kkgr

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια

263 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Ειναι πολυ δυσκολο και θελει θυσιες,κατα την γνωμη μου ομως αξιζει να ασχοληθεις.Ειναι ισως το μοναδικο ειδος που μπορει να με κανει καποια στιγμη να ξαναστησω ενυδρειο αμαζονιου.Το εγκατελειψα γιατι στο ενδιαμεσο ειδα οτι με κερδιζει περισσοτερο κατι αλλο.

Απλως μην κανεις το λαθος που εκανα εγω..δωσε χρονο και υπομονη! Δωσε χρονο στα ψαρια,στον εαυτο σου,στο ενυδρειο,στα νερα σου...

Θα τα καταφερεις τελικα ειμαι σιγουρος και θα ειναι μοναδικη εμπειρια!

1 person likes this

Φιλε kkgr ( δεν ξερω και το μικρο σου ) μην σε τρομαζουν οι παλιοδισκαδες και οι βρωμοαφρικανοι. Προχωρα ακαθεκτος κι εμεις ημαστε εδω να βοηθησουμε οσο μπορουμε.

Greetings from the dark side!

1 person likes this

Πως τα βλεπετε;

96e5bf094fa1cb795866b119e4845ae3.jpg

5 people like this

Μια χαρα. Ισως ενα κατω δεξια να ασπριζει.

1 person likes this

Και ειναι και πολλα!!

Προσπαθησε να το αφαιρεσεις με καποιο μυτερο αντικειμενο...

Καλυτερα να μην βαλεις χερι...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
1 person likes this

Με μια καρφιτσα.

1 person likes this

Εκτός από αυτό τέρμα κάτω, παρακολούθησε και τα 2 τέρμα πάνω στην μέση του φύλλου. Μάλλον δεν έχουν γονιμοποιηθεί και θα φουγκιασουν, μην τα βγάλεις όμως αν δεν γίνουν όπως αυτό τέρμα κάτω. Μπορεί η φωτογραφία να τα κάνει να φαίνονται έτσι.

Υ.Γ. Βάλε και καμία φωτο γενική του ενυδρείου να χαζεψουμε 

Βασιλης

Έγινε επεξεργασία - bbetta
1 person likes this

Άσπρισαν 2-3 ακόμα και τα αφαίρεσα από το φύλλο. 

Κατά τα άλλα δεν βλέπω κάποια αλλαγή. Δεν θα έπρεπε μέχρι τώρα;

Τι αλλαγη θες; ουριτσες: ε περιμενε λιγο.

Έχω αγχωθεί όσο βλέπω αυγά να ασπρίζουν...

Ε ετσι ειναι αυτα. Αεραντλια εχεις βαλει, σωστα;

ναι ειναι διπλα ακριβώς η πέτρα, πιστεύω ότι ειναι οκ

1 person likes this

Όμορφη μέρα σήμερα, παρά την συννεφιά :)

Βλέπω πολλά αυγά να έχουν φύγει από το φύλλο, έχουν ουρίτσα και κουνιούνται πέρα δώθε!

4 people like this

Τραβα κανα βιντεακι Κωστα!!

Θα δοκιμάσω να δω αν φαίνεται αλλά είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο, μικρες μικρές ουρίστες που κανουν σπασμωδικές κινήσεις. 

1 person likes this

0d155de0da9789bc307ea9676f3b3876.jpg

5 people like this

7d4bee1bc39e124f19ece86fbc15b492.jpg

34c91b9eee909b02169fc69618d2b27e.jpg

b426fd22039c5517a2e4ab9eb3a93a9b.jpg

Εχουμε μπολικες ουριτσες!!!

7 people like this

Όμορφα πράγματα Κώστα! Έχει ολοκληρωθεί η εκκόλαψη στα συγκεκριμένα. Μπορείς να μας πεις με όσο μεγαλύτερη ακρίβεια πόσο χρειάστηκαν για να φτάσουν σε αυτό το στάδιο, και με τι θερμοκρασία; Πχ τα δικά μου στους 28,5°C έκαναν λιγότερο από 45 ώρες.

Έχεις όλες τις προοπτικές να τα καταφέρεις, παρόλο που ειδικά για την πρώτη φορά είναι δύσκολο εγχείρημα!

