Jump to content

Υλικα(αμμος-πετρες- κ.τ.λ.) απο την φυση και ισχυουσα νομοθεσια...


Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα για τον φιλο μου Δημητρη @dim africa...

Η ισχυουσα νομοθεσια απαγορευει την ληψη αμμου απο παραλιες καθως και πετρωματων που ειναι για πολλους πρωτες υλες για το στησιμο του ενυδρειου τους...

Ποια ειναι η δικη σας γνωμη;;

Πραττει καλα το κρατος ή ειναι ενα ακομα υπερβολικο μετρο;;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να απαντηθεί Στάθη, γιατί ο νόμος υπάρχει στα χαρτιά, αλλά ποτέ δεν έχω ακούσει για ποινή, ώστε να δούμε τα πραγματικά όρια του νομού. Καταλαβαίνω την λογική, δεν πρέπει να πειράζουμε τίποτα στην φύση, είναι ήδη βαριά πληγωμένη. Ωστόσο μια πέτρα ή ένα κλαδί από ένα βουνό, είναι πράγματι ζημιά;  δεν νομίζω :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες και το ανοιξες Σταθη..πριν που μιλαγαμε και μου εδειξες οτι οντως υπαρχει τετοιος νομος μου πεσε το σαγονι κατω...(δειξτον κι εδω περα)...

αν με πιασουν δηλαδη στο δρομο με 20 κιλα πετρες θα φαω προστιμο?χαχαχαχχαχαχα

αλλα αν ειναι αγορασμενες με αποδειξη απο νταμαραδικο εκει δεν τρεχει τιποτα γιατι εχει μπει χρημα στη μεση..φοροι κτλ..οποτε εκει δεν υπαρχει προβλημα..

οποτε εγω αν παω να παρω αμμο απο παραλια ή ποταμι ειμαι παρανομος...

το οτι βγαζουν βραχια και κοραλια απο θαλασσες παλι ειναι νομιμο γιατι κι εκει παιζει χρημα..

πιανουν ανοικει λοιπον η γη και θα πρεπει να του πληρωσω αμμο ξυλα και πετρες?στο χωραφι του μπηκα?χααχα 

το θεατρο του παραλλογου σε ολου του το μεγαλειο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου καλώς υπάρχει ο νόμος.  Βέβαια αυτός ο νόμος λογικά έχει σκοπό να προστατέψει τη φύση όχι τόσο από εμάς τους χομπίστες αλλά πολύ περισσότερο από τους επαγγελματίες.  Αν πάω εγώ για παράδειγμα και πάρω μια σακούλα άμμο από την παραλία δεν θα δημιουργήσω το ίδιο πρόβλημα με κάποιον επαγγελματία που θα πάει να σηκώσει 3 φορτηγά.

13 minutes ago, DIMITRIOS said:

Δύσκολο να απαντηθεί Στάθη, γιατί ο νόμος υπάρχει στα χαρτιά, αλλά ποτέ δεν έχω ακούσει για ποινή, ώστε να δούμε τα πραγματικά όρια του νομού. Καταλαβαίνω την λογική, δεν πρέπει να πειράζουμε τίποτα στην φύση, είναι ήδη βαριά πληγωμένη. Ωστόσο μια πέτρα ή ένα κλαδί από ένα βουνό, είναι πράγματι ζημιά;  δεν νομίζω :)

Νομίζω ότι αυτή η φράση σου Δημήτρη απλά τα λέει όλα.

Μια πέτρα ή ένα κλαδί από ένα βουνό δεν νομίζω ότι θα προκαλέσει ζημιά...

Φαντάσου όμως να πάμε όλοι να πάρουμε από ένα... και φυσικά δεν θα πάρουμε από ένα, αλλά όταν είναι τζάμπα ίσως να πάρουμε πολύ περισσότερα.

Όταν λέω όλοι δεν εννοώ μόνο τους χομπίστες, αλλά όλο τον κόσμο.  Άλλος για την αυλή του, για το σπίτι του, το μαγαζί του, το ενυδρείο του, το εξοχικό του, τις γλάστρες του, το τζάκι του......κοκ

 

Κάποια στιγμή που είχα πάει ταξίδι σε μια χώρα στο εξωτερικό μου είχε κάνει εντύπωση που είχε αυστηρότατες οδηγίες παντού ότι δεν μπορείς να πειράξεις τίποτα από τη φύση, καθώς θα υποστείς πρόστιμα, κυρώσεις κλπ.  Μάλιστα στο τέλος έκλεινε ότι ο μόνος τρόπος για να τα πάρεις μαζί σου είναι μέσα από τις φωτογραφίες σου.

 

Δεν είμαι κάθετα αντίθετος στο θέμα του να συλλέγουμε πράγματα από τη φύση.  Αν είχα τη δυνατότητα και πήγαινα στο χωριό μου ακόμα, όπως πριν κάποια χρόνια, ίσως να μάζευα και εγώ για το δικό μου ενυδρείο.  

