Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

Εγω  πάντως μιας και ειναι στο πτερύγιο θα επιανα προσεχτικά το ψαρι και θα το εβαζα στην παλαμη μου... ύστερα με κάποιο τσιμπιδάκι θα το έβγαζα ακομα και ενα μικρο σκίσιμο στο πτερύγιο να κανεις θα περάσει... μηπως εχεις υδρες στο ενυδρειο σου??? Κατι μου θυμίζει αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια... αλλα μιας και δεν ειναι σε κάποιο ζωτικό σημείο θα το εβγαζα οπως ειπα.... 

 

πριν 6 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Ό,τι φαίνεται στο video Στάθη, δεν καταλαβαίνω κάτι παραπάνω

Θα με πειτε παλαβο ρε παιδια το ξερω...

Αλλα δεν μου θυμιζει κανενα γνωστο παρασιτο..

Σιγουρα δεν ειναι κανα "σκουπιδι" οπως σου εγραψα και στην αρχη;

Βγαλτο εξω το ψαρι οπως σου εγραψε ο Ηρακλης..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Το εβγαλα εξω, το τραβηξα με ενα τσιμπιδακι ελαφρα πολλες φορες και δεν βγηκε τιποτα!

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Το εβγαλα εξω, το τραβηξα με ενα τσιμπιδακι ελαφρα πολλες φορες και δεν βγηκε τιποτα!

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Οποτε δεν τα εχω χαμενα ακομα!!:hehe

Τουλαχιστον οχι τελειως!!

Χαχαχα

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν βγηκε??

Εχει κατι εκει αλλα δεν βγαινει???

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Ναι αλλά θα τα χάσω εγώ...

Οτι κατι υπαρχει ειναι σχεδον σιγουρο γιατι αλλαζει τον σχηματισμο του ραχαιου πτερυγιου..

Ακου!!

Λοιπον θα φανει και αυτο κουφο αλλα μου ηρθε στο μυαλο τι μπορει να ειναι...

Αποκλειοντας και την περιπτωση της υδρας γιατι ουτε σχηματικα αλλα ουτε και στον τροπο που εχει αγκαλιασει το ψαρι μου ταιριαζει θα καταληξω (οσο τρελο και να φαινεται) (και μην ξεκινησετε τα πεσιματα)..

Οτι εχεις μπλεξει με μια μικρη βδελιτσα...:P

Ψαξε ποιο φυτο σου εκανε την ζημια!!

Επισης αν πας να την βγαλεις μαλλον θα σταθει αδυνατον γιατι θα κολλησει πιο δυνατα γιατι θα κουλουριστει γυρω απο τον ευατο της...

Ευχομαι να μην εχω πεταξει μ....ια..:hehe

Αλλα ειναι το μονο που συμβαδιζει με αυτα που γνωριζω και εχω διαβασει και ας μοιαζει σεναριο επιστημονικης φαντασιας...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να καταβαλεις μεγαλυτερη προσπαθεια να το αφαιρέσεις....

Αν ειναι βδέλλα θα πρεπει να εχει κι αλλε ετσι δεν ειναι @stathis spithas , να παρατηρήσει να δει μηπως εχει και αλλου μεσα στο ενυδρείο... 

 

Εβαλες τίποτα νεο μεσα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μπει τίποτα νέο μέσα εδώ και πολύ καιρό. Ύδρες έχω τελευταία αρκετές αλλά δεν είναι. 

 

Θα σας βάλω νέο οπτικό υλικό να δείτε πως είναι σήμερα μετά την προσπάθειά μου εχθές. 

Link to comment
Share on other sites

Θα τον ξαναβγάλω έξω να κάνω μια προσπάθεια αλλά δεν θέλω τόσο κολλητά γιατί στρεσάρεται το ψάρι και αυτές τις μέρες είναι συνεχώς πάνω από τα αυγά και τα αερίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Οταν το βγάλεις κανε οτι μπορεις να φυγει εστω και αν σκισει το πτερύγιο μην το αφήσεις εκεί... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φαίνεται να καθάρισε. 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το ψάρι έξω και με ένα τσιμπιδάκι έκανα προσπάθεια μηχανικής αφαίρεσης του παρασίτου. 

 

Μετά τη διαδικασία αυτή δεν φάνηκε να έχει φύγει, είχε ακόμα ασπρίλα αλλά όπως φαίνεται ήταν η αρχή ώστε να εξαφανιστεί τελείως. Μάλλον τελικά πρέπει να ήταν μικρή βδελίτσα. Πώς βρέθηκε ένας θεός ξέρει. 

Link to comment
Share on other sites

Αρα κατα την γνώμη σου η ενέργεια που έκανες με το τσιμπιδάκι για να απαλλάξεις το ψάρι από το παράσιτο έφερε και την λύση. Ωραια και οι βδέλλες μακρια απο μας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχα κάποιες ατυχίες με το ζευγάρι και εν τέλει έχασα και τα 2 τα ψάρια, αυτό που με πόνεσε περισσότερο ήταν για τον αρσενικό που ήταν φοβερό ψάρι. Έφυγα 4 ημέρες τον 15αύγουστο και στην επιστροφή μου τον βρήκα τέζα, φαγωμένο από τα σαλιγκάρια. 

 

Δεν είχε κανένα σημάδι ασθένειας και καταλήγω στο συμπέρασμα ότι πήγε από θερμοκρασία. Όλο το καλοκαίρι την έβγαλε με 30+ στις πολλές ζέστες. Λανθασμένα θεωρούσα ότι δεν θα έχω πρόβλημα...

 

Το Σάββατο πήρα νέο ζευγάρι και την Δευτέρα κιόλας γέννησαν. Σήμερα το πρωί δεν βλέπω τα αυγά, είτε τα μετέφεραν είτε τα έφαγαν, ήταν η 1η τους, είναι και μικρά σχετικά ψάρια. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχημα νέα για το ψαράκι, εύχομαι καλή επιτυχία με τα νέα. Πως και δεν πήρες κάποια από τα μικρά του αρχικού ζευγαριού; Αυτά που πήρες τώρα από ποια χώρα είναι. Δεν πιστεύω πως τον τίναξε τον αρσενικο το 30+, ίσως ανέβηκε πολύ παραπάνω όταν έφυγες. Για να τον βρήκες σημαίνει ότι max είχε ψοφήσει την προηγούμενη ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Τα δικά μου τα έχω χαρίσει. Πέρασα από το Pet Supermarket το Σάββατο και μόλις είχαν παραλαβή από Rams, τα είδα και μου φάνηκαν οκ μορφολογικά κτλ και τα πήρα. 

 

Η Θερμοκρασία πάνω από 31.5 δεν ανεβαίνει, απλώς ήταν πολλές μέρες με ζέστη τα ψάρια και πιστεύω αυτό τα κατέβαλε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είχαμε πάλι γέννα πάνω στην ανούμπια και εχθές όσα επέζησαν (λίγα) τα μετέφεραν πάνω στο προφίλτρο. Δεν έχω πολλές ελπίδες αλλά για να δούμε...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το προφίλτρο είναι αυτό και το είχα παραγγείλει από pet supermarket. Είχε αργήσει αρκετά θυμάμαι να έρθει, αν το βρεις από έξω πάρτο από έξω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...