Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

Βάλε καΙ άλλες φωτό και για εμάς τους λιγούρηδες... :D

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Husky_Jim said:

Βάλε καΙ άλλες φωτό και για εμάς τους λιγούρηδες... :D

 

Video καλύτερα

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!πάμε γερά για μεγάλωμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα κολυμπανε ελευθερα. Ετοιμασου για ταισμα!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα να μετονομαστεί σε Αναπαραγωγή Ramirezi - Τα Rams του AquaZone.

Όσα μεγαλώσουν με το καλό θα δωθούν σε συνχομπιστες του forum.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Το θέμα να μετονομαστεί σε Αναπαραγωγή Ramirezi - Τα Rams του AquaZone.

Όσα μεγαλώσουν με το καλό θα δωθούν σε συνχομπιστες του forum.

 

Έχει δρόμο ακόμα και θέλει πολύ προσπάθεια.... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και πολλα μπραβο!:)

Σου εύχομαι να τα μεγαλώσεις ολα αν αυτο ειναι δυνατόν! Η ολοληρωση στο χόμπι μας ειναι οι αναπαραγωγές! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρελήφθησαν ζωντανές τροφές από @Husky_Jim και από αύριο ξεκινάμε τάισμα. 

 

Δημήτρη υπερ-ευχαριστώ και χάρηκα που τα είπαμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα τι γινεται; σε τετοια θεματα εχουμε συνεχη ανανεωση!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί που έφυγα ήταν ακόμα μόνο ουρές. Έριξα παραμήκιο σε περίπτωση που σκάσουν μύτη.

 

Το απόγευμα που θα επιστρέψω θα τα μεταφέρω σε μεγαλύτερο δοχείο ώστε να μπει καλύτερα ο θερμαντήρας, να ανεβάσω σταδιακά θερμοκρασία και θα πάρω πριν πάω σπίτι και ένα αερόφιλτρο να του βάλω γιατί τώρα που θα ξεκινήσουν ταΐσματα θα πρέπει να έχω βιολογία. 

 

Συμβουλές/προτάσεις, ξέρετε, ό,τι μου πείτε το κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία δεν θα πειράξεις καθόλου τώρα, θέλουμε απόλυτη σταθερότητα. Να φανταστω το μεγαλύτερο δοχείο θα περιέχει περισσότερο, νέο νερό, το οποίο πρέπει να είναι ίδιο με το υπάρχον. Φανταζομαι του ενυδρείου είναι πολύ κοντά σε αυτό του δοχείου, αλλά και πάλι θα χρησιμοποιούσα την μέθοδο της σταγόνας/dripping. Δεν θέλει πολύ να τιναχτούν ολα στον αέρα. Και εννοείται στην μεταφορά δεν θα βγει κανένα νεογνό έξω από το νερό ούτε για μισό δευτερόλεπτο.

 

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για νερό από το ενυδρείο. Το ταπεράκι έχει νερό από ενυδρείο από την πρώτη στιγμή και λόγω εξάτμισης, έχω προσθέσει 2 φορές μέχρι τώρα, από το ενυδρείο πάντα.

 

Με τρομάζεις αν κι εγώ αγχώνομαι στο θέμα μεταφοράς. Θα μπορούσα να βουτήξω το ταπεράκι μέσα στο νέο δοχείο οπότε θα είναι αρκετά safe η διαδικασία. 

 

Δεν ξέρω, πιστεύω ότι η μεταφορά πρέπει να γίνει οπωσδήποτε τώρα που θα αρχίσουν να κολυμπούν. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να μην βιαστεις ακομη για μεταφορα,ασε να κολυμπησουν με το καλο,να φανε και μερικες φορες και μετα οτι ειναι να κανεις με απολυτη σταθεροτητα τιμων και προσοχη οπως ειπε και ο bbetta.

 

Το νεο δοχειο βεβαια μπορεις να το ετοιμασεις απο τωρα με νερο ενυδρειου (χωρις θερμαντηρα,δεν χρειαζεται) και το αεροφιλτρο να δουλευει.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα κάνω, βάζω σήμερα ένα αερόφλιτρο, νομίζω έχει το petsupermarket, το ποτίζω με Special Blend και περιμένω να δω τα ψαράκια να κολυμπάνε καλά πριν τη μεταφορά. 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, kkgr said:

Θα μπορούσα να βουτήξω το ταπεράκι μέσα στο νέο δοχείο οπότε θα είναι αρκετά safe η διαδικασία. :thumbsu:

Έτσι θα το κάνεις, όταν θα το κάνεις. Πληροφοριακά, το ταπεράκι στο οποίο βρίσκονται τώρα τι χωρητικότητα έχει περίπου; 

Επίσης πρόσεχε με τα πολλά ταΐσματα να μην επιβαρύνεις το νερό σου. Ό,τι δεν τρώγεται άμεσα αφαιρείται. 

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

περίπου 3 λίτρα. 

 

Ό,τι δεν τρώγεται παραμένει ζωντανό μέσα στο νερό για να φαγωθεί :)

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kkgr said:

περίπου 3 λίτρα. 

 

Ό,τι δεν τρώγεται παραμένει ζωντανό μέσα στο νερό για να φαγωθεί :)

Καταλαβαίνω τι λες, σε μεγάλη ποσότητα θα έχεις θέμα όμως. Έτσι σκεφτόμουν και εγώ και στο τέλος έχασα. Δε σου λέω να σιφοναρεις κάθε φορά μέχρι να είναι το νερό κρύσταλλο όταν ταΐζεις paramecium κτλπ, αλλά η υπερβολή θα σου κάνει κακό. Όταν όμως θα αρχίσεις τα micro/walter/bananaworms να μην μένει τίποτα μέσα μετά από εύλογο χρονικό διάστημα, για αυτά το αναφέρω κυρίως. Ο,τι σου λέω, στο λέω από προσωπική εμπειρία είτε με Ram είτε με διαφορά είδη Apistogramma (στις γνώσεις μου για μεγάλωμα μικρών βασίζομαι σε αυτά περισσότερο).

 

Σε ένα ενυδρείο είχα συνεχώς ζωντανά micro για κάποια Apisto, και πιστεύω ότι συνήθισαν την συνεχή ύπαρξη και χαρακτηριστική "κίνηση" της τροφής που ατόνησε το ενδιαφέρον τους για αυτή. Αυτό όμως είναι απλή δικιά μου εκτίμηση και δεν έχει σχέση με την περίπτωση σου.

 

περιμενουμε καινούριο video όταν αρχίσουν το κολύμπι :) 

 

 

Βασίλης 

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβουλές των πιο έμπειρων είναι υπερπολύτιμη και ευχαριστώ για την συμμετοχή εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. Βλεπω ομως μερικα τουμπα που δεν κουνιουνται. Ισχυει η ειναι στο βιντεο ετσι;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι βλέπω αλλά αρκετά που βλέπω ακίνητα μετά κουνιούνται.

Αποφεύγω να κάθομαι από πάνω γιατί αγχώνομαι και θα κάνω καμιά παπαριά.

Εφησυχάζομαι ότι έχω σωστές συνθήκες και κάνω ο,τι μου λέτε οπότε θα πρέπει να είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα scavenging και μάζεψα πολλά νεκρά. Απογοητεύτηκα η αλήθεια είναι...

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να απογοητεύεις, δεν πιστεύω ότι είναι αποκλειστικά στο χέρι σου όμως... 

Γενικά το πρώτο 20ημερο χάνεις μικρά για πλάκα, μετά ηρεμούν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...