Jump to content

Aulonocara Rio 400 aquascape


dpap

Recommended Posts

Ευχαριστώ Κοσμά , μόνο Aulonocara θα έχει το ενυδρέιο και τον μοναχινό κάλβο που έχει επιβιώσει ;)

Link to comment
Share on other sites

1 χαρέμι θα βάλεις; θα συμφωνήσω με όσα είπαν τα παιδιά για τις πέτρες, άλλαξε τις κάπως να δείξουν πιο φυσικές. Δεν χρειάζεσαι πολλές, αλλά κάποιες μικρές μαζεμένες,θα σε βοηθήσουν ίσως να σώσεις κάποια μωρά, που μάλλον θα γίνουν μεζές του καλβου. Χώρο έχεις πολύ πάντως, καλό στήσιμο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Δημητρη εκει που ειναι οι πετρες δεξια, δεν θα εμποδιζουν το φιλτρο το μαμα;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα πιο λιγες και πιο μεγαλες πετρες.Κατι σαν αυτο με λιγοτερες πετρες.Να δωσεις δηλαδη υψος χωρις απαραιτητα να εχει κρυψωνες και νταμαρι.

6d995943-e56b-cae3.jpg

 

Μην σε προβλημματιζει ο ογκος και το μεγεθος της πετρας.Αν τις ακουμπησεις απαλα μια χαρα θα ειναι.

 

Υ.Γ.Που να δεις κατι γαιδουρια πετρες που μας εφερε ο Χασκυ στην εκθεση στο μουσειο...Και μετα γελαγε μαζι μου και με ελεγε "τανγκανικα"...Μας εφυγε η μεση να τις σηκωσουμε και να πατησουν μεσα!

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

1 χαρέμι θα βάλεις; θα συμφωνήσω με όσα είπαν τα παιδιά για τις πέτρες, άλλαξε τις κάπως να δείξουν πιο φυσικές. Δεν χρειάζεσαι πολλές, αλλά κάποιες μικρές μαζεμένες,θα σε βοηθήσουν ίσως να σώσεις κάποια μωρά, που μάλλον θα γίνουν μεζές του καλβου. Χώρο έχεις πολύ πάντως, καλό στήσιμο :)

 

Δημήτρη , η ιστορία έχει ως εξής : Οταν πήγα για το χαρέμι , ο καταστηματάρχης μου έδωσε όλα τα ψάρια της γυάλας γιατί θα έκλεινε το μαγαζί ... Τώρα είμαι με ένα θηλυκό (το οποίο είναι μπουκωμένο για 2η φορά ) και 6 αρσενικά. Πήρα και ένα ψαράκι το οποίο είχε μόνο ένα μάτι γιατι αλλίως πήγαινε για ευθανασία

 

πριν 32 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Ρε συ Δημητρη εκει που ειναι οι πετρες δεξια, δεν θα εμποδιζουν το φιλτρο το μαμα;

Greetings from the dark side!
 

 

Θοδωρή το σκέφτηκα και εγώ αλλά η είσοδος του εσωτερικού είναι αρκετά ελέυθερη , θα σου βάλω φωτογραφία το απόγευμα..

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Εγω θα προτεινα πιο λιγες και πιο μεγαλες πετρες.Κατι σαν αυτο με λιγοτερες πετρες.Να δωσεις δηλαδη υψος χωρις απαραιτητα να εχει κρυψωνες και νταμαρι.

6d995943-e56b-cae3.jpg

 

Μην σε προβλημματιζει ο ογκος και το μεγεθος της πετρας.Αν τις ακουμπησεις απαλα μια χαρα θα ειναι.

 

Υ.Γ.Που να δεις κατι γαιδουρια πετρες που μας εφερε ο Χασκυ στην εκθεση στο μουσειο...Και μετα γελαγε μαζι μου και με ελεγε "τανγκανικα"...Μας εφυγε η μεση να τις σηκωσουμε και να πατησουν μεσα!

 

Μιχάλη , δεν έχω άλλες πέτρες δυστυχώς και το κατάστημα δεν είχε μεγαλύτερες. Θα κοιτάξω μήπως μπορώ να άλλάξω λίγο το στήσιμο.

 

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις ιδέες :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμωνησω με τον Μιχαλη. Φαινεται πολυ πιο φυσικο αυτο το στησιμο παρα οι στοιβες με μετρες!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sturm έγραψε:

Θα συμωνησω με τον Μιχαλη. Φαινεται πολυ πιο φυσικο αυτο το στησιμο παρα οι στοιβες με μετρες!

Greetings from the dark side!
 

 

Και εμένα μου αρέσει αλλά δεν έχω πολλές επιλογές με το μέγεθος των πετρών πλεον. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπει και άμμος και θα δείξει. Αν μπορείς ρίξε λίγες ακόμα για φυσικότητα αλλιώς άστο έτσι, θα είναι πολύ ωραίο, θα δεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Πολυ ομορφο θα γινει ετσι..

Εγω να πω την αληθεια θα πεταγα και καμμια βαλισνερια στις πισω γωνιες...

 

Στάθη εννοείς με πέτρες και στο κέντρο αλλά οι στοίβες στοίβες ή εντελώς αλλάγη ; 

Link to comment
Share on other sites

Με τις στοιβες στις ακρες οπως ηταν ο σχεδιασμος σου και ελαχιστες μικρες πετρες διασκορπισμενες στο κεντρο..

Ισα ισα δηλαδη να μην φαινεται στημενο....

Επισης θα επαιζα και με τον φωτισμο δημιουργοντας  πιο σκοτεινα σημεια στις ακρες....

