ρωτάω. αν ήταν δε θα είμουν στο forum αλλά σε μια εγκυκλοπαίδεια να διαβάζω.Ρωτάω γιατί είμαι σε forum και θέλω να δω μήπως κάποιος έπαθε κάποτε το ίδιο και γνωρίζει απο τί .

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Kon_marma έγραψε:

Καλημέρα, χρειάζεται CO2 νομίζω αυτό σωστά? εγώ δεν έχω για αθτό αναγκαστικά κερατόφυλλο

Οχι δεν χρειαζεται co2.Το μονο που θελει για να απαπτυχθει ειναι καποιους ρυπους (φανταζομαι εχει ζωντανα μεσα το ενυδρειο) και εναν φωτισμο,χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις και εδω αλλα να εχει φως.

Το αφηνεις ελευθερο στην επιφανεια και παρολο που ειναι αρκετο ανθεκτικο σαν φυτο θα ελεγα η ροη να μην ειναι υπερβολικη γιατι αν το χτυπαει συνεχομενα και το κανει δυνατα σβουρες ισως αυτο το χαλασει.

Θα ελεγα να βαλεις μια αγγελια ζητησης στις αγγελιες γιατι ειμαι σιγουρος ολο και καποιος θα εχει κλαδεμα να σου δωσει.

Link to comment
Share on other sites

Φύτεμα δεν χρειάζεται κ δεν έχει κ νόημα, γιατί θα φύγει καρφί επάνω κ όταν φτάσει στην επιφάνεια θα φουντώσει. Ούτε έχει ορθή κ ανάποδη πλευρά, θα αναπτυχθεί προς όλες τις πλευρές. Είναι από τα πιο εύκολα φυτά. Με τι ψάρια το έχεις κ σε τι θερμοκρασία; Μήπως σου το τρώνε τα ψάρια; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Kon_marma έγραψε:

παιδία έχω διαβάσει και ξέρω και για αυτό ρωτάω. αν ήταν δε θα είμουν στο forum αλλά σε μια εγκυκλοπαίδεια να διαβάζω.Ρωτάω γιατί είμαι σε forum και θέλω να δω μήπως κάποιος έπαθε κάποτε το ίδιο και γνωρίζει απο τί .

Σε όλους μας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο στην αρχή, είτε γιατί δεν υπήρχε κατάλληλος φωτισμός στο ενυδρείο για να υποστηρίξει τα φυτά, είτε γιατί τα φυτά δεν έπαιρναν τα θρεπτικά στοιχεία που χρειάζονταν. Μπορεί στη περίπτωση σου μιας και δεν έχουμε εικόνα και μετρήσεις (και μιλάμε υποθετικά) να φταίει: ο ανεπαρκής φωτισμός, πολύ χαμηλά νιτρικά, και ίσως κάποια από τα ψαράκια σου να το έχουν μαδήσει. Τα σαλιγκάρια που αναφέρεις στην αρχή αποκλείεται να έχουν κάνει τη δουλειά.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...