Jump to content

Γέμισα με άλγες και έχω τρελαθεί!


Giannis_X

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους 

Οπως λεει και στον τιτλο εχω δεχτει μεγαλη επιθεση απο αλγες και πιο συγκεκριμενα υποφερω απο ΒΒΑ και Green Spot Algae.

Με την Green Spot Algae την παλεύω μιας και αφεριτε με τον μαγνήτη και ξυστρα, με την ΒΒΑ ομως δεν ξερω πλεον τη να κανω γιατι εχω γεμισει πανω στις ριζες και τις πετρες.

υπαρχει καποιο αλγοφαγο που να μπορει να συζησει με χρυσοψαρα?

Τη μεθοδο μου προτεινετε εκτος απο μηχανικο καθαρισμο.?

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε καμιά φωτογραφία αν μπορείς να δούμε.... Η bba είναι θέμα οι άλλες όχι και τόσο... 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη θα πρέπει να βρείς την αοτία την δημιουργίας της άλγης...αυτό είναι το κλειδί...απο φωτισμό μου θυμίζεις πως είσαι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Γιάννη θα πρέπει να βρείς την αοτία την δημιουργίας της άλγης...αυτό είναι το κλειδί...απο φωτισμό μου θυμίζεις πως είσαι;

Απο φωτισμό έχει επάνωT5 4*39w 2 ροζ 2 λεύκες.. Kelvin δεν γράφουν. 7 ώρες διάρκεια φωτισμού

Link to comment
Share on other sites

Βάλε φωτογραφεια... Η δύο είναι grolux? Αναβετες 4-5 ωρες και τις 4οχι παραπάνω.... Κανονικά πρέπει σιγά σιγά να προσαρμόζεις το ενυδρείο σε τέτοιο φωτισμό... Πόσο καιρό τρέχει? 

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται πως δεν επαρκεί η κικλοφορια απο τα φίλτρα μαλον θα κατεβάσω το σπρέι μπαρ του δεύτερου φίλτρου που έχω να χτυπάει κατω τη αλο μα κάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

red και white γράφουν επάνω δεν ξερω τη είναι το ενυδρείο ειναι το rehau300   κοντεύει τους 3 μήνες λητουργιας

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

φωτογραφίες θα ανεβάσω οταν παω σπίτι γιατί με παιδεύει απο το κινείτο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα ειμαι γεμάτος στην ρίζα και στης πέτρες ακριβός δεξιά απο τις ρίζες

WP_000752.jpg

WP_000751.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Βάλε φωτογραφεια... Η δύο είναι grolux? Αναβετες 4-5 ωρες και τις 4οχι παραπάνω.... Κανονικά πρέπει σιγά σιγά να προσαρμόζεις το ενυδρείο σε τέτοιο φωτισμό... Πόσο καιρό τρέχει? 

Ορεα θα ρυθμίσω να ανάβουν 16:00-20:30

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει πως με χρίσει οξυζενέ με βοήθεια μιας σύριγγας για άμεσο ψεκασμό πάνω στην ΒΒΑ.

θα μου προτείνατε κατι τέτοιο?

θα επηρέαζε η χρίσει του τα ψάρια και τα σαλιγκάρια?

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη οταν ημουν στην επιλογη του ενυδρειου ημουν για το rehau300 (και η βαση κατασκευαστηκε για αυτο) τελικα ομως ειδα (περα απο το καπακι και τις κοντρες που δεν με βολευαν) οτι εχει και τον διπλο φωτισμο σε λαμπες απο το 240 ενω η διαφορα τους ειναι μονο 60 λιτρα,μιας και πηγαινα για αφρικανικο και για species επελεξα το 240.

Θελω να πω οτι ο φωτισμος του ειναι πολυς.Θα προτεινα να αναβεις κανονικη διαρκεια τα φωτα αλλα να απενεργοποιησεις το ενα φωτιστικο.Μονο σε φουλ φυτεμενο με μπουκαλα θεωρω οτι χρειαζονται και οι 4 λαμπες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε, έχω και γω πρόβλημα με bba προσπαθώ να βρω για ποιο λόγο εμφανίζεται, την καταπολεμώ με το οξυζενέ, ρίχνω περίπου 30 ml με σύριγγα στα σημεία που έχω αυτήν την άλγη. Φυσικά πρώτα κλείνω τα φίλτρα και περιμένω να σταματήσει η ροή και μετά ρίχνω το οξυζενέ. Μετά από κανένα 20λέπτο ξαναβάζω τα φίλτρα, αυτό το κάνω 3-4 φορές την εβδομάδα. Στο ενυδρείο έχω δίσκους, helena, γατόψαρα και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.  

