Jump to content

Αλγη στην άμμο ή κάτι άλλο;


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

Οπως θα δείτε και στη φωτό, ένα συγκεκριμένο σημείο της άμμου πιάνει πρασινάδα πολύ έντονα ενώ σε όλο το υπόλοιπο ενυδρείο δεν υφίσταται αυτό το πρόβλημα. Επίσης στην εμπρός πλευρά του ενυδρείου που είναι εμφανές και το βάθος της άμμου έχω αυτή την πρασινάδα. Κατά καιρούς έχω ακούσει διάφορα γι αυτά όπως κυανό που υποβόσκει, φωσφορικά κ.α. Τελικά τι είναι μπορεί κανείς να μου πει και πως το καταπολεμώ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: DIY 160 λίτρα μεικτά, 130 καθαρά νερό, διαστάσεων 100χ40χ42, χρόνος λειτουργίας 4 μήνες.
- Φωτισμός: Φωτιστικό glo 2χ39 watt με ανακλαστήρα, 1 λάμπα grolux 8500Κ, 1050 lumen, μία λάμπα Οσραμ 6500Κ. 3100 lumen, 8 ώρες φωτοπεριόδου (12:00 - 20:00), χρόνος λειτουργίας των λαμπτήρων περίπου 8 μήνες. 
- Βυθός και Υπόστρωμα: Χαλαζιακή άμμος μπεζ χρώματος και κοκκομετρίας 0,5 - 0,8. 
- Διοξείδιο του Άνθρακα: 2κιλη μπουκάλα αέριο διοξείδιο με περίπου 3 φυσαλίδες το λεπτό με χρήση εξωτερικού ριάκτορα για διάχυση όλο το 24ωρο (κατήργησα τη μαγνητική λόγω ασταθούς τιμής του διοξειδίου μέρα με νύχτα, επίσης χρήση excel στη συνιστώμενη απ την εταιρία δοσολογία και μία φορά το μήνα υπερδοσολογία για 1 εβδομάδα για να κρατάω χαμηλά τη bba. 
- Οξυγόνο: Εχω σχετικά μέτρια ανατάραξη και σκίμμερ για το πρωτεινικό φιλμ το οποίο δουλεύει με χρονοδιακόπτη 1 τέταρτο της ώρας κάθε 2 ώρες. 
- Φίλτρανση: ΕΗΕΙΜ eco pro 200, 650 λίτρα την ώρα με ενυδρειακό βαμβάκι, 1,5 λίτρο περίπου σιποράξ για βιολογικό και μηχανικό καθαρισμό. 
- Φυτα: Lobelia cardinalis, lobelia cardinalis mini, pogostemon erectus, palustris cuba, java moss, java fern, java fern trident,  ludwigia repens, ludwigia altenanthera mini, cryptocorine green, hydrocotile leykocephala, stayrogyne repens.
- Ψάρια: 25 cherry barb, 7 corydoras aeneus (bronze), 3 ancistrus. 
- Ρουτίνες: Λίπανση με Estimated Index στο ελάχιστο των τιμών της δλδ. Κάλιο και νιτρικά ρίχνω 15ppm, φώσφορο 1,5pmm, σίδηρο 0.5ppm, γενικό flourish 1ml εβδομαδιαίως, Excel τη συνιστώμενη απ την εταιρία για τα λίτρα μου, αλλαγή νερού κάθε Σάββατο το 50%, πλήρης λίπανση με diy τα macro και Seachem γενικό και σίδηρο, ταμπλέτες της jbl 2 κομμένες στη μέση και φυτεμένες μόνο εκεί που είναι τα κόκκινα φυτά και η κρυπτοκορίνα και που στο σημείο αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,6 με ΑΡΙ και το drop checker ανοιχτό πράσινο. 
- KH: 4 με ΑΡΙ. 
- GH:8 με ΑΡΙ. 
- ΝΗ3/NH4: 0 Με ΑΡΙ.
- ΝΟ2: 0 Με sera.
- ΝΟ3: 10 - 25 πριν την αλλαγή νερού. 
- PO4: Δεν έχω τεστ. 
- Fe: Δεν έχω τεστ. 
- CO2: 30ppm βάσει pH test API και του πίνακα αναλογίας Co2 - KH.
- Θερμοκρασία: 23,5 αυτή την εποχή. 