Βασίλης :) 

3 people like this

Η θερμοκρασία μου είναι 25.5-26.0, ίσως γι αυτό άργησαν, δεν ήξερα και επίσης φοβήθηκα να ανεβάσω γιατί ο όγκος του νερού είναι πολύ μικρός και έπαιζε να τα βράσω αν έκανα κάτι λάθος. 

Τα αυγά γεννήθηκαν Πέμπτη 9 το βράδυ, όταν άνοιξα το θέμα και ουρές είδα σήμερα το πρωί. Εχθές μέχρι και τις 3 τα ξημερώματα που ήμουν από πάνω δεν είχα δει κάτι οπότε έγινε μεταξύ αυτών των ωρών. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
1 person likes this

Κατατοπιστικότατος! Καλά έκανες που δεν έπαιξες με την θερμοκρασία.

Βασίλης

1 person likes this

Μια χαρα φαινονται. Καλως τα δεχτηκες. Τωρα αρχιζουν τα δυσκολα.

1 person likes this

Ομορφιες ομορφιες!!

Καλως τα δεχτηκες!!

1 person likes this

Πολύ όμορφα Κώστα!

Καλή επιτυχία στη συνέχεια!!!

1 person likes this

22 minutes ago, Sturm said:

Μια χαρα φαινονται. Καλως τα δεχτηκες. Τωρα αρχιζουν τα δυσκολα.

Έτσι, δώσε μου κουράγιο! :P

Χαμός, μεγάλο ποσοστό εκκόλαψης, γέμισε ο τόπος ουρίτσες, δεν ξέρω τι θα γίνει από εδώ κι έπειτα αλλά μιλάμε για πολλές ουρές!

2 people like this

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Andreas_Kouv
      Καλησπέρα φίλοι, και καλή χρονιά μιας και δεν έγραψα φέτος! μπαίνω γρήγορα στο θέμα, γυρίζοντας σπίτι στις 2 του μήνα, βρήκα ξανά την μία θηλύκια μου μπουκωμένη. Έλειπα 3 η μέρες από το σπίτι, οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς μπουκώθηκε, αλλά υπολογίζω χοντρικά από 1/1/2017. Μετέφερα το ψάρι σε ένα παλιό ενυδρείο γεννήστρα αλλά έως σήμερα 26/1/2017 δεν τα έχει φτύσει, αν και μερικές φορές τρώει τα Flakes της Ocean Nutrition που ρίχνω. Τι κάνω? περιμένω??
    • Από fh84
      Καλησπέρα και καλη χρονιά. 
      Όποιος εχει ramirezi και ειναι απο αττικη ας μου στειλει ενα πμ
      Ευχαριστώ.  

• Από Husky_Jim
      Ένα βίντεο από γέννα Hypancistrus Contradens με τα μικρά να τρώνε μία ταμπλέτα και μιά ιδέα από την σπηλιά όπου ο αρσενικός φυλάει και άλλα μικρά από επόμενη γέννα....

• Από Husky_Jim
      Ο τίτλος τα λέει όλα.
      Ελπίζω να σας αρέσει.Άν δείτε τα αβγά προσεκτικά, μπορείτε να δείτε το σώμα/κεφάλι των μικρών που ήδη έχει σχηματιστεί.....
    • Από Husky_Jim
      Σας βάζω ένα χθεσινό βιντεάκι μετά από μεταφορά μικρών σε γεννίστρες...
      Hypancistrus sp. L401
      Ancistrus sp. L071
      Ancistrus cf. Cirrhosus 'albino'

• Από kadmos
      Την Παρασκευή το βράδυ, γυρνώντας σπίτι, βλέπω στο τζάμι αλλά και πάνω σε βαλισνέριες αυγά από τα sturisoma. Ήδη μερικοί συγκάτοικοι του ενυδρείου είχαν σπεύσει για το δείπνο(...) αλλά ευτυχώς μπόρεσα και τράβηξα εννιά στη γεννήστρα. Τα δύο ήταν τζούφια και τα πέταξα σήμερα. Στα υπόλοιπα φαίνεται καθαρά ο γόνος. Μάλιστα είδα σε μερικά να κουνιέται μεσα στ'αυγό όταν άλλαζα το νερό της γεννήστρας!!!  Τα συγκεκριμένα ψάρια -τρία στον αριθμό- τα πήρα πριν σχεδόν δύο χρόνια σε μέγεθος 5εκ. και ήταν ο λόγος που στήθηκε το συγκεκριμένο ενυδρείο. Σήμερα είναι 18-20 εκ., δύο θηλυκά και ένας αρσενικός. Πρώτη φορά τα είδα να γεννούν αρχές Αυγούστου, πριν φύγω για διακοπές, αλλά και στο τέλος του μήνα, μετά την επιστροφή μου. Τις δύο εκείνες φορές μάλιστα οι θηλυκές γεννάγαν την ίδια στιγμή, με τον αρσενικό να πηγαίνει πέρα δώθε στις δύο φωλιές για να γονιμοποιήσει!   Ελπίζω να πάνε όλα καλά, και προς το τέλος της βδομάδας να δω ουρίτσες. Παραθέτω φωτογραφίες από τ'αυγά αλλά και από τους γονείς.

