Jump to content

Γέμισα με άλγες και έχω τρελαθεί!


Giannis_X

Recommended Posts

οχι παιδιά μέχρι προχθές είχα 12.7 θερμοκρασία και σε διάστημα 2 ημερών παρα κάτι έπεσε 5 βαθμούς κάτω.

να βάλω έστω και έναν απο τους δύο θερμοστάτες να ανεβάσει λίγο?

Είναι 300w ο κάθε ενας

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να βάλεις ένα θερμαντήρα, ώστε να μην αφήνει τη θερμοκρασία (για τα ψάρια) να πέφτει κάτω από το ελάχιστο που θέλεις.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον θέλω να δω μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου σου να δούμε τη φυτά έχεις αφού δεν μπορείς να τα αναγνωρίσεις μόνος σου.

Δεύτερων τα φυτά για να λειτουργήσουν θέλουν να φωτοσυνθέσουν, για να το κάνουν αυτό σωστά και υγιές θέλουν 6 ώρες φωτισμό ως το ελάχιστο χρόνο αλλιώς τα σακατεύεις χαλνας την ανάπτυξη τους και όταν ένα φυτό δεν πάει καλά πάει καλά η αγλη.

Τρίτων αν έχεις δυνατό φωτισμό και φυτά αργής ανάπτυξης είναι νορμάλ να βγάλεις αλγες. Τον φωτισμό τον προσαρμόζουμε πάντοτε ανάλογα με της ανάγκες των φυτών και πάντοτε σε συνάρτηση με την λίπανση και το CO2, αν και εφόσον είναι απαραίτητο.

Τέταρτων πολλά φυτά αντέχουν σε χαμηλές θερμοκρασίες αλλά μόνο αντέχουν, από ανάπτυξη λόγο χαμηλού μεταβολισμού δεν έχουν από καθόλου έως λίγο (ανάλογα το φυτό). 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Πρώτον θέλω να δω μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου σου να δούμε τη φυτά έχεις αφού δεν μπορείς να τα αναγνωρίσεις μόνος σου.

Δεύτερων τα φυτά για να λειτουργήσουν θέλουν να φωτοσυνθέσουν, για να το κάνουν αυτό σωστά και υγιές θέλουν 6 ώρες φωτισμό ως το ελάχιστο χρόνο αλλιώς τα σακατεύεις χαλνας την ανάπτυξη τους και όταν ένα φυτό δεν πάει καλά πάει καλά η αγλη.

Τρίτων αν έχεις δυνατό φωτισμό και φυτά αργής ανάπτυξης είναι νορμάλ να βγάλεις αλγες. Τον φωτισμό τον προσαρμόζουμε πάντοτε ανάλογα με της ανάγκες των φυτών και πάντοτε σε συνάρτηση με την λίπανση και το CO2, αν και εφόσον είναι απαραίτητο.

Τέταρτων πολλά φυτά αντέχουν σε χαμηλές θερμοκρασίες αλλά μόνο αντέχουν, από ανάπτυξη λόγο χαμηλού μεταβολισμού δεν έχουν από καθόλου έως λίγο (ανάλογα το φυτό). 

Τα φυτα μου ειναι τα εξης:

-Anubia Golden Nana

-Anubias Barteri

- Hydrocotyle Leucocephala

-Cardamine Lyrata

-Echinodorus 'Vesuvius

-Ludwigia Mullerti

-Vallisneria Sp. ‘Asiatica

-Echinodorus Palaefolius

 

Ξερω πως 1-2 φυτα ειναι απαιτητικά αλλα τα εβαλα γιατι μου αρεσουν πολυ:blush:

Τωρα που θυμηθηκα πριν 2 εβδομαδες ειχα θεμα με τον χρονοδιακοπτη , παταγε πανω στα κλιψακια που ριθμιζουμε τις ωρες ενα μικρο ταφ που ειχα προσθεσει για να παρει και τα 2 φωτιστικα σε εναν χρονοδιακοπτη με αποτελεσμα το ταφ να ειναι ογκωδες και να παταει ολα τα κουμπια γιρνωντας το ρολοϊ

με αποτελεσμα σχεδον 2 μηνες να λειτουργει 24 ωρες ο φωτισμος και ειχα και θεμα με φυτα και ψαρια εκινι την περιοδο και εψαχνα το γιατι.

Αποτελεσμα τα ψαρια να μενουν ξυπνια και εφοσον δεν επεφτε τροφή μασουλαγαναι και μαδαγαναι ολα τα φυτα.

Με αυτη την κατασταση ειχα αν αποτελεσμα να κοπη η αναπτυξη τους και μολις εφτιαξα τον φωτισμο και με τα 2 φοτιστικα στις 8 ωρες

τοτε αρχισε να κανει την πρωτη της εμφανιση και η ΒΒΑ

Link to comment
Share on other sites

τωρα άλλαξα και τις ποσοτιτες της ταΐστρας να ρίχνει 5 φορές την μέρα κατέβασα και το σπρέι μπαρ μα κοιτάει στις πέτρες και την ρίζα.

