Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

1 hour ago, kkgr said:

Θα τάιζα και 10 φορές αλλά αφου φευγω πρωί για γραφείο και γυρνάω 20:00+ δεν γινεται να ταΐζω περισσότερες φορές.

Τωρα 3ήμερο θα δίνω 5-6 φορές.

Τρεις φορές είναι μια χαρά, μετά την πρώτη εβδομάδα κατά την γνώμη μου στην οποία κρίνεται σε μεγάλο βαθμό η επιτυχία. Δεν μπορεις να κανεις κατι παραπάνω βέβαια και είναι απολύτως λογικό! 

 

Ταισε τα όσο μπορείς το τριήμερο για να βγούμε από τον κίνδυνο της εβδομάδας. Με σύριγγα ή πιπετα εκεί που βρίσκονται, όπως φαντάζομαι ότι κανεις. Το paramecium δεν ξέρω τι μέγεθος έχεις αλλά αφού είναι σίγουρα μικρότερο από τα walter, θα τα άρχιζα και εγώ παράλληλα. Εγώ έδινα microworms από την πρώτη μερα. 

 

Ανεξαρτητως με το αποτέλεσμα, σου ξαναλέω για άλλη μια φορά ποσο τυχερός είσαι. Το πρόβλημα σου είναι το τάισμα ενώ άλλοι δεν φτάνουν στην εκκόλαψη.

Χθες το βράδυ γέννησε το νέου μου ζευγάρι. Πλήρης αδιαφορία για τα αυγα από τον αρσενικο. Στις 00.06 το πήρα πρέφα και έβγαλα φωτο. Στις 00.54 είχε φάει το θηλυκό σχεδόν όλα τα αυγα. Είναι πολύ μικρή ακόμα όμως, θα δείξει.

 

 

Βασιλης

:) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Τρεις φορές είναι μια χαρά, μετά την πρώτη εβδομάδα κατά την γνώμη μου στην οποία κρίνεται σε μεγάλο βαθμό η επιτυχία. Δεν μπορεις να κανεις κατι παραπάνω βέβαια και είναι απολύτως λογικό! 

 

Ταισε τα όσο μπορείς το τριήμερο για να βγούμε από τον κίνδυνο της εβδομάδας. Με σύριγγα ή πιπετα εκεί που βρίσκονται, όπως φαντάζομαι ότι κανεις. Το paramecium δεν ξέρω τι μέγεθος έχεις αλλά αφού είναι σίγουρα μικρότερο από τα walter, θα τα άρχιζα και εγώ παράλληλα. Εγώ έδινα microworms από την πρώτη μερα. Και εγω εδινα microworm αλλα ειμαι σιγουρος οτι τις πρωτες ημερες ειναι πολυ μεγαλα και τα microworm οπως και η αρτεμια για να καταφερουν να φανε.

 

Ανεξαρτητως με το αποτέλεσμα, σου ξαναλέω για άλλη μια φορά ποσο τυχερός είσαι. Το πρόβλημα σου είναι το τάισμα ενώ άλλοι δεν φτάνουν στην εκκόλαψη.

Χθες το βράδυ γέννησε το νέου μου ζευγάρι. Πλήρης αδιαφορία για τα αυγα από τον αρσενικο. Στις 00.06 το πήρα πρέφα και έβγαλα φωτο. Στις 00.54 είχε φάει το θηλυκό σχεδόν όλα τα αυγα. Είναι πολύ μικρή ακόμα όμως, θα δείξει.

 

 

Βασιλης

:) 

Το σιγουρο ειναι οτι εχεις κανει ενα βημα παραπερα Κωστα.Θεωρω φυσιολογικο να εχεις απωλειες τον πρωτο καιρο.Συνεχισε οσο μπορεις τα ταισματα.Οσο πιο μικρα και πιο συχνα τοσο το καλυτερο.Βεβαια εχουμε και ζωη και δεν γινεται να ειμαστε ολη την ωρα απο πανω αλλα μετα την εβδομαδα θα μπορεις να εισαι λιγο πιο χαλαρος χωρις το αγχος της απωλειας.

 

Οι γονεις μεταξυ τους πως τα πανε?

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι πολύ τυχερός με το ζεύγος, είναι πολύ καλοί γονείς.

Είναι συνεχώς τουλάχιστον ένας δίπλα τους, τα μαζεύουν συνεχώς όταν σκορπάνε, κολυμπάνε πάντα μαζί και το βράδυ που μαζεύονται τα μικρά για ύπνο και οι 2 μένουν κοντά τους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, kkgr said:

Παιδιά είμαι πολύ τυχερός με το ζεύγος, είναι πολύ καλοί γονείς.

Είναι συνεχώς τουλάχιστον ένας δίπλα τους, τα μαζεύουν συνεχώς όταν σκορπάνε, κολυμπάνε πάντα μαζί και το βράδυ που μαζεύονται τα μικρά για ύπνο και οι 2 μένουν κοντά τους.

Αν τυχόν τα βαρεθείς, ξέρεις :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ενδιαφέρει, τον αρσενικό τον πήρα από τον Ζαχαρόπουλο, ακριβούτσικο σε σχέση με άλλα μαγαζιά αλλά άξιζε.

