Jump to content

εξωτερικο φιλτρο eheim 2080 προβλημα


george78

Recommended Posts

καλημερα μια βοηθει παρακαλω.εχω το παραπανω φιλτρο  κ καθως το καθαριζα (ειχα καιρο να το καθαρισω) προσπαθησα να εννοσω τον προσαρμογεα ασφαλειας (τις σωληνωσεις)με την κεφαλη του φιλτρου κ δεν μπορεσα με τιποτα να το κανω οπου εκανα αλλαγη τελικα του προσαρμογεα.Αφου εγινε η αλλαγη παρατηρησα οτι η ροη του φιλτρου παραμενει πολυ χαμηλη.Λετε να εχει προβλημα το φιλτρο?Οι σωληνωσεις?Η φτερωτη?Μηπως εχει γενικως προβλημα το φιλτρο κ εγω νομιζα οτι λογο της ακαθαρσιας δεν λειτουργουσε σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ονομαζεις προσαρμογεα :)

Θα μπορουσες να βαλεις μια φωτογραφια του φιλτρου οπως ειναι τωρα?

 

Για την ροη,φτερωτη καθαρισες?

Τα λαστιχα? ->πολυ σημαντικο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο.

 

Για βάλε μια φωτό.Κάτι δέν έχει γίνει σωστά.Μήπως έλεισες και την εξαγωγή με την βαλβίδα;

 

Έχω αρκετή εμπειρία με τα συγκεκριμένα φίλτρα οπότε μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

την φτερωτη κθαρισα ,τα λαστιχα επισης.ο προσαρμογεας ειναι αυτο που εβγαλα φωτο.αυτο εννωνετε με τη κεφαλη του φιλτρου (το αγοαρασα καινουργιο)

το θεμα ειναι οτι η ροη ειναι χαμηλη(στον μεσαιο σωληνα σου δειχνει την ενταση επιστροφης που εχει το νερο κ δεν ανεβαινει σχεδον καθολου)

IMG_6173.JPG

IMG_6174.JPG

Link to comment
Share on other sites

επισης το βλεπω κ στον σωληνα επιστροφης του νερου στο ενυδρειο.γυρναει με πολυ χαμηλη πιεση.Σκεψου οτι βαζω το τοξο επιστροφης στον σωληνα (το τοξο εχει γυρω στις 7-8 τρυπουλες κ το νερο φτανει στην 5-6 τρυπουλα με το ζορι)

Link to comment
Share on other sites

Άν τα υλικά σου έχουν μπουκώσει, ακόμα και αν καθάρισες όσα είπες η ροή μπορεί να είναι μισή.

 

Τί υλικά έχεις;

Link to comment
Share on other sites

αυτα που ειχε μεσα .τα επλεινα ολα κ τα σφουγγαρια τα αλλαξα μπλε, λευκο .

τα βιολογικα 2 οροφους substraff kai ενας οροφος eheim mech( μακαρονι)

πηγα να ανεβασω κ αλλες φωτος αλλα δεν με αφηνει μου γραφει"total size 4mb"

τωρα τι γινετε ?παει κ η βιολογια πανε κ ολα...

 

Link to comment
Share on other sites

Η ροή εξαρτάται από πόσα υλικά έχεις μέσα, την ποσότητα από το βαμβάκι, και στην κεφαλή του φίλτρου το λάστιχο ή πλαστικό που ενώνει την φτερωτή με την έξοδο του νερού, ειδικά αυτό κοίτα να έχει κουμπώσει καλά, διαφορετικά θα έχει πτώση η πίεση του νερού, 

Να κουμπώνει κάτω από την ασφάλεια

 

Eheim-2080-external-filter-head-_57.jpg

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έβαλα σε κύκλο έχει 2 αυτάκια δεξιά και αριστερά πρέπει να μπουν στις εγκοπές που έχει κάτω από την ασφάλεια διαφορετικά θα φύγει από την πιεση

 

 

Eheim-2080-external-filter-head-_57.jpg

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

α πριν δεν ηταν κατω απο την ασφαλεια ,λες να ειναι αυτο?

