Jump to content

Ενυδρειο απο ξυλο


Nikos@

Recommended Posts

Ναι  σωστά! δεν έγραψα το μηδέν. 

Link to comment
Share on other sites

έψαχνα για κάποιο μονωτικό και βρήκα αυτό  τη λέτε ????

 

 ΣΤΕΓΑΝΩΤΙΚΟ ΔΕΞΑΜΕΝΩΝ ΠΟΣΙΜΟΥ ΝΕΡΟΥ.

Το HYPERDESMO®-2K-W είναι θιξοτροπική επίστρωση, δύο συστατικών, χωρίς διαλύτη, με βάση τεχνολογικά προηγμένες πρώτες ύλες.

Ο πολυμερισμός σχηματίζει μια ελαστική αλλά ανθεκτική, υδρόφοβη μεμβράνη, η οποία παρέχει πλήρη και μακρόχρονη στεγάνωση και προστασία.

Έχει πιστοποιηθεί για στεγανοποίηση δεξαμενών πόσιμου νερού

Για στεγάνωση και προστασία:

  • Δεξαμενών από σκυρόδεμα, μέταλλο ή άλλο υλικό,
  • προκατασκευασμένων δεξαμενών από μπετόν,
  • δεξαμενών πόσιμου νερού,
  • δεξαμενών, οι οποίες υπόκεινται σε δονήσεις και έντονες συστολοδιαστολές.
Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τους εαν πετυχαίνει ικανοποιητική πρόσφυση στο ξύλο. Δεν το αναφέρει ξεκάθαρα στο τεχνικό φυλάδιο παρα μόνο οτι κάνει για άλλα υλικά.

Στα μείον οτι το βγάζει μόνο σε δυο αποχρώσεις, ral 7040 (γκρι) και ral 9001 (ασπρο), κατα τ αλλα θα κάνει τη δουλειά που υπόσχεται. Αυτα τα υλικά και κάθε άλλης εταιρείας ευφάμιλλα υλικά εφαρμόζονται σε πισίνες οπότε μπορούν να δεχθούν υδροστατική πίεση 7 atm!!!

Καλύτερα να ρωτήσεις απευθείας στην Αlchimica που παράγει το προϊόν και όχι κάποιον πωλητή σε μαγαζί που το προμηθεύεται.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ --> http://www.alchimica.com/gr/contact-info .... ζήτα να μιλήσεις με κάποιον τεχνικό σύμβουλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Corbil έγραψε:

Ρώτα τους εαν πετυχαίνει ικανοποιητική πρόσφυση στο ξύλο. Δεν το αναφέρει ξεκάθαρα στο τεχνικό φυλάδιο παρα μόνο οτι κάνει για άλλα υλικά.

Στα μείον οτι το βγάζει μόνο σε δυο αποχρώσεις, ral 7040 (γκρι) και ral 9001 (ασπρο), κατα τ αλλα θα κάνει τη δουλειά που υπόσχεται. Αυτα τα υλικά και κάθε άλλης εταιρείας ευφάμιλλα υλικά εφαρμόζονται σε πισίνες οπότε μπορούν να δεχθούν υδροστατική πίεση 7 atm!!!

Καλύτερα να ρωτήσεις απευθείας στην Αlchimica που παράγει το προϊόν και όχι κάποιον πωλητή σε μαγαζί που το προμηθεύεται.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ --> http://www.alchimica.com/gr/contact-info .... ζήτα να μιλήσεις με κάποιον τεχνικό σύμβουλο.

 

ok θα μιλήσω μαζί τους και θα σου πω σύντομα!!!

ευχαριστώ πάντως!!

Link to comment
Share on other sites

πείρα τηλέφωνο σήμερα στο εργοστάσιο και μίλησα με έναν τεχνικό  και μου ειπε ότι κάνει 100% για θαλάσσιους οργανισμούς και ότι το  χρησιμοποιούν και σε δεξαμενές που εκτρέφουν γόνους.!!!

Όσο αφορά την πρόσφυση  πάνω στο ξύλο χρειάζεται να περαστή πρώτα ένα αστάρι και μετά η μπογιά.

Και για το χρώμα επειδή είναι υπόλευκο μπορεί να μου στήλη ειδική χρωστική για να γίνει μπλε ...

 

Περιμένω τα σχόλια σας.!!!!

 

Έγινε επεξεργασία - Nikos@
Link to comment
Share on other sites

νικολα μην σε απασχολει το χρωμα μετα απο καιρο που θα πιαση κοραλινη δεν θα βλεπεις οτι και χρωμα να ειναι.και να ξερεις οτι οταν θα πιασουν κοραλινη οι ρητηνες της μονωσης αν θες το ενυδρειο να ειναι πεντακαθαρο δεν θα μπορεις να ξυσεις την κοραλινη απο την μονωση!!!!!!!παρα μονο το μπροστινο κρυσταλο!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

update

πήρα κάποια μονωτικά για την  κατασκευή .! τελικά κατέληξα στην εταιρία SINTECNO..και αγόρασα κόντρα πλακέ Οκουμε 20mm.

Για το κρύσταλλο ρώτησα 2-3, η δυο από αυτούς μου ζήταγαν την Μάνα τους και τον Πατέρα τους (800Ε-1000Ε++)...ότι νάνε....

ο τρίτος ήταν ο τζαμάς που μου είχε κατασκευάσει το ενυδρειο που έχω τώρα και έχει γνώσεις πάνω στο άθλημα...300Ε ρονταρισμενο διαφορά εεε!!!

Να αναφέρω ότι θα έχει το ενυδρειο μόνο μπροστά τζάμι και η διάστασης του τζαμιού  θα είναι..(250χ100χ20mm)

αυτά για την ώρα ... θα το ψάξω λήγω ακόμα για το τζάμι αλά μαλών έχω καταλήξει...

αυτό που με προβληματίζει είναι το βάρος του τζαμιού και ο τρόπος τοποθέτησης αυτού.!!!!!!

ίδωμεν.....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

νικο αν κανεις ενα πλαισιο στο μπροστινο πλαισιο περιπου 8-10 εκ. και το γεμισεις σιλικονη δεν θα εχεις προβλημα .μην ξεχασεις να αφησεις περιθωριο 1-2 εκ.περιμετρικα απο το 5a7afb99920cf_0413.thumb.jpg.bf28f18ef4c645aa2aae5e6f609886e2.jpg5a7afc50aab06_samsungfoto109.thumb.jpg.5c71a5769e0057f56b437b75117f04a3.jpgτζαμι

Φωτογραφία0414.jpg

Link to comment
Share on other sites

νικο αν τελικα το φτιαξεις με ρυτινη εχω να σου δωσο και υαλονυμα μην αγορασεις!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...