Jump to content
kkgr

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια

Recommended Posts

dpap    751

Βιντεο βιντεο !

kkgr    906

Ανεβαίνει ακόμα δεν το ξεχασα

bbetta    437
(edited)

Καλή επιτυχία και από μένα! Δεν έχω επιχειρήσει σε Ram να μεγαλώσω τον γόνο μόνος μου, το θέαμα να βγάζουν οι γονείς τα μικρά έξω είναι εντυπωσιακό όμως. Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και δεν ξεπερνούσαν το 10ημερο ζωής τα μικρά.

Ο θερμαντήρας έτσι όπως είναι δεν ενδέχεται απλά να βράσει τα αυγά αλλά και επειδή είναι εν μέρη εκτός νερού να έχεις σπάσιμο. Ακραίο σενάριο μεν... όχι και τόσο ακραίο δε :P

Το esha 2000 αποδεδειγμένα βοηθάει, τα 1-2 αυγά που θα φουγκιασουν όμως να τα βγάλεις για να μην σου καταστρέψουν όσα εφάπτονται στα χαλασμένα.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2

stathis spithas    2.701

Καλη επιτυχια Κωστη!!

Ειχα μωρα ραμ στο παρελθον αλλα αντιμετωπιζα το ιδιο προβλημα μιας και μου γεννουσαν στο 700αρι...

Δεν νομιζω οτι θα επρεπε να σε ανυσηχουν τα υπολοιπα ψαρια οσο τα φιλτρα και οι ιδιοι οι γονεις...

• Like 3

kkgr    906

Ειναι 11 λεπτά αλλα δειχνει ολη τη διαδικασια πως γεμιζουν το φυλλο σιγα σιγα με αυγα ενω ταυτοχρονα ο αρσενικος γινεται φυλακας.

Απιστευτη στιγμη για εμενα.

• Like 10

kkgr    906

@Husky_Jim Πότε θα χρειαστώ τροφή. Μπορείς να προμηθεύσεις (με το αζημίωτο);

Επίσης θα πάρω σήμερα μια μικρή γυάλα γιατί στο ταπεράκι δεν γίνεται δουλειά. Λόγω μικρής ποσότητας νερού η θερμοκρασία τραμπαλίζει. 

Husky_Jim    3.120
πριν 1 λεπτό, το μέλος kkgr έγραψε:

@Husky_Jim Πότε θα χρειαστώ τροφή. Μπορείς να προμηθεύσεις (με το αζημίωτο);

Επίσης θα πάρω σήμερα μια μικρή γυάλα γιατί στο ταπεράκι δεν γίνεται δουλειά. Λόγω μικρής ποσότητας νερού η θερμοκρασία τραμπαλίζει. 

Δέν χρειάζεται να πάρεις γυάλα...πλαστικό δοχείο από πράκτικερ,λιρόι,ικέα ή όπου βρείς και είσαι οκ!

Για τις τροφές φυσικά δέν θέλω λεφτά, μήν τα ξαναλέμε αυτά.Θα βρεθούμε μέσα στο σκ να σου δώσω.Θα κάτσω να σου φτιάξω σήμερα 2 (1 paramecium, 1 walterworms)

• Like 3

Husky_Jim    3.120

Αύριο άν έρθεις στην παρουσίαση της prodibio στα φέρνω εκεί..

• Like 1

stathis spithas    2.701

Κωστα θα χρειαστεις πολυ "ψιλες"τροφες για τις πρωτες μερες....

Σιγουρα το παραμηκιο ισως να ειναι μια καλη τροφη για τον γοννο αλλα κοιτα μηπως μπορεις να φτιαξεις και infusoria...;)

• Like 2

dpap    751

Τρομερό βιντεάκι  , ευχαριστούμε !

• Like 2

Husky_Jim    3.120
πριν 21 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Κωστα θα χρειαστεις πολυ "ψιλες"τροφες για τις πρωτες μερες....

