Jump to content

Αντιχλώριο; Ευχαριστώ όχι


Recommended Posts

Χρηστο ωραιο θεματακι...

Και εγω δεν χρησιμοποιω αντιχλωριο και αλλα φαρμακα, παιζω σχεδον μονο με οσμωση.

Τροφες και σκονες λιπασματων.

Ενα καλο και φυσικο προιον ειναι της  easy life το filter λεγεται νομιζω..

Εγω χρησιμοποιω που και που στις ευαισθητες γαριδες , αντιστοιχο με το παραπανω το   Easy Filter Powder της saltyshrimp...

Δεν ξερω αν εχεις δει ενα ντοκυμαντερ με παπαγαλους , οπου τρωνε δηλητηριωδες καρπους και μετα πανε σε ενα βουνο και τρωνε αυτο το υλικο.

Επειδη δεν εχω χρονο να τα γραψω εδω δες το site της εταιριας.

http://www.saltyshrimp.de/english/easy_filter_powder.html

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξέρω το προϊόν αλλά θα το μάθω μια γρήγορη έρευνα που έκανα φαίνεται καλό παραθέτω το σχόλιο.

 

Tom's comment
EasyFilter Powder is made from natural occurring substances, the pollutants from tap water such as heavy metals, chemicals, pesticides, drug residues and much more. bind and neutralize it. 

I'd wish for our "tap water shrimp" that their water with Easy Filter Powder is prepared and not make with conventional liquid water purifier mainly about chemical additives tap water shrimps safe. The reason is simple: The conventional partial water change residues of chemical, liquid water conditioner never be removed completely. On the contrary, with every water change is the "residual" increased amount of chemicals from the water purifier and thus rocks high up. The aquarium water is so burdened more and more. If we make between any major water change, problems are foreseeable.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Να σου πω και για το baktopur που τα κύρια συστατικά του είναι το acriflavinium chloride

το acriflavinium chloride χρησιμοποιήθηκε στον άνθρωπο στην δεκαετία του 20 για ασθένειες του στόματος και του αναπνευστικού γιατί είχε αντισηπτικές ιδιότητες, αργότερα μετά από έρευνες διαπιστώθηκε ότι το Acriflaviniumchlorid προ καλή στείρωση, καρκίνο και τερατογενέσεις και αποσύρθηκε σαν ουσία από την φαρμακολογία.

 

Λέτε στα ψάρια να μην προκαλεί τίποτα;

Αλλά στην ουσία δεν μας νιάζει μακροπρόθεσμα αν το ψάρι ψοφήσει από καρκίνο αλλά βλέπουμε το βρυχηπρόθεσμο αποτέλεσμα.

Αναρωτήθηκε κανείς γιατί όλα τα φάρμακα γράφουν ότι απαγορεύεται η χρήση τους σε ψάρια που προορίζονται για κατανάλωση;

Επίσης προκαλεί βλάβη στον ιστό των φυτών με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Εσύ έκανες θεραπεία και σίγουρα τα μικρόβια ή βακτήρια που προκάλεσαν την σήψη εξοντώθηκαν η εξασθένισαν ώστε να δοθεί χρόνο στο ψάρι να βελτιώσει το ανοσοποιητικό  του σύστημα. Σε τέσσερις μέρες δεν μπορείς να δεις πάντοτε αποτελέσματα μερικές φορές  τα αποτελέσματα θέλουν χρόνο. Αναρωτιέμαι αν δεν έριχνες αντιχλώριο σε μια εβδομάδα το ψάρι θα γίνονταν καλά ή όχι, πως μπορείς να ξέρεις ότι το αντιχλώριο έκανε καλά το ψάρι; 

Και ρε παιδιά στο κάτω κάτω αν το αντιχλώριο είναι όντος αθώο και το κατηγορώ τσάπα τότε γιατί να μην βάζω στο πόσιμο νερό μου για να διώξω τα βαρέα μέταλλα, το χλώριο κτλ.

γιατί δια ροπάλου το απαγορεύουν;

 

Πολλές φορές όταν αρροστένουν τα ψάρια στο στόμα και στα πτερύγια 1-2 αλλαγές νερού κάνουν θαύματα, προσωπικά έχω δει πολλές φορές άρρωστα ψάρια να επανήρθαν μετά από αλλαγές νερού, η μετά από βελτίωση των συνθηκών.

 

και θα κλείσω με κάτι το προσωπικό, ποτέ μα ποτέ δεν ρίχνω στο ενυδρείο τίποτα πέρα από λίπασμα για φυτά. Αναρωτιέμαι γιατί (εκτός σπανίων εξαιρέσεων) δεν αρρωσταίνουν τα ψάρια μου, και γιατί όλοι που χρησιμοποιούνν διάφορα φάρμακα έχουν συνέχεια άρρωστα ψάρια, πρόβλημα στην βιολογία στα φυτά ή έχουν αλγης. 

 

 

Χρηστο οσον αφορα τα φαραμακα ειμαι κι εγω πολυ φειδωλος και μονον οταν υπαρχει μεγαλη αναγκη τα χρησιμοποιω. Ε πως να το κανουμε γιαυτο τα λενε φαρμακα! Ειδικα με το bactopur ειμαι πολυ προσεκτικος και καχυποπτος και αν θες μπορεις να εκφερεις μια πιο εμπεριστατωμενη γνωμη εδω!

Περαν τουτου, ισως και να ηταν νωρις η χρηση του αντιχλωριου ισως και να γινοταν μονο του καλα αλλα ειπαμε, γιαυτο ειναι τα φαρμακα και τα διαφορα σκευασματα, για να βοηθανε την κατασταση. Στην φυση ενα τετοιο ψαρι θα ειχε χαιρετησει απο καιρο!

Θελω να πω πως ουτε το αντιχλωριο υπερασπιζομαι ουτε το κατηγορω. Απλα παραθετω μια εμπειρια απο αντιχλωριο με κολλοειδη κτλ!

Και καμια φορα, ειδικα οταν τα ψαρια ειναι κιχλιδες, καταλαβαινεις οτι δεν εχει μονο να κανει με συνθηκες νερου και βιολογια. Εχει να κανει με τον χαρακτηρα των ψαριων! Οταν ολο το κοπαδι επιτιθεται στον πιο αδυνατο. Εκει βεβαια παμε σε αλλη συζητηση περι λιτρων, κοπαδιου, χωρου κτλ κτλ που δεν ειναι της παρουσης!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...