Jump to content

Περίεργα σημάδια σε neon tetras


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, παρατήρησα εδώ και αρκετές ημέρες στα neon tetras ότι εμφάνισαν κάτι σε όλο τους το σώμα κάτι σαν να σαπίζει και η ουρά τους καθώς έχουν βγάλει και κάτι φουσκαλιτσες σαν "σπυράκια". Αυτό βέβαια δεν έχει μεταδοθεί και στον υπόλοιπο πληθυσμό των ψαριών μονο στα neon tetras. δείχνουν παρόλα αυτά μια χαρά, κολυμπούν καλά και τρώνε κανονικά. είναι κάτι επικίνδυνο και για τα υπόλοιπα ψαρια? someone help me! :help:

imag0043.jpg

imag0044.jpg

imag0072_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις καλύτερες φωτό?

 

Θεωριτικά αυτό που περιγράφεις είναι λεμφοκύστες αλλα΄για να το πούμε με ακρίβεια θέλει καλύτερη φωτό.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το ίδιο, βγάζουν και στο στόμα λευκά εξογκώματα αλλά κατά τα άλλα κολυμπούν, τρώνε κανονικά. 

 

Έκανα έναν κύκλο θεραπείας με eSHa 2000 αλλά δεν είδα βελτίωση, μάλλον σήμερα θα ξεκινήσω 2ο

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μπορείς να βάλεις καλύτερες φωτό?

 

Θεωριτικά αυτό που περιγράφεις είναι λεμφοκύστες αλλα΄για να το πούμε με ακρίβεια θέλει καλύτερη φωτό.....

 

 

δεν μπορώ γιατί κινούνται συχνα..έχω προσπαθήσει παρά πολλές φορές να τα βγάλω αλλά τίποτα...αυτές είναι οι κλτρ που τράβηξα.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Έχω κι εγώ το ίδιο, βγάζουν και στο στόμα λευκά εξογκώματα αλλά κατά τα άλλα κολυμπούν, τρώνε κανονικά. 

 

Έκανα έναν κύκλο θεραπείας με eSHa 2000 αλλά δεν είδα βελτίωση, μάλλον σήμερα θα ξεκινήσω 2ο

κατάλαβα :wacko: εμένα ο πετσοπας μου είπε να ξεκινήσω θεραπεια με το DAJANA FMC που μου είχε δώσει παλιότερα..αλλά δεν ξέρω αν μου κάνει όντως  αυτό..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Σε τέτοια δεν αναφέρεσαι;

 

i800_13204_yy0_img_0581.jpg

 

 

1024px-Paracheirodon_innesi_aka.jpg

μπράβο ναι..σαν την πάνω φωτογραφία αλλά και λίγο πιο μεγάλα λευκά εξογκώματα..αλλά και στο σώμα τους κάτι αν μπορείς να δεις στην 1η μου φωτογραφία  στο αριστερό ψάρι..

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη φωτό μπορεί να μοιάζει αλλά δέν είναι το ίδο με το πρόβλημα σου.Το FMC θα σε βοηθήσει πιστεύω....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

η πρώτη φωτό μπορεί να μοιάζει αλλά δέν είναι το ίδο με το πρόβλημα σου.Το FMC θα σε βοηθήσει πιστεύω....

οκ θα το προσθέσω σύμφωνα με τις οδηγίες που γράφει..επίσης γράφει ότι πρέπει να μην φιλτράρετε το νερό..αυτό μου φαίνεται λίγο περίεργο για τα βακτήρια στο φίλτρο..να το ακουλουθήσω η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Κρατηστε καλες συνθηκες νερου...

Κανονικα κατα την γνωμη μου θα επρεπε να συμπληρωθει η φορμα ασθενειων...

Μπορει να ειναι απο fugus (σε αρχικο σταδιο)μεχρι βακτηριακη και tetra disease....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Κρατηστε καλες συνθηκες νερου...

Κανονικα κατα την γνωμη μου θα επρεπε να συμπληρωθει η φορμα ασθενειων...

Μπορει να ειναι απο fugus (σε αρχικο σταδιο)μεχρι βακτηριακη και tetra disease....

στο συγκεκριμένο δεν έχει ξαναπεράσει ποτέ ξανά ασθένεια και ούτε που έχω κάνει ποτέ θεραπεία..αφιερώνω παρά πολύ χρόνο σε αυτό το ενυδρείο..να τα βγάλω από μέσα μήπως καλλησουν και τα υπόλοιπα η δεν υπάρχει φόβος?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος rocknroll έγραψε:

στο συγκεκριμένο δεν έχει ξαναπεράσει ποτέ ξανά ασθένεια και ούτε που έχω κάνει ποτέ θεραπεία..αφιερώνω παρά πολύ χρόνο σε αυτό το ενυδρείο..να τα βγάλω από μέσα μήπως καλλησουν και τα υπόλοιπα η δεν υπάρχει φόβος?

Ειναι ενα μαξιλαρακι ασφαλειας η απομακρυνση του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ειναι ενα μαξιλαρακι ασφαλειας η απομακρυνση του...

οκ σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο πρόβλημα εχω και εγω σε ενε νεον- ενα εξόγκωμα σαν κυστη στο στομα,αλλα κινειται κανονικα και τρωει.Θα φυγει από μονη της η θα πεθανει το ψαρακι - είναι μεταδοτικο η όχι ?

Έγινε επεξεργασία - Angelfish
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Angelfish έγραψε:

το ιδιο πρόβλημα εχω και εγω σε ενε νεον- ενα εξόγκωμα σαν κυστη στο στομα,αλλα κινειται κανονικα και τρωει.Θα φυγει από μονη της η θα πεθανει το ψαρακι - είναι μεταδοτικο η όχι ?

 

Μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα , ώστε να συγκεντρώνονται όλες οι απαντήσεις εκεί ; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...