Jump to content

Πρόβλημα με θερμοστάτη


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας. Έχω έναν θερμοστάτη  75αρι (EHEIM Jager thermocontrol )

Ο οποίος μου έχει βγάλει ένα προβληματάκι τώρα τελευταία. Δεν σβήνει. Δουλεύει όλη την ώρα και το φωτάκι του που σου δείχνει αν δουλεύει ή όχι είναι όλη την ώρα ανοιχτό.

Όταν τον έβαλα πρώτη φορά σε λειτουργία έσβηνε όταν έφτανε στην θερμοκρασία που το ρύθμισα. Είχε ποτέ κανένας σας τέτοιο πρόβλημα? Τι να κάνω?  

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

Αν μειώσεις την θερμοκρασια του θερμοστατη στο ελάχιστο, σβήνει το λαμπάκι ή όχι;

Άν όχι τότε έχει κολλήσει οπότε πρέπει να τον πάς στο μαγαζί που τον πήρες να στον αντικαταστήσουν άν είναι στην εγγύηση!

Βέβαια αν είχες ελεγκτή θερμοκρασίας (π.χ. Eliwell) θα ήσουν εντάξει ακόμα και άν κολλήσει ο θερμαντήρας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντησή σου.

Προσπάθησα να τον ρυθμίσω σήμερα αλλά τίποτα

Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω την θερμοκρασία του στο ελάχιστο αλλά για παράδειγμα σήμερα που τον ρύθμισα να είναι στους 28 από 30 που τον είχα, πάλι δεν έσβησε.

Το έχω πάρει από ηλεκτρονικό κατάστημα. Άντε να μπλέκεις τώρα με αλλαγές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την δοκιμη με την ελαχιστη θερμοκρασια να δούμε άν "κόβει"....και μετά βλέπεις τί κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

 Θεωρητικά όταν βγάζω τον θερμοστάτη από το νερό δεν πρέπει να σβήνει αμέσως?
Νομίζω δεν σβήνει. Δεν είμαι όμως σίγουρος,  έχει μέρες που έκανα αλλαγή νερού και δεν θυμάμαι.

Θερμόμετρο έχω και είναι στους 30 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Τον θερμαντηρα δεν το βγαζουμε εν λειτουργια απο το νερο γιατι μπορει να σπασει.

Δοκιμασες να χαμηλωσεις τη θερμοκρασια του θερμοστατη?

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω. Σήμερα που τον έβαλα στους 28 βαθμούς από 30 συνέχισε να ανάβει.

Θα δοκιμάσω πιο κάτω από 28 να δω τι θα γίνει.

Λέτε να έχω κανένα θέμα? Να σπάσει ή κάτι τέτοιο επειδή δουλεύει όλη την ώρα?   

 

 

Link to comment
Share on other sites

Του εχεις κανει καλιμπραρισμα μετα την πρωτη ρύθμιση;;;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη φιλε, αν καταλαβα καλα εχεις βαλει τον θερμαντηρα να δουλευει στους 30 βαθμους; δεν προκειται να σβησει ποτε. Και το θερμομετρο λεει οτι εχεις 30 βαθμους στο ενυδρειο; Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο; τι θερμομετρο εχεις, ψηφιακο η το αλλο;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, συγνώμη για την αργοπορία αλλά έχω την εξεταστική μου και είμαι στα τρεχάματα.

Τον θερμοστάτη τον έχω κάνει καλιμπράρισμα  και όταν τον είχα βάλει πρώτη φορά σε λειτουργία δούλευε κανονικά. Έσβηνε όταν έπιανε την σωστή θερμοκρασία. Θερμόμετρο υπάρχει στο ενυδρείο αναλογικό. Τώρα έχω κατεβάσει την θερμοκρασία στους 28 και το θερμόμετρο δείχνει 28 και μια στο τόσο πάει και 29 αλλά σπάνια. Αλλά το φωτάκι συνεχίζει να είναι αναμμένο. Το ενυδρείο είναι 20λιτρο και δεν έχει ψάρια μέσα έχει χελώνα. Θα μου πείτε τώρα γιατί 75αρι θερμοστάτη σε 20αρι ενυδρείο.  Θα άλλαζα 100% ενυδρείο οπότε πήρα μεγαλύτερο θερμοστάτη από ότι ήθελα. Την επόμενη εβδομάδα θα αλλάζει και θα  μπει 80λιτρο. Έκανα μια έρευνα για ελεγκτή θερμοκρασίας αλλά όλοι έχουν πάνω από 70 ευρώ.