Απλά πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να γίνεται ανεξέλεγκτα, για αυτό υπάρχει και ο νόμος.

 

Υπάρχουν βέβαια ακόμα πολύ σημαντικότερα θέματα που πρέπει να λύσουμε σε ότι αφορά τη ΦΥΣΗ, όπως η ρύπανση, αλλά αυτή είναι πάρα πολύ μεγάλη κουβέντα....

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Κατά τη γνώμη μου καλώς υπάρχει ο νόμος.  Βέβαια αυτός ο νόμος λογικά έχει σκοπό να προστατέψει τη φύση όχι τόσο από εμάς τους χομπίστες αλλά πολύ περισσότερο από τους επαγγελματίες.  Αν πάω εγώ για παράδειγμα και πάρω μια σακούλα άμμο από την παραλία δεν θα δημιουργήσω το ίδιο πρόβλημα με κάποιον επαγγελματία που θα πάει να σηκώσει 3 φορτηγά.

Νομίζω ότι αυτή η φράση σου Δημήτρη απλά τα λέει όλα.

Μια πέτρα ή ένα κλαδί από ένα βουνό δεν νομίζω ότι θα προκαλέσει ζημιά...

Φαντάσου όμως να πάμε όλοι να πάρουμε από ένα... και φυσικά δεν θα πάρουμε από ένα, αλλά όταν είναι τζάμπα ίσως να πάρουμε πολύ περισσότερα.

Όταν λέω όλοι δεν εννοώ μόνο τους χομπίστες, αλλά όλο τον κόσμο.  Άλλος για την αυλή του, για το σπίτι του, το μαγαζί του, το ενυδρείο του, το εξοχικό του, τις γλάστρες του, το τζάκι του......κοκ

 

Κάποια στιγμή που είχα πάει ταξίδι σε μια χώρα στο εξωτερικό μου είχε κάνει εντύπωση που είχε αυστηρότατες οδηγίες παντού ότι δεν μπορείς να πειράξεις τίποτα από τη φύση, καθώς θα υποστείς πρόστιμα, κυρώσεις κλπ.  Μάλιστα στο τέλος έκλεινε ότι ο μόνος τρόπος για να τα πάρεις μαζί σου είναι μέσα από τις φωτογραφίες σου.

 

Δεν είμαι κάθετα αντίθετος στο θέμα του να συλλέγουμε πράγματα από τη φύση.  Αν είχα τη δυνατότητα και πήγαινα στο χωριό μου ακόμα, όπως πριν κάποια χρόνια, ίσως να μάζευα και εγώ για το δικό μου ενυδρείο.  

Απλά πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να γίνεται ανεξέλεγκτα, για αυτό υπάρχει και ο νόμος.

 

Υπάρχουν βέβαια ακόμα πολύ σημαντικότερα θέματα που πρέπει να λύσουμε σε ότι αφορά τη ΦΥΣΗ, όπως η ρύπανση, αλλά αυτή είναι πάρα πολύ μεγάλη κουβέντα....

+10000...

Παν μετρον αριστον και κατα την δικη μου γνωμη...

Μου ειχε κανει εντυπωση καποια στιγμη οταν ειχα διαβασει ενα αθρο που σε προστατευομενη περιοχη για καποια περιοδο του χρονου οταν οι πληθυσμοι των ψαριων εφταναν σε μεγαλα ορια επιτρεποταν το ψαρεμα!!

Ο ρολος μας πια νομιζω οτι ειναι να προστατεψουμε οτι περισοτερο μπορουμε χωρις να ειμαστε υπερβολικοι ουτε στην προστασια μας ουτε στην "καταχρηση" μας...

Θα μπορουσα να αναφερθω και εγω για τις λατομικες εταιρειες ή για τις αντιστοιχες υλοτομικες ή ακομα και για τις αλιευτικες αλλα πιστευω οτι θα πρεπει σε τετοια θεματα αρχικα να σκεφτομαστε σαν ατομα και τι θα κανουμε σε προσωπικο επιπεδο και μετα να βλεπουμε το συνολο....

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχω ανεβασει τον νομο 2-3 φορες νομιζω και αφορα καθαρα την αμμοληψια απο αιγιαλους και παραλιες. Προστιμα υπαρχουν και τσουχτερα για να μην μιλησω για την διαδικασια του αυτοφωρου. Ομως, παρα το γεγονος οτι ο νομος πιο πολυ "απευθυνεται"σε βαριες βιομηχανιες ισχυει για ολους μας. Οπως και επισης δεν μπορεις να αφαιρεις πετρες κα ορυκτα.
Απο κει και περα ο νομος δεν αναφερει τιποτα για κλαδια η πεσμενα κουτσουρα. Υπαρχει ομως νομος που απαγορευει την παρανομη υλοτομια. Δηλαδη δεν μπορεις να πας σε ενα δασος και να αρχισεις να κοβεις δεντρα.
Τωρα απο που παιρνουν οι μαντρες και τι, δεν ειναι της παρουσης οπως δεν ειναι και της θεσης μας να κρινουμε την νομοθεσια.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...