Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

Άντε και το προσέχω, πως το αποτρέπω;

Πάντως και αυτά τα σκασμενα εκεί κοντά γυρνάνε...

Link to comment
Share on other sites

Θα μετακινούσα γονεις και αυγα εγώ. Δεν πιστεύω να τα αφήσουν να ζήσουν τα ψαράκια. Αν γίνει όμως θα είναι τρομερή εξαίρεση 

 

(Η ίσως έπαιρνα μόνο τα αυγα και αφού έφταναν τα μικρά σε free swimming στάδιο τα γυρνούσα στους γονεις)

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω άλλο χώρο, είναι πιασμένος από τα ψάρια που έβγαλα από το ενυδρείο για να μείνουν μόνα τους τα ραμ...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kkgr said:

Παιδιά δεν έχω άλλο χώρο, είναι πιασμένος από τα ψάρια που έβγαλα από το ενυδρείο για να μείνουν μόνα τους τα ραμ...

Κοίτα, ότι σου προτείνουμε τώρα είναι απλά εικασίες επειδή τέτοιο πράγμα δεν μας έχει τύχει ξανά. Έχουμε διαβάσει αρκετές φορές ότι οι γονείς (πατέρας συνήθως) ξέκανε τα μικρά για να ξαναγεννήσουν. Βλέπεις να προσέχουν και τα μικρά; Αν ναι, εγώ θα έκανα το κολπάκι με το τρίλιτρο δοχείο ή κάτι που θα επιπλέει στην επιφάνεια και θα επικοινωνεί με το ενυδρείο και θα έβαζα τα αυγά εκεί. Όταν και αν φτάσουν στο στάδιο αυτών που έχεις τώρα θα τα ενσωμάτωνα στο κοπάδι. Θεωρώ πως με το να βγάλεις τους γονείς δεν κερδίζεις κάτι. Θα έχεις να φροντίσεις και μικρά και αυγά, ενώ με αυτό που σου λέω μόνο τα αυγά.

 

Γενικά δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα αντιδράσουν, ό,τι και να κάνεις. Πάντως στην θέση σου αυτό που είπα θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση αυτη είναι απειλή για τα μωρα που έχεις.Από στιγμή σε στιγμή μπορει να τα ξεπαστρεψουν.Μπορεις να αφήσεις τα πράγματα όπως είναι κ η φύση θα δεις τι θα επιλέξει να γίνει.Φαντάσου να σκαγανε κ τα νέα αυγά και να τα μεγάλωναν μαζί....ισως να το δοκίμαζα αν ήμουν στην αρχή και δεν είχα πολλές αποτυχημένες προσπάθειες.Για μένα εφόσον δεν έχεις κ άλλο ενυδρείο θα εκανα αυτό που σου έγραψα σε προηγούμενο ποστ.Βγαλε μόνο τους γονείς και βάλε μια αεραντλια στα αυγά και μπορει να σκάσουν και αυτά...και κάτι να προστατεύονται από τα μικρά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις τιποτα Κωστα. Αστα οπως ειναι θα δεις και τις συμπερφορες τους σε τετοια κατασταση.

Greetings from the dark side!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Άντε και το προσέχω, πως το αποτρέπω;

Πάντως και αυτά τα σκασμενα εκεί κοντά γυρνάνε...

Συμφωνω με τον Θοδωρη...

Αν δεις να γινονται επιθετικοι απλα χωρισε το ενυδρειο σου...

Ακου...

Εγω τα μεγαλωνα μεχρι και 10 περιπου ημερων σε 700 λιτρα...

Οταν τα ψαρια αρχιζαν τις μαπες και ηταν ετοιμα να ξαναζευγαρωσουν ηταν σχεδον αδυνατον να χωριστει το ενυδρειο(αν και το ειχα κανει μια φορα)..

Πραγμα που δεν συμβαινει με το δικο σου...

Οποτε δυο ξυλα σαν αυτα που φτιαχνουμε το ζυγι του χαρταετου στις ακρες στα τζαμια(μιας και πλησιαζει και η Καθαρα Δευτερα) με πολυ ψιλο τουλι και αυτοματα εχεις δυο ενυδρεια χωρις να μεταφερεις τπτ και πουθενα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν αυτό κάνουν οι γονείς. Ο πατέρας τράβηξε τα μωρά μακρυά από τα αυγά, στην εντελώς απέναντι μερια και η μάνα είναι στα αυγά.

Έχω εκστασιαστει με αυτά τα ψάρια ρε παιδιά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα βλεπω. Να τα εμπιστευτεις. Βλεπω και αρκετα ασπρα στα καινουρια αβγα! Που ισως να σημαινει πως την προσοχη σε αυτα την δινει μονο ενας!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό έβαλα την αερόπετρα Θοδωρή, παρατήρησα ότι ο αρσενικός ασχολείται κυρίως με τα μωρά ώστε να τα τραβάει μακρυά από τα αυγά και μένει μόνη της η θηλυκιά η οποία είδα ότι δεν ξέρει να τα αερίσει σωστά όπως ο πατέρας. 

 

Παιδιά όλα καλά σήμερα το πρωί, για να δούμε....!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάμε γερά, οι γονείς ασχολουνται 90% με τα μωρά και τα αυγά στον αυτόματο πιλότο.

Εν τω μεταξύ τα εχω ταράξει στο φαγητό, καθε 3 ωρες τάισμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που θα παει παντως απο οπτικουακουστικο update δεν εχετε παραπονο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο 0:44 βλεπετε πως ο αρσενικος ρουφαει ενα μικρο και το βαζει πισω, στο 1:22 αλλαγη φρουρας στο baby sitting

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο βιντεο. Φτου να μην ματιασω. Με τα αυγα τι γινεται ομως;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαινονται στο βιντεο.

Τα αεριζουν, θα εκκολαυθούν πιστεύω σε μεγάλο ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συ Κώστα, εντυπωσιακό! Αφήνεις φωτάκι μικρό το βράδυ ή τα έχεις μονίμως ανοιχτά όλα; Θύμισε μου και ποσα λιτρα είναι το ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναβω το σποτακι απο το χρυσοψαραδικο που ειναι απεναντι και το στρεφω προς τα ραμ.

Ειναι 60 λίτρα.

c87745a9a49dd34ea16e63a9488504a4.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως πάμε σήμερα;;; :bigemo_harabe_net-82:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...