Jump to content

Guppy-Φαγωμενη ουρα


Νίκος_62558

Recommended Posts

Καλησπερα για αλλη μια φορα.

Λιγο τα φωτα σας ρε σεις παιδια..

Ενα αρσενικο guppy μπλεχτηκε μεσα στο java moss μου και του κατασπαραξαν την ουρα!
Το απελευθερωσα και αμεσως ετρεξε και κρυφτηκε...

Τι να το κανω; Να το βαλω μεσα σε γεννηστρα η να το αφησω μεσα στο ενυδρειο;

Και ειχε πραγματικα πανεμορφη ουρα... Κιτρινομαυρη... Το φαγαν απο την ζηλεια τους! :hehe

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχει προβλημα μονο η ουρα του ριξε melafix.Αφησε το στο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπλεχτηκε ή μηπως προσπαθουσε να κρυφτει? Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Μπλεχτηκε ή μηπως προσπαθουσε να κρυφτει? Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο?

 

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κρατησεις το συγκεκριμενο θα πρεπει να δεις πιο το κυνηγαει για να το διωξεις ....

Ή ακομα πιο δυσκολο να φτιαξεις την ψαροσυνθεση ετσι ωστε να μειωθει η επιθετικοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα Guppy ειναι πολυ παραξενα στον χαρακτήρα τους ειχα τα 2 πρωτα χρονια που ημουν στο φορουμ στο ενυδρειο που ειχα  το 190ρι στο δοματιο και εχω δει τα ψαρια αυτα αναλογα την κατασταση να αλλαζαν σιμπεριφορες σε δεφτερολεπτα.

Οταν αρχισουν τα θυληκα να γεννανε και ο πληθυσμος αυξανεται καλο ειναι ιδικα στα αρσενικα να κραταμε μια ισορροπια στον αριθμο και στα χαρεμια γιατι εχω δει τα Guppy να κανιβαλιζουν αφανταστα μόλις τους δοθεί η ευκαιρια οπος και τα ψαρακια του φιλου μας αν και το αρσενικο του βρεθηκε τυχερο που το εσοσε.

Εμενα επειδη ηταν παρα πολλα μολις έβρισκαν ενα αδυναμο το εκαναν τροφι αφου απο ενα σημειο και μετα νομιζα πως εχω πιρανχα.

 

Με λιγα λογια η συμβουλη μου προς τον φιλο μας ειναι να κραταει τα χαρεμια σε σωστες αναλογιες ενα προς τρια (ενα αρσενικο ανα τρια θυληκα)

αλλα και ο πολιτισμος να ειναι ανάλογος με τα λιτρα του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

Εχω 5 Rasbora, 4 congo tetra, 2 platy και 8-9 guppy (3 αρσενικα, τα υπολοιπα θηλυκα)


Υπαρχουν πολλα σημεια να κρυφτει εαν ηθελε οποτε γιατι να κρυφτει μεσα στο java moss? 

Γενικα δεν βλεπω να κυνηγιουνται καθολου. Κολυμπανε απο εδω και απο κει ησυχα.
Συνηθως οταν ταιζω γινεται σφαγη αλλα μονο τοτε. Εαν δεν ταισω αρκετα αρχιζουν και τσιμπιουνται μεταξυ τους για το πιο θα παρει το πιο πολυ φαγητο...

Απο την αλλη τα 2-3 σαλιγκαρακια που βλεπω στο χαλικι του ενυδρειου προφανως μου λενε οτι μαλλον ταιζω παραπανω απ οσο θα πρεπε...

 

Link to comment
Share on other sites

Θελει λιγο παρακολουθηση τωρα. Οταν ενα ψαρακι ειναι αδυναμο,τραυματισμενο τα αλλα το καταλαβαινουν και επιτιθοντε πιο πολυ.Υπαιτια πιο πιθανο να ειναι αλλα guppies μπορει και τα platys.Ειναι και συγγενεις των κουνουποψαρων που σε μικρο χωρο και χρυσοψαρο βαζουν κατω.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν δω να του επιτίθενται τι μπορώ να κάνω ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο αν συνεχισουν καλα ειναι να το απομονωσεις γιατι θα το αποτελειωσουν και εφοσον δεν προκειτε για ασθενεια μπορεις να το βαλεις σε μια απλη γεννηστρα μεσα στο ενυδρειο μεχρι να ξαναπαρει τα πανω του. Ομως οπως λενε και τα παιδια παραπανω πρεπει να δεις ποιο ή ποια δημιουργουν το προβλημα. Μπορει μετα να στραφουν σε αλλα ψαρακια.Θελει λιγο παρατηρηση.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε θα έχω τον νου μου και θα το βάλω σε μια γεννηστρα με melafix. Άντε να δούμε. Ευχαριστώ πολύ !!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...