Jump to content

back again reef trigon 350 start


Mario

Recommended Posts

Καλησπέρα στν παρέα kai καλή χρονιά να έχουμε!! μετά από 2 χρόνια στάσιμα!!! αποφάσισα να ξανά ξεκινήσω το hobby!! στα χέρια μου έπεσε ενα trigon 350 όπου αποφάσισα σιγά σιγά να το εξοπλίσω!!! τα περισσότερα από εξοπλισμό είναι απο αγγελίες εδω μεσα απο παιδιά όπου και τα ευχαριστώ!!!! 
Κατηγορία ενυδρείου
(reef)

Συνολικά Λίτρα: 350
Βάση 



Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο:
Βράχος(Kg): νεκρος 
Είδος Βράχου(Ζωντανός/Νεκρός):
Υπόστρωμα:

Φωτισμός
Είδη φωτισμού: Φωτιστικό 4 X Τ5 39W Giesemann
Διάρκεια φωτισμού:

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο:eheim prof 2
Skimmer: deltec mc600
Αντλίες/Κυκλοφορητές: 2x jebao rw4 kai hydro 3000
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C):

fdtrigon new1.gif

aaaanew1.gif

imagenew.gif

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό!

 

Καλό ξανα-ξεκίνημα! (νομίζω το ξαναέγραψα αυτό σήμερα και αυτό είναι πολύ καλό πράγμα....να βλέπεις παλιούς να επιστρέφουν στο χόμπι μας)

 

Ότι χρειαστεϊς εδώ είμαστε! :)

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά!!!! 

ερώτηση στο φίλτρο τι να προτιμήσω για βιολογία??

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και καλή αρχή !

Χωρις να θέλω να σου χαλάσω την χαρά θα σου έλεγα τωρα που ειναι άδειο να κανεις μια τρυπα για υπερχιληση ! Να ετοιμάζεις και ενα σαμπ γιατί αργότερα αν δεν το κανεις θα το μετανιώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα πρεπει να πειραματιστεις αρκετά με τις ροές μιας και το σχήμα του ενυδρείου σου ειναι ιδιαίτερο !

Link to comment
Share on other sites

βασικά αυτήν τν φορά δεν έχω σκοπό σίγουρα για σαμπ!!! έχω σκοπό να γεμίσω με νερό από τν θάλασσα και η ρουτίνες θα ειναι εβδομαδιαίες με θαλασσινό νερό 50Λ !!! αρχικά έλεγα να μην βάλω ούτε το φίλτρο ήθελα να το στηρίξω μόνο με το skimmer άλλα τελικά αποφάσισα να το βάλω το φίλτρο μια που υπάρχει στην αποθήκη!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mario έγραψε:

βασικά αυτήν τν φορά δεν έχω σκοπό σίγουρα για σαμπ!!! έχω σκοπό να γεμίσω με νερό από τν θάλασσα και η ρουτίνες θα ειναι εβδομαδιαίες με θαλασσινό νερό 50Λ !!! αρχικά έλεγα να μην βάλω ούτε το φίλτρο ήθελα να το στηρίξω μόνο με το skimmer άλλα τελικά αποφάσισα να το βάλω το φίλτρο μια που υπάρχει στην αποθήκη!!!

Α για την ροή έχεις δίκιο για αυτό αποφάσισα να πάρω 3 κυκλοφορητες για να βγάλω άκρη!!

Link to comment
Share on other sites

βασικά εχω σκοπό να βάλω τα πάντα απλά θα ξεκινήσω σταδιακά!!!!! αύριο θα ανεβάσω και photo από το τελικό aquascape ("τύπου Star wars")και  βάση αυτου θα τοποθετηθούν τα corals αργότερα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και εγω σαν κολλημένος θα ξαναρώτησω : γιατί όχι σαμπ ;;;;

Δεν σκέφτεσαι ότι θα κρυφτεί όλος ο εξοπλισμός ; 

Αυριο θα θες να βάλεις έναν ριακτορα !

Και τόσα πολλα αλλα !!!

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εγώ έχω 650 λίτρα χωρίς σαμπ και χωρίς εξωτερικό φίλτρο. 

Μόνο με 2 mce600 το δεύτερο μάλιστα το έβαλα 1 χρόνο αργότερα.. . 

Από εξοπλισμο δεν έβαλα τίποτα άλλο και είμαι γεμάτος κοραλια lps και αρκετά sps (εκτός ακροπορα) χωρίς προβλήματα εδώ και 2 χρόνια.

Εννοείται ότι είχα απώλειες οι οποίες όμως μπορεί να υπήρχαν ακόμα και αν είχα ένα σκασμό μηχανήματα σε ένα τεράστιο σαμπ!

Προχωρα μη μασας!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτο σκέφτομαι να μην έχω ούτε φίλτρο να τα βάλω όλα στο skimmer !!!! sub είχα στον κύβο και ακόμη το έχω αλλά τελικά δεν μου ήταν και τόσο χρήσιμο!! άσε που έχει και ένα φόβο όταν το νερό ταξιδεύει έξω από το ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος antonis t83 έγραψε:

φίλε μου εγώ έχω 650 λίτρα χωρίς σαμπ και χωρίς εξωτερικό φίλτρο. 

