Jump to content

Salt After ...X!!!


saxlina

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Επίσης ένας φίλος μου είπε για ασβέστιο και μαγνήσιο από το φαρμακείο... Κανένα θέμα στο φόρουμ ?συμφέρει να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο ?

 

οχι απλα υγρο reef compleet η σκονες δοσομετρικη.

 

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν χρησιμοποιησα ποτε συμπληρωματα επωνυμα.

με τις χυμα σκονες σοδας, μαγνησιου, ασβεστιου ημουν οκ και μετα για ευκολια και περισσοτερη σταθεροτητα εβαλα και τη δοσομετρικη αντλια.

για την αλγη την τριχοειδη καποιο ευκολο tang ή καμια σαλιαρα... ή κανεναν αχινο....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κλοουνακι τα ξαναβγαλε τα άσπρα στίγματα σαν βαμβάκι και είδα να βγάζουν και δύο σαλιγκάρια... Παίζει η λεμφοκυστη να ξαναβγεί και μάλιστα σε σαλιγκάρια ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερινή αλλαγή 55-60 λίτρα Έφτιαξα ρουτίνα, κάθε 10 μέρες με αλατοτητα 1024 -1025. Εξάτμιση με καπάκι 10 λίτρα. 

Μετρήσεις ca :420 

Mg :1260. Πιστεύω πολύ καλά πάμε γιατί το αρχικό sea salt γίνεται σε 5αλλαγες reef salt. Το σκιμερ στις αλλαγές τρελαίνεται 

Επίσης αυτά πάνω στα σαλιγκάρια ρε σεις μήπως είναι σφουγγαρια ?

DSC_0195.JPG

DSC_0196.JPG

Link to comment
Share on other sites

Με το κινητό δεν μπορώ να βγάλω καλά... 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παιδιά αγόρασα κάποια κοράλλια, ενώ ένας φίλος μου χάρισε τρεις λάμπες ελαφρώς μεταχειρισμενες. Οπότε έχω μια blue plus και μια coral plus. Μαύτο το φωτισμό μπορώ να βάλω μια bubble ανεμώνη ?θα χρειαστώ κάτι άλλο πέραν του φωτισμού ?

Εδώ έχω και κάποιες φωτογραφίες από τα καινούργια αποκτήματα. 

Caulastrea, ricordea, και euphilia... 

DSC_0201.JPG

DSC_0202.JPG

DSC_0200.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Σήμερα παιδιά αγόρασα κάποια κοράλλια, ενώ ένας φίλος μου χάρισε τρεις λάμπες ελαφρώς μεταχειρισμενες. Οπότε έχω μια blue plus και μια coral plus. Μαύτο το φωτισμό μπορώ να βάλω μια bubble ανεμώνη ?θα χρειαστώ κάτι άλλο πέραν του φωτισμού ?

Εδώ έχω και κάποιες φωτογραφίες από τα καινούργια αποκτήματα. 

Caulastrea, ricordea, και euphilia... 

DSC_0201.JPG

DSC_0202.JPG

DSC_0200.JPG

Καλοριζικα αλλα μην βιαστεις για την ανεμωνη αστο να παλιωσει ,οσο ποιο πολυ τοσο το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν βιάζομαι. Το καλοκαίρι έτσι θα πάει με κανένα μικρό φραγκακι που και που. Ψάρια από Σεπτέμβρη όπως το βλέπω, εκτός κι αν βρω καμιά ευκαιρία. Τώρα για παράδειγμα βρήκα ένα blue tang 6-7 χρονών, μεγάλο και στρωμένο, αλλά δεν ξέρω αν θα ζήσει στα λίτρα μου και για πόσα χρόνια. Οπότε μάλλον κάτι μικρότερο θα βάλω, αργότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου τελειωνει το αλάτι κι η αλλαγή που θα γίνει από εβδομάδα θα είναι σημαντική για τους νέους κατοίκους, θα σας παραθέσω τα στοιχεία που δίνει η εταιρεία για τους δύο τύπους αλατιού της aquaforest,  που έχω χρησιμοποιησει μέχρι τώρα και μπορώ να πω ότι είναι σωστά. 

 

Sea salt

Mg – 1200-1300 mg/l
Ca – 360-400 mg/l
K – 300-350 mg/l
dKH – 8,0-9,0
pH – 8,0-8,2

Είχα όντως χαμηλό ασβεστομαγνησιο και υψηλό kh. 

 

Cl – 19000-19500 mg/l
Na – 10500-10600 mg/l
Mg – 1300-1380 mg/l
S – 840-890 mg/l
Ca – 410-440 mg/l
K – 380-400 mg/l
F – 1,2-1,3 mg/l
Fe – 0,08-0,09 mg/l
Sr – 7-9 mg/l
dKH – 7,4-8,2
pH – 7,8-8,2

Ανέβηκε το ασβεστομαγνησιο και έπεσε το kh από 9,6-10 στο 7,8 -8,4.

Τι είναι προτιμότερο στη φάση που είμαι ?

