Jump to content

Diy φτερωτή αντλίας


kostas_nfs

Recommended Posts

Ένα πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει 2 φορές, και φαντάζομαι και πολλοί άλλοι, είναι ότι σπάει η φτερωτή σε αντλία/φίλτρο και αν δεν υπάρχει ανταλλακτικό είναι ζορικα τα πράγματα. Σε δύο ίδιες αντλίες sunsun χρυσοπληρωμενες αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Πήρα λοιπόν απόφαση να τις φτιάξω και σας παραθέτω τον παρακάτω οδηγό Diy. 

Θα χρειαστούν λαμακια πλαστικά σκληρά ή μεταλλικά για να φτιάξουμε τα φτερακια, τρυπάνι και βιδακια. Ότι βλέπετε στην φώτο. 

Πρώτα κόβουμε τα λαμακια σε σωστό μέγεθος, τους δίνουμε την κλίση τους και τα τρυπάμε. 

Έπειτα τρυπάμε το πλαστικό της  υπάρχουσας φτερωτής προσεκτικά και ανάλογα με το σπείρωμα που διαθέτουν οι βίδες μας. Αν είναι πολύ σκληρό το πλαστικό ή το παρακάνουμε με το τρύπημα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και κόλλα στην τρύπα που θα κάνουμε. Κάτι όμως που καλό θα ήταν να αποφευχθεί για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο από την άποψη ότι υπάρχει μια πιθανότητα να μολυνθεί το νερό μας από χημικά. 

Τέλος βιδώνουμε τα λαμακια μας πάνω στην φτερωτή και έχουμε εξοικονομησει επιτυχώς τα χρήματα μία  νέας αντλίας ή το λιγότερο μία  νέας φτερωτής! 

Τώρα εκεί που χρειάζεται να προσέξει όποιος το κάνει και εκεί που θέλω την γνώμη σας είναι κατά πόσο μπορεί να μολύνει το μέταλλο το νερό αν έχει έστω κ πολύ λίγη σκουριά. Και αν υπάρχει περίπτωση να μολύνει το νερό η στεγνή σούπερ κόλλα. Σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να βάλω επάνω βερνίκι νυχιών ή ειδικό Hammerite για να μονωσω την σκουριά αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερα ή χειρότερα... 

IMG_20170130_105125-2016x1512.jpg

IMG_20170130_105419-1209x1612.jpg

IMG_20170130_105452-1209x1612.jpg

IMG_20170130_105842-1209x1612.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια μαγκια. το μονο που με προβληματιζει ειναι το βαρος του μεταλλου σε σχεση με αυτο του πλαστικου για 2 λογους. 

α) μην απο το προσθετο βαρος παρεις στην μασχαλη το μοτερ της αντλιας

β) μην απο τον φυγοκεντρισμο παρεις στην μασχαλη το μοτερ της αντλιας

 

ωστοσο αν πηγαινε για πεταμα η αντλια ,,, καλα εκανες κι το μονταρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Superjay έγραψε:

 

ωστοσο αν πηγαινε για πεταμα η αντλια ,,, καλα εκανες κι το μονταρες

Για πεταμα πήγαινε, προς το παρόν δουλεύει! 

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Είναι inox το μέταλλο;

Όχι ούτε καν κοντά. 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι ινοξ νομιζω οτι θα εχεις θεμα τοξικοτητας οταν σκουριασει. μηπως να δοκιμαζες καποιο πλαστικο?

θεωρω οτι τοσο μικρο κομματακι θα σε βολευε να παρεις ενα κομματι απο συσκευασια απιονησμενου νερου (το κλασσικο 4λιτρο) που ειναι καπως πιο χοντρο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Superjay έγραψε:

αν δεν ειναι ινοξ νομιζω οτι θα εχεις θεμα τοξικοτητας οταν σκουριασει. μηπως να δοκιμαζες καποιο πλαστικο?

