Jump to content

back again reef trigon 350 start


Mario

Recommended Posts

καλησπέρα!!! μια ερώτηση όταν έχεις μούχλα σε ένα κομμάτι βράχο τι κάνεις?????

1)δεν πειράζει θα φυγή μόνη της με τον καιρό μέσα στο ενυδρείο??

2) τν αφαιρείς τον ξεπλενεις καλά και τον αφήνεις να στεγνωσει????

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ενα update με εξοπλισμό!!!

1)φωτιστικό 
2)skimmer
3)δοσομετρητης 

απο εβδομάδα αναμένω ολα τα test salifert και την αυτόματη αναπλήρωση της tunze

οπότε θα ειμαι έτοιμος να γεμίσω με νερό!!!

IMG_1903.JPG

IMG_1904.JPG

IMG_1905.JPG

IMG_1906.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε και απο έμενα και καλη συνέχεια:thumbsu:δεν θέλω να σε αποθαρρύνω απο το καινούργιο σου επιχείρημα αλλα πρεπει να προσέξεις πολυ την κυκλοφορια σου στo trigon εμενα ενα χρόνο με ταλαιπορουσε με αλγες :cigar:βέβαια δεν ειχα sump και δεν ξερω αμα θα με βοηθούςε στο να μην ειχα απο αυτες! ! !  πράγμα που δεν το γνωρίζω γιατι άλλαξα ενυδρειο..

Αλλα απο οτι βλεπω και απο το έπιπλο μάλλον δεν έχεις ούτε εσυ sump η έχεις και δεν φενεται!!!το φωτιστικο σου  ειναι πολυ χαμηλά και το βλεπω και πολυ δυνατό σε φως..θα χρειαστείς σίγουρα άλλους δυο κυκλοφοριτες να ρίχνουν απο πισω μπροστα στο ενυδρειο εκει που κανει τη γωνία βάλτους κάπου στη μέση:thumbsu:αυτος που ειναι αριστερά σήκωσε τον στο ίδιο υψος με τον άλλον και ολα καλα θα πάνε...:thumbsu: καλο γέμισμα!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος visarionas13 έγραψε:

 

Αλλα απο οτι βλεπω και απο το έπιπλο μάλλον δεν έχεις ούτε εσυ sump η έχεις και δεν φενεται!!!το φωτιστικο σου  ειναι πολυ χαμηλά και το βλεπω και πολυ δυνατό σε φως..θα χρειαστείς σίγουρα άλλους δυο κυκλοφοριτες να ρίχνουν απο πισω μπροστα στο ενυδρειο εκει που κανει τη γωνία βάλτους κάπου στη μέση(οχι δεν εχω σαμπ!!! αλλα και 5 κυκλοφοριτες μου φαίνεται το max το πολύ που σκέφτομαι ειναι να αλλάξω τν coralia με μια ακόμη jebao rw4, έχω και μιa coralia απο πίσω που δεν φαίνεται στην photo. τωρα εαν εχω πρόβλημα με αλγες φαντάζομαι ενα δυνατό συνεργείο καθαρισμού θα με βοηθήσει!... και το φωτιστικό εύκολα ανεβαίνει πιο επάνω απλά το έβαλα εκεί και βλέπουμε.. ακόμη δεν το γέμισα το ενυδρείο!!):thumbsu:αυτος που ειναι αριστερά σήκωσε τον στο ίδιο υψος με τον άλλον και ολα καλα θα πάνε..(τν έχω εναν πιο κάτω για να καλύπτει και την κάτω μεριά του ενυδρείου αλλα και πάλι βλέποντας και κάνοντας ) πάντως ευχαριστώ για της παρατηρήσει σας!!!

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Mario
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν καλησπέρα!!
Σήμερα παρέλαβα και τν αυτόματη αναπλήρωση και τν ελεγχτη θερμοκρασίας οπότε λογικά αύριο θα γεμίσω τν ενυδρείο !!!!

IMG_20170228_114831.jpg

IMG_20170228_114816.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια επιλογή η tunze την ίδια εχω και εγω :thumbsu: και δεν εχει πάθει ποτε τίποτα  τη αλατοτητα θα έχεις σε ενα τέτοιο σύστημα που θα κανεις αλλαγες απο θάλασσα;σε ρωτάω γιατι δεν ξερω!!φανταζομαι την αναπληρωση θα την γεμίζεις απο οσμωση.Παντως έχεις πολυ ωραίο aquascape :bow:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω στην αυτοματη αναπλήρωση εχεις βάλει χωριστά το φλοτερ απο τον οπτικαλ αισθητήρα... γιατί??? 