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα την απάντηση του φίλου που λέει για το φωτιστικό, εγώ έχω το rio 240 με 1 φωτιστικό και έχω και μπουκάλα αλλά πάλι εμφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ειναι μονο το φως,υπαρχει και καποιο αλλο προβλημμα αλλα προσωπικα θα ξεκινουσα απο το φωτιστικο.Εξαλου ειναι και θεμα καταναλωσης.

Μετα θα ξεκινουσα αλλαγες νερου και σιγουρς τις δυο πρωτες σε ποσοστο 40% μεσα στην πρωτη εβδομαδα ωστε να ερθει και παλι ισορροπια στους ρυπους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Γιαννη οταν ημουν στην επιλογη του ενυδρειου ημουν για το rehau300 (και η βαση κατασκευαστηκε για αυτο) τελικα ομως ειδα (περα απο το καπακι και τις κοντρες που δεν με βολευαν) οτι εχει και τον διπλο φωτισμο σε λαμπες απο το 240 ενω η διαφορα τους ειναι μονο 60 λιτρα,μιας και πηγαινα για αφρικανικο και για species επελεξα το 240.

Θελω να πω οτι ο φωτισμος του ειναι πολυς.Θα προτεινα να αναβεις κανονικη διαρκεια τα φωτα αλλα να απενεργοποιησεις το ενα φωτιστικο.Μονο σε φουλ φυτεμενο με μπουκαλα θεωρω οτι χρειαζονται και οι 4 λαμπες.

Μμ μάλιστα μια χαρά θα κανω και οικονομικά :)

Δεν θα χρειαστεί να τρέχω και μετά από κερο για λάμπες :P

Link to comment
Share on other sites

κατη πολυ σημαντικό πιο από τα 2 φωτιστικά κρατάω το μπροστά η το πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Για την bba, βρωμικος βυθος, πολλα οργανικα, χαμηλο co2 ή σκαμπανεβασμα στο co2 , υψηλος φωτισμός.

Καποιο απο αυτα ειναι η αιτια, ή και συνδιασμος.

4χ39 στα ποσα λιτρα?

υψος?

Φυτα ομως δεν βλεπω.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Για την bba, βρωμικος βυθος, πολλα οργανικα, χαμηλο co2 ή σκαμπανεβασμα στο co2 , υψηλος φωτισμός.

Καποιο απο αυτα ειναι η αιτια, ή και συνδιασμος.

4χ39 στα ποσα λιτρα?

υψος?

Φυτα ομως δεν βλεπω.....

Μιλάμε για 300 λίτρα ενυδρείο ύψος 60. Το ενυδρείο που έχω θέμα είναι αυτο στην υπογραφή μου εχω φυτά μεσα τα οπια δεν πάνε καλα οπος εκτος απο ένα ιδος εχινοδουρου η κριπτοκορινα πάντα τα μπερδεύω αυτά τα 2 :hehe

Βρόμικος βυθός αποκλείεται οπος και για τα οργανικά. Για co2 δεν έχω ιδέα

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι μου είπατε με τον φωτισμό και έβγαλα πανω απο τον χρονοδιακόπτη το μπροστινό φωτιστικό.

Μιας και σημερα κάνω σπαστώ ωράριο στη δουλεία πέρασα να δω πως πάνε και με το κριό που κάνει αυτές τις μέρες η θερμοκαρσια έχει φτάσει στους 8 και τα χρυσόψαρα κάθονται σχεδόν ακούνητα στον βυθό και κινούνται σαν εκστασιασμένα με αργές κινήσεις και αργές αναπνοές σαν να έχουν πέσει σε λήθαργο.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα oranda, δεν θα άφηνα τη θερμοκρασία να κατέβει από τους 15 βαθμούς, παρόλο που είναι ανθεκτικά και προσαρμόζονται σε μεγάλο εύρος θερμοκρασιών.

Εαν η bba είναι μόνο σε πέτρες και ρίζες βγάλτες και κάνε ένα καλό καθάρισμα χρησιμοποιώντας και οξυζενέ και καυτό νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω γυρω στους 12 ειναι το ελαχιστο για αυτα τα ψαρια, πρεπει να ανεβασεις οπωσδηποτε θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο να εχουν ριξει τον μεταβολισμο τους σε τετοιες θερμοκρασιες.Πιθανον αν ταιζες οπως πριν να ανεβηκαν τα νιτρικα αν εμεινε τροφη.Ειναι ενας λογος για την αναπτυξη αλγεων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...