Jump to content

Αφαίρεση πλαστικού


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Εχω ενα ενυδρειο sun sun 100 λίτρα θαλασσινό. Στο πισω μερος εχει ενα πλαστικό χωρο για να το χρησιμοποιήσεις ως φίλτρο. Γνωρίζετε αν υπαρχει καποιος τροπος για να το αφαιρέσω; ανεβαζω φωτογραφιες για να γινω πιο κατανοητός. Ευχαριστω!! image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος yannis94 έγραψε:

Καλησπερα παιδια! Εχω ενα ενυδρειο sun sun 100 λίτρα θαλασσινό. Στο πισω μερος εχει ενα πλαστικό χωρο για να το χρησιμοποιήσεις ως φίλτρο. Γνωρίζετε αν υπαρχει καποιος τροπος για να το αφαιρέσω; ανεβαζω φωτογραφιες για να γινω πιο κατανοητός. Ευχαριστω!! image.jpg

Συρταρωτο δεν βγαινει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος yannis94 έγραψε:

Καλησπερα παιδια! Εχω ενα ενυδρειο sun sun 100 λίτρα θαλασσινό. Στο πισω μερος εχει ενα πλαστικό χωρο για να το χρησιμοποιήσεις ως φίλτρο. Γνωρίζετε αν υπαρχει καποιος τροπος για να το αφαιρέσω; ανεβαζω φωτογραφιες για να γινω πιο κατανοητός. Ευχαριστω!! image.jpg

Νομιζω τα κολλανε απο τα πλαινα με σιλικονη αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο το Juwel το 60αρι το ξηλωσα με την βοηθεια μιας φαλτσετας με καινουργια λαμα... μπαμ μπαμ βγηκε. αφαιρεσα κι τις σιλικονες που ειχαν μεινει κι δεν φαινεται καν

Link to comment
Share on other sites

Με ενα μαχαιρι που προσπαθησα δεν εγινε δουλεια παντως.. θελει και απο τις δυο μεριές μεσα εξω; το παχος του πλαστικού ειναι χοντρο..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με μια πολύ κοφτερη φαλτσετα θα κάνεις δουλειά, η σιλικόνη θα κοπεί. Άλλοι χρησιμοποιουν χορδή, αλλά εγώ με φαλτσετα έκανα πολλές φορές την δουλειά μου.

Επειδή θα μείνει σιλικόνη στο τζάμι, χρησιμοποιησε μια καλή ξυστρα τζαμιών κ δεν θα μείνει τίποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Μμμ θα προσπαθησω αν ειναι με φαλτσέτα. Θελει και απο τις δυο μεριές ε; και μεσα και εξω. Υπαρχει προβλημα αν ειναι το ενυδρειο με ψαρια μεσα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η στάθμη του νερού πρέπει να κατέβει, με τις κινήσεις σου φαντάσου τι θα πεταχτεί από νερό. Εάν βγάλεις τα ψάρια, σίγουρα θα κινηθείς πολύ πιο εύκολα και τα ψάρια θα γλυτώσουν από χειρότερο στρες,σε σύγκριση με την παραμονή τους μέσα. 

Παλαιότερα σε ριφ που είχα κ αφαίρεσα πλάτη κολλημένη με σιλικόνη, σχεδόν το είχα αδειάσει για να δουλέψω άνετα 

Link to comment
Share on other sites

Θελει πολυ δουλεια η φευγει σχετικα ευκολα; ευχαριστω πολυ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου εσωτερικο εχει και  εχω σκεφτει πολλες φορες να το ξεφορτωθω! Πρωτα ομως δεν καταλαβα τι εννοεις αν θελει μεσα και εξω?

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεις στη φωτογραφια. Το οι εγκοπές του πλαστικού αγκαλιάζουν και στο εσωτερικό του ενυδρειου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κανουμε κατι λαθος! Αυτο που βλεπω με τα γρυλακια ειναι αυτο που θες να αφαιρεσεις? Αυτο ειναι εκτος ή εντος του ενυδρειου?Και αυτο που βλεπω πανω ψηλα ειναι μονο αυτο που ειναι απο την μεσα πλευρα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ορθογώνιο θελω να αφερεσω... που ειναι μερος για να βαζεις τα φίλτρα ειναι απο την εσωτερική μερια του ενυδρειου. Που κρατιέται γυρω γυρω με το μαυρο πλαστικό του ενυδρειου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη με καθε επιφυλαξη γιατι το βλεπω απο μακρια θα σου πω και εσυ κρινεις αναλογα. Καταρχην βλεπω οτι παει χαμηλα και πρεπει να φυγει αρκετο νερο για να δουλεψεις.Αν φυγουν υλικα που κοβεις δεν ξερω αν μπορει να τα καταπιουν τα ψαρακια σου(δεν ξερω πολλα για τα θααλασσινα). Σε καθε περιπτωση πιστευω οτι τα ψαρακια πρεπει να βγουν ακομη και για το στρες οπως λενε τα παιδια πιο πανω.Στην περιπτωση που θελησεις να το αφαιρεσεις: Αν καπου ενωνεται με το πλαστικο επανω με ενα κοφτη καλωδιων με προσοχη μην χτυπησεις το τζαμι κοβεις μεχρι να φτασεις στην σιλικονη.Αφου φτασεις εκει συμφωνω με την φαλτσετα αρκει να ειναι καλη.Οχι μονο να κοβει αλλα να λυγιζει χωρις να σπαει για να μπορεις να κοβεις οσο πιο καθετα μπορεις.Δεν θα κοψεις και τις δυο κολλημενες πλευρες ταυτοχρονα,αν αυτο εννοεις πιο πανω.Με ελαφρυ τραβηγμα θα κοβεις λιγο απο την μια,.λιγο απο την αλλη.Για οτι μεινει μπορεις να δοκιμασεις και το ξυραφι για τις κεραμικες εστιες.Αν το επιχειρησεις περιμενω νεα σου να δω τι θα κανω το δικο μου!:heheΑστειευομαι φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ευχαριστω!! Μαλλον θα ψαξω για κανενα αλλο ενυδρειο γτ μ εχει σπασει τα νευρα αυτο..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...