Αύτη η αλγι αν δεν κάνω λάθος μόνο μηχανικά φεύγει?

Πρέπει δηλαδή να ξηλώνω τωρα :(

Αν ψεκάσω με οξιζενε και μετά από 2-3 μερες με την αλλαγή νερού προσπαθήσω να τραβήξω κανένα κομμάτι με το λάστιχο?

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιες θερμοκρασίες που αναφέρεις έπρεπε να ταΐζεις 5 φορές την εβδομάδα, όχι 5 φορές την ημέρα. 

 

Νιτρικά μετράς;

Link to comment
Share on other sites

έχεις κάνει απανωτά αρκετά λάθει και το ενυδρείο θέλει χρόνο για να στρώσει, ακόμη και να στρώσει 100% η ββα θα φύγει με τους δικούς της ρυθμούς πρώτα θα δεις ότι δεν αναπτύσσετε με το να καταλαμβάνει νέα μέρη και σιγά σιγά θα φεύγει. 

 

Δεν θα κάτσω να σου πω τα λάθει αλλά θα σου πω τη πρέπει να κάνεις.

1. λίπανση ανάλογα με το φως και την μάζα των φυτών. Αυτό το ανακαλύπτεις σιγά σιγά αρχίζοντας απο την ελάχιστη δοσολογία.

2. παράμετροι νερού για να αναπτύσσονται καλά τα φυτά, Ph <7,5, NO3 15, θερμοκρασία 20-26.

3. φωτισμός 6 ώρες την ημέρα, αρχίσεις με δυο λάμπες και βλέπεις την εξέλιξη, Μάλλον η δυο λάμπες αρκούν για της ανούμπιες και τα άλλα φυτά πλην ότι μεγαλώνει και σέρνεται στον βυθό αυτά θέλουν παραπάνω φως. Στα ψιλά ενυδρεία γενικά είναι ένα πρόβλημα ο φωτισμός πάνω πάνω είναι πολύς και στον βυθό ανεπαρκείς κάτι που λόγο φυσικών κανόνων δεν μπορείς να αλλάξεις. 

4. απο όσο έχω διαβάσει τα χρυσόψαρα ανάλογα με τα κέφια τους τσιμπολογούν τα φυτά, οπότε εικάζω πως κάποια φυτά δεν θα καταφέρεις ποτέ να τα μεγαλώσεις σωστά. 

5. απέφυγε της γρήγορες και απότομες αλλαγές τα φυτά θέλουν τον χρόνο τους για να προσαρμοστούν στης απότομες αλλαγές και το αποτέλεσμα πολλές φορές είναι περισσότερες αλγη. πχ αν μειώσεις των φωτισμό απο τις 4 λάμπες στις δυο καντω σταδιακά δηλαδή κάποιες ώρες να ανάβουν και η 4 λάμπες μαζί. Η απότομη μείωση του φωτισμού κατά 50% θα τα σοκάρει τα φυτά, όπως και η απότομη εισαγωγή η αφαίρεση λιπάσματος .

 

Υπομονή και όχι βεβιασμένες κινήσεις

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε @Χρήστος μπορεί να μην μου είπες τη κάνω λάθος αλλά με όσα μου έγραψες και οπός τα έγραψες με μοναδικό τρόπο μου αναφέρεις και πια ακριβός ειναι τα λάθη μου λεγοτας μου τη πρέπει να κάνω.

Δεν θα με χάλαγε βεβεα να το ξεστήσω και να το πάω από την αρχή αλλά αυτη την περίοδο ειμαι σε λιγο δύσκολη θέση και τα κανω όλα βιάστηκα και αρπακόλλα.

θα προσπαθήσω τα λίγα λεπτά που αφιερώνω στο ενυδρείο να ειναι σοστα βήματα αργά και σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην παρέα :)

Εχω να αναγγείλω κατι καλό :)

Μετα απο 1 μήνα που άλλαξα οπος μου είπατε τον φωτισμό σβήνοντας το ένα από τα δύο, έβαλα και της σωστές λαμπες.

Σήμερα πήγα και πραγματοποίησα την εβδομαδιαία αλλαγή νερού και είδα πος η ΒΒΑ εξασθενεί, παίρνει ενα καφέ κοκκινο χρώμα και ξεκολλάνε κομμάτια πανω απο ρίζες και μπαστούνια φίλτρων ενώ σταμάτησε και να εξαπλώνετε :)

Τα φυτά που απέμειναν άρχισαν να παίρνουμε τα πανω τους τα χρώματα ζωήρεψαν και αλλα που είχαν πάρει την κατω βόλτα σταθεροποιήθηκαν :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

βάλε και καμιά φωτογραφία του πριν και του μετά αν μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...