Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου εμφάνιση αλγης


Pavlakos

Recommended Posts

Για σας ειμαι καινουριο μελος και καινουριος στο χομπι αυτο και θα ηθελα την βοήθεια σας...

 

Εχω αγοράσει την περασμένη Τετάρτη ενα καινούριο έτοιμο ενυδρείο το Fluval edge 2 που είναι 46L

To έβαλα μέσα ζωντανά φυτά (δεν έχω ιδέα πώς τα λένε γ'αυτό θα βάλω φώτο)

Αγόρασα εχτρα ενα θερμοστάτη

Λίγες πέτρες και ένα φυσικό ξύλο

 

Το έβαλα σε λειτουργία και έριξα μέσα..

Tetra AquaSafe

Tetra FilterActive

 

Μέρα 1 όλα θολά λόγο τον υγρών που έριξα 

Μερα 2 το νερό στο ενυδρείο κρύσταλλο 

Μερα 3 σιγά σιγά αρχίζει να γίνεται πράσινο 

Μερα   και μέχρι σήμερα τα φύλλα έχουν πιάσει ένα χνουδοτο στρώμα τα χόρτα ειναι λες και αραχνιασαν και το νερό είναι θολό και λίγο πράσινο...

 

Αγόρασα σήμερα ενα υγρό κατά της αλγης το Easy Life Algexit το οποίο και πρόσθεσα και τροφή TetraMin για το στρώσιμο και το JBL TEST το ψηφιακό μεσο Android..

 

Θέλω τη γνώμη σας να μου πείτε αν κάνω κάτι λάθος η είναι κάτι το φυσιολογικό...

 

20170130_220039.jpg

 

 

20170130_220101.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α κάτι που ξεχάσα δεν γνωρίζω πώς να χειριστω το φως ειναι Led εχει για το πρωί λευκό δυνατο και το βράδυ απαλό μπλε

Link to comment
Share on other sites

Για την αλγξ θα προτεινα να μην ξεκινησεις με χημικη καταπολεμιση. Εχει και το ξυλο αυτην την "γλιτσα" ;

 

Επειδη ειμαι απο κινητο , μπορεις να ριξεις μια ματια στην κατηγορια τπυ φυτεμενου και συγκεκριμενα στο θεμα Αλγες Γλυκου νερου.

 

Οσο για τον φωτισμο , υποθετω οτι θα υπαρχουν οδηγιες χρησεως , αν οχι σε hard copy τοτε σιγουρα online.

 

Μην αγχωνεσαι , ειναι φυσιολογικη αντιδραση ενος νεου ενυδρειου. Διαβασε λιγο τα θεματα που βρισκονται στο link της υπογραφης μου και εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ωραίο αυτό το ψηφιακό τεστ :) πόσο κόστισε αν επιτρέπεται; 

Άκυρο,το βρήκα :) 

http://www.aquaristikshop.com/aquaristic/JBL-ProScan-Multi-Water-Analysis/1207997/

Link to comment
Share on other sites

Με μια μικρή αναζήτηση βρήκα αυτό :

 

Lighting it Up

EDGE comes in two sizes: 23 litres (6 US gallons) and 46 litres (12 US gallons). Both models are ideal for countertops, desks and tabletops. The 23-litre model includes 21 LED bulbs—18 white and 3 blue bulbs. The 46-litre edition has 42 LED bulbs—39 white and 3 blue.

You can turn on all the lights for full illumination or turn on only the blue bulbs to create a night-time moonlight effect. The LEDs create clear and natural-looking lighting that makes fish and plant colours look strikingly vibrant.

 

Πηγή : Επίσημη ιστοσελίδα της Hagen.

 

Έχει επιλογή μόνο για τα μπλε led ? Κάποιον διακόπτη ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Pavlakos έγραψε:

Ναι έχει δύο επίπεδα το ένα μόνο λευκό φως δυνατό και άλλο μόνο τα 3 μπλε led

 

Μην ανάβεις το μπλε τότε. :) Έχεις βάλει χρονοδιακόπτη ;

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Pavlakos έγραψε:

Τι είδος αλγης ειναι αυτη?

 

Έριξες μια ματιά εδώ : 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχο βάλει χρονοδιακοπτη αλλά κ ουτε ξέρω πόσες ώρες θα έπρεπε να είναι αναμένω το φως για την αρχή 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Pavlakos έγραψε:

Οχι δεν εχο βάλει χρονοδιακοπτη αλλά κ ουτε ξέρω πόσες ώρες θα έπρεπε να είναι αναμένω το φως για την αρχή 

 

Βάλε έναν χρονοδιακόπτη στις 7 ώρες.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Pavlakos έγραψε:

Το μπλε δεν το εχω ανάψει ποτέ...