Παντως αυτο που ενωνετε με την ασφαλεια εμενα δεν ειναι πλαστικο αλλα σιλικονη ειναι (κατι σαν λαστιχο)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια φίλτρα είναι πλαστικό σε κάποια είναι λάστιχο, πρέπει να είναι κουμπωμένο με τα αυτάκια που έχει και η ασφάλεια να το καλύπτει από πάνω για να το κρατάει στην θέση του, εαν δεν είναι στην θέση του, παίρνει αέρα και χάνει πίεση το φίλτρο και δεν βγάζει νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Force έγραψε:

Σε κάποια φίλτρα είναι πλαστικό σε κάποια είναι λάστιχο, πρέπει να είναι κουμπωμένο με τα αυτάκια που έχει και η ασφάλεια να το καλύπτει από πάνω για να το κρατάει στην θέση του, εαν δεν είναι στην θέση του, παίρνει αέρα και χάνει πίεση το φίλτρο και δεν βγάζει νερό.

φιλε μου στην κοπη της πιτας θα ερθεις?νομιζω ειναι στις 19/2.εγω θα ειμαι εκει λογικα.

κερναω καφε παντως....αυτο ηταν !!!με το που το εβαλα η πιεση αυξηθηκε κατα 200%.παντως ποτε δεν τα ειχα εκει μεσα τα "αυτακια"με αποτελεσμα η ροη του νερου να την βλεπω πρωτη φορα ετσι.

δεν εστειλα νωριτερα γιατι ετρεχα με τα παιδια....Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου παντως !!!κ των υπολοιπων παιδιων φυσικα!!!

Ας παμε κ σταα αρνητικα παλι.Δημιουργηθηκε κ αλλο προβλημα τωρα.Βαζοντας το κλιπ κλεισιματος εσπασε το ενα δοντακι απο το δοχειο του φιλτρου με αποτελεσμα να εχω αρκετη διαρροη.Αρα η βιολογια "παει"....πεταξε...και εχω μεινει μονο με το εσωτερικο φιλτρο.Βρηκα δοχειο κ παρεγγειλα κ θα το εχω τη Δευτερα.Τι γινετε τωρα με την βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βρήκαμε το πρόβλημα, τώρα όσο για την βιολογία, σίγουρα την διατηρείς σε νερό ενυδρείου, λογικά δεν πρέπει να πέσει πολύ χαμηλά η θερμοκρασία νερού, τώρα για να την διατηρήσεις ίσως να χρειάζεται να ρίξεις λίγο αμμωνία ή τροφή, αλλά αναλογίες θα σου πούνε πιο ειδικοί πάνω στο θέμα αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το φιλτρο εχει χαλασει απο εχθες το απογευμα κ τα βιολογικα που ηταν στο φιλρο μεσα, ηδη ειναι πλυμενα κ στεγνωνουν στο μπαλκονι.

τωρα τι γινετε ειναι το θεμα.....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος george78 έγραψε:

φιλε μου στην κοπη της πιτας θα ερθεις?νομιζω ειναι στις 19/2.εγω θα ειμαι εκει λογικα.

κερναω καφε παντως....αυτο ηταν !!!με το που το εβαλα η πιεση αυξηθηκε κατα 200%.παντως ποτε δεν τα ειχα εκει μεσα τα "αυτακια"με αποτελεσμα η ροη του νερου να την βλεπω πρωτη φορα ετσι.

δεν εστειλα νωριτερα γιατι ετρεχα με τα παιδια....Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου παντως !!!κ των υπολοιπων παιδιων φυσικα!!!

Ας παμε κ σταα αρνητικα παλι.Δημιουργηθηκε κ αλλο προβλημα τωρα.Βαζοντας το κλιπ κλεισιματος εσπασε το ενα δοντακι απο το δοχειο του φιλτρου με αποτελεσμα να εχω αρκετη διαρροη.Αρα η βιολογια "παει"....πεταξε...και εχω μεινει μονο με το εσωτερικο φιλτρο.Βρηκα δοχειο κ παρεγγειλα κ θα το εχω τη Δευτερα.Τι γινετε τωρα με την βιολογια?

 

Η βιολογία δεν πετάει έτσι εύκολα ;)

 

Τωρα είδα ότι έπλυνες τα υλικά. Με νερό από το ενυδρείο ή βρύσης ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος george78 έγραψε:

φιλε μου το φιλτρο εχει χαλασει απο εχθες το απογευμα κ τα βιολογικα που ηταν στο φιλρο μεσα, ηδη ειναι πλυμενα κ στεγνωνουν στο μπαλκονι.

