Jump to content

Προτάσεις για αγορά και στήσιμο ενυδρείου γλυκού νερού με "θαλασσινές πινελιές"


brwmogazos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

ειμαι ο Δημήτρης ετών 35 και λάτρης της γαλανής.

 

Δυστυχώς την "χαίρομαι" πάρα πολύ αραιά πλέον λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

 

Η τελευταία μου επαφή με ενυδρείο ήταν πιτσιρικάς-δημοτικό αφού στο σπίτι είχαμε ενα ~60αρι γλυκού νερού στο οποίο χαζεύαμε μικροί και μεγάλοι.

 

Αφού λοιπόν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό....σκέφτομαι με την βοήθεια ενός πολύ καλού μου φίλου να προχωρήσω στην αγορά ενός ενυδρείου ~ 80 με 100 λίτρων γλυκού νερού, κοινωνικό με ζωντανά φυτά με το οποίο θα ήθελα να προσανατολιστώ, όσο αυτό είναι εφικτό, στην "αναπαράσταση" ενός θαλασσινού τοπίου.

Αντιλαμβάνομαι πως κάτι τέτοιο ίσως να είναι και ακατόρθωτο όμως θέλω να προσπαθήσω να στήσω ενα ενυδρείο με μια θαλασσινή ψευδαίσθηση-επιρροές.

Επομένως το σκέφτομαι με μπλέ wallpaper στο πίσω μέρος του, με βράχους εσωτερικά ψευτοθαμένους σε ξανθή άμμο που να θυμίζουν κάπως μονόπετρα. Απο βλάστιση το καταλαβαίνω οτι δεν μπορω να εχω κάτι που να θυμίζει ¨κοραλια" ή φυκιάδες επομένως μαλλον θα "περιοριστώ" σε λιγα ζωντανά φυτά με πολυ ψιλά φυλλα.

Καμια γαριδούλα, κανένα σαλιγκαρακι και μικρά πολύ ψαράκια σε σχήματα και χρώματα που να θυμίζουν θαλασσινά "κοπαδακια" (φυσικά και αποκλείω ψαρια με φουντωτές ουρές κτλ :P ) θα συμπληρώσουν το ενυδρείο.

 

Πριν με πάρετε με τις πέτρες λοιπόν και δεδομένου οτι είμαι παντελώς άσχετος με τα ενυδρεία, θα ήθελα τις συμβουλές σας, ώστε να προσπαθήσω να προσεγγίσω-δημιουργήσω την παραπάνω "ψευδαισθηση" στήνοντας το ενυδρείο μου με τους πιο κατάλληλους ζωντανούς οργανισμούς και διακοσμητικά. 

 

Merci ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες φίλε ...Μου αρέσει πολύ η ιδέα σου , αν μη τι άλλο θα είναι κάτι το διαφορετικό ... Θα σε βοηθήσουν παιδιά π έχουν εμπειρία απο φυτά κ μικρά ψαράκια ....Ανυπομονώ να το δω τελειωμένο !!! Καλή αρχή !

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή συνονόματε!

 

Καταλαβαίνω και συμπάσχω με την αρρώστια σου περί γαλανής..... :D

 

Έχεις καταλήξει σε κοπαδόψαρα?Τί σου αρέσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα. 100 λιτρα καλα ειναι για να ξεκινησεις αν και παραπανω να παρεις παλι θα τα καταφερεις.Αναλογα και τι χρηματα θες να διαθεσεις. το χωρο που θα το τοποθετησεις και τι και ποσα ψαρακια θες να  βαλεις. Τωρα για το aquascape ειναι θεμα προσωπικου γουστου. Και εμενα ενδιαφερον μου ακουγεται. Τωρα για υφαλο δυσκολο το βλεπω να μπορεσεις να το αναπαραστησεις σε βαθμο που να πλησιαζει οπως σε ενα θαλασσινο. Ομως ενα Aquascape με ψιλη αμμο, βαλλισνεριες που μοιαζουν με φυκη,καποιες πετρουλες ισως να θυμιζουν θαλασσινο τοπιο.Εξαλλου δεν εχει μονο υφαλους η θαλασσα.Κοπαδοψαρα χωρις εντονα χρωματα,καποια κορυ που σαν τα μουρμουρια θα την καταβρουν στην αμμο και γαριδουλες.Θα προσθεσουν και οι φιλοι εδω και αλλες επιλογες.Πιστευω μια χαρα θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλα....

 

για μερικές συναγριδούλες λέω και καμιά σφυριδούλα σε βούρκο...αντε και καμια στήρα σαν bonus :P

 

cardinal-tetra.jpg

 

Αυτοί οι μπαγάσιδες μαρέσουν σαν χρώματα και κάποια άλλα που έχουν την ίδια ανάπτυξη ώστε να έχω όσο το δυνατόν περισσότερα ψαράκια αλλα οπως προείπα έιμαι άσχετος με το ποιά μπορούν να συμβιώσουν μαζί και στις ίδιες συνθήκες. Ακόμη έιναι νωρίς όμως πάντως καταλαβαίνετε το concept ελπίζω. 