Μπορεις να τα βαλεις μαζι, εχω το ιδιο και δουλεύει άψογα, και δεν εχεις και πολλά μαγνητακια μεσα και εξοπλισμό για να τον βλέπεις... 

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έλεγξα τν αλατότητα του θαλασσινού νερού και ήταν 1030!!!! οπότε ναι θα χρησιμοποιώ νερο οσμωσης για να το αραιώσω 1025-1026 και φυσικά η αυτόματη αναπλήρωση θα δουλεύει με νερο όσμωσης!!!!! 

Μια ερώτηση  τώρα!!! στην φάρμα μου εχω γεώτρηση!!!! λέτε να μπορώ να χρισιμοποιησω νερό γεώτρησης?????

IMG_20170228_151433.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Βλεπω στην αυτοματη αναπλήρωση εχεις βάλει χωριστά το φλοτερ απο τον οπτικαλ αισθητήρα... γιατί??? 

Μπορεις να τα βαλεις μαζι, εχω το ιδιο και δουλεύει άψογα, και δεν εχεις και πολλά μαγνητακια μεσα και εξοπλισμό για να τον βλέπεις... 

έτσι το παρέλαβα και έτσι το έβαλα και εγώ :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

τώρα πιο καλα ?!!!

IMG_20170228_160648.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το σχεδιο που σου έστειλα ειναι ακριβως το πως πρεπει να το βαλεις... γιατι??? Το οπτικαλ θα σταματησει το νερο μολις φτασει στην μυτη του, αν ομως δεν σταματησει θα παει μεχρι εκει πιυ το φλοτερ θα σηκωθεί και θα σφυρίζει... η διαφορά στο υψος που εχεις αφησει θα κανει και διαφορα στην τιμη του αλατιου αρα απο 1025-1026 ποσο θα πέσει αν γεμίσει μεχρι εκει??

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει εμένα εκεί πιαστράκι,, έχει σπάσε ι"έτσι πιστεύω δλδ" για αυτό!!!!!! έβαλα ξανά τους 2 μαγνήτες !!!!!!!!!!!!! αλλά ευχαριστώ για τν photo!!!!

Έγινε επεξεργασία - Mario
Link to comment
Share on other sites

Όπως το έχεις τωρα πρεπει να προσέξεις οταν θα κανεις αλλαγες να πηγαίνεις την σταθμη μεχρι το ματάκι αμα το πας ποιο πανω    (εκει δουλευει το φλοτέρ)δεν θα σου ελέγχει το ποσό θα πρεπει να ρίξει η αναπληρωση και βασικα δεν θα ρίχνει καθόλου θα περίμενει το ματάκι να διαβάσει που ειναι η σταθμη δηλαδη να πέσει.. ποτε θα το γεμίσεις ;;

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

βασικά όταν θα κάνω αλλαγή νερού έλεγα να το κλείνω!!!!! μλσα σήμερα με aquario και μου είπαν οτι αύριο θα εχω τα τεστακια, άνθρακα, αντιφς και βακτήρια που περιμένω!!! οπότε σήμερα η αύριο γεμίζω!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τι γνώμη έχετε για  αυτν http://www.aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/antidrastires/phosban-reactor-150.html?? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλός ριακτορας !

Τον έχουμε πόλλοι στο φόρουμ !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο reactor αυτός ειναι απο τους πιο πολυφορεμενους στο φόρουμ μiας και ειχε γινει και μεγάλη ομαδική παραγγελιά στο παρελθόν.

Δεν θα σε δυσκολέψει κάπου απλά φρόντισε για σωστή αντλία που θα τον κινεί..

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος TAN έγραψε:

Ο reactor αυτός ειναι απο τους πιο πολυφορεμενους στο φόρουμ μiας και ειχε γινει και μεγάλη ομαδική παραγγελιά στο παρελθόν.

Δεν θα σε δυσκολέψει κάπου απλά φρόντισε για σωστή αντλία που θα τον κινεί..

Ποιο πρακτικος ευκολος στη χρηση του δεν φανταζεσε.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα γερος τρεχω ανθρακα καιρο τωρα χωρις προβληματα!!

Link to comment
Share on other sites

Και δεν χανει  (διαροες) ακομα και εξωτερικος να ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Νεα παραλαβη!!!

IMG_20170302_155630.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...