Jump to content

DIY Ζωντανος Βραχος?


Superjay

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Σκέφτηκα να κάνω μια μαγκιά μιας κι δεν με πιέζει ο χρόνος για το μεσογειακό που ετοιμάζω. 

Λόγο το οτι έχω περιορισμένο χώρο (180λτ) σκεφτηκα μηπως αντι για να παω να σπαω βραχια απο την θάλασσα για να πετύχω το σωστό μέγεθος.

Μηπως να έφτιαχνα με τσιμεντο κι αμμο απο την θαλασσα τους όγκους κι το σχήμα ακριβώς που χρειάζομαι. κι στην συνέχεια να τα έδινα σε εναν φίλο μου δυτη να τα αφήσει στην θάλασσα ωστε να αναπτύξουν βιολογία, 

Σκεφτηκα οτι με αυτον τον τρόπο σε κανα τρίμηνο που θα ειμαι έτοιμος με το ενυδρείο δεν θα εχουν αναπτυξη τοση πολυ βιολογια οπως τα βραχια που ειναι μια ζωη εκει μεσα κι θα ειναι κι πιο ευκολο το κουραρισμα.

τι λετε?

εχει προσπαθήσει καποιος κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ.....καλή ιδέα αλλά υπάρχουν καποιοι "περιορισμοί" ή παραδοχές που πρέπει να κάνεις.....

 

1ον) τσιμέντο 'portland' για να σου αντέξει και στον χρόνο

2ον)θα πρέπει να τον διαμορφώσεις "σωστά" με τραχια υφή και όσο το δυνατόν περισσότερες οπές έτσι ώστε να δίνει μεγαλύτερη επιφάνεια σε βακτήρια και οργανισμούς να αναπτυχθούν

3ον)με το να τα αφήσεις στην θάλασσα, όταν τα πάρεις πίσω μπορεί να κουβαλήσεις και ανεπιθύμητους επισκέπτες, που βέβαια το ίδιο είναι και άν πάρεις βράχο απο μαγαζί....

 

έχω φτιαξει στο παρελθόν αντίστοιχα (πριν χρόνια αρκετά) για σπηλιές για πλέκο.

 

Ότι θές ρώτα...το θέμα σου πιστέυω είναι η υφή του βράχου όπως έγραψα....κατα τα άλλα θα είσαι εντάξει....με το καλό η κατασκευή! :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το κόλπο με την τσιμεντομενη πετσέτα που κανουν γλάστρες το εχεις δει? Σκεφτόμουν να το κάνω εξωτερικά ώστε να αποκτήσει την τραχιά υφή

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Superjay έγραψε:

Υπάρχει το κόλπο με την τσιμεντομενη πετσέτα που κανουν γλάστρες το εχεις δει? Σκεφτόμουν να το κάνω εξωτερικά ώστε να αποκτήσει την τραχιά υφή

 

Για μενα η σκεψη σου δεν ειναι λαθος,θα κουραριστη μια χαρα.Θα συμφωνησω με τον Δημητρη οτι υπαρχει κινδυνος για ανεπιθυμητους οργανισμους,pest αλλα το ιδιο μπορει να συμβει και ζωντανο κανονικο εαν επαιρνες.Ενα θα σου ελεγα οσο το δυνατον πορωδες και ελαφρυ να τον εκανες.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...