θεωρω οτι τοσο μικρο κομματακι θα σε βολευε να παρεις ενα κομματι απο συσκευασια απιονησμενου νερου (το κλασσικο 4λιτρο) που ειναι καπως πιο χοντρο 

Πολύ καλή ιδέα. Ίσως να χρησιμοποιήσω αυτό μόνο για να πετάω το νερό από το βαρέλι στι ενυδρείο και να το βγάζω κατευθείαν, και να κάνω την άλλη σπασμένη με πλαστικό. 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Χαρας στην υπομονη σου...

Εγω ουτε καν!!

Θα επερνα κατευθειαν καινουργια φτερωτη...

Αμ δεν έχει! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Superjay έγραψε:

αν δεν ειναι ινοξ νομιζω οτι θα εχεις θεμα τοξικοτητας οταν σκουριασει. μηπως να δοκιμαζες καποιο πλαστικο?

θεωρω οτι τοσο μικρο κομματακι θα σε βολευε να παρεις ενα κομματι απο συσκευασια απιονησμενου νερου (το κλασσικο 4λιτρο) που ειναι καπως πιο χοντρο 

Δλδ τι θεμα τοξικοτητας;;;εννοω τι ζημια θα παθει;;;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Δημητρης Τ said:

Δλδ τι θεμα τοξικοτητας;;;εννοω τι ζημια θα παθει;;;

Όταν θα σκουριάσει το μέταλλο, η σκουριά θα εξαπλωθεί μέσα στο ενυδρείο με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για τα ψάρια.

Καλό είναι οτιδήποτε μεταλλικό θα θέλαμε να χρησιμοποιήσουμε εντός του ενυδρείου να είναι ανοξείδωτο κατηγορίας 316 ή 316L.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρωταω αν ξερουμε τι συνεπαγεται.δεν ρωταω αν μπει μέσα ενα κιλο σίδηρο.με αυτό το κομματάκι η ενα τσέρκι ας πουμε τι συνεπάγεται;;;

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι κάποια δηλητηριάση που θα οδηγήσει σε θάνατο. Σ' εμας ας πούμε έτσι και πατήσουμε καρφί σκουριασμένο θα πρέπει απαραίτητα να κανουμε απευθείας αντιτετανικό ορό για να μην δημιουργηθεί μόλυνση, γάγγραινα, κτλ κτλ.

Κατι παρόμοιο πιθανόν να παθαίνουν και τα ψάρια όταν θα καταπίνουν σωματίδια σκουριάς.

Έγινε επεξεργασία - Corbil
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε φιλε μου αυτο εννοω .οχι τι φανταζόμαστε αλλα αν καποιο παιδι ξερει.εσυ το πηγες βαση ενος παραδείγματος που πχ σ μενα δεν λεει κατι κ αν εχω πατησει πρόκες κ προκες.

Link to comment
Share on other sites

Θα το θέσω λίγο διαφορετικά....

Έστω οτι δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στα ψάρια το ήδη σκουριασμένο(όπως αναφερθηκε στο post #1) σιδερένιο λαμάκι.

Προσωπικά δεν θα έβαζα μεταλλικά "εξαρτήματα" μέσα στο κλειστό κύκλωμα του ενυδρείου πόσο μάλλον να περιστρέφονται γύρω από

έναν μαγνήτη....

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2017 at 0:14 ΜΜ, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ναι βρε φιλε μου αυτο εννοω .οχι τι φανταζόμαστε αλλα αν καποιο παιδι ξερει.εσυ το πηγες βαση ενος παραδείγματος που πχ σ μενα δεν λεει κατι κ αν εχω πατησει πρόκες κ προκες.

οπως κι να το δεις τα ψαρακια μας δεν ειμαι εγω κι εσυ. κι εγω αντιτετανικο πρεπει να εχω κανει μια φορα στην ζωη μου. κι εχω πατησει 3000 προκες.

εδω μια αλλαγη τους κανουμε ατσαλα κι χαιρεταν σαν τις σουλιωτισες η σκουρια δεν θα τα επηρεασει?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α ρε φιλε δεν μ καταλαβες πως ρωταω.τελος παντων οκ καλο θα ηταν να μην υπαρχει σκουριά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...