Jump to content

Labidochromis Hongi


ocean1

Recommended Posts

Να και 2 φωτογραφιες απο τα hongi που μου δωρησε ο Φανης . Φανη σε ευχαριστω , απο την πρωτη στιγμη κιολας φαγανε .

Και μια φωτογραφια απο τα melanochromis μου που το ριξανε στους τσαμπουκαδες .

 

 

 

 

 

 

Σορρυ για την ποιοτητα των φωτογραφιων αλλα ειμαι με ενα φακο στο σπιτι που εχω το ενυδρειο. Υποσχομαι κατι τις καλυτερο στο μελλον .

 

_DSC4030.jpg

_DSC4040.jpg

_DSC4049.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε Δημητριε , να σου πως τοσα χρονια που ασχολουμαι πρωτη μου φορα που τα "κραταω" σε ενυδρειο μου.

Ειναι ευχαριστη εκπληξη αυτα τα ψαρακια και η συμπεριφορα τους για εμενα , εγκλιματιστηκανε μεσα σε μια μερα και τωρα το ενυδρειο

τους ανηκει :-)

Οχι ειναι απο μελος του φορουμ τα ψαρακια .

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφες οι αφρικανες σου! Και υγειεστατα οπως φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα!!! Μου αρεσει που ζητας συγνωμη για τις φωτο.Εγω τις βλεπω τελειες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και εσας παιδια . Κοσμα οι φωτογραφιες δεν ειναι καλες , αμα δεις τα ματακια των ψαριων και την ευκρινεια στην δευτερη απεχουν πολυ απο το να τις πεις καλες.

Παρολα αυτα τους τα προβληματα ομως ειπα να τις ανεβασω γιατι η καταγραφη εγινε . 

Link to comment
Share on other sites

Αλλες 2 σημερινες . Μια λεπτομερεια απο την θυλικια metriaclima estherae (οσο με αφησε ο φακος που δεν ειναι macro) και μια με ενα αρσενικο hongi. Προσπαθησα να εστιασω στο στομα του με μετρια αποτελεσματα αλλα δεν με πειραζει ετσι και αλιως ειναι μικρα ψαρια και συνεχεια μεσα στην κινηση οποτε ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα .

Και μια ερωτηση, οπως παρατηρητε το hongi  εχει γινει αρκετα χοντρο , φταιει οτι η φωτογραφια ειναι ακριβως μετα το ταισμα (που ηταν πλουσιοπαροχο) ή φταιει το οτι τα ταιζω κακος βεβαια συνεχομενα εδω και μια εβδομαδα καθε μερα ? Το ξερω οτι δεν τους κανει καλο και συνηθως ακολουθω μια ρουτινα ταισματος 2 ημερων με μια μερα αποχης αλλα δεν αντεχω τα παρακαλια τους και πεφτω στην παγιδα τους γιατι τα λυπαμαι που ειναι πεινασμενα. Αλλωστε οπως λεει και το ρητο "Μια πεινασμενη κιχλιδα ειναι μια υγειης κιχλιδα".

Δεν πιστευω να ειναι bloat  σε καμια περιπτωση γιατι ολα μου τα αρσενικα hongi  εχουν παρει τα "κιλακια" τους και τα ψαρακια συμπεριφεροντε σε ολα τους καλα .

 

Οι φωτογραφιες :

 

 

 

 

_DSC4141.jpg

_DSC4166.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τάιζε λιγότερο. 2 φορές την ημέρα αλλά πιο λίγο, 1 μέρα την εβδομάδα νηστεία.

Link to comment
Share on other sites

Κουκλια ειναι! Δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχιτικο.Και τα δικα μου μετα το ταισμα φαινονται πιο χοντρουλικα και μετα καποιες ωρες επανερχονται.Φοβερες φωτο.Βαλε καμμια πληροφορια μηχανης-φακου.........

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, kkgr said:

Τάιζε λιγότερο. 2 φορές την ημέρα αλλά πιο λίγο, 1 μέρα την εβδομάδα νηστεία.

 

Ναι φυσικα εχεις δικιο , μαλλον το παρακανα .

5 hours ago, kosmas said:

Κουκλια ειναι! Δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχιτικο.Και τα δικα μου μετα το ταισμα φαινονται πιο χοντρουλικα και μετα καποιες ωρες επανερχονται.Φοβερες φωτο.Βαλε καμμια πληροφορια μηχανης-φακου.........

 

Ευχαριστω Κοσμα . Η μηχανη ειναι η sony α77 και ο φακος ειναι ο sony-zeiss 16-80. Η μηχανη φοραει τον πρωτο 24 megapixel αισθητηρα που βγηκε στην αγορα το 2011 και πλεον τα δειχνει τα χρονακια της. Θελω πολυ να αγορασω καινουργια αλλα ετσι οπως μας καταντησανε και μονο η προθεση ανηκει στην σφαιρα του παραλογου...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος με Sony A7 MKII! :)

 

Την έχω λίγο καιρό και ακόμα δεν την έχω χρησιμοποιήσει καθόλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ωραια μηχανη , την εχω δει και απο κοντα οπως ειδα και απο κοντα και τραβηξα μερικες και με την α7RII  . Την α7Rii ηθελα να την μισησω και εκατσε στο χερι μου σαν γαντι .

Ειχα παει στο photoagora που την ειχε demo... φυσικα λεφτα δεν υπαρχουν για το α mount συστημα ποσο μαλλον για το E mount που ειναι και καινουργιο και με ακριβους φακους...

Τον τελευταιο καιρο δυστυχως τα νεα και για την α99 II στο δικο μου  συστημα δηλαδη και οχι το συστημα των mirrorless που ανηκει η δικια σου ειναι οτι η μηχανη ειναι καταπληκτικη.

Και λεω δυστυχως γιατι πραγματικα η οικονομικη μου κατασταση ειναι κακιστη και δεν μπορω να την αποκτησω.

Εσενα την δικη σου μηχανη πολοι ηθελαν να την μισησουν και αλλαξαν συστημα τελικα και ηρθαν στο E mount.

 

Έγινε επεξεργασία - ocean1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικες σημερινες , ο συνοδοντις που φαινεται στην φωτο μου κανει παρεα απο το 1999!

 

_DSC4380.jpg

_DSC4383.jpg

_DSC4421.jpg

_DSC4433.jpg

_DSC4458.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...