Jump to content

Ενυδρειο απο ξυλο


Nikos@

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους!

 

 

θα ήθελα να ακούσω διάφορες γνώμες για τα ενυδρεία που είναι κατασκευασμένα από ξύλο!

μιας και σκεφτόμουν να κατασκευάσω ένα κάποια στιγμή αν δω ότι αξίζει το κόπο!!

και φυσικά αν έχει κάποιος σε λιτουργια τέτοιο ενυδρειο ας μας αναφέρει εντύπωσης

πχ.

για αντοχή σε βάθος χρόνου 

λειτουργικότητα με ότι αυτό συνεπάγεται

κόστος κατασκευής

κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει αλλα δεν του εδωσα σημασια!

 

Μου κανει εντυπωση η στεγανοτητα!

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω αυτήν την στιγμή αλλά στο παρελθόν είχα ασχοληθεί καθώς και έχω δεί αρκετά ενυδρεία να ξύλινα σε λειτουργία.

Άν φτιαχτεί σωστά δέν έχεις να φοβηθείς κάτι σε σχέση με ένα γυάλινο.

 

Έχεις κάποια υλικά στο μυαλό σου και τρόπο κατασκευής ή θα απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα?

 

Ο @angelos7577 που έχει κατάστημα από όσο γνωρίζω είναι ο μόνος που φτιάχνει ξύλινα αυτήν την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καπου ειχα διαβασει αλλα δεν του εδωσα σημασια!

 

Μου κανει εντυπωση η στεγανοτητα!

 

 

Η στεγανότητα επιτυγχάνεται πρώτα από όλα από το είδος του ξύλου που επιλέγεται (π.χ. μπετοφόρμ), και φυσικά από τις ρητίνες που βάφονται (επενδύονται) οι εσωτερικές επιφάνειες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Δες εδώ

 

 

 

 

 

Απλά για την ιστορία να πώ ότι ξύλινα ενυδρεία φτιάχναμε από το 2000 δέν είναι κάτι καινούργιο....απλά κάτι σπάνιο....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Δημήτρης να φτιάξει καποιος ενυδρείο απο ξύλο ;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ειναι πιο φθηνό ;;;

Θεωρητικά ναι, είναι πιο φθηνό και πιο ελαφρύ. Επίσης είναι θερμομονωτικα καλύτερο. Λογικά σε ξύλινο πάει κάποιος που θέλει πολύ μεγάλο ενυδρείο. Φυσικά ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω φτιάξει ξύλινο, ούτε έχω χρησιμοποιησει. Είδα όμως την διαδικασία κατασκευής κ για μικρό χρονικό διάστημα σε λειτουργία ενυδρείο 3 τόνων, που είχε φτιάξει ο Άγγελος παλαιότερα. Το μείον είναι κατά την γνώμη μου, ότι έχεις μια βιτρίνα μόνομπροστά κ σίγουρα απαιτεί δεξιότητες κ γνώση η κατασκευή του. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξύλινο ενυδρείο μόνο αν είναι ''τέρας''. Αν είναι μικρό ή μεσαίο το ενυδρείο δεν αξίζει, έχεις μεγαλύτερο όγκο και χάνεις αρκετά από την πρόσοψη αφού περιμετρικά υπάρχει ένα ξύλινο πλαίσιο, αλλά το κυριότερο είναι ότι σε μικρά ενυδρεία θα σου κοστίσει ποιο πολύ και σε σχέση με το γυάλινο θέλει πολλαπλάσιο κόπο και χρόνο για να γίνει μένα όχι και τόσο καλό αισθητικό αποτέλεσμα.

Πες πόσα λίτρα σκέφτεσαι να σου που με αν αξίζει το ξύλινο ή όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς να πω ότι ωραία κυλάει το θέμα με ηρεμία και καλό θα ήταν να ειπωθούν άσο το δυνατών ποιο πολλές  απόψεις!!!!

 

εγώ σκεφτόμουν για ένα ενυδρειο το ποιο θα είναι από τοίχο σε τοίχο οπότε ούτως η αλός θα έχει μια πρόσοψη.

η διάσταση του θα είναι 250μχ 70π χ120υ χοντρικά πες κάπου στα 1900 λίτρα +-..

το ξύλο θα είναι μαλών  μπετοφορ 2-2,5 cm

για κρύσταλλο θα ρωτήσω σε τζαμά να μου πει τι πάχος θέλει και πόσο θα κοστίσει.

και για μονωτικό το ψαχνό ακόμα..

πάντως σε ξένα σαίτ έχει αρκετούς οπαδούς που υποστηρίζουν αυτού του είδους κατασκευή ..

ίδωμεν!!!   .

Link to comment
Share on other sites

Θα το φτιάξεις μόνος σου; Σε αυτές τις διαστάσεις κ ειδικά με αυτό το ύψος, οικονομικά θα έχει διαφορά σίγουρα υπέρ σου :)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές της διαστάσεις πας σε ξύλο όχι ότι δεν γίνεται και με γυαλί.

