Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

Κωστη αν θελεις ξεκινα και εδω ενα χρονοδιαγραμμα συνφωνα με τους κανονες της κατηγοριας να δουμε πως πηγε και να υπαρχουν οι πληροφοριες συγκεντρωμενες με αριθμους,ημερομηνιες κτλ.

http://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/341-αναπαραγωγές/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Sorry αλλά σήμερα ήταν ζωντανό μόνο 1... Ντρέπομαι και στεναχωριέμαι ταυτόχρονα...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kkgr said:

Παιδιά Sorry αλλά σήμερα ήταν ζωντανό μόνο 1... Ντρέπομαι και στεναχωριέμαι ταυτόχρονα...

Δεν υπάρχει κανένας λόγος ντροπής και στεναχώριας.

Έκανες ότι καλύτερο μπορούσες για να μεγαλώσεις τα ψάρια.

Απλά να σου πω ότι σε όλα τα θέματα που έχω πετύχει και διαβάσει κατά καιρούς στο φόρουμ αλλά και στο ιντερνετ γενικότερα, δεν έχω πετύχει καμία γέννα από ραμιρέζι που να κατάφερε κάποιος να μεγαλώσει έστω και ένα μικρό.

Δε λέω ότι δεν το έχει καταφέρει κανένας, αλλά σε αντίστοιχα θέματα σαν το δικό σου, τα μωρά όλα χανόντουσαν.  

Όταν είχα τα δικά μου, είχα την τύχη να δω μόνο αυγά και ποτέ ουρίτσες, αλλά η στιγμή που οι γονείς έκαναν τα αυγά και μετά καθόντουσαν από πάνω και τα προστάτευαν ήταν πραγματικά μοναδική.  Θυμάμαι χαρακτηριστικά τι ξύλο έπεφτε με τα ανσιστρους για να τα διώξουν μακριά...

Μακάρι να καταφέρεις να μεγαλώσεις έστω και το ένα που ζει.

Την επόμενη φορά, μακάρι να είσαι πιο τυχερός και να τα καταφέρεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. 

 

Πιστεύω ότι οι περισσότερες πιθανότητες για να μεγαλώσουν θα είναι αυτό να γίνει μέσα στο 60άρι ενυδρείο που έχω φυτεμένο αλλά να μην υπάρχουν άλλα ψάρια μέσα. 

 

Για να μην επιζήσει κανένα (θεωρώ ότι και αυτό το ένα το απόγευμα που θα γυρίσω δεν θα τα έχει καταφέρει) κάτι γίνεται πολύ λάθος. 

 

Αυτά που είμαι σίγουρος ότι έπαιξαν ρόλο είναι:

 

  • Μικρός όγκος νερού
  • Αστάθεια θερμοκρασίας
  • Έλλειψη φίλτρανσης. 

Πείσμωσα, έχω στεναχωρεθεί πάρα πολύ αλλά θέλω να δω ramirezakia.

 

Στήνω απόψε μια πιο αξιοπρεπή γεννήστρα, θα βάλω να δουλεύει το αερόφιλτρο που πήρα προχθές και δεν πρόλαβα να το βάλω σε λειτουργία (...) και θα προσπαθήσω να διατηρήσω βιολογία. Από εκεί και πέρα θα περιμένω να γεννήσει πάλι η μικρή, ελπίζω να μην ήταν η πρώτη και η τελευταία της (γιατί να είναι άλλωστε).

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kkgr said:

Ευχαριστώ. 

 

Πιστεύω ότι οι περισσότερες πιθανότητες για να μεγαλώσουν θα είναι αυτό να γίνει μέσα στο 60άρι ενυδρείο που έχω φυτεμένο αλλά να μην υπάρχουν άλλα ψάρια μέσα. 

 

Για να μην επιζήσει κανένα (θεωρώ ότι και αυτό το ένα το απόγευμα που θα γυρίσω δεν θα τα έχει καταφέρει) κάτι γίνεται πολύ λάθος. 

 

Αυτά που είμαι σίγουρος ότι έπαιξαν ρόλο είναι:

 

  • Μικρός όγκος νερού
  • Αστάθεια θερμοκρασίας
  • Έλλειψη φίλτρανσης. 

Πείσμωσα, έχω στεναχωρεθεί πάρα πολύ αλλά θέλω να δω ramirezakia.