τωρα τι γινετε ειναι το θεμα.....

Τέλος η βιολογία, θα το μπολιάσεις από το εσωτερικό και πάλι από την αρχή, θα περιμένεις να ξανά δημιουργηθεί.

 

Δεν τα πλένουν τα υλικά τα διατηρούμε εάν είναι για μικρό χρονικό διάστημα να μπει σε λειτουργία πάλι το φίλτρο

 

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος dpap έγραψε:

 

Η βιολογία δεν πετάει έτσι εύκολα ;)

 

Τωρα είδα ότι έπλυνες τα υλικά. Με νερό από το ενυδρείο ή βρύσης ; 

εεεεε με νερο βρυσης.εκανα βλακεια...το ξερω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Τέλος η βιολογία, θα το μπολιάσεις από το εσωτερικό και πάλι από την αρχή, θα περιμένεις να ξανά δημιουργηθεί.

 

Δεν τα πλένουν τα υλικά τα διατηρούμε εάν είναι για μικρό χρονικό διάστημα να μπει σε λειτουργία πάλι το φίλτρο

 

οκ...Το ξερω οτι δεν τα πλενουμε αλλα αφου το φιλτρο χαλασε απο εχθες κ θα επισκευαστει την δευτερα παλι, θεωρησα οτι ειναι μεγαλο διαστημα, για αυτο το καθαρισα.

Λοιπον απο οτι καταλαβα ξεκιναω απο την αρχη.εχω σκοπο να κανω κ αλλαγη ψαροσυνθεσεις.αρα τι βηματα ειναι καλυτερα να ακολουθησω?Επισης το μπολιασμα πως θα γινει και ποσο χρονο θα παρει να επανελθει ,ωστε να βαλω τα νεα ψαρακια μεσα.Λογικα θα μου βγαλει αμμωνια παλι?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν έγινε κάτι. Δεν καταστρέφεται τόσο εύκολα η βιολογία. Σίγουρα έχεις χάσει μεγάλο μέρος της αποικίας αλλά είμαι σίγουρος ότι το επόμενο "στρώσιμο" θα γίνει πολύ πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dpap έγραψε:

Εντάξει δεν έγινε κάτι. Δεν καταστρέφεται τόσο εύκολα η βιολογία. Σίγουρα έχεις χάσει μεγάλο μέρος της αποικίας αλλά είμαι σίγουρος ότι το επόμενο "στρώσιμο" θα γίνει πολύ πιο γρήγορα.

το θεμα ειναι οτι στεγνωνουν στο μπαλκονι τωρα....μεχρι την δευτερα που θα επαναλειτουργησω (αν ολα πανε καλα )το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Εφοδον εχεις βιολογικο υλικο στο εσωτερικο φιλτρο θα παρει γρηγορα μπροστα και το υπολοιπο υλικο...Λιγη προσοχη στο ταισμα ισως χρειαστει...

Δεν μας εχεις πει ομως τι και ποσα ψαρια ρχεις και σε τι ενυδρειο??!!

Link to comment
Share on other sites

Το λενε και τα παιδια πιο πανω! Κακως αφησες τα υλικα να ξεραθουν! Σε ενα τουλι ή καλσον να κολυμπουν στο ενυδρειο. Αλλιως σ νερο ενυδρειου. Τεσπα αν τα βακτηρια σκοτωνονταν τοσο ευκολα δεν θα υπηρχε ο ανθρωπος.Θα στρωσει γρηγορα παλι! Κανε μετρησεις καλου κακου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 400αρι κ εχω ενα οσκαρ γηρω στα 30εκατοστα.

Οταν ξανα βαλω μπρος το εξωτερικο φιλτρο, να βγαλω το βιολογικο απο το εσωτερικο φιλτρο κ να το ανακατεψω με βιολογικο του εξωτερικου φιλτρου?Καπως ετσι γινετε το μπολιασμα?Ποσες μερες να το κρατησω στο εξωτερικο φιλτρο?Πως θα το καταλαβω οτι ειναι ετοιμο?

και ποτε θα μπορεσω να βαλω ψαρια παλι γιατι οπως σας ειπα θα δωσω το οσκαρ κ θα το κανω tagkanika afrikaniko( ετσι λεω τουλαχιστον)

 

Link to comment
Share on other sites

 Ποσο χρονο ηταν τα υλικα σου εκτος νερου? Τα εστιψες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...