Jump to content

Νανοκιχλιδες Ταγκανικα , ερωτηση


ocean1

Recommended Posts

Παιδια μια ερωτηση για τις νανοκιχλιδες Ταγκανικα και κιχλιδες Ταγκανικα γενικοτερα .

Εχω αυτη τη στιγμη ενα ενυδρειο 120 λιτρων γεματο μωρα αυλονακαρα nyasse . Οταν με το καλο μεγαλωσουν και τα αποχωριστω σκεφτομαι να μην καταργησω το ενυδρειο

αλλα να βαλω καμια κιχλιδουλα απο Ταγκανικα μερια που εκτος 1-2 leleoupi δεν εχω ασχοληθει.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης και βασιζεται σε μια συζητηση που παει χρονια πισω στην οποια ειχε λεχθει οτι οι κιχλιδες της Ταγκανικα γενικοτερα ειναι πιο ευαισθητες

στην υψηλη θερμοκρασια του νερου σε σχεση με τις κιχλιδες της malawi και οτι τελικα μαλλον ο χωρος μου που "πιανει¨ 32 βαθμους κελσιου (στο νερο) δεν ειναι

καταλληλος για τις κιχλιδες αυτης της λιμνης.

Αληθευει κατι τετοιο ? Να μην το επιχειρησω τελικα ? Παρακαλω τα φωτα σας .

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο εχω διαπιστωσει και στα κοχυλοψαρα δεν αφηνω την θερμοκρασια να ανεβει πολυ.Για την ακριβεια οχι πανω απο 28 βαθμους.

Το προβλημμα απ'οτι εχω διαβασει ομως δεν ειναι στην ουσια η θερμοκρασια αλλα η ελειψη οξυγονου λογο θερμοκρασιας.Ισως με χρηση αεραντλιας να εισαι οκ αλλα εγω δεν ρισκαρω πανω απο 28 ετσι κι αλλιως.

Οι κιχλιδες της τανγκανικα ειναι πολυ ευαισθητες στην ελειψη οξυγονου και ειδικα οσες κινουνται στα χαμηλοτερα στρωματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος argy1 έγραψε:

Και εγω αυτο εχω διαπιστωσει και στα κοχυλοψαρα δεν αφηνω την θερμοκρασια να ανεβει πολυ.Για την ακριβεια οχι πανω απο 28 βαθμους.

Το προβλημμα απ'οτι εχω διαβασει ομως δεν ειναι στην ουσια η θερμοκρασια αλλα η ελειψη οξυγονου λογο θερμοκρασιας.Ισως με χρηση αεραντλιας να εισαι οκ αλλα εγω δεν ρισκαρω πανω απο 28 ετσι κι αλλιως.

Οι κιχλιδες της τανγκανικα ειναι πολυ ευαισθητες στην ελειψη οξυγονου και ειδικα οσες κινουνται στα χαμηλοτερα στρωματα.

+1

Γιαυτό το λόγο, όσοι κρατούν τανγκανικα βάζουν αεραντλία, ειδικά τις καλοκαιρινες μέρες που απουσιάζουν, αλλά και γενικότερα. Η θερμοκρασία θέλει προσοχή :)

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω για τις απαντησεις , μαλλον με βλεπω να μην το κανω γιατι η θερμοκρασια του χωρου μου ειναι υψηλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι παντως δυσκολο να την ριξεις σε 120 λιτρα ουτε μεγαλο εξοδο.

Θα χρειαστεις εναν κοντρολερ (13 ευρω) ενα τροφοδοτικο μικρο (3 ευρω) και δυο ανεμιστηρακια του υπολογιστη (5-6 ευρω)

Η θερμοκρασια θα μενει παντα σταθερη εκει που θελεις,απλα οσο μεγαλυτερη διαφορα εχει η θερμοκρασια του νερου απο το περιβαλλον,τοσο μεγαλυτερη εξατμιση νερου θα εχεις αλλα μην φανταστεις τρομερα πραγματα.

Φαντασου και εμενα το σπιτι μου βραζει το καλοκαιρι γιατι ειναι τελευταιος οροφος και συμπληρωνω τις δυσκολες μερες 1 λιτρο την ημερα σε 60 λιτρα νερο.Αν ανοιξεις και τα καπακια και μειωσεις λιγο τον φωτισμο κερδιζεις ακομη περισσοτερη δροσια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Argy1 οταν με το καλο ερθει η ωρα θα σε ενοχλησω αν παρω αυτο τον δρομο προς Ταγκανικα μερια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποτε μα ποτε δεν χρησιμοποιησα αεραντλια.Ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με θερμοκρασια.

Ουτε καν με τα αγρια lepidiolamprologus meeli που ειχα σαν ζευγαρι.

Παντα ειχα πολυ καλη αναταραξη επιφανειας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...