 

Στήνω απόψε μια πιο αξιοπρεπή γεννήστρα, θα βάλω να δουλεύει το αερόφιλτρο που πήρα προχθές και δεν πρόλαβα να το βάλω σε λειτουργία (...) και θα προσπαθήσω να διατηρήσω βιολογία. Από εκεί και πέρα θα περιμένω να γεννήσει πάλι η μικρή, ελπίζω να μην ήταν η πρώτη και η τελευταία της (γιατί να είναι άλλωστε).

Αυτό που προτείνεις στην αρχή νομίζω θα ήταν το καλύτερο.

Εγώ τουλάχιστον, αν αποφάσιζα να ξαναβάλω ραμιρέζι θα τους αφιέρωνα ένα ενυδρείο για πάρτη τους...

Με ένα αερόφιλτρο σε ετοιμότητα για να μπει σε λειτουργία προς αντικατάσταση του κανονικού όταν θα είναι έτοιμα να σκάσουν τα αυγά.

 

Πάντως, θα είχε ενδιαφέρον κάποιος που έχει καταφέρει να πετύχει αναπαραγωγή και να μεγαλώσει αυτά τα ψάρια να μας κάνει μια αναλυτική παρουσίαση με το αντίστοιχο φωτογραφικό υλικό και τη διαδικασία που ακολούθησε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως στα λεει ο Μακης ειναι.Οσο και να εψαξα δεν υπαρχει καποιος (χομπιστας) που να τα καταφερε και οι περισσοτεροι συμβουλευουν με βαση αυτα που εχουν διαβασει στο ιντερνετ.Λιγοι προσπαθησαν και ακομα πιο πιγοι το πετυχαν.

Προσωπικα θεωρω οτι η πετυχημενη αναπαραγωγη και εκκτροφη τους ειναι η πιο δυσκολη,ακομα και απο αλλα ειδη που τα εχουμε θεοποιησει.

Ακομη και μια αποτυχημενη γεννα ομως εχει να μας δωσει πληροφοριες και την συνταγη για την επομενη επιτυχημενη ;)

 

Αν ξαναδοκιμαζα με ραμ εγω θα εβαζα 100% οσμωση με προσθηκη ιχνοστοιχειων και πεπαλαιομενο νερο στις αλλαγες.

Το πας πολυ καλα αλλα θα προτεινα να σταθεροποιησεις το νερο οσων αφορα τις σκληροτητες (tds κυριως) και να ετοιμασεις μια γυαλα να τρεχει με χαμηλη ροη ωστε να παλιωσει το νερο και να αναπτυξει αρκετη infusoria.

Να ξερεις οτι σε ενα σταθεροποιημενο ενυδρειο με τετοια ψαρια και χαμηλη ιχθυοφορτιση η αλλαγη δεν κανει παντα καλο.Δοκιμασε να αφησεις τις αλλαγες για αρκετο διαστημα οταν ξανα εχεις μικρα.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος avraamp έγραψε:

Αυτό που προτείνεις στην αρχή νομίζω θα ήταν το καλύτερο.

Εγώ τουλάχιστον, αν αποφάσιζα να ξαναβάλω ραμιρέζι θα τους αφιέρωνα ένα ενυδρείο για πάρτη τους...

Με ένα αερόφιλτρο σε ετοιμότητα για να μπει σε λειτουργία προς αντικατάσταση του κανονικού όταν θα είναι έτοιμα να σκάσουν τα αυγά.

 

Πάντως, θα είχε ενδιαφέρον κάποιος που έχει καταφέρει να πετύχει αναπαραγωγή και να μεγαλώσει αυτά τα ψάρια να μας κάνει μια αναλυτική παρουσίαση με το αντίστοιχο φωτογραφικό υλικό και τη διαδικασία που ακολούθησε..

 

πριν 1 ώρα, το μέλος argy1 έγραψε:

Οπως στα λεει ο Μακης ειναι.Οσο και να εψαξα δεν υπαρχει καποιος (χομπιστας) που να τα καταφερε και οι περισσοτεροι συμβουλευουν με βαση αυτα που εχουν διαβασει στο ιντερνετ.Λιγοι προσπαθησαν και ακομα πιο πιγοι το πετυχαν.

Προσωπικα θεωρω οτι η πετυχημενη αναπαραγωγη και εκκτροφη τους ειναι η πιο δυσκολη,ακομα και απο αλλα ειδη που τα εχουμε θεοποιησει.

Ακομη και μια αποτυχημενη γεννα ομως εχει να μας δωσει πληροφοριες και την συνταγη για την επομενη επιτυχημενη ;)

 

Αν ξαναδοκιμαζα με ραμ εγω θα εβαζα 100% οσμωση με προσθηκη ιχνοστοιχειων και πεπαλαιομενο νερο στις αλλαγες.

