Jump to content

Αναπαραγωγή Κιχλίδων labidochromis caeruleus


Andreas_Kouv

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι, και καλή χρονιά μιας και δεν έγραψα φέτος! μπαίνω γρήγορα στο θέμα, γυρίζοντας σπίτι στις 2 του μήνα, βρήκα ξανά την μία θηλύκια μου μπουκωμένη. Έλειπα 3 η μέρες από το σπίτι, οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς μπουκώθηκε, αλλά υπολογίζω χοντρικά από 1/1/2017. Μετέφερα το ψάρι σε ένα παλιό ενυδρείο γεννήστρα αλλά έως σήμερα 26/1/2017 δεν τα έχει φτύσει, αν και μερικές φορές τρώει τα Flakes της Ocean Nutrition που ρίχνω. Τι κάνω? περιμένω??

Link to comment
Share on other sites

Ναί.Όσο είναι μπουκωμένη περιμένεις και προσπαθείς να την στρεσσάρεις όσο το δυνατόν λιγότερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ο χρόνος είναι γύρω στις 26-28 ημέρες οπότε 'μέσα' στον χρόνο είσαι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή ! :) Τριμμένο φυλλαράκι μπορείς να δίνεις.

Υπάρχουν φυσικά πολλές τροφές ειδικές για γόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι ειναι μπουκωμενη?Γιατι μου φαινονται πολλες οι μερες για να μην τα χει φτυσει.Αν μου λες οτι τρωει κι ολας...Εκτος αν σου φαινεται οτι τρωει.Απο την αλλη πολλες φορες οταν τα αλλαζουμε ενυδρειο στρεσαρονται κ τα κρατανε περισσοτερες μερες.Επισης μπορει να τα φτυνει,να τρωει οταν δεν βλεπει κινηση κ οταν πλησιαζεις προς το ενυδρειο να τα ξαναμαζευει στο στομα.Παρατηρησε την λιγο κ πες μας.Οι μικρες κιχλιδες ειναι πολυ ανθεκτικες κ τρωνε τα παντα αρκει να το τριψεις.Πολυ καλη τροφη ειναι κ αυτη της serra η nip.Που κολαει στο τζαμι του ενυδρειου.Κοβεις ενα μικρο κομματι κ αυτο βυθιζεται κ θριματιζεται.Τα  φυλαρακια μενουν στην επιφανεια κ μεχρι να φτασουν στον πυθμενα που ζουν τις πρωτες μερες τα μικρα...Θα δυσκολευτουν να τα βρουνε.Καλη επιτυχια σου ευχομαι!

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι μπουκωμένη γιατί πλέων είναι πολύ πρησμένο στο στόμα. Το ψάρι τρώει μόνο τις τελευταίες μέρες, ελάχιστα και όχι πάντα. Αυτό που μου φάνηκε περίεργο και με μπέρδεψε είναι ότι το είδα να πιάνει το flakes ενώ ήταν πρησμένο. Δεν ξέρω τι να συμπεράνω μετά από αυτό. Το έχω μεταφέρει στη γεννήστρα από την πρώτη στιγμή και δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να το επηρέασε. Θα τη δοκιμάσω την τροφή που λές, αλλά πότε??? να περιμένω να δω γόνο και μετά να ρίξω????

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για φώτο θα προσπαθήσω, αλλά είναι πολύ δύσκολο καθώς η δεξαμενή είναι πλαστική και με τα χρόνια θάμπωσε.

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/y04nxqz2ip9ccvt/20170126_175246.jpg?dl=0

πραγματικά είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω.

 

Έγινε επεξεργασία - Andreas_Kouv
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Andreas_Kouv έγραψε:

https://www.dropbox.com/s/y04nxqz2ip9ccvt/20170126_175246.jpg?dl=0

πραγματικά είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω.

 

 

Ετοιμάσου να γίνεις ψαροπαππούς!!! :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Ετοιμάσου να γίνεις ψαροπαππούς!!! :D

 

Θα τρελαθώ!!! Κοιτάω κάθε 5 λεπτά το ενυδρείο!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καλο σημα κ δεν μου ανοιγει τη φωτο αλλα αφου το λεει ο Jim!Τροφη παρε να την εχεις γιατι θα τρωνε απο τις πρωτες μερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τα εβγαλε τοτε μπορεις να την επιστρεψεις.

Παρατηρησε και λιγο την συμπεριφορα των υπολοιπων απεναντι της και κυριως των αλλων θυληκων.Εχει εξασθενισει ολο αυτο το διαστημα και την θεση της στην ιεραρχια θα προσπαθησουν να την κερδισουν αλλες.

Link to comment
Share on other sites

Μια βδομαδα οχι αλλα μπορεις να την ταισεις δυο μερες καλα.

Και τωρα να την επιστρεψεις ομως δεν τρεχει τιποτα,απλα να τα παρακολουθησεις λιγο.Το πιο πιθανο να μην συμβει τιποτα.

 

Τα μικρα που τα εχεις? Βαλε μας καμια φωτογραφια..

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Θα την ταΐσω καλά και μεθαύριο βράδυ θα επιστρέψει σπίτι της. Τα μικρά τα έχω στην γεννήστρα και θα τα βγάλω αύριο φώτο [όσο μπορέσω] με το φως!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...