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ΑΡΙ και SERA. 
-Strips: -
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: 
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών: Κανένα. 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ 
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή: 
Το πρόβλημα εξελίσσεται όλο και πιο πολύ, εν τω μεταξύ παρόμοια εικόνα παρουσιάζει το ενυδρειακό βαμβάκι όταν το βγάζω για καθάρισμα κάθε εβδομάδα. Πραγματικά έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά, δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι, τα αίτια και φυσικά την αντιμετώπισή του. Παρόμοια πρασινάδα παρουσιάζουν κι οι πέτρες και αναγκάζομαι κάθε μήνα να τις καθαρίζω με εξέλ, υπάρχει περίπτωση να φταίει ο φωτισμός; Γιατί όμως στο συγκεκριμένο σημείο; Επίσης αυτή την πρασινάδα την πιάνει κι η γεννήστρα που είναι στην ευθεία της εξόδου του φίλτρου. Σαν το εξέλ να βγάζει απ όλο το ενυδρείο πρασινάδα και μετά μαζεύεται στο φίλτρο κι ό,τι διαφεύγει πάει απ την έξοδο και τα ποτίζει, δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ οπότε παρακαλώ τη βοήθειά σας. 

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

kr9Xuhi.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Άλγη είναι Κώστα και πιστεύω βγαίνει στο συγκεκριμένο σημείο λόγο του υπερβολικού φωτισμού και της έλλειψης φυτών στην περιοχή...θα μπορούσες να καλύψεις λίγο την λάμπα πάνω από το σημείο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη υπάρχουν κι άλλα σημεία γυμνά και δεν έχουν αυτό το πρόβλημα. Επίσης δεν θεωρώ υψηλό φωτισμό τα 2χ39 watt στα λίτρα μου 0,6 η αναλογία αλλά αν πας και στα λούμεν βγαίνει ακόμα πιο μικρό το ποσοστό. Το ότι την ίδια πρασινάδα τη βλέπω και στο ενυδρειακό βαμβάκι και στη γεννήστρα; Εκεί πως δικαιολογείται ο φωτισμός; Αυτό το πράγμα κυκλοφορεί στο νερό γι αυτό και πιάνουν κι οι πέτρες, απλά δεν ξέρω τι το προκαλεί, πάει πουθενά το μυαλό σου μ αυτά τα δεδομένα; 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις άλγη στην στήλη του νερού τότε και ένας εύκολος τρόπος εκκαθάρισης είναι τοπικό καθάρισμα του σημείου και μετά λάμπα UV...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Έχεις άλγη στην στήλη του νερού τότε και ένας εύκολος τρόπος εκκαθάρισης είναι τοπικό καθάρισμα του σημείου και μετά λάμπα UV...

Αυτό να πω την αλήθεια δεν το χω ξανά ακούσει, πέραν της λάμπας που για διάφορους λόγους δεν μπορώ να αποκτήσω, πως την καταπολεμώ και ποιες οι αιτίες εμφάνισής της; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Αυτό να πω την αλήθεια δεν το χω ξανά ακούσει, πέραν της λάμπας που για διάφορους λόγους δεν μπορώ να αποκτήσω, πως την καταπολεμώ και ποιες οι αιτίες εμφάνισής της; 

 

Σπόροι άλγης υπάρχουν στο νερό και μεταφέρονται παντού και λόγο της ιδιαιτερότητας του συγκεκριμένου σημείου αναπτύσσονται....Νομίζω ότι όλο και κάποιος μπορεί να σου δανείσει μιά UV για κανά δεκαπενθήμερο να κάνεις την δουλειά σου....(δυστυχώς εγώ δέν έχω να σου δώσω)

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου είχε το ίδιο θέμα, ξεκίνησε απο ένα σημείο και απλώθηκε. έβγαλε όλο το χαλίκι το καθάρισε με χλωρίνη και το ξέπλυνε και το ξέπλυνε και το ξέπλυνε , καθάρισε όλο το ενυδρείο  και μετά από ένα μήνα είχε τα ίδια… Τέλος άλλαξε χαλίκι και από λευκό έβαλε καφέ και όλα καλά. Η άλγη δε φαινόταν πλέον J

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά bga δεν είναι αυτό? 

Ειχα στο προηγουμενο ενυδρειο και δεν ηταν ετσι, θελω να πιστευω μιας κι εχω νιτρικα που κυμαινονται απο 10 εως 25 οτι δεν ειναι αυτο αλλα για 100% πρεπει να το δει καποιος πιο ενπειρος απο κοντα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η προσωπική μου άποψη μιας και φυτεμένο λόγω φωτισμού και λιπασμάτων μου είχα και το δισκάδικο μου πιάνει μια στο τόσο λόγω χαμηλής κυκλοφορίας (η χαμηλή κυκλοφορία είναι ευεργετική ως προς το κυανοβακτηριο) , πιστεύω ότι είναι κυανό.. Εκτός κι αν βλέπεις φούντες (που από τη φωτογραφία δεν βλεπω)  μαύρες που είναι bba... 