 

Δεν καταλαβαίνω την αρχική σου ερώτηση τότε. Νόμιζα ότι αναβει το μπλε και δεν το ήθελες.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dpap έγραψε:

 

Βάλε έναν χρονοδιακόπτη στις 7 ώρες.

 

 

Δεν καταλαβαίνω την αρχική σου ερώτηση τότε. Νόμιζα ότι αναβει το μπλε και δεν το ήθελες.

Η αρχική ερώτηση εννοούσα πόσο να αναβω το φως γιατι δεν είχα ιδέα της 2 πρώτες μέρες το είχα ανοιχτό χωρίς να κλείσει μετά που είδα να εμφανίζεται η άλγη της επόμενες μέρες δεν το αναβα καθόλου γιατί διάβασα οτι με το φως πολαπλασιαζοντε.

Η 7 ωρες πρέπει να ειναι συνεχόμενες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Καλο ειναι να εχουμε ενα σταθερο προγραμμα στον φωτισμο. Ισως να ειναι και αυτος ενας λογος εμφανισης αλγεων στην δικια σου περιπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ροή στο ενυδρείο;

Για δοκίμασε με το χερι σου να δεις άν φεύγει/διαλύεται η αλγη....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκολαει εύκολα και ειναι πολύ γλιοδης δεν ειναι εύκολο να την πιάσεις. Η ροή ειναι πάει κανονικά στο τέρμα. Το ξηλο το έβαλα απο την πρώτη μέρα μαζί με τα φυτά 

Link to comment
Share on other sites

Παύλο καλωσήρθες στο χόμπυ ! ! ! Εγώ θα σου πρότεινα να καθαρίσεις τα πάντα με σκούπα βυθού και να κάνεις αλλαγή πάνω από 50% αφού δεν έχεις ακόμα ψάρια μέσα όσο για τη χημεία της Tetra άστα όλα. Τα καλύτερα, οικονομικότερα λόγω τιμής αλλά και δοσολογίας είναι αυτά που θα σου πω. Για αντιχλώριο χρησιμοποίησε το  Prime της Seachem που εκτός του χλωρίου καταπολεμά και την αμμωνία ΝΗ3 και η δοσολογία είναι 5ml / 200 lt ! ! ! Για βακτήρια χρησιμοποίησε το NITE OUT II σε δοσολογία 5ml / 38 lt που και αυτό καταπολεμά αμμωνία ΝΗ3και  αμμώνιο ΝΗ4 αλλά και νιτρώδη ΝΟ2 και νιτρικά ΝΟ3. Τα νιτρικά αποροφούν τα φυτά και δεν μπορω΄να καταλάβω πως μπορείς να έχεις νιτρικά ΝΟ3 18 σε νέο ενυδρείο χωρίς βιολογία καλά -καλά και χωρίς ψάρια. Όσο για τις πέτρες που έβαλες πρέπει να ξέρεις ότι ανεβάζουν το ΡΗ ( σκληραίνουν το νερό ) ενώ το ξύλο το κατεβάζε ( μαλακώνει το νερό ). Γι' αυτό θα σε συμβουλεύσω να αποφασίσεις πρώτα με ποιά ψάρια θα ασχοληθείς και να προσέξεις να είναι ταιριαστή η ιχθυοσύνθεση σου γιατί όλα τα ψάρια δεν χρειάζονται τις ίδιες παραμέτρους νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Πάυλο.

 

Μιαχαρά είναι τα υγρά που χρησιμοποιείς και δέν χρειάζεται να δώσεις λεφτά για άλλα που σου πρότεινε ο Πέτρος ποιο πάνω.

 

προς @PETROS_AFRICANOS Το δεύτερο σου πόστ διαγράφηκε καθώς δεν προσφέρει τίποτα πέρα απο διαφήμηση σε προιόντα.αν συνεχίσεις το σπαμ θα ακολουθηθούν οι κανόνες του φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

@Pavlakos απο αυτά που έγραψες πιστεύω όπως είπε και ο Στάθης ότι είναι μύκητας και θα φύγει...αν πάλι είναι άλγη με τον χρονοδιακόπτη στις 7 ώρες σιγά σιγά θα φτιάξει επίσης....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...