Σιγουρα το παραμηκιο ισως να ειναι μια καλη τροφη για τον γοννο αλλα κοιτα μηπως μπορεις να φτιαξεις και infusoria...;)

Στάθη το paramecium 'ανοίκει' στην infusoria....με τον όρο ινφουσόρια εννοούμε ένα σύνολο από διαφορους μικροοργανισμούς στους οποίους ανοίκει και το paramecium....και οι καλλιέργιες που έχω έχουν 'απ' όλα'....μέχρι και ρότιφερς.... ;)

• Like 2

stathis spithas    2.701
πριν 36 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Στάθη το paramecium 'ανοίκει' στην infusoria....με τον όρο ινφουσόρια εννοούμε ένα σύνολο από διαφορους μικροοργανισμούς στους οποίους ανοίκει και το paramecium....και οι καλλιέργιες που έχω έχουν 'απ' όλα'....μέχρι και ρότιφερς.... ;)

Αυτο δεν το γνωριζα...:thumbup:

Νομιζα οτι ηταν η γνωστη τροφη που φτιαχνουμε με φυλλα....

Δεν μου πηγαινε στο μυαλο οτι προκειται για κατηγορια τροφων...

Αρα ειναι ευκολο να το φτιαξει...;)

• Like 1

Husky_Jim    3.120
πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αυτο δεν το γνωριζα...:thumbup:

Νομιζα οτι ηταν η γνωστη τροφη που φτιαχνουμε με φυλλα....

Δεν μου πηγαινε στο μυαλο οτι προκειται για κατηγορια τροφων...

Αρα ειναι ευκολο να το φτιαξει...;)

Ναί είναι εύκολο να φτιάξει, απλά αν ξεκινήσει απο το μηδέν θα του πάρει δεκα-δεκαπέντε μέρες οπότε δέν θα προλλάβει...του έχω ήδη φτιάξει βαζάκι σπέσιαλ...! ;)

• Like 4

avraamp    686

Πανέμορφες στιγμές Κωστή...

Σου εύχομαι με το καλό να δεις ουρίτσες και να καταφέρεις να τα μεγαλώσεις...:bigemo_harabe_net-117:

• Like 1

kkgr    906

Ευχαριστώ, μακάρι να δω όντως. Αφού θα παίξει και Super Food από @Husky_Jim θα είμαι αδικαιολόγητος. 

Θα σας κρατώ ενήμερους με τις εξελίξεις. 

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να προσέξω μην έχω αυγά που είναι άσπρα, αυτά σημαίνει ότι έχουν fungus και τα αφαιρώ;

Husky_Jim    3.120
πριν 21 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να προσέξω μην έχω αυγά που είναι άσπρα, αυτά σημαίνει ότι έχουν fungus και τα αφαιρώ;

Ναί αν κάποιο αυγό ασπρίσει το πετάς!

stathis spithas    2.701
(edited)
πριν 30 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Ευχαριστώ, μακάρι να δω όντως. Αφού θα παίξει και Super Food από @Husky_Jim θα είμαι αδικαιολόγητος. 

Δικαιολογημενος θα εισαι και αν δεν πανε ολα κατα ευχη...

Ειναι "ιδιαιτερα" ψαρια....

Κατα την γνωμη μου αφου το ζευγαρακι πηρε μπρος βγαλε τα υπολοιπα και αστο μονο να μεγαλωσει μωρα οπως μονο αυτο ξερει...

Η φυση ειναι ο πιο παλιος και εμπειρος εκτροφεας!!;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3

kkgr    906

@stathis spithas πρέπει να βγουν και τα Cory?

stathis spithas    2.701

Κοιτα...

Τα ραμ εχουν την "λοξα" μετα την 3-4η μερα να βγαζουν τα μωρα βολτα στο ενυδρειο....

Σαν να κανουν επιδειξη ενα πραγμα...

Εκει ειναι που χανεται ο μεγαλυτερος ογκος των μωρων...

Μεχρι που μενουν ελαχιστα που ειτε τα παρατανε ειτε τα τρωει ενας απο τους δυο γονεις(οσο και αν αυτο φαινεται παραξενο)...

Οσο ειναι νεογεννητα τα ψαρακια ειναι σχεδον αδυνατον να πλησιασει οτιδηποτε απο μικρο και μεγαλο ψαρι...

Αλλα...

Ολη αυτη η διαδικαδια εξασθενει τους γονεις και τους κανει νευρικους με τα αποτελεσματα που σου αναφερα πιο πανω...

Ετσι εχω ζησει (εγω τουλαχιστον )το συγκεκριμενο ειδος κατα την αναπαραγωγη...

• Like 3

kkgr    906

Ναι απλά επειδή μάλλον θα την πάρω την απόφαση να τα διώξω όλα τα tetra, τα cory πρέπει να φύγουν και αυτά;

stathis spithas    2.701

Προσωπικα νομιζω πως καλυτερο θα ηταν να φυγουν...