Πολύ πολύ συνοπτικά, θέλεις κοντραπλακέ θαλάσσης βίδες και γενικά εργαλεία, ρητίνες, χρώμα και άλλα πολλά περεκλόμενα. Αλλά το βασικό είναι να πιάνουν τα χέρια σου και καλή μελέτη πάνω από όλα.

Link to comment
Share on other sites

με της ξυλοκατασκευές τοχο!

δόξα το Θεό τα καταφέρνω λίγο πολύ με όλα εκτός από τα ηλεκτρολογικά που τα ( φοβάμαι ).!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

έχει πολλά βιντεάκια να δεις πως το κάνουν ένα από τα καλά είναι και αυτό.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλη προσοχή στην επιλογή και εφαρμογή των μονωτικων υλικων..

Καλή επιτυχία και ελπίζω να μας παρουσιάσεις βήμα βήμα την ωραία κατασκευή σου :)

Link to comment
Share on other sites

θα μελετήσω αρκετά και θα ψάξω για μονωτικά και ότι άλλο χρειάζεται  και το καλοκαίρι πρώτα ο Θεός να μαστέ καλά θα το ξεκινήσω.!

 

 

το έχω δει το βιντεακι αυτό Χτηστο.!

ευχάριστο παντός...

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

έχει πολλά βιντεάκια να δεις πως το κάνουν ένα από τα καλά είναι και αυτό.

 

.

Link to comment
Share on other sites

αξιζει ο κοπος μονο για μεγαλο ενυδρειο.πρεπει να σκεφτεις τι φωτισμο θα βαλεις και πως θα το τρεξεις(reef-fish only)γερη βαση ,σωστη στεγανοποιηση,πρεπει να υπολογισης σωστα τα νερα της υπερχειλισης,και θες μεγαλο sump.και κατι ακομα θα χρειαστης μεγαλο βαρελι για αλαγη νερου.μην ξεχασεις αποχετευση για το ενυδρειο το σαμπ και το βαρελη αλαγης νερου.να ξερεις οσο ποιο μεγαλο ειναι ενα ενυδρειο θελη ποιο πολυ καιρο να στρωση.καλη δυναμη οτι θελης ρωτα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ενα καλο σαιτ ειναι αυτο καλο διαβασμα!!!!!!!!http://fingerlakesreef.com/forum/viewforum.php?f=13&sid=96a51de92c9a125839f258b3a215016e

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ενυδριακιας έγραψε:

αξιζει ο κοπος μονο για μεγαλο ενυδρειο.πρεπει να σκεφτεις τι φωτισμο θα βαλεις και πως θα το τρεξεις(reef-fish only)γερη βαση ,σωστη στεγανοποιηση,πρεπει να υπολογισης σωστα τα νερα της υπερχειλισης,και θες μεγαλο sump.και κατι ακομα θα χρειαστης μεγαλο βαρελι για αλαγη νερου.μην ξεχασεις αποχετευση για το ενυδρειο το σαμπ και το βαρελη αλαγης νερου.να ξερεις οσο ποιο μεγαλο ειναι ενα ενυδρειο θελη ποιο πολυ καιρο να στρωση.καλη δυναμη οτι θελης ρωτα!!!!!!!!!!

 

πριν 10 ώρες, το μέλος ενυδριακιας έγραψε:

ενα καλο σαιτ ειναι αυτο καλο διαβασμα!!!!!!!!http://fingerlakesreef.com/forum/viewforum.php?f=13&sid=96a51de92c9a125839f258b3a215016e

 

το έχω δει και το δικό σου Τερατακι μην νομίζεις !!!

 

ευχαριστώ για το Link .

χοντρικά εσένα πόσο σου κόστισε το τζάμι μόνο ???

Έγινε επεξεργασία - Nikos@
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος ενυδριακιας έγραψε:

Νομιζω 200ευρω αν θυμαμε καλα.

 

 

ρονταρισμενο ???

για μένα 20mm γυαλί  καλά δεν είναι ?

διαστάσεις 250χ 70π χ120υ

 

Έγινε επεξεργασία - Nikos@
Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι να βαλεις ρονταρισμενο .τωρα για το παχος υπαρχουν προγραματα που σου λενε ποσο πρεπει να εχει για να ειναι ρεεφ σαιφ.να ξερεις οτι οσο μεγαλωνει το υψος αυξανη και το παχος του γυαλιου.να ξερεις οτι το 1,2 ειναι παρα πολυ και θα εχεις προβλημα στην συντηρηση.τα απλα θα γινονται αυτοματος δυσκολα!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπέρα για ακόμα μια φορά σε όλους !

Μαζεύοντας σίγα σίγα το υλικά για το νέο ενυδρειο μου   το οποίο θα είναι από κόντρα πλακέ θαλάσσης ( οκουμε) 20ΜΜ

διαστάσεων 230μΧ80φΧ100υ.

Θα το κατασκευάσω εγώ μιας και πιάνουν τα χέρια μου ..τα ερωτήματα μου τώρα είναι δυο

1)τζάμι λέω να βάλω 2mm είναι ασφαλές?

2) μονωτικό ποιο θα μου προτείνατε να βάλω??

αυτά προς το παρόν .! θα ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...