Jump to content

Ρούφηγμα ψαριών από φίλτρο!!


Zacharias_9907

Recommended Posts

Καλησπέρα συνχομπίστες..

Στο κοινωνικό ενυδρείο που διαθέτω, έχω σοβαρό πρόβλημα διότι το στόμιο του εξωτερικού φίλτρου που έχω (eheim classic 300), ρουφάει τα ψάρια!

Σήμερς μόνο, αφού παρατήρησα οτι κάποια ψάρια έλειπαν, άνοιξα το φίλτρο και είδα μέσα 5-6 ψάρια,ευτυχώς ζωντανά.

Μέχρι τώρα έκανα μια δικια μου πατέντα με μικρό μπουκαλάκι κομμένο, στον πάτο μια τρύπα για να μπαίνει η απόληξη του φίλτρου και γύρω γύρω τρύπες μικρές, ωστόσο τα άτιμα τα yoyo loach έμπαιναν μέσα στο μπουκάλι από τις τρύπες!

Παρήγγειλα από την eheim το σχετικό στόμιο 12mm(inlet strainer) απο Νοέμβριο, αλλά αποφάσισαν να με ενημερώσουν πριν κανα δύο βδομάδες ότι υπάρχει πρόβλημα στην παραγγελία.

Θα παραγγείλω σήμερα από ebay ή χονκ κονγκ πλευρά.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: υπάρχει καμία πατέντα diy ή έχει τύχει σε κάποιον αλλον αυτό το πρόβλημα και αν ναι τι έκανε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις καποιο υλικο σαν τουλι π.χ.? Η καποιο σφουγγαρακι..

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τούλι. Απλά λερώνει σχετικά γρήγορα και μέσα σε δύο μέρες εκμηδενίζεται η ισχύς του φίλτρου, σταματά να ρουφά εντελώς απο το φράξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αντιμετωπιζω αυτο το προβλημμα και εγω με τον γοννο.Πολλες φορες εχω ανοιξει το φιλτρο και εχω βρει μεχρι και ψαρι δυο εκκατοστα,τα ρουφαει οταν ειναι μικρα το φιλτρο και μεγαλωνουν εκει μεσα.

 

Η λυση ειναι ενα σφουγγαρι γυρω απο την εισαγωγη.Υπαρχουν και ετοιμα (με τρυπα στην μεση) που μπαινουν φορετα στο μπαστουνι.

 

Πες μας ομως και τι ψαρια εχεις.Ρουφαει τα μικρα ή και μεγαλυτερα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι αν αναφερεσαι σε ενηκικα ψαρια τοτε μαλλον εχεις καποιο μεγαλυτερο προβλημμα.Συνηθως τα αδυναμα ή ψαρια καταληγουν στο φιλτρο..Επειδη τωρα ειδα και το αλλο θεμα σου,μηπως τα ψαρια δεν εχουν δυναμη να κολυμπησουν και καταληγουν εκει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρούφηξε τα κάτωθι:

2 νέον

1 yoo loach

2 γκάπυ

1 κοϊ ξιφοφόρο

!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το στόμιο δλδ δεν το εχει το φιλτρο σου;

Ολα τα φίλτρα της eheim έρχονται με τέτοιο στόμιο.  Ακομα και αν δεν το έχεις, λογικά τα περισσότερα μαγαζιά που εμπορεύονται αυτά τα φίλτρα στην Αθήνα θα το έχουν ή θα μπορούν να στο φέρουν.

Αν παλι δεν το βρίσκεις πουθενά, ίσως να μπορείς να βρεις αυτο:

https://www.google.gr/search?q=eheim+pre+filter+review&client=safari&hl=en-gr&prmd=ivsn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiB6_mkjd7RAhVDEiwKHX-YA4wQ_AUIBygB&biw=736&bih=337

 

Μιλαω για την 3ή φωτο

Sorry,αλλα είμαι απο κινητό!

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στην Αθήνα..δεν υπάρχει τίποτα.

Αυτό ακριβώς που έστειλες εννοώ και επιπλέον υπαρχει και το πλαστικό στόμιο της eheim

Το φίλτρο το πήρα μεταχειρισμένο!

Link to comment
Share on other sites

Αααααυτό ακριβώς παρήγγειλα!

 

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ αυτο, το προφιλτρο:

http://www.aquaristikshop.com/aquaristic/EHEIM-Prefilter/400432/

 

Ψάξε τα αξεσουάρ να δεις. Λογικά θα εχει και το στόμιο.

δεν θα το έχεις άμεσα αλλα μαλλον πιο γρήγορα απο το eBay.

 

Με έκανες να σηκωθώ να πάω μέσα στο άλλο δωμάτιο στον υπολογιστή:geek:, αλλά κάτι βρήκα:

http://www.aquaristikshop.com/aquaristic/EHEIM-Inlet-strainer-12-16/727231/

 

Μάλλον κάτι τέτοιο θες.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα το μπαστουνι της εισαγωγης δεν εχει τιποτα στην ακρη του. Σωληνας σκετος. Σωστα? Αν εχεις ενα ενυδρειακο σφουγγαρι (και να μην εχεις βρισκεις ευκολα σε πετ σοπ) καντου μια τρυπα και βαλτο στην ακρη της εισαγωγης. Και αυτο θα λερωνει ευκολα αλλα καμια σχεση με το τουλι.

Τουλαχιστον μεχρι να βρεις το σχαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το προφιλτρο της eheim το βρηκα στο cosmozoo στον Πειραια αλλα με πολυ μεγαλη καθυστερηση εκ μερους του εκπροσωπου της eheim. Ο αθεοφοβος ενω το ειχα παραγγειλει μεσω του μαγαζιου εκανε 1.5 μηνα να το παραδωσει! Παντως κανει τρομερη δουλεια! Αυτα παθαινει οποιος μπλεκει με την eheim! Χεχεχε να τα λεμε κι αυτα!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sturm said:

Καλησπερα. Το προφιλτρο της eheim το βρηκα στο cosmozoo στον Πειραια αλλα με πολυ μεγαλη καθυστερηση εκ μερους του εκπροσωπου της eheim. Ο αθεοφοβος ενω το ειχα παραγγειλει μεσω του μαγαζιου εκανε 1.5 μηνα να το παραδωσει! Παντως κανει τρομερη δουλεια! Αυτα παθαινει οποιος μπλεκει με την eheim! Χεχεχε να τα λεμε κι αυτα!

Greetings from the dark side!
 

Δώσε λεπτομέρειες Θοδωρή...

Κρατάει τη βρώμα για να μην πηγαίνει στο φίλτρο;

Επηρεάζει καθόλου τη ροή και αν ναι πόσο;

Είναι εύκολο στο καθάρισμα;

Βουλώνει γρήγορα;

:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κραταει πολυ βρωμα. Δεν εχω ανοιξει ακομη φιλτρο να σου πω αλλα φανταζομαι.
Στο δικο μου που ειναι fluval και το εβαλα με πατεντα ναι νομιζω κοβει την ροη λιγο και το καταλαβαινω και απο εναν κλικ θορυβου πανω.
Πανευκολο στο καθαρισμα.
Εξαρταται την μπιχλα του ενυδρειου. Εμενα που εχει πολυ μπιχλα θελει τουλαχιστον μια φορα την βδομαδα καθαρισμα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...