Μόνο με 2 mce600 το δεύτερο μάλιστα το έβαλα 1 χρόνο αργότερα.. . 

Από εξοπλισμο δεν έβαλα τίποτα άλλο και είμαι γεμάτος κοραλια lps και αρκετά sps (εκτός ακροπορα) χωρίς προβλήματα εδώ και 2 χρόνια.

Εννοείται ότι είχα απώλειες οι οποίες όμως μπορεί να υπήρχαν ακόμα και αν είχα ένα σκασμό μηχανήματα σε ένα τεράστιο σαμπ!

Προχωρα μη μασας!

 

Τωρα όπως καταλαβαίνεις εχω και εγω τις ερωτήσεις μου !

Εχεις ενα ενυδρείο 650λ χωρίς μηχανισμό φιλτρανσης;

καθε ποτέ κανεις αλλαγές ;

Τα σωματίδια και οι βρώμικες που πάνε ;

Τι φωσφορικά , νιτρικά εχεις ;

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες εκανα ανα μηνα και το πηγα στις 20 μερες εδω και 6 μηνες.

στις εξοδους των σκιμερ εχω τοποθετησει ταπερακια με ασπρο υαλοβαμβακα.

φωσφορικα 0,01

νιτρικα <50

εχω τσιμπημενα νιτρικα, με πολυ ταισμα καθως εχω πολλα ψαρια και ριχνω και τροφες κοραλιων και κατεψυγμενα .

δεν εχω αλγες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τέλος με τα κολλήματα τοποθετήθηκε και μέσα οπότε gg!!!   τώρα δυστυχώς η photo δεν δείχνουν ακριβώς το αποτέλεσμα!!!

IMG_1891.JPG

IMG_1892.JPG

IMG_1894.JPG

IMG_1895.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος antonis t83 έγραψε:

αλλαγες εκανα ανα μηνα και το πηγα στις 20 μερες εδω και 6 μηνες.

στις εξοδους των σκιμερ εχω τοποθετησει ταπερακια με ασπρο υαλοβαμβακα.

φωσφορικα 0,01

νιτρικα <50

εχω τσιμπημενα νιτρικα, με πολυ ταισμα καθως εχω πολλα ψαρια και ριχνω και τροφες κοραλιων και κατεψυγμενα .

δεν εχω αλγες

 

Φιλε Αντωνη θα μου επιτρεψεις να εχω διαφορετικη αποψη για ενα τετοιο ενχειρημα!

 

Το ενυδρειο ειναι ενα κλειστο συστημα που χωρις φυλτρανση καποια στηγμη δεν θα αντεξει!

 

Το σαμπ που μπορει για εμενα να ειναι πολυ σημαντικο γιατι σου προσφερει πολλες ευκολιες μπορει καποιος να πει οτι ειναι περιττό!

 

Ομως ενα ενυδρειο τετοιου μεγεθους χωρις καν φιλτρο μου κανει εντυπωση!  Πρεπει να σου πω οτι δεν εχω δει/διαβασει/ακουσει πολλα τετοια ενυδρεια!

 

Η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι αν παρεις ενα τετοιο ρισκο (ενυδρειο χωρις φιλτρο, σαμπ) θα πρεπει να κανεις τουλαχιστον πολυ μεγαλες αλλαγες νερου παρα πολυ συχνα!

 

Η συμβουλη μου στον φιλο Μαριο παραμενει να κανει τουλαχιστον μια τρυπα σε αναμονη για μελλοντική υπερχείλιση!

Link to comment
Share on other sites

thx για το scappe ε κοιτά τώρα για το σαμπ θα δούμε πως θα πάει μην τρελαίνεστε !!!!!!!:hehe

Link to comment
Share on other sites

ο αντιφ και ο άνθρακας αυτός είναι καλός???  http://www.aquario.gr/filtra/ylika-fyltransis/active-carbon/aquaforest-calcium.html ??:bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον διονυση οτι το σαμπ στο θαλασσινο ειναι πολυ χρησιμο.ισως καποιος που δεν το εχει δουλεψει να μην μπορει να καταλαβει τη χρησιμοτητα του.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χαλάμε το θέμα του παιδιού και το σαμπ έχει τα καλά του και τα κακά του σίγουρα.

Εγώ χωρίς σαμπ και με κλειστό το καπάκι του ενυδρείου δεν έχω καθόλου υγρασία στο χώρο και ακόμα και το χειμώνα δεν χρεισιμοποιω θερμοστάτη 

 

Υ.γ. Μια τρύπα σε αναμονή για μελλοντική χρηση δεν είναι κακή ιδέα. 

Αλλά και το να ξεφύγει ο προϋπολογισμός σε σαμπ ριακτορες μπουκάλες κοντρολερ οζονιστηρες και δε συμαζευεται και αυτό μου φαίνεται περίεργο.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...