Σκέφτομαι να πάρω δύο συσκευασίες και να τα ανάμιξω ώστε να ανεβασω το kh και να μην πέσουν τα υπόλοιπα πολύ. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Χάλια φίλε. Παίρνω μετάθεση Βόρειο Εβρο, το ενυδρείο τρέχει στον αυτόματο με τρία ψάρια και σκέφτομαι αν θα το πάρω, αν θα το παρατήσω ή αν θα βγάλω την βιολογία κλπ ώστε να κρατήσω το μικρό. 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να το παρεις γιατι το σκεφτεσαι!και κατι αλλο που ειναι ψιλοασχετο.απο το σταυρος πως προεκυψε το saxlina;

Link to comment
Share on other sites

Σταύρος Αμανατιδης του Χαραλαμπου, τα αρχικά... Έπαιζα και πολύ σκάκι τότε, συν το όνομα της γυναίκας S A X Lina. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από το πρώτο σοκ της μετάθεσης, την αναφορά μου και οποίες ελπίδες έχω για κάτι διαφορετικό -καλύτερο, τις σύντομες διακοπές και εν αναμονή των εξελίξεων στην ζωή μας, σήμερα μετράω θετικά και αρνητικά. 

Το ενυδρείο τρέχει στους 28-30 βαθμούς, ανοιχτό καπάκι με οποία εξάτμιση. 

Ο βράχος άρχισε να μωβιζει, δείγμα κοραλινης ?

Αλλά από την άλλη έχασα τις δύο ξενιες, συν όλη η τριχοειδής άλγη άλλαξε χρώμα προς το καφέ. 

Οπότε πριν αλλάξω νερό σήμερα μέτρησα 

Mg 1260 

Ca 420 

NO3 2-5 

Kh 6,1!!!!! 

Οπότε αυτό έφταιξε για τις ξενιες και την άλγη που τα παίξανε ή η ζέστη ?

Τα υπόλοιπα κοράλια πάντως πάνε μια χαρά... 

Φωτογραφίες από Δευτέρα αφού γυρίσω 

Από το βουνό. Πάω στο Πανελλήνιο Αστροπαρτυ στους Φιλιππαιους Γρεβενών, το άλλο χόμπι σε οργανωμένη εκδήλωση για πρώτη φορά, αλλά σαν εκπρόσωπος με φανέλα aquazone!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Πάω στο Πανελλήνιο Αστροπαρτυ στους Φιλιππαιους Γρεβενών, το άλλο χόμπι σε οργανωμένη εκδήλωση για πρώτη φορά

 

Μπράβο ρε φίλε, είμαι πολύ παλιός στο αστροχόμπι αλλά το έχω εγκαταλείψει λόγω οικονομικών εδω και μερικά χρόνια. Μπράβο που μπορείς και το εξασκείς ακόμα!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είμαι αρχάριος εκεί αλλά τρελός από μικρός. Τώρα με τα αγόρια θα το πάρω ζεστά... 

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο το photobucket σου δεν εμφανιζινται οι φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι λέει ότι έληξε αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι να κάνω για να το ανανεώσω. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας περιμένουν κι αυτοί στην ουρά... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά ακόμη εδώ εγώ. Ακόμη περιμένω. Το κακό είναι ότι δεν περίμεναν και τα σχολεία. Άρχισαν... Οπότε ελπίζω σε θετική απάντηση για την μετάθεση. 
Είμαι έτοιμος για κανένα ψαράκι ακόμη....
Αυτά έχω υπόψιν μου... 
Siganus vulpinus foxface, 

Pseudanthias squamipinnis,

Ή 

Mirolabrichthys dispar,

Nemateleotris decora.
Για τις ανθιιδες δεν ξέρω αν μου βγουν κόκκινες (αρσενικό) ή πορτοκαλί. 
Προς το παρόν έχω μόνο τα δύο κλοουνάκια και την χρωμιδα με 6 σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Παιδιά ακόμη εδώ εγώ. Ακόμη περιμένω. Το κακό είναι ότι δεν περίμεναν και τα σχολεία. Άρχισαν... Οπότε ελπίζω σε θετική απάντηση για την μετάθεση. 
Είμαι έτοιμος για κανένα ψαράκι ακόμη....
Αυτά έχω υπόψιν μου... 
Siganus vulpinus foxface, 

Pseudanthias squamipinnis,

Ή 

Mirolabrichthys dispar,

Nemateleotris decora.
Για τις ανθιιδες δεν ξέρω αν μου βγουν κόκκινες (αρσενικό) ή πορτοκαλί. 
Προς το παρόν έχω μόνο τα δύο κλοουνάκια και την χρωμιδα με 6 σαλιγκάρια.

Μια χαρα οτι επιλεξεις ,δωσε Σταυρο.

Link to comment
Share on other sites

τα dispar ειναι πιο δυσκολα στο φαγητό. Τα squamipinnis τα πουλανε αρσενικα και θηλυκα..περνεις ενα αρσενικο και μερικα θηλυκα και ετσι υπαρχει ισοορροπία και τρωνε ευκολα τα παντα. Το decora ειναι λατρεια λογω χρωματος. Για το fox δεν εχω αποψη απο συμπεριφορα  αλλα ειναι ωραιο λογω μεγεθους..(γεμιζει το ενυδρειο κινηση)

 

καλές αγορές και θετικα μαντατα για τη μεταθεση

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

fox face τσακίζει όλες τις άλγες με το ρίσκο ότι μπορεί να τσιμήσει και κοράλια.

το decora είναι όμορφο ήσυχο αλλα καλό θα είναι να είναι καλυμμένο το ενυδρείο σου.

τα ανθιας γενικά είναι δύσκολα ψάρια και στο να φάνε και να τα διατηρήσεις. θελουν πολύ συχνό τάισμα το οποίο σημαίνει ότι θα επιβαρύνεις το νερό σου. Αρσενικά -θυλικά δεν έχει νόημα. Αν τα πάρεις κοπάδακι και όλα θηλυκά να είναι το ένα θα γυρίσει σε αρσενικό.

 

Αλήθεια έβαλες κάτι από την Κυριακή? :) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...