Έριξα και μια ματιά σε σκρουτζομάγαζα και βρήκα αυτόν https://www.skroutz.gr/s/10566836/OEM-UVA20.html (συγνώμη αν δεν έπρεπε να βάλω έτσι το λινκ)

Ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας !!

Έγινε επεξεργασία - Stauros K.
Link to comment
Share on other sites

Τον κατεβασες τερμα χαμηλα να δεις αν σβηνει το λαμπακι? Αν το λαμπακι συνεχιζει κ αναβει δες αν ο θερμαντηρας θερμενεται. Αν θερμενεται τοτε εχει κολλησει και πρεπει να αλλαχτει αμμεσα. Αν το λαμπακι αναβει αλλα ο θερμαντηρας δεν θερμενεται τοτε βαλε αναποδα το φις στην πριζα να δεις αν θα σβησει το λαμπακι. 

Ο κοντρολλερ του λινκ δεν κανει. Σαν μηχανημα μπορει να ειναι καλο (δεν το ξερω) αλλα εχει μεταλλικο αισθητηρα οποτε δε κανει για νερο. Αργα η γρηγορα θα οξειδωθει. Παρε απο ebay εναν STC με 10-12€   αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κατεβάσει τέρμα γιατί σκέφτηκα ότι έχει κολλήσει  από την στιγμή που τον έχω ρυθμίσει στους 28 βαθμούς και αυτός όταν φτάνει το νερό στους 29 συνεχίζει να ανάβει. Αλλά θα το δοκιμάζω να το αφήσω για αρκετή ώρα στους 15-20 βαθμούς να δω αν θα σβήσει. Ο θερμοστάτης ζεσταίνεται κανονικά αλλά το λαμπάκι του δεν σβήνει ποτέ οπότε μάλλον είμαστε στην πρώτη περίπτωση που αναφέρεις.

Το κοντρόλλερ του λινκ ούτε εγώ το ξέρω απλά το έβαλα μήπως τον έχετε δει εσείς. Στο μαγαζί αναφέρει ότι κάνει και για ενυδρεία.

 Λογικά ο μεταλλικός αισθητήρας του θα είναι ανοξείδωτος για να λένε ότι είναι και για ενυδρεία.

Οι τιμές στην Ελλάδα πάντως έχουν πολύ πλάκα. Ο STC από εδώ κάνει 40 ευρώ και από ebay μπορείς να τον βρεις 10-12. Τι να πεις!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

Μικρό update.

Ο θερμοστάτης ξεκόλλησε.

Μετά από ένα σχολαστικό καθάρισμα σε όλο το ενυδρείο έπρεπε να τον βγάλω από το ρεύμα και να τον αφήσω στην άκρη. Όταν τα έβαλα όλα στην θέση τους κλπ είδα ότι άναψε έφτασε το νερό στους 28 βαθμούς και μετά έσβησε. Τον παρακολουθώ 10 μέρες τώρα ανάβει και σβήνει κανονικά. Θαύμα? 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να αρχίσεις να ψάχνεις για νέο θερμαντήρα.:)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα

Δεν ξέρω ρε παιδιά τι γίνετε.

Και να πεις ότι ήταν κανένας φτηνιάρικος.

Είχε κολλήσει τώρα ξεκόλλησε και δουλεύει σωστά!!

Με τα νεύρα μου παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει αν κολλήσει καμιά μέρα ανοιχτός να το πάρεις χαμπάρι σύντομα πριν χρειαστεί να κόψεις αυγολέμενο ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι, παρε εναν κοντρολερ και καθαρισες!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάει το αυγολέμονο στην χελωνόσουπα ? :P :P

Είχε κολλήσει ανοιχτός. Ήταν συνέχεια αναμμένος και δεν έσβηνε ποτέ.

Ή μήπως εννοείς να κολλήσει και να αρχίσει να ανεβάζει θερμοκρασίες μόνος του?

Επίσης βρήκα αυτό http://www.aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/organa-elegxou-metrisis/haquoss-thermo-control.html

Γνώμες πλζ

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται ασχημος ο controller.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου φαίνετε καλός και για αρχή νομίζω είναι οκ.

Προφανώς ο stc-1000  είναι 10 φορές καλύτερος αλλά η τιμή του από Ελλάδα είναι απαγορευτική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...