Η θηλυκιά, αν και μικρούλα, επίσης πολύ καλή πετυχεσιά, από την τελευταία παραλαβή ram του aquario. Μία εβδομάδα μετά την εισαγωγή της στο ενυδρείο άφησε τα πρώτα αυγά.

Ξέχασα να αναφέρω, στο τάισμα δεινοπαθώ με τον αρσενικό, δεν με αφήνει σε χλωρό κλαρί, να δω πως θα ταΐσω walterworms...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος φέρνει τις Aquarium Munster, από ποια εταιρία ήταν προσφορά τα φακελάκια τροφής που μοιράστηκαν στην πίτα;

 

Αυτή η Dr. Bassleer Biofish-Food πρέπει να είναι από τις καλύτερες τροφές που παίζουν. Από μυρωδιά σκίζει. Είναι ήδη πολύ ψιλή αλλά την έλιωσα να γίνει πούδρα και τάισα, πάρτι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Ποιος φέρνει τις Aquarium Munster, από ποια εταιρία ήταν προσφορά τα φακελάκια τροφής που μοιράστηκαν στην πίτα;

 

Αυτή η Dr. Bassleer Biofish-Food πρέπει να είναι από τις καλύτερες τροφές που παίζουν. Από μυρωδιά σκίζει. Είναι ήδη πολύ ψιλή αλλά την έλιωσα να γίνει πούδρα και τάισα, πάρτι έγινε.

 

Είναι ότως απο τις καλύτερες.Εγώ έχω φέρει απο ταξίδι μου εξωτερικό τις 'baby' και είναι απιστευτες!

 

Όπου τις βρείς πάρτες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα τρελαθηκαν για την συγκεκριμενη και για μικρα φαινεται τελεια!!

Σιγουρα εχουν aquariumshop,aquascape και aquario.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία biofish βρηκα πολλές. Ποιες λες ότι αρέσουν στα ραμ ακριβώς; Flakes η κόκκοι; Μου τελειώνει η ξηρά και σκεφτόμουν να πάρω κατι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω Matrine δεν πηρα (σας τις μοιρασα ολες) δοκιμασα ομως την regular και την green.Τρελαθηκαν και τα φυτοφαγα και τα σαρκοφαγα και το μεγεθος που γραφει επανω για τα ψαρια ειναι ακριβεστατο (κοκκομετρια).Φαινονται πολυ καλης ποιοτητας και μυριζουν και τελεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέγεθος M να φανταστώ; Θα πάρω την Acai σύντομα επειδή δε την ανέφερε κανένας για να σας πω αποτελέσματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω!

Αν μπορω να διακρυνω καλα,εχουν γεματες κοιλιες,οποτε εχεις πετυχει για μενα 100%!!Εγω δεν ειχα καταφερει να ταισω αλλα μην τα ξαναλεμε αυτα..ας ειναι καλα ο χασκυ!

Μπραβο και να προσεχεις το μονακριβο ζευγαρι!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι νομίζω, ότι είναι γεμάτες. 

 

Πιστεύω ότι βρίσκουν τροφή και μέσα στο ενυδρείο έτσι κι αλλιώς, τα φυτά έχουν αρκετή άλγη μιας και έχω κόψει και το Co2 εδώ και μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από εμένα.Η θνησιμότητα την πρώτη εβδομάδα είναι μεγαλη,αλλα το 30-40% θα σου μείνει..Ελπίζω να το χαρηκες το όλο θέαμα και χωρίς να θέλω να είμαι απαισιόδοξος αλλά για να μη βρεθείς απροετοίμαστος θα πρέπει να μας πεις ΤΙ σκοπο έχεις να κανείς μετά από καμία βδομάδα.θέλω να πω αν θα επιμένεις να αφήνεις τη φύση να κανει τη δουλειά της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς δεδομένο πως οι γονείς θα σκοτώσουν τα μικρά στα πλαίσια της προετοιμασίας για νέα αναπαραγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απίστευτο, έχω παλι αυγά, αυτή τη φορά είναι πολύ περισσότερα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολα τα πράγματα,υπαρχει το ενδεχόμενο αύριο τα μωρα να έχουν εξαφανιστεί και οι γονείς να προσέχουν τα αλλά αυγά.Αν θέλεις αφήνεις τη φύση να δεις,τετοια περίπτωση δεν έχω συναντησει.

Εγώ αν δεν αφηνα τη φύση θα εβγαζα μόνο το ζευγάρι, θα εβαζα μια αεραντλια στα αυγά κ ο θεός βοηθός.αν είχα ενυδρείο στρωμένο άδειο μπορει να ρισκάρω να βάλω εκεί αυγά και γονείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά σκέφτομαι να τους εμπιστευτώ και να μην επέμβω, δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Να μην επεμβεις. Εχει παρατηρηθει το φαινομενο καμια φορα οι γονεις να γεννανε και τα μωρα να τρεφονται απο τα αυγα. Απλα πρεπει να προσεχεις!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...