Το πας πολυ καλα αλλα θα προτεινα να σταθεροποιησεις το νερο οσων αφορα τις σκληροτητες (tds κυριως) και να ετοιμασεις μια γυαλα να τρεχει με χαμηλη ροη ωστε να παλιωσει το νερο και να αναπτυξει αρκετη infusoria.

Να ξερεις οτι σε ενα σταθεροποιημενο ενυδρειο με τετοια ψαρια και χαμηλη ιχθυοφορτιση η αλλαγη δεν κανει παντα καλο.Δοκιμασε να αφησεις τις αλλαγες για αρκετο διαστημα οταν ξανα εχεις μικρα.

 

Και εγω θα συμφωνησω με τα παιδια..

Στο ειπα απο την αρχη αλλωστε οτι ειναι "ιδιαιτερα" ψαρια και αν δεν σου βγει να μην τα βαλεις με σενα αλλα να πεισμωσεις μηπως δουμε και εμεις ραμ ενηλικο...

Και εγω και ο Μιχαλης εχουμε στην κατοχη μας αρκετα βιντεακια με τα μωρα μεχρι μερικων ημερων αλλα αυτο δεν λεει τπτ...

Γνωμη μου ειναι να αφησεις τις γεννηστρες  και να επιτρεψεις στους γονεις να τα μεγαλωσουν μεχρι 5-6 ημερων..

Ειναι μαγεια ο τροπος που τα μεγαλωνουν...

Ξερουν αυτοι και τι να τα ταισουν και πως να τα προσεξουν..

Μετα ανελαβε τα ηνια οταν θα αρχισουν να γινονται "ιδιοτροποι"...;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω πότε θα ξανακάνουν αυγά, κι επειδή με τα cory έχω ένα θέμα (έρωτας λέγεται),  παραγγέλνω άμεσα τζάμια για να φτιάξω ένα νέο ενυδρείο ώστε να μπουν μαζί με τα tetra και το ένα Dwarf Gourami που ζουν αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο. 

 

Ότι πεισμώνω, πεισμώνω, αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος με αυτά που μου λέτε... Θα το προσπαθήσω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω και τη γυναίκα μου που με βρίζει από την πρώτη στιγμή που έβγαλα το φύλλο με τα αυγά...

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Sturm said:

Τι εχουμε σημερα;

Greetings from the dark side!
 

Sorry αν δεν σου πήγε καλά η μέρα αλλά όταν απάντησες και μου ήρθε η ειδοποίηση ήμουν πάνω από το ταπεράκι και διαπίστωνα ότι μόνο ένας γόνος ζει οπότε καταλαβαίνεις τι καντήλια ακολούθησαν  :bling:

Link to comment
Share on other sites

Just now, kkgr said:

Ευχαριστώ. 

 

Πιστεύω ότι οι περισσότερες πιθανότητες για να μεγαλώσουν θα είναι αυτό να γίνει μέσα στο 60άρι ενυδρείο που έχω φυτεμένο αλλά να μην υπάρχουν άλλα ψάρια μέσα. 

 

Για να μην επιζήσει κανένα (θεωρώ ότι και αυτό το ένα το απόγευμα που θα γυρίσω δεν θα τα έχει καταφέρει) κάτι γίνεται πολύ λάθος. 

 

Αυτά που είμαι σίγουρος ότι έπαιξαν ρόλο είναι:

 

  • Μικρός όγκος νερού
  • Αστάθεια θερμοκρασίας
  • Έλλειψη φίλτρανσης. 

 

Ακριβως όπως τα γράφεις.

Τα μικρά πρέπει να είναι μόνο με το ζευγάρι αν έχεις διαπιστωσει ότι Είναι καλοί γονείς και μετά από 7-10 μέρες πάλι πρέπει να βγάλεις το ζευγάρι κ να αφήσεις μονά τα μικρά για να έχεις σίγουρη επιτυχία.

Δευτερο παιρνεις τα αυγά αν είναι εφικτο ή βγάζεις τους γονείς μετά τη γονιμοποίηση,εφοσον το ενυδρείο είναι φυτεμένα κ έχεις και τροφή για μωρα δε θα έχεις κ πάλι θέμα (κ ο κρόκος αυγού βοηθάει πολύ).

Το μεγαλύτερο λάθος είναι τα ταιστουν πριν αρχίσουν να κολυμπούν ελευθερα σε πολύ λιγα λιτρα=αμμωνια.