 

Ενας βυθός που να "θυμίζει" κάτι τέτοιο, άρα διάσπαρτους μεγάλους βράχους σε αμμώδη βυθό με την προσθήκη διασπαρτων βότσαλων και απο φυτά μικρές "φυκιαδες" που συναντάμε πχ σε αμμώδης-ρυχούς βυθούς

 

 

 

 

 

 

f2.jpg

mqdefault.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως τον συναδελφο ψαρα...!

καλη αρχη να εχεις με το ενυδρειο σου.

απο φυτα θα σου ελεγα για καμμια vallisneria που οπως εχω διαβασει ειναι ευκολη στην διατηρηση της (δεν εχω εμπειρία με φυτα) κι φερνει λιγο σε ποσειδωνεια.

τωρα απο ψαρια θα σου ελεγα να προτιμήσεις καποια αχρωμα σχετικα κοπαδοψαρα, να ''αθερινιζουν'' λιγο..  

καποιο πλεκοστομο για ''κοκοβιο'' κι εισαι ετοιμος...!

 

Link to comment
Share on other sites

αν θες να συναγριδιζουν τα ψαρια σου. στεισε αφρικανικο με Aulononcara ειναι καποια ειδη... ιδια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Dio45 έγραψε:

Καλως ηρθες στην παρεα. 100 λιτρα καλα ειναι για να ξεκινησεις αν και παραπανω να παρεις παλι θα τα καταφερεις.Αναλογα και τι χρηματα θες να διαθεσεις. το χωρο που θα το τοποθετησεις και τι και ποσα ψαρακια θες να  βαλεις. Τωρα για το aquascape ειναι θεμα προσωπικου γουστου. Και εμενα ενδιαφερον μου ακουγεται. Τωρα για υφαλο δυσκολο το βλεπω να μπορεσεις να το αναπαραστησεις σε βαθμο που να πλησιαζει οπως σε ενα θαλασσινο. Ομως ενα Aquascape με ψιλη αμμο, βαλλισνεριες που μοιαζουν με φυκη,καποιες πετρουλες ισως να θυμιζουν θαλασσινο τοπιο.Εξαλλου δεν εχει μονο υφαλους η θαλασσα.Κοπαδοψαρα χωρις εντονα χρωματα,καποια κορυ που σαν τα μουρμουρια θα την καταβρουν στην αμμο και γαριδουλες.Θα προσθεσουν και οι φιλοι εδω και αλλες επιλογες.Πιστευω μια χαρα θα ειναι.

 

Με την βοήθεια σας θα μπορέσω να αναζητήσω τα ψάρια που ¨"θυμίζουν" θαλασσινά είδη όπως πολύ ορθά προτείνεις.

Ενας ψευτικος υφαλος-κοραλια δεν θα έδενε όμορφα οπτικά...προτιμώ κάτι φυσικό λοιπόν πχ ενας βράχος με διασπαρτους μικρότερους ...θα μου πείτε το aquascape το ψάχνεις και το "φερνεις" στα μέτρα σου. Τα ψαράκια που θα επιλέξω εχει περισσότερη σημασία να μπορούν να συμβιώσουν μεταξύ τους υπο τις ίδιες συνθήκες.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Ευτυχώς μαζί με την δική σας θα έχω την πολύτιμη βοήθεια ενος φίλου που ήδη έχει μεγάλο ενυδρείο και θα με κατατοπίσει γρήγορα στα περισσότερα που πρέπει να ξέρω :) 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς τότε να βάλεις νανοκιχλίδες τανγκανίκα όπου λόγο της ανάγκης για υψηλό PH και σκληρότητα νερού μπορείς να βάλεις και θαλασσινό βράχο....για τσέκαρε το!

Link to comment
Share on other sites

Και άλλος ψαράς!

πέτρες και άμμο έχω εγώ όλα φυσικά ! αυτά που μου αρέσουν και έχω είναι τα Corydoras που μοίαζουν σα μπαρμπούνια. neon tetra η cardinals μετα είναι πολύ όμορφα κοπαδόψαρα. και ο Μονομάχος είναι απίστευτο ψάρι, σα σκυλάκι!

229671_10150249978050882_5723481_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η ιδεα σου αλλα μηπως θα ηταν καλυτερο να φτιαξεις ενα μεσογειακο με ασπονδυλα και κανενα γοβιο wrasse ή κατι τετοιο?

Επειδη θες να θυμιζει θαλασσα,γιατι να μην ειναι?

Νομιζω το κοστος για ενα ενυδρειο με ασπονδυλα δεν θα ειναι και τοσο μεγαλο.Δεν ειμαι και θαλασσινος βεβαια αλλα ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...