Link to comment
Share on other sites

Οχι οι φούντες της bba είναι στο ξύλο και λίγο στο stayrogyne, οπότε λες να αρχίσω θεραπεία ερυθρομυκήνης; Θα επηρρεάσει τους γόνους από γατόψαρα που έχω στη γεννήστρα;

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Kon_marma said:

Γνωστός μου είχε το ίδιο θέμα, ξεκίνησε απο ένα σημείο και απλώθηκε. έβγαλε όλο το χαλίκι το καθάρισε με χλωρίνη και το ξέπλυνε και το ξέπλυνε και το ξέπλυνε , καθάρισε όλο το ενυδρείο  και μετά από ένα μήνα είχε τα ίδια… Τέλος άλλαξε χαλίκι και από λευκό έβαλε καφέ και όλα καλά. Η άλγη δε φαινόταν πλέον J

 

Μην του βάζεις τέτοιες ιδέες...:D

Νομίζω ότι είναι από τον φωτισμό Κώστα.  Δοκίμασε να φυτέψεις κάτι στο σημείο όπως σου λέει ο Δημήτρης.

Μπορεί τώρα να έχεις δύο λάμπες αλλά για κάποια περίοδο το είχες με τέσσερις αν θυμάμαι καλά, οπότε παρατήρησε τώρα που μείωσες τον φωτισμό αν θα μειωθεί και το φαινόμενο.  Μην περιμένεις βέβαια να γίνει από τη μια μέρα στην άλλη.  

Τις πέτρες θα σου έλεγα να μην τις καθαρίζεις...Θα δείχνουν πιο όμορφες αν πιάσουν πάνω πρασινάδα, σε αντίθεση με την άμμο, που όντως είναι λίγο άσχημο το φαινόμενο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μάκη το φωτιστικό έχει βγει πάνω από μήνα κι ούτως ή άλλως άναβε για ένα δύωρο, το φαινόμενο όμως εξελίσσεται και σιγά σιγά τείνω και εγώ να πιστέψω ότι έχω κυανό μιας και με το συγκεκριμένο σημείο δεν έχει καλή κυκλοφορία, τώρα θα μου πεις γιατί δεν έχω και σε σημεία με μηδενική κυκλοφορία, ίσως όντως απ τον φωτισμό που στο κέντρο είναι πιο δυνατός. Εχω ήδη ξεκινήσει και μεταφυτεύω τα κλαδέματα απ το stayrogyne και περιμένω να αναπτυχθεί να κλείσει όλη η πλευρά εκεί απ το συγκεκριμένο φυτό. Εννοείται ότι δεν θα κάνω βιαστικές κινήσεις και θα περιμένω απ όλους τις προτάσεις τους και γνώμες τους για το τι είναι αυτό το πράγμα που όπως φαίνεται στην άμμο έτσι είναι και στο ενυδρειακό βαμβάκι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα, όχι βέβαια αλλά κάποιοι παλέουρες το έκαναν ! εγώ το Σ/Κ είχα βγάλει όλες τις πέτρες και τις έτριβα με την βούρτσα καθάρισα τα τζάμια και όλα, αλλά ξέρω πως υπάρχει ακόμα στην άμμο και μέσα στο σφουγγάρι του φίλτρου. Αυτή είναι η ομορφιά του να έχεις ένα μικρό οικοσύστημα στα χέρια σου… επίσης δε μπορούμε να το παίζουμε και θεοί, η φύση πάντα βρίσκει το δρόμο της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μενα η γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχουν φυτα και εξελισεται το συγκεκριμενο φαινομενο σε αυτο το σημειο...

Και θα φτασει μαλλον και σε κυανο οσο συσωρευονται υπολοιματα σε αυτο το σημειο...

Οπως σου ειχα γραψει και παλιοτερα Κωστη μου.....

πριν 24 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Μην του βάζεις τέτοιες ιδέες...:D

Έεεεεε οχι παλι δεν θα το αντεξουμε!!!

Χαχαχααχα....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις γόνους εννοείτε ότι θα πεθάνουν... Βγάλε αυτό το κομμάτι με μια κανατουλα η κουτάλα προσεκτικά... Καθαρίσετο με ερυθρομυκινη αν βρεις... Και ξαναβαλτο μέσα... Πρακτικά πράγματα... Μην χαλάσεις το ενυδρείο... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...