• Από DIMITRIOS
      Λίγες φώτο από τα καμάρια μου!τα έχω 1.5 χρόνο και του τους τελευταίους 2 μήνες έχω 2 γέννες. Η πρώτη φουρνιά έβγαλε ήδη τις χαρακτηριστικες βούλες. Η 2η φουρνιά είναι λίγων ημερών και ένα μικρό διακρίνεται μετά βίας αριστερά της σπηλιάς. Είναι νυκτοβιοι τύποι και έτσι οι φώτο δεν είναι εύκολες ειδικά από κινητό

• Από ΕΥΤΥΧΗΣ
      Παιδιά καλησπέρα !!! Χαθήκαμε !!! Λίγο το άγχος της δουλειάς λίγο η μικρή στο σπίτι ! Τέλος πάντων ολα καλα ! Τα ψαράκια μου σε αυτό το ενυδρείο πηγαίνουν εξαιρετικά ! Δεν είχα καμία απώλεια και η ζωή στον μικρόκοσμο αυτόν κυλάει ομαλά !!!
      Είναι η πέμπτη φορα που ζευγαρώνουν τα ancistrus μου ! Ουρίτσες δεν είδα ποτε ! Αυτή τη φορα όμως θα το θελα πολυ ! Αυγά έχουν γίνει αρκετα , πάλι μέσα στην τρύπα του ξύλου με τον νεαρό να προσπαθεί να τους κάνει αέρα με τα πτερύγια του μιας και χωράει ο μιςός πλέον εκεί μέσα ! Μπορώ να αφαιρέσω το ξύλο όπως ειναι για να το βάλω σε μια γεννήστρα, να το μεταφέρω σε καινούργιο ενυδρείο ; Καμία ιδέα;;;"
    • Από Husky_Jim
      Σήμερα το μεσημέρι προσπαθούσα μάταια για ώρες να πιάσω τεσσερις λεπορίνους απο ένα ενυδρείο για να πάνε στο σπίτι τους (ήταν δανεικοί για το ενυδρείο στο μουσείο Γουλανδρή), μάταια όμως....δεν πιανόντουσαν με τίποτα τα ριμ€~^>€\${];<<!!!!
      Έτσι αναγκάστηκα να ξυλώσω όλο το ενυδρείο βγάζοντας έξω και όλα τα ξύλα και τις σπηλιές....μέσα απο μία σπηλιά βγήκε ένα μικρό αρσενικό Ancistrus sp. L071 'starlight' που είναι απόγονος ψαριών που είχαμε φέρει μαζί με τον @DIMITRIOS από το τελευταίο πρωτάθλημα δίσκων στο Duisburg της Γερμανίας το 2010 (ή 2008 δεν θυμάμαι ακριβώς)
      Μέσα στην σπηλιά υπήρχε μιά ωραία συστάδα με αυγά!
      Αμέσως τα έβαλα μέσα σε μιά γενήστρα με αεραντλία μαζί με την σπηλιά μιάς και είναι κολλημένα σε αυτήν....

Θα σας ενημερώνω για την εξέλιξη μιάς και ταλαιπωρηθήκαν αρκετά και η πιθανότητα του fungus είναι μεγάλη....

Τους γεννήτορες απο αυτά τα ψάρια τους έχω δώσει περίπου δύο χρόνια τώρα και αυτά ήταν κατι "ψείρες" που είχαν ξεμείνει στα "αζήτητα"....
    • Από Husky_Jim
      Για να βλέπω και άλλους....