Αλλα να ακουσεις και αλλες γνωμες...

Παρομοιες εμπειριες νομιζω εχει και ο Μιχαλης @argy1...

• Like 1

argy1    1.721
πριν 3 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Ναι απλά επειδή μάλλον θα την πάρω την απόφαση να τα διώξω όλα τα tetra, τα cory πρέπει να φύγουν και αυτά;

Αν θελεις γεννες,ολοι οι δρομοι οδηγουν στη Ρωμη :P

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Προσωπικα νομιζω πως καλυτερο θα ηταν να φυγουν...

Αλλα να ακουσεις και αλλες γνωμες...

Παρομοιες εμπειριες νομιζω εχει και ο Μιχαλης @argy1...

Κατα την αποψη μου η λυση ειναι μια και φαινεται στην υπογραφη μου με μικρα ασπρα γραμματα.. ;)

• Like 1

kkgr    906

Κρίμα και είναι έρωτας...

• Like 1

bbetta    437

Έχω χάσει τουλάχιστον 3-4 γέννες επείδη τα αυγά φαγώθηκαν από Corydoras Sterbai...

• Like 1

kkgr    906

Τι κρίμα και βλακείες, δικαιολογία για νέα γυάλα... :D

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από kostascb
      Στο ενυδρείο μου πέρα από γκάπι και RCS που αναπαράγονται (αν και σε μικρούς αριθμούς) έχω και 4 amano που αποδείχθηκαν 2 αρσενικές και 2 θηλυκές. Τις έχω κάτι λιγότερο από χρόνο αλλά μόλις από τον Ιούνιο παρατήρησα τις θηλυκές να έχουν αυγά ανάμεσα στα πόδια τους. Ήξερα γενικά και αόριστα ότι η αναπαραγωγή τους είναι πολύ δύσκολη και βλέποντας τα αυγά διάβασα πιο προσεκτικά διάφορα άρθρα για να καταλάβω ακριβώς. Μέσα στις διακοπές (πρώτο 15θήμερο του Αυγούστου) τα αυγά πρέπει να εκκολάφθηκαν και ο γόνος να πέθανε λόγω του γλυκού νερού προς μεγάλη ευχαρίστηση των γκάπι αλλά τώρα βλέπω και πάλι κινήσεις ζευγαρώματος. Επειδή λοιπόν με τρυγιρίζει η ιδέα να το δοκιμάσω μήπως βγάλω κάποια σπιτική γενιά ήθελα να ρωτήσω αν το έχει επιχειρήσει κανείς και τι εμπειρίες είχε. Δεν έχω βρει καν πόσο αλάτι θα έπρεπε να διαλύσω στο νερό που θα μπει ο γόνος.
    • Από avraamp
      Στις 21 Ιουνίου είδα το θηλυκό μέσα στην καρύδα με τα μωρά για πρώτη φορά.
      Αρκετές μέρες πριν είχα υποψιαστεί ότι κάτι γίνεται καθώς η θηλυκιά είχε κλειστεί μέσα στην καρύδα.
      Το ενυδρείο που τα φιλοξενεί είναι ένας κύβος 70 λίτρα.
      Αυτή τη στιγμή τα ψάρια είναι 3 εβδομάδων, αλλά έχει μειωθεί αρκετά ο πληθυσμός τους καθώς δούλεψε ο νόμος της φύσης.  Πριν λίγες μέρες είχα και άλλη γέννα, με αποτέλεσμα η θηλυκιά να γίνει πολύ επιθετική και να σκοτώνει τα μωρά της πρώτης γέννας.  Πρέπει να ήταν πάνω από 50 μέχρι 3 ημέρες και σήμερα έχουν μείνει περίπου 20.
      Παραθέτω μερικές φωτογραφίες για να δείτε την ανάπτυξή τους από την πρώτη μέρα μέχρι σήμερα.