 

Απο τη στιγμή που γέννησαν σε κοινωνικο ενυδρείο έπρεπε να βγουν όλα τα ψάρια ή τα αυγά!

 

ΕΓω έχω μόνο ενα ζευγάρι σε 110 λίτρα φουλ φυτεμενο.Αν είναι να φτιάξεις ενυδρείο φτιαξε ενα μόνο για το ζευγάρι...κ τα αλλά θα ερθουν

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Έχω και τη γυναίκα μου που με βρίζει από την πρώτη στιγμή που έβγαλα το φύλλο με τα αυγά...

Δεν το συνηθιζω αλλα αυτη την φορα συμφωνω με την γυναικα!!:hehe

Link to comment
Share on other sites

Το μικρουλι που ζούσε το πρωι ειναι ακομα ακμαιο και φαινεται να τρωει παραμηκιο που εριξα.

Για να δουμε...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητευεσαι καθολου. Αυτη τη φορα ησουν απροετοιμαστος. Φτιαξε ενα ωραιο ενυδρειακι οπως ειπες και παμε δυναμικα.

Greetings from the dark side!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πεφτουμε σε Ph, φτάσαμε το 6.2

c6424b3885e57538da8f47680f53d4e6.jpg

Σκουραίνει και το νερό σιγά-σιγά

c1d70f6bb83a6602ac49a95ea0dc058b.jpg

Μέσα στην εβδομάδα φεύγουν ολα τα ψάρια και τα rams μένουν μονα τους.

Μερικές φωτογραφίες του ζεύγους

fce344152f26246be64c0b0c85e7dcf3.jpg

4f90efcad54098315177061c62811c87.jpg

339787ecdd5796192c7728ea610fa023.jpg

173cd1768fcb7cae39fb04f929799c2d.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!Άντε και στο 5μιση!!! :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μπουκάλα θα κάνεις. Το αυτοσχέδιο είναι λιγότερο αποτελεσματικό από μόνο του. Κράτα όμως την ανθρακική σου στο 3, για να είσαι σίγουρος για απότομη αλλαγή του ph. Χρησιμοποιείς αντίστροφη όσμωση;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι 80/20 και τύρφη σε 2ο εξωτερικό φίλτρο.

Ανθρακική έχω 2 και γενική 3.

Για μπουκάλα λέω, είμαι σε αναζήτηση, θα ανοίξω ξεχωριστό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου μοιαζουν οι παραμετροι του νερου που εχεις κωστα...

Μην σου πω οτι πιο κατω το θεωρω και υπερβολη....

Ουτως η αλλως εφοσον χρησιμοποιεις και τυρφη το πεχα σου σιγα σιγα θα πεφτει κι αλλο...

Θελει τον χρονο της να "ποτισει" στο ενυδρειο....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok. Πάντως με τύρφη και co2 σε νερό από όσμωση, έχε το νου σου στην kh. Τα φυτά επίσης καταναλώνουν και ρίχνουν την kh, οπότε συνυπολογίζεις και αυτόν τον παράγοντα.

Προσωπική μου άποψη είναι όποιες μεταβολές να γίνονται σιγά σιγά και να είναι ελέγξιμες. Μην τα πλακώνεις.

Καλή επιτυχία και περιμένουμε τις εξελίξεις.;)

 

 

Απαντήσαμε μαζί Στάθη.:)

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τις αλλαγές τις έκανα σταδιακά πιστεύω, την οσμωση την αύξησα σταδιακά, όπως και την τύρφη.

Το ζεύγος ψήνεται πάλι νομίζω, ελπίζω να πάρουν μπροστά από αύριο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας και το καλο φαι ε..

Απο τις συνεχομενες γεννες εξαντλουνται τα θυληκα.

 

Εμενα μετα απο ενα διαστημα ειχαν ματωσει τα βραγχια της μικρης απο ελειψη βιταμινων.Με προσθηκη βιταμινων στο φαγητο εφτιαξαν την επομενη ημερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου μοιαζουν οι παραμετροι του νερου που εχεις κωστα...
Μην σου πω οτι πιο κατω το θεωρω και υπερβολη....
Ουτως η αλλως εφοσον χρησιμοποιεις και τυρφη το πεχα σου σιγα σιγα θα πεφτει κι αλλο...
Θελει τον χρονο της να "ποτισει" στο ενυδρειο....

Δεν προτείνεις co2 δηλαδή Στάθη;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...