Jump to content

Salt After ...X!!!


saxlina

Recommended Posts

OK, βγαζω κοκκινη άλγη στην άμμο, αλλά οι πέτρες μου τίποτα από κοραλινη 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά. Μετά από καιρό και αφού δεν είμαι πλέον συνέχεια στο σπίτι το ενυδρείο καθαρίζει μια φορά το μήνα έχει μόνο ψάρια, κοράλλια μανιτάρια μας χαιρετησαν συν το ότι έχω βγάλει αυτά παρακάτω. Λογικά η πρώτη είναι άλγη, η δεύτερη ρίζες ή σκουλήκια; και το τρίτο με τα ασπρόμαυρα πλοκάμια πάνω στην κοραλινη; 

IMG_20190213_171557.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μετρήσεις το βράδυ αλλά μάλλον θα έχω φουλ νιτρικα

IMG_20190213_171531.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Αυτά τα ριγέ πλοκάμια 

IMG_20190213_171545.jpg

IMG_20190213_171526.jpg

 

Φίλε αυτά μοιάζουν από ποδια  οφιουρων. 

Μετακινούνται?

Αν ναι δεν ενοχλούν. 

Είναι ένα είδος αστέρια,  πολύ όμορφα !

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα αν μςτακινουνται πάντως έχει σε όλες τις πέτρες με κοραλινη 

Link to comment
Share on other sites

Είναι οφίουροι 100%. Βρίσκονται μέσα σε μικρές τρύπες στο βράχο και προεξέχουν λίγο τα πόδια τους. Οταν ταΐζεις θα δεις ότι κινούνται περισσότερο καθώς μοιρίζονται τροφή και την αναζητούν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι οκ φαντάζομαι αφού είναι αστερίες ?ή παράσιτο σαν τις αστερινες ?Όντως όταν ταΐζω εμφανιζόταν πιο πολύ, με την άλγη τι να κάνω λέω να την ρουφήξω να φύγει. Έχασα και τοfoxface θα την τσακιζε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Είναι οκ φαντάζομαι αφού είναι αστερίες ?ή παράσιτο σαν τις αστερινες ?Όντως όταν ταΐζω εμφανιζόταν πιο πολύ, με την άλγη τι να κάνω λέω να την ρουφήξω να φύγει. Έχασα και τοfoxface θα την τσακιζε. 

παράσιτο δεν θα έλεγα ότι είναι...η άλγη σου απ ότι βλέπω 2η φοτό στον αραγωνίτη είναι καφέ???θα μπορούσε να είναι και διατομική αλλιώς κυανό λογικά..στο πρώτη φοτό για τριχεοειδής μου κάνει...όσο μπορείς εννοείται σιφωνάριζε και δώσε μας και μετρήσεις όταν κάνεις....σίγουρα υπάρχει ανισορροπία λόγω του όπως είπες το είχες παρατήσει...

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι όχι δεν είναι παράσιτο οι οφίουροι. Αντιθέτως είναι και επιθυμητό δεδομένου ότι καθαρίζει εναπομείναντα στερεά (τροφές) αλλά και ένδειξη βιοποικιλότητας. Δεν αναπαράγονται με γοργούς ρυθμούς όπως οι αστερίνες σε καμιά περίπτωση.

Για τις άλγες σου είπαν ήδη οι υπόλοιποι. Ρούφηξε όση μπορείς, διόρθωσε συνθήκες και βλέπεις. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι σωλήνες που είναι σαν ρίζες ?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, saxlina said:

Αυτοί οι σωλήνες που είναι σαν ρίζες ?

Δημιουργήθηκαν μάλλον από σκουλήκια τα οποία χρησιμοποιούν κόκκους άμμου για να φτιάξουν κάτι σαν τούνελ. Λογικά αν τα ακουμπήσεις πολύ εύκολα διαλύονται, έτσι δεν είναι; Όσα βλέπεις απομάκρυνε τα, όσα είναι μέσα στην άμμο και δεν τα βλέπεις άστα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλε αυτοί οι σωλήνες ήταν όπως τα είπες με το που τους αγγιξα διαλύθηκαν. Την περισσότερη άλγη την ρουφηξα με το λάστιχο κατά την αλλαγή νερού. Μετρήσεις :

NH3-4 =0

NO3= 25

NO2=0

ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ 1022-23

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κοράλια φίλε. Γι αυτό έχω χαμηλά αλατοτητα. Ούτε μετρήσεις από φωσφορικά. Θα βάλω βέβαια αντιφοσφωρο αλλά σε 4 εβδομάδες που θα ξανάρθω παίζει να τα βγάλει ο αντιφωσφωρος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πως πάει η επάνοδος?? ίσιωσε καθόλου το σύστημα?? 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πως να πάει τα βασικά αλλαγή νερού και ταισματα. Άστα μεχουν φάει τα χιλιόμετρα Ορεστιάδα - Θεσσαλονίκη. Τελευταία σταμάτησε και το σκιμερ. Ενώ δουλεύει η αντλία την ακούω δεν κυκλοφορεί το νερό. Είναι το σύστημα με δύο κυκλοφορητες και ο Θεός βοηθός... 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μια φρέσκια φωτογραφία μετά την πρόσφατη αλλαγή νερού. Δύσκολες εποχές για ενυδρεία και μάλιστα θαλασσινά. Το κρατάω σαν θαλασσινό νταμάρι τελικά ?

IMG_20191129_174037.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

άμα δεν έχεις χρόνο να ασχοληθείς είναι πραγματικά πολύ δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα φίλοι μου καλοί. Επιστρέφω τον άλλο μήνα Θεσσαλονίκη μετά από δύο δύσκολα χρόνια στην Ορεστιάδα. Σήμερα πήρα και σοβαρές τροφές γιατί τα ψάρια πήγαιναν στον αυτόματο πιλότο. Το θέμα είναι όμως ότι σήμερα παρατήρησα διαρροή ρεύματος στο καπάκι του φωτιστικού αλλά και στο σκιμερ. Τι παίζει; τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κλείσει μια μια τις συσκευές σου να σιγουρευτείς από που είναι η διαρροή; Με τι μέτρησες;

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό έχει σίγουρα. Γύρισα και την μπριζα το φις αλλά κάτι άλλο παίζει. Με δοκιμαστικό έλεγξα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γύρισα στα πάτρια εδάφη εκανα μια αλλαγή θέσης στο ενυδρείο αφού άδειασα περίπου 160 λίτρα, και δεν είχα κανένα πρόβλημα κατά την μεταφορά, οπότε με πολύ όρεξη πιάνω να ξανά στήσω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα βρήκα το πρόβλημα στη διαρροή ρεύματος... Είχα σφυξει την μια λάμπα στραβά οπότε έσπασε το εσωτερικό πλαστικό λαμακι και κόλλησε στην μεταλλική επαφή. Έλιωσε και εννοείτε αφού έκαψε την λαμπα βραχυκύκλωσε. Το θέμα είναι ότι χωρίς την λάμπα αυτή δεν κλείνει το κύκλωμα και δεν ανάβει ούτε η δεύτερη. Πάω λοιπόν ή για αντικατάσταση όλου του φωτιστικού ή νέου τύπου λεντ. Καμία ιδέα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...