• Από Vogias
      Όπως λέει και ο τίτλος ένα όνειρο που είχα, από τότε που ξεκίνησα το χόμπι μας και μετά από δέκα χρόνια σήμερα πριν από καμία ώρα πραγματοποιήθηκε!  Θυμάμαι παλιά που έβλεπα το θέμα του @Χρήστος με τα δικά του σκαλάρια και μου φαινόταν κάτι πολύ μακρινό σαν άπιαστο όνειρο! Ένα ζευγάρι λοιπόν, από τα σκαλάρια manacapuru που έχω, σήμερα έκαναν τα πρώτα τους αυγά! Έχω βγάλει πολλά βίντεο και φωτογραφίες αλλά είναι πολλά και θέλουν λίγο χρόνο για να τα ανεβάσω, οπότε υπομονή!!! Περιττό να σας πω ότι έχω χ@στεί από την χαρά μου!  Τα αυγά που έχει κάνει το ζευγάρι τα υπολογίζω γύρω στα 70 πάνω κάτω, αλλά συνεχίζουν να γεννάνε ακόμα και τώρα που γράφω! Το πρόβλημα μου είναι ότι τα λίτρα που έχω είναι λίγα και πρέπει άμεσα να γίνει μεταφορά καθώς τα σκαλαρια είναι 5 σε 250 λίτρα αλλά αρκετά καλά στημένο ώστε να ζούνε αξιοπρεπώς και χωρισμένο σωστά θέλω να πιστεύω! Έχω δυο 100λιτρα αλλά δεν έχω χώρο στο σπίτι καθόλου οπότε μάλλον θα βγει μια πολυθρόνα  προσωρινά για να μπει το ένα 100λιτρο για μεγάλωμα! Πήραμε και το οκ από το boss (την καλή μου εννοώ) οπότε προχωράμε!!! Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω αυτήν την φορά όπως με τα corydoras αλλά θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να πετύχει! Υπάρχουν κάποια προβληματάκια βέβαια γιατί δεν έχω μεγάλο αερόφιλτρο και δεν μπορώ να παραγγείλω τώρα γιατί τις επόμενες δυο μέρες θα έχει απεργίες!
      Το ένα 100λιτρο που έχω είναι το juwel rekord 800 με το φίλτρο του και το άλλο ένα aquatlantis 96ltr χωρις φίλτρο όποτε θα βάλω το πρώτο σε λειτουργιά!

Προς το παρόν έχω χωρίσει το ενυδρείο στα δυο με πάρα πολλά κλαδιά στο μέσον ώστε να μην ενοχλούν το ζευγάρι τα άλλα 3, μέχρι να φέρω το 100λιτρο και να το βάλω σε λειτουργία! Δεν ξέρω βέβαια στην φάση αυτή αν πρέπει να επέμβω σήμερα ή όταν δω ουρίτσες! θα το πάω με το ένστικτο και βλέπουμε! Φυσικά οι γνώμες σας και οι συμβουλές σας μετράνε και πείτε τες ελεύθερα! Προς το παρόν το ζευγάρι έχει πάρει την μια γωνιά του ενυδρείου και παραμένει μπροστά στα αυγά χωρίς να το ενοχλούν τα υπόλοιπα! Με το που πλησιάσει κάποιος στους 30 πόντους τον διώχνουν! Ακόμα και εμένα όταν πήγα κοντά στο τζάμι με έδιωχνε ο αρσενικός! Πάντως μου έκανε εντύπωση ότι ο αρσενικός πήγε μετά από κάμποσα λεπτά να αναπαράξει τα αυγά από την ώρα που τα γέννησε η θηλυκιά! Ίσως παίζει ρόλο και η απειρία του!
      Τα ψάρια εδώ και αρκετές μέρες έδειχναν ότι θα αναπαραχθούν, γιατί είχαν απομονωθεί και καθάριζαν πότε τις γωνίες του ενυδρείου και πότε τον εχινόδορο! Έτσι επειδή δεν είχα κώνο αναπαραγωγής ή κάτι τέτοιο, μου έκοψε να κάνω αυτό εδώ που βλέπετε:

Μην με κοροϊδέψετε ! Αυτό που βλέπετε είναι μια πλεκοσπηλιά ανάποδα και την έβαλα μέσα στο ξύλο όπου έχει και γωνία που θέλουν τα σκλαλάρια για να γεννήσουν! Όπως φάνηκε πέτυχε το εγχείρημα! Άσε που βολεύει εάν θέλω να μεταφέρω τα αυγά!
      Τα δύο πρώτα βιντεάκια από την διαδικασία μόλις ανέβηκαν:

Ο μπαμπάς:

Η μαμά:

• Από avraamp
      Την Πέμπτη το απόγευμα βρήκα 2 αυγά από τα adolfoi μου.  Είναι η τρίτη φορά που μου κάνουν αυγά και επειδή είχα λίγο χρόνο διαθέσιμο είπα να ασχοληθώ και να τα βάλω στη γεννήστρα.
      Είναι πολύ λίγα τα αυγά, αλλά δεν πειράζει, θα προσπαθήσω με αυτά και αν βρω και κανένα άλλο στην πορεία το προσθέτω.
      Αυτή τη στιγμή έστησα ένα ενυδρείο 45*40*40, 70 λίτρα περίπου, το οποίο έχω γεμίσει μέχρι την μέση, έχω βάλει ένα αερόφιλτρο, θερμοστάτη, λίγα alder cones και κάνω κάθε μέρα αλλαγή 1/3 του νερού από το κυρίως ενυδρείο.  Θερμοκρασία έχω στους 25 βαθμούς.

Τα αυγά δείχνουν να πηγαίνουν καλά καθώς έχουν αρχίσει να σκουραίνουν.
      Σε πόσες μέρες περίπου γίνεται η εκκόλαψη;  Από την στιγμή που θα δω ουρίτσες πότε πρέπει να ξεκινήσω να ταΐζω και τι;  Έχω μια baby food της hikari.

Σας παραθέτω και δύο φωτογραφίες (δεν είναι καλής ποιότητας), οι οποίες είναι από την δεύτερη και τρίτη μέρα..

• Από elatos
      Μετά την χαρά της εκκόλαψης των πρώτων μου ψαριών από αυγά
      και σε συνέχεια του προηγούμενου σχετικού θέματος [Γεννητούρια Nothobranchius Guentheri "Red"],
      ήρθε η στιγμή να γράψω για την εμπειρία αυτών των 40 ημερών μέχρι σήμερα και μίας σημερινής έκπληξης!

Τα αυγά τα παρέλαβα από τον @Husky_Jim στην εκδήλωση της κοπής της πίτας, όπως αναφέρω και στο παραπάνω άρθρο,
      και τα νεογέννητα, τις πρώτες μέρες τους τις πέρασαν σε ένα γυάλινο ποτήρι ζέσεως των 1.000 ml και αυτό επέπλεε μέσα σε ένα μικρό ενυδρείο (που το έστησα εξ αρχής για την καλλιέργεια των freshwater gammarus) για να έχω σταθερή θερμοκρασία και φωτοπερίοδο.

Κολυμπούσαν μέσα στο φαΐ τους (infusora) κι όλα ήταν ρόδινα, μέχρι που διαπίστωσα μια μέρα δύο μικρά να κόβουν βόλτα στο ενυδρείο.

Αυτό που κατάλαβα ήταν πως τα μικρά ήταν τουλάχιστον 2 μέρες στην αλητεία (από δικό μου λάθος χειρισμό με τις αλλαγές νερού με την πιπέτα) και ανακαλύπταν καινούργιες γειτονιές και δεν έδειχναν να είχαν θέμα, άλλωστε και το ενυδρείο ήταν γεμάτο με το φαγητό τους (σχετικό video).
      Μετά από αυτή την παρατήρηση τα νεογέννητα ξεκίνησαν να κολυμπούν όλα μαζί στο μικρό ενυδρείο.

Οι μέρες περνούσαν και τα μισά μικρά μεγάλωσαν εντυπωσιακά σε σχέση με τ' αδέλφια τους, με μία ακόρεστη διάθεση για φαΐ, 3-4 έκαναν περίπολο γύρω από το βραχάκι λάβας και άλλα τόσα στο διχτάκι με το υλικό ανάπτυξης των gammarus και, οτιδήποτε στο μέγεθος του στόματός τους (των killifish), έκανε το λάθος να βγει λίγο πιο έξω από την ασφάλειά του γινόταν μεζές.

Για να μην μου καταστρέψουν πλήρως τον γόνο των καλλιεργειών ετοιμάστηκε ένα 60λιτρο ενυδρείο, και όλα τα καλοθρεμμένα (12 συνολικά) πήγαν σε κάτι πολύυυυυ μεγαλύτερο, που για άλλο σκοπό το ήθελα και η ανάγκη άλλαξε τα σχέδιά μου!!

Και ερχόμαστε στο σήμερα των 40 ημερών.
      Τα μεγάλα (λέμε τώρα μεγάλα!!) δεν λένε όχι στα grindal και προσπαθούν να δοκιμάσουν και λίγο από ramshorn!!