Ο Βασιλης @Bill Koulosousas μου ειχε στειλει πολυ ωραια φωτο απο ενα τετοιο παιχνιδι με φωτισμο σε ενυδρειο ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω οπωςδήποτε λοιπόν πέτρες στο κέντρο ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιες οι πετρες, προσωπικα θα δοκιμαζα μερικα αλλα στισηματα αλλα αυτα ειναι γουστα :) , οσον αφορα τον φωτισμο περα απο τον κλασσικο αν γινεται θα εβαζα μερικα led με 36 μοιρες δεσμη (στενη) να δινει την αισθηση οτι τριγυρω υπαρχει...το χαος  οπως στην φωτο.

xgJGFs6.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που βαζεις Βασιλη ειναι πολυ ομορφο. Αλλα πως δικαιολογεις την ελλειψη φωτισμου γυρω γυρω; Παντα μιλαω απο αποψη φυσικοτητας. Σε εναν στησιμο ποταμου πχ που το φως του ηλιου κρυβεται απο κλαδια, φυλλα και αλλα επιπλεοντα σντικειμενα θα ηταν σουπερ. Με αλλες δυο τρεις δεσμες ομως οχι μια. Γιατι ετσι φαινεται σαν να ειναι σε σκηνη θεατρου. Στην λιμνη ομως που απο πανω δεν υπαρχει τιποτα δεν μου αρεσει!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Το ενυδρειο που βαζεις Βασιλη ειναι πολυ ομορφο. Αλλα πως δικαιολογεις την ελλειψη φωτισμου γυρω γυρω; Παντα μιλαω απο αποψη φυσικοτητας. Σε εναν στησιμο ποταμου πχ που το φως του ηλιου κρυβεται απο κλαδια, φυλλα και αλλα επιπλεοντα σντικειμενα θα ηταν σουπερ. Με αλλες δυο τρεις δεσμες ομως οχι μια. Γιατι ετσι φαινεται σαν να ειναι σε σκηνη θεατρου. Στην λιμνη ομως που απο πανω δεν υπαρχει τιποτα δεν μου αρεσει!

Greetings from the dark side!
 

 

Δέν συμφωνώ θοδωρή...και στις λίμνες υπάρχουν πολλά επιπλέοντα που δημιουργούν τέτοιο οπτικό αποτέλεσμα....ένας βιότοπος δέν μένει ποτέ ο ίδιος και εκτός απο τις μεγάλες αλλαγές που υφίσταται κατά τις διαφορετικές εποχές του χρόνου, υφίσταται και καθημερινές αλλαγές....συννεφιά, βροχή, παλλίριες και πολλά άλλα...μήν κολλάμε σε κάτι που είδαμε στο ίντερνετ και το εξιδανικεύσαμε ότι "έτσι είναι"....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Bill Koulosousas έγραψε:

πολυ ωραιες οι πετρες, προσωπικα θα δοκιμαζα μερικα αλλα στισηματα αλλα αυτα ειναι γουστα :) , οσον αφορα τον φωτισμο περα απο τον κλασσικο αν γινεται θα εβαζα μερικα led με 36 μοιρες δεσμη (στενη) να δινει την αισθηση οτι τριγυρω υπαρχει...το χαος  οπως στην φωτο.

xgJGFs6.jpg

Απιστευτο ενυδρειο ...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως το συγκεκριμενο στυλ φωτισμου δεν εχει να κανει με "φυσικο" φως και με βιοτοπικοτητα αλλα με την ψευδαισθηση του απεραντου, ειναι δηλαδη Art Lighting, χαλαρωνεις και χανεσαι........

Link to comment
Share on other sites

Dpap καταλαβαινεις οτι ετσι οπως ειναι δεν μπορουμε να διακρινουμε και πολλα! [emoji4]

 
Δέν συμφωνώ θοδωρή...και στις λίμνες υπάρχουν πολλά επιπλέοντα που δημιουργούν τέτοιο οπτικό αποτέλεσμα....ένας βιότοπος δέν μένει ποτέ ο ίδιος και εκτός απο τις μεγάλες αλλαγές που υφίσταται κατά τις διαφορετικές εποχές του χρόνου, υφίσταται και καθημερινές αλλαγές....συννεφιά, βροχή, παλλίριες και πολλά άλλα...μήν κολλάμε σε κάτι που είδαμε στο ίντερνετ και το εξιδανικεύσαμε ότι "έτσι είναι"....


Τι εξιδανικευουμε Δημητρη; δεν καταλαβαινω. Ε ενταξει ποσα πραγματα μπορουν να μεινουν επιπλεοντα πανω απο ενα κομματι νερου στην λιμνη; ενω στο ποταμι το δεντρο θα μεινει εκει οσο και να περασει ο χρονος.


Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη , ειπα να μοιραστω την εικονα πριν το πρωτο γεμισμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες αλλα βγαλε ρε παιδι την αμμο να το δουμε καλα!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε , δεν βρηκα φοντο χτες , θα ψαξω παλι σημερα.

 

IMG-1485984745840-V.jpg

20170201_230304.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η πλάτη , το χρώμα του τειχου δείχνει σούπερ :D

Γιατί δεν βάζεις χαρτόνι από βιβλιοπωλείο ή πλαστικό χρώμα; Μονόχρωμο σε γκρι με ελάχιστο γαλάζιο ή πράσινο πχ θα αναδείξει το χρώμα των ψαριών σου :)

 

Link to comment
Share on other sites

Χαρτόνι έψαχνα Δημήτρη αλλά δεν βρήκα εκεί που πήγα. Θα ψάξω πάλι σήμερα. Ελεγα για γαλάζιο ή τυρκουαζ , τι λες ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...