Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα σας! Θα ηθελα οποιος ασχολειται με φωτογραφια να με βοηθησει να διαλεξω μια μηχανη καλή με budjet εως 350 ευρω.Η αρχικη μου σκεψη ηταν να παρω απο κοτσοβολο μια nikon dslr d3300 αλλα ειπα καλυτερα να ρωτησω εδω μιας και ειμαι τελειως ασχετος.Θα ηθελα να μην ειναι μονο αυτοματη,να με παιδεψει λιγο γι'αυτο ελεγα να παρω σωμα με φακο ξεχωριστο.Καλο θα ηταν επισης να βγαζει και καλο βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλησπέρα Κοσμά...θα σου απαντήσω σε λιγάκι γιατί είμαι εκτός.Το μπάτζετ σε παίρνει για παραπάνω;(δεύτερο φακό)

Link to comment
Share on other sites

Δώσε όσα θα έδινες περίπου για την 3300 και πάρε μια J5, με ευχαριστείς αργότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη το μπατζετ ειναι λιγακι αυστηρο.Εγραψα 350 για να παω εως 400.Πρεπει να εχω 2 φακους? Αν αυτος που δινουν ειναι αχρηστος νομιζω υπαρχει η δυνατοτητα να αγορασω μονο το σωμα και ενα φακο της αρεσκειας μου

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Δώσε όσα θα έδινες περίπου για την 3300 και πάρε μια J5, με ευχαριστείς αργότερα :)

Ευχαριστω απο τωρα,αλλα τι ειναι το J5-NIKON?

Link to comment
Share on other sites

Την συσκεκριμενη την ειχα παρει σε προσφορα μαζι με δυο φακους, ενα στανταρ και εναν 55-200mm. Ειναι νομιζω μια πολυ καλη επιλογη σε αυτα τα χρηματα και θα σε βολεψει νομιζω αρκετα. Αφου πας σε dslr (και καλα κανεις) δωσε βαση στον φακο πιο πολυ. 

 

Link to comment
Share on other sites

@Oresths_S Ευχαριστω φιλε μου!

Υπαρχει μηπως καποιο site ή eshop Ελληνικο και ξενο για φωτογραφικα ειδη πιο οικονομικα?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω μια Nikon την D3200 θα σου πως ότι είναι πολύ καλές μηχανές αλλά θέλουν μεγαλύτερο φακό,  για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα εγώ έχω έναν Nikon 18-140, προσπάθησε να βρεις μια φωτογραφική μηχανη με μεγάλο φακό πάνω 

Link to comment
Share on other sites

Κοσμα, οπως ειχαμε συζητησει κ στην συναντηση, σε αυτο το μπατζετ πας ειτε σε αυτη που προτείνεις,  ειτε σε Canon στην 1300D. Μεγαλυτερα μοντελα ανεβαινουν κανα κατοσταρικο και, παραπανω.

Το σιγουρο ειναι οτι οποια entry level DSLR και να παρεις, θα εχει τον κιτ φακο μαζι. Δεν ειναι κακοι, αλλα υπαρχουν κ πολυυυυυ καλυτεροι και εκει οι τιμες ανεβαινουν πολυ.

Προσωπικα θα προτεινα την Canon απο τις 2, γιατι ειναι στα ιδια χρηματα, με ιδιο φακο, αλλα πιο καινουργιο μοντελο κ με WIFI που ειναι πολυ βολικο.

Αλλα οπως σου ειχα πει, οτι κ να παρεις δε θα το μετανειωσεις. Ετη φωτος μπροστα απο τις compact.

@kkgr Mια χαρα κ βολικη φαινεται η J5, αλλα ρε συ εχει τον μισο αισθητηρα απο μια DSLR. Σε υψηλα ISO τι λεει? 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να εγγραφείς στην κλειστή ομάδα του FB: ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΙΔΗ, ΑΝΤΑΛΑΓΕΣ-ΠΩΛΗΣΕΙΣ..USED PHOTO EQUIPMENT.

Αρκετές ευκαιρίες που στο πάνω όριο που καθόρισες μπορεί να πάρεις περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειμαι αρκετα βαθια στο θεμα εχω να σου πω πως τα χρηματα που εισαι διατεθιμενος να δωσεις ειναι λιγα για τον  κοσμο της φωτογραφιας .

Προσοχη δεν το λεω αυτο με καμια διαθεση να υποτιμησω κανεναν αλλα και αυτο που γραφω ειναι βεβαια αναλογο του τι θα περιμενεις απο αυτην την μηχανη.

Η αποψη μου ειναι να παρεις μια Nikon  με τον φακο του κιτ και οποτε μπορεσεις εναν 35αρι ή 50αρι σταθερου διαφραγματος φακο για να μην ξοδευτεις .

Βεβαια αμα σου κολλησει το μικροβιο ... την πατησες .

Σε γενικες γραμμες οτιδηποτε φοραει αισθητηρα sony δηλαδη nikon, pentax, olympus και φυσικα η μηχανες της ιδιας της sony ειναι ασφαλη επιλογη πολλες

χρησεις με πολυ καλα αποτελεσματα. Για canon μηχανες εκτος της 80d και eos 5d mk4 και επισης 1dii x δεν σου προτεινω καμια αφου και το λεω ρεαλιστικα

τις υπολοιπες canon τις θεωρω σκουπιδια και αναφερομαι στο αποτελεσμα της εικονας και μονο του αισθητηρα και οχι του σωματος της μηχανης .

Οπως επισης μπορω να σου πω πως η nikon που σκεφτεσαι να αγορασει θα σε εκπληξει ευχαριστα με την ποιοτητα της εικονας που θα παρεις παρολο το

μικρο της κοστος , η δικη μου η γνωμη ειναι πως τηρουμενων των αναλογιων θα ειναι μια καλη αγορα απο μερους σου.

Κλεινωντας θα πω βεβαια το αυτονοητο που μερικες φορες δεν ειναι προφανες πως ολες οι συγχρονες φωτογραφικες μηχανες μπορουν να δωσουν ανελπιστα

καλα και μερικες φορες εντυπωσιακα αποτελεσματα σε σχεση με της φθηνες (<< προσοχη δεν αναφερομαι στις ακριβες φιλματες>>) φιλματες  φωτογραφικες μηχανες .

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος ocean1 έγραψε:

Για canon μηχανες εκτος της 80d και eos 5d mk4 και επισης 1dii x δεν σου προτεινω καμια αφου και το λεω ρεαλιστικα

τις υπολοιπες canon τις θεωρω σκουπιδια

Νομιζω οτι υπερβαλεις λιγο (πολυ). Η 7D δηλαδη , που επι πολλα χρονια ηταν το ιερο δισκοποτηρο των SLR με ΑPS-C αισθητηρα ηταν σκουπιδι δηλαδη? 

Και οι δυο μεγαλες εταιριες εχουν βγαλει πολλα αξιολογα μοντελα και αλλα που δεν επιασαν τις προσδοκιες τους. Ας μη τα ισοπεδωνουμε ολα.

Link to comment
Share on other sites

εχω την Nikon  D70.Πολυ καλη θελει ψαξιμο για την  τελεια φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αντωνη δεν τιθεται θεμα ισοπεδωσης , αν και τα γραφομενα μου μπορει να δειχνουν σκληρα , ειναι περα για περα ρεαλιστικα .

Σου παραθετω ενα λινκ με την 7d που μου εγραψες και την εισαγωγικη Nikon d3300 που σκεφτεται να αγορασει ο φιλος .

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D3300-versus-Canon-EOS-7D___928_619

 

Οπως εγραψα δεν αναφερομαι στο σωμα της μηχανης αλλα στο τελικο αποτελεσμα και μονο στον αισθητηρα της φωτογραφικης !

Δεν ειναι κατι που θελω να το συζητησω απο εδω γραφοντας σεντονια (μην το παρεις οτι απαξιω ) αλλα μονο με τα 3 μοντελα που ανεφερα πιο πανω

μπορει η canon  να ανταγωνιστει τους αισθητηρες της sony . Μεχρι τωρα ηταν πολυ πισω σε τεχνολογια πραγμα που με εκνευριζε μια και ειμαι οπαδος

της πολυφωνιας και οχι του μωνοπωλειου . Η Sony αυτην την στιγμη που μιλαμε εχει το 67 % σε παγκοσμια καλυψη σε αισθητηρες  και μιλαω για ολες τις

συσκευες . Η Canon μονο τωρα με αυτα τα τρια μοντελα απαντησε σε αυτο το μονοπωλειο και ηταν καιρος της ...

Φυσικα ξαναγραφω πως δεν αναφερομαι στα σωματα canon φωτογραφικων μηχανων αλλα μονο για το τελικο αποτελεσμα δηλαδη την εικονα .

Προσωπικα εγω ειμαι παιδι της ψηφιακης φωτογραφιας και παρακολουθω την βιομηχανια του imaging τα τελευταια 17 χρονια , δεν εχω διαθεση να ισωπεδωσω τιποτα και

κανεναν . Βεβαια αγαπημενη μου μηχανη για να δημιουργησω ειναι μια Μινολτα φιλματη 30ετιας και τωρα μετα απο τοσα χρονια ανακαλυπτω τον κοσμο του φιλμ .

Οποτε γραφωντας αυτα θελω να σου δειξω οτι εχω ψαξει αυτα που γραφω και δεν ειμαι επιφανειακος χρηστης φωτογραφικων μηχανων .