• Από Vogias
      Όπως λέει και ο τίτλος σήμερα και αφού τάισα ζωντανό bloodworm, μετά από καμμια ώρα, άρχισαν τα 10 corydoraκια adolfoi που έχω τους χορούς και τα πανηγύρια. Με το που πήγαινε το ένα να φύγει από την ομάδα από πίσω του 3-4 άλλα να το κυνηγάνε και να παίζουν στενό μαρκάρισμα! Ίσως να μην φαίνεται πολύ καλά αυτό στα βίντεο, αλλά το κυνηγούσαν για πολύ ώρα! Έχω δει βιντεάκια από αναπαραγωγή corys αλλά:
      Α) Θα ήθελα και την δική σας άποψη για το αν είναι συμπεριφορά αναπαραγωγής και
      Β) Αν ναι γιατί λέτε να μην έχουν κάνει ακόμα ποτέ αυγά;

Έχω τραβήξει 4 βίντεο αλλά ανεβαίνουν σιγά σιγά οπότε θα τα βάζω σταδιακά μέσα στο topic. Χθες έκανα μια μεγάλη αλλαγή γιατί είχα νιτρικά. Έχω παρατηρήσει ότι όταν μπαίνει φρέσκο και δροσερό νερό έχουν αυτή την συμπεριφορά άλλα όχι σε τέτοιο βαθμό όπως σήμερα. Ξέρω ότι για να αναπαραχθούν θέλουν πιο δροσερό νερό αλλά δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους τουλάχιστον για τώρα. Βέβαια αν είχα γέννα μπορεί και να το πάλευα! Temp: 25,3 +-3,  Ph: 5,5, NO3:0.KH, GH, είναι ληγμένα και tds δεν έχω ακόμα! Φίλτρα: εξωτερικό eheim 2213 και το εσωτερικό της juwel φουλ βιολογικό υλικό. Το ενυδρείο είναι το Rio 240 και έχει 10 corydoras adolfoi, 3 pleco L168 και 5 σκαλαρια manacapuru red back (ξέρω είμαι παραπάνω από οριακά). Έχω μέσα και 3 ροδοστομους που μου έχουν ξεμείνει από ένα παλιό ενυδρείο που είχα και θέλω να τους ξεφορτωθώ αλλά δεν βρίσκω που να τους δώσω. Αφήστε που είναι και μεγάλοι σε ηλικία (4-5 ετών).  Το ενυδρείο τρέχει ένα χρόνο με νερό και βιολογία από άλλο ενυδρείο που είχε στηθεί το 2012.
      Ελπίζω να μην σας κούρασα

Τα δύο πρώτα βίντεο:

• Από GARD83
      καλημέρα.Ειναι μπουκωμενη μια melanochromis auratus που έχω κι έτσι λοιπόν αγόρασα μια γεννήστρα-παγιδα που επιπλέει,της marina.Τα ερωτήματα είναι τα εξής!1ον,έχει ένα ''πατωματάκι'' πλαστικό,χρειάζεται?Και 2ον,πρέπει να περιορίζω τον φωτισμό μιας και το ψάρι είναι μονίμως κοντά στην επιφάνεια και ''ψήνεται"?
    • Από Andreas_Kouv
      Καλησπέρα φίλοι, και καλή χρονιά μιας και δεν έγραψα φέτος! μπαίνω γρήγορα στο θέμα, γυρίζοντας σπίτι στις 2 του μήνα, βρήκα ξανά την μία θηλύκια μου μπουκωμένη. Έλειπα 3 η μέρες από το σπίτι, οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς μπουκώθηκε, αλλά υπολογίζω χοντρικά από 1/1/2017. Μετέφερα το ψάρι σε ένα παλιό ενυδρείο γεννήστρα αλλά έως σήμερα 26/1/2017 δεν τα έχει φτύσει, αν και μερικές φορές τρώει τα Flakes της Ocean Nutrition που ρίχνω. Τι κάνω? περιμένω??
    • Από Husky_Jim
      Ένα βίντεο από γέννα Hypancistrus Contradens με τα μικρά να τρώνε μία ταμπλέτα και μιά ιδέα από την σπηλιά όπου ο αρσενικός φυλάει και άλλα μικρά από επόμενη γέννα....