Αν ποτε βρεθουμε σε καμια συναντηση για καμια μπυρα θα φερω και το ταμπλετ μου να σου δειξω δουλεια μου .

Φιλικα Δημητρης.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη την απαντηση του φιλου μου Κωστα @kkgr μπηκα και ειδα απο περιεργεια τι ειναι η J5 και ομολογω οτι μου αρεσε σαν ιδεα μια mirrorless μηχανη.Διαβασα λιγο και σε ενα forum για φωτο και ειδα πολλους φαν απο την αποψη οτι την κουβαλας παντου ευκολα χωρις να χανεις σε ποιοτητα συγκριτικα με dslr.

Νεο ερωτημα dslr vs mirrorless και αν mirrorless ποια?

Link to comment
Share on other sites

H dslr εχει το πλεονεκτημα της μεγαλυτερης γκαμας φακων και καλυτερου σαφως αισθητηρα και (αναλoγα την καμερα) περισοοτερα features

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος ocean1 έγραψε:

Φιλε Αντωνη δεν τιθεται θεμα ισοπεδωσης , αν και τα γραφομενα μου μπορει να δειχνουν σκληρα , ειναι περα για περα ρεαλιστικα .

Σου παραθετω ενα λινκ με την 7d που μου εγραψες και την εισαγωγικη Nikon d3300 που σκεφτεται να αγορασει ο φιλος .

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D3300-versus-Canon-EOS-7D___928_619

 

Οπως εγραψα δεν αναφερομαι στο σωμα της μηχανης αλλα στο τελικο αποτελεσμα και μονο στον αισθητηρα της φωτογραφικης !

Δεν ειναι κατι που θελω να το συζητησω απο εδω γραφοντας σεντονια (μην το παρεις οτι απαξιω ) αλλα μονο με τα 3 μοντελα που ανεφερα πιο πανω

μπορει η canon  να ανταγωνιστει τους αισθητηρες της sony . Μεχρι τωρα ηταν πολυ πισω σε τεχνολογια πραγμα που με εκνευριζε μια και ειμαι οπαδος

της πολυφωνιας και οχι του μωνοπωλειου . Η Sony αυτην την στιγμη που μιλαμε εχει το 67 % σε παγκοσμια καλυψη σε αισθητηρες  και μιλαω για ολες τις

συσκευες . Η Canon μονο τωρα με αυτα τα τρια μοντελα απαντησε σε αυτο το μονοπωλειο και ηταν καιρος της ...

Φυσικα ξαναγραφω πως δεν αναφερομαι στα σωματα canon φωτογραφικων μηχανων αλλα μονο για το τελικο αποτελεσμα δηλαδη την εικονα .

Προσωπικα εγω ειμαι παιδι της ψηφιακης φωτογραφιας και παρακολουθω την βιομηχανια του imaging τα τελευταια 17 χρονια , δεν εχω διαθεση να ισωπεδωσω τιποτα και

κανεναν . Βεβαια αγαπημενη μου μηχανη για να δημιουργησω ειναι μια Μινολτα φιλματη 30ετιας και τωρα μετα απο τοσα χρονια ανακαλυπτω τον κοσμο του φιλμ .

Οποτε γραφωντας αυτα θελω να σου δειξω οτι εχω ψαξει αυτα που γραφω και δεν ειμαι επιφανειακος χρηστης φωτογραφικων μηχανων .

Αν ποτε βρεθουμε σε καμια συναντηση για καμια μπυρα θα φερω και το ταμπλετ μου να σου δειξω δουλεια μου .

Φιλικα Δημητρης.

 

Και για πάμε.....επειδή τυγχάνω τελειωμένος κανονάκιας με 7D.....To λίνκ που παρέθεσες είναι για την 7d συγκρίνοντας την με μία μηχανή η οποία βγήκε αρκετά χρόνια μετά....άν θές να κάνεις σύγκριση θα την κάνεις με την 7d Mark II...βέβαια οι δύο μηχανές είναι σε τελείως άλλο εύρος τιμής.

 

Και συμφωνώ ότι το μπάτζετ είναι απαγορευτικό για αξιοπρεπή SLR....θα πρότεινα μιά κόμπακτ της σειράς G της Canon....

 

Για φωτογραφικά είναι φίλος ο Μάκης http://www.galaiosphoto.gr

 

Link to comment
Share on other sites

οριστε και το αναλογο λινκ https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-EOS-7D-Mark-II-versus-Nikon-D3300___977_928

Στο ξαναλεω οσον αφορα την ποιοτητα εικονας πολυ απλα συγκρινουμε απλα διαφορετικα μεγεθη .

Αυτο ειναι και το τελικο ποστ μου οσον αφορα το θεμα μιας και ειναι ανουσιο να κανουμε την συζητηση αυτη εδω που ειναι και οφ τοπικ αλλα και

φυσικα και δεν με ενδιαφερει καθολου να την κανω .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη μην αναβεις φωττιες! Εδω κοιταμε με το παλιο υλικο (D70) να κανουμε το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια nikon d3100 με τον δικο της φακο.

Γιατην δουλεια που την θελω με καλυπτει απολυτα.

Για φωτος που εβγαζα σε διαγωνισμους επερνα ενος φιλου  φωτογραφου την d700-750 δεν θυμαμαι, αλλα φορουσε και ενα βαρβατο φακο, εκανε 1200 μονο ο φακος...

Καμια σχεση οι φωτος.

Τραβας σε υψηλα iso και δεν φαινεται καν ο κοκκος...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δέν ανάβω φωτιές, επίτηδες το έγραψα γιατί δέν μου αρέσουν οι ισοπεδωτισμοί....η γυναίκα μου είναι 'νίκον' και μόνο καλά λόγια έχω να πώ και για αυτές....για παράδειγμα άν βρείς μεταχειρισμένη Nikon D90 πάρτην με κλειστά τα μάτια! ;)

 

Link to comment
Share on other sites

@kosmas Θεωρώ γις mirrorless πολύ πιο χρήσιμες και χωρίς να κάνεις εκπτώσεις στο τελικό αποτέλεσμα της φωτογραφίας.

 

Για την J5 δεν χρειάζεται να σου πω, τα βρίσκεις στο internet. 

 

Εχοντας ξοδέψει αρκετές χιλιάδες ευρώ σε φωτογραφικό εξοπλισμό, σε σώματα, φακούς, φωτισμούς κτλ, πλέον έχω μια Sony A7 II και δεν την αλλάζω με καμία slr.

Link to comment
Share on other sites

Επισκεφτηκα 2 μαγαζια με φωτογραφικα ειδη για να εχω και απο εκει μια γμωμη.Απ'οτι καταλαβα οτι πληρωνεις παιρνεις.Μαρκες πολλες, γνωμες πολλες και διαφορετικες και αυτο ειναι το φυσιολογικο γιατι αλλιως θα ειχαμε ολοι την ιδια μηχανη αυτοκινητο,ενυδρειο........γυναικα:P Τελικα θα παρω mirrorless σιγουρα γιατι σε slr για να παρεις κατι καλο θα πρεπει να τα σκασεις ή να βρεις κατι σε μεταχειρισμενο(που δεν ειναι της νοοτροπιας μου).Για την χρηση που την θελω εγω και για το budget μου πιστευω οτι θα με εξυπηρετησει καλυτερα.Τις ειδα και απο κοντα και το μεγεθος παιζει σημαντικο ρολο στην αποφαση μου.

Μεταξυ 350 και 450 ευρω(μην μου πειτε ομως για παραπανω-η κορυφη ειναι 450) εχω βρει:

1.nikon J5 -           399 

2.sony a5000-       450

3.panasonic GF7- 369

4.canon M10-        350

5.olympus PL7-     450

Απο φακους οτι εχουν απανω-ολες κιτ ειναι 

Και ετσι για να γινετε συζητηση ο ενας φωτογραφος μου ειπε μακρυα απο canon-οχι απο θεμα ποιοτητας αλλα καποια θεματα εχει σαν αντιπροσωπια και δεν ξερουν την καταληξη της εταιρειας.Κατανοω βεβαια οτι ο καθενας θελει να πουλησει τα δικα του προιοντα αλλα αν αληθευει ειναι σημαντικο.

Link to comment
Share on other sites

Την  Α5000 την έχει ο κατερέλος 380, είναι καλό μαγαζί και είναι κοντά σου. Σε σχέση με την Nikon, η Nikon είναι πολύ πιο καινούριο μοντέλο, δεν κάθομαι να σε μπερδέψω με συγκριτικά. 

 

H Panasonic καλή, σε σχέση με την Νικον μικρότερη γκάμα φακών μιας και στην J5 με αντάπτορα αν δεν κάνω λάθος βάζεις ό,τι Nikon θες. 

 

Για Canon δεν σου λέω γιατίο έχω αντιπάθεια και δεν θα είμαι αντικειμενικός. 

 

Η Olympus πολύ καλή αλλά με 4/3 αισθητήρα που ποτέ δεν τον είδα με καλό μάτι. Επίσης δεν έχει φλας να ξέρεις. 

 

Όποια από αυτές και να πάρεις να ξέρεις θα είσαι πολύ ευχαριστημένος, δεν το συζητώ. 

Link to comment
Share on other sites

φίλε όποια και να πάρεις βγάλε μερικές φωτογραφίες με ζουμ, χωρίς ζουμ, νύχτα, μέρα, μακρό, για να  πάρουμε μια γεύση και να βοηθήσεις και άλλους που έχουν